Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pentru offroad cutie MANUALA SAU AUTOMATA ???


Postări Recomandate

Automata e foarte bine venita, pentru ca salvezi ambreiajul, daca nu esti foarte experimentata in teren. Pe de alta parte, se preteaza mai mult in traficul urban (motivul pentru care a fost inventata - bara la bara), si ai si dezavantaje:

- greu spre imposibil de reparat daca se strica ceva. Sau alternativ, foarte scump

- Nu ai frana de motor buna / la fel de buna ca la o manuala.

 

Mecanici nu se gasesc pe toate drumurile, e usor sa repari o masina in regie proprie daca ai inclinatii, dar nu cred ca e cazul lui oana (fara sa vreau sa te jignesc). Mai mult, e cineva pe forum care vinde un LJ70 din cauza ca nu are mecanic bun care sa nu ii dea teapa! Si in plus, piesele nu se gasesc la fel de usor la o masina exotica. Unde toti au Toyota / Nissan / G / Samurai, vei gasi si piese SH / noi, oameni care stiu de unde se iau piese, care aduc piese, etc. La Ford nu ai asa ceva.

 

La 2000E merita, pui un gaz. Totusi eu tot nu as lua-o. Impozitul nu vei scapa nicicand de el... iti recomand sa mai pui 2 impozite de 25 de mil anuale, la cei 3000 pe care ii ai si sa mergi pe un LJ70, sau chiar o Vitara (confort, si e capabila).

 

Oricum, un sfat "universal" - NICIODATA nu te grabi cand e vorba de o achizitie auto. Daca cineva iti spune "hai acum repede, doar in weekend pret fenomenal" - NU te baga. E mai bine sa masori de 10 ori si sa "tai" o data.... parerea mea. Deci, rabdare, sigur se va gasi si o masina buna pentru tine.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Automata.....se preteaza mai mult in traficul urban ...

- Nu ai frana de motor buna / la fel de buna ca la o manuala.

POFTIM ????? :ha: :ha:

Total fals. Din contra automata e MAI BUNA in off-road si are frana de motor mai buna (pe reductor) decat orice manuala. E perfecta pentru o femeie si nu numai. Pe sosea si inafara.

Nu mai dati sfaturi daca nu stiti despre ce e vorba (in speta cutii automate).

 

In Cluj mi-e imposibil sa cred ca nu sint mecanici care fac americane. Piese sint garla pe toate site-urile la un click distanta, iti vin prin curier in cateva zile.

Trece masina pe numele unui pensionar handicapat si ai scapat de impozit, sau trece-o undeva la tara unde se poate aranja impozitul cu contabilul primariei si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Vladruse ai dat cu batul in balta...Cele automate nu vor avea niciodata frana de motor mai buna decat cele manuale. La cutia de viteze manuala, frana de motor tine de compresia motorului care la diesel este foarte mare iar la cutia automata frana de motor defapt este facuta de cutie cu niste discuri de frictiune care in timp se duc. Plus ca daca este blocul de valve obosit sau ulei mai rau poate sa nu mai stea in L si sa nu mai ai deloc "frana de motor". Am avut si am masini si manuale si automate, dar intotdeauna imi vor placea cele manuale. Sa vezi ce frana de motor are un LJ70 si ai sa te convingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Vladruse ai dat cu batul in balta...Cele automate nu vor avea niciodata frana de motor mai buna decat cele manuale. La cutia de viteze manuala, frana de motor tine de compresia motorului care la diesel este foarte mare iar la cutia automata frana de motor defapt este facuta de cutie cu niste discuri de frictiune care in timp se duc. Plus ca daca este blocul de valve obosit sau ulei mai rau poate sa nu mai stea in L si sa nu mai ai deloc "frana de motor". Am avut si am masini si manuale si automate, dar intotdeauna imi vor placea cele manuale. Sa vezi ce frana de motor are un LJ70 si ai sa te convingi.

 

Prietene n-am dat deloc cu batul in balta. Nu stiu ce masini automate ati condus voi, dar te invit la o coborare "in nas" cu masina mea (exemplul cel mai la-ndemana )si o sa vezi frana de motor.

Cu reductorul cuplat, schimbatorul in treapta 1 coboara cu viteza constanta de 2-3 km/h FARA sa ating frana. Poti citi scrisul BFGoodrich de pe anvelopa.

Masinile care au Hill Descent Control (HDC) inclusiv Toyota ofera sistemul doar la variantele manuale, la automate nu, ca nu este nevoie.

Poate unii nu stiu sa le foloseasca, asta e altceva...

 

Nu stiu cum sint construite cutiile la alte marci (in cazul de fata Ford) dar la Mercedes au convertizor de cuplu care intretinut cu ulei bun si filtru schimbate la timp n-au moarte.

Nu inteleg ce inseamna la tine pozitia L la cutie ?!?....

Pana pica o automata schimbi 7 ambreiaje la o manuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Tocmai, pentru o femeie este indicata achizitionarea unei automate.

Explorer-ul e recomandabil prin prisma asta.

Restul e can-can...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

sper ca nu va apucati sa-i faceti varza topicul fetei cu comparatia intre manual si automat...

era vorba despre Explorer aici.

 

Pace voua!

:p

nu stiu cum se face, dar cum apare vladruse pe un topic, ies scantei si topicul se face praf

o fi de la faptul ca e bataios, o fi de la faptul ca le stie pe toate (mult mai bine ca oricine ), o fi de la modul cum da peste bot la unii si altii, (Nu mai dati sfaturi daca nu stiti despre ce e vorba ), cer este ca topicul fetei e praf, vladruse a mai marcat o victorie pe campul de batalie a forumului si noi mergem mai departe

bravo :bravo

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Nu stiu cum se face ca incerc sa dau un sfat ON-TOPIC !!! si se trezesc unii sau altii sa ma contrazica si sa-mi zica ca dau cu batu'-n balta cu frana de motor etc....Ce-o avea sula cu prefectura , nu stiu...

Se pare ca unii nu stiu ce inseamna postatul ON-TOPIC....

 

Oana sa ai noroc la achizitie, dupa cum spuneam, restul e can-can.... :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Masinile cu HDC il ofera si la automate. Uitate la orice vrei tu, de la Freelander, la Range Rover, Disco 3, LC200, si altele...

 

Automata oricum nu are frana de motor, in primul rand tehnic vorbind, si in al doilea rand in practica. Ricardo avea un Nissan Patrol 3.0 din 2003 parca, automata, si a schimbat pinionul de pe reductor, pentru o reductie mai buna, pentru o frana de motor CEVA mai buna.

 

Frana de motor se masoara intr-o panta in care te gatuie centura, si toate maruntisurile din masina ajung in parbriz sau pe podea. Acolo vezi ce frana de motor ai.

 

Ai condus un ML cu manuala in conditiile de mai sus, ca sa faci o comparatie? Ai condus vreodata vreo alta masina?

 

L inseamna LOW, adica reductor. :h5

 

La o cutie automata, cand se f**e ceva, pretul e exorbitant. Stiu destule cazane civile NOI cu sub 10.000 km in bord care au avut probleme la cutie. Ce-i drept nu erau Mercedes. Insa la un numar mare de km, conteaza si exploatarea, si intretinerea, si marca. Americanii fac cutii automate destul de simple (toate's conceptual de pe vremea lui Elvis), dar asta nu inseamna ca e recomandabil.

 

Si o ultima intrebare, mai mult retorica... in Campionatul National de Offroad al Romaniei, cate masini preparate au cutie automata, si de ce. Evident, nu se pune problema lipsei de bani. Se pune problema de off-road serios. Asta ca sa iti dai seama "care e mai buna in offroad".

 

Oana, sper ca citesti printre randuri, si reusesti sa intelegi ceva din tot ce povestim noi aici, chiar daca sunt si "experti"...

 

@vladruse - explicatia e simpla. Sfaturile tale sunt neavenitw, pentru ca sunt neadevarate, chiar daca intentia este... sa fii on-topic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Masinile cu HDC il ofera si la automate. Uitate la orice vrei tu, de la Freelander, la Range Rover, Disco 3, LC200, si altele...

 

La LC 120 stiu sigur ca nu se oferea decat la manuala. Mai studiaza...

 

Automata oricum nu are frana de motor, in practica.

 

Frana de motor se masoara intr-o panta in care te gatuie centura, si toate maruntisurile din masina ajung in parbriz sau pe podea. Acolo vezi ce frana de motor ai..

Zau ? OK, tre sa te invit la o proba practica sa crezi...E clar ca n-ai mers cu asa ceva...

 

Ai condus un ML cu manuala in conditiile de mai sus, ca sa faci o comparatie? Ai condus vreodata vreo alta masina?

 

DA. Si DA. De la Toyote 100 si 200 la Nissan si Mitsubishi etc....

 

L inseamna LOW, adica reductor.

Asta nu e un simbol pe cutie ci pe maneta mica, de la reductor....Eu vorbeam de cutie..

 

@vladruse - explicatia e simpla. Sfaturile tale sunt neavenitw, pentru ca sunt neadevarate, chiar daca intentia este... sa fii on-topic....

 

Nu stiu cat de "expert " esti matale si de avenit, dar e clar ca unele lucruri nu le stapanesti.

Eu ce spun este adevarat si pot face proba practica oricand. N-ar fi mai bine sa dai sfaturi la ARO decat unde nu cunosti ?

Te intreb ...ai mers vreodata cu automata ? Ai avut asemenea masina ? Stii cu ce se mananca ?

Mai vorbim dupa ce folosesti zilnic asa ceva ....E o vorba : "cine are automata, nu se mai intoarce la manuala". Si vezi ca aici cere sfatul o femeie, nu e vorba de off-road extrem de campionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

La LC 120 stiu sigur ca nu se oferea decat la manuala. Mai studiaza...

 

Eroare, la LC120 pe siteul oficial Toyota Romania HAC si DAC (asistenta la coborare si urcare) se ofera DOAR LA AUTOMATA. La manuala nu e disponibil. Mai studiaza... (vezi la ce ma refer cand spun ca tu crezi ca le stii pe toate? Si de fapt dai pe langa?)

 

Asa, apropo de frana de motor...

 

Eu ce spun este adevarat si pot face proba practica oricand. N-ar fi mai bine sa dai sfaturi la ARO decat unde nu cunosti ?

Te intreb ...ai mers vreodata cu automata ? Ai avut asemenea masina ? Stii cu ce se mananca ?

Mai vorbim dupa ce folosesti zilnic asa ceva ....E o vorba : "cine are automata, nu se mai intoarce la manuala". Si vezi ca aici cere sfatul o femeie, nu e vorba de off-road extrem de campionat...

 

Daca ceea ce spui ar fi adevarat, nu ar comenta nimeni, nu crezi? Sau tu stii mai multe decat multi de pe acest forum, si toti sunt prosti...? Si noi comentam aiurea, ne luam de tine, cand tu de fapt detii adevarul suprem....

 

Imi cer scuze in acest caz... Sincer nu stiu de ce imi bat capul cu tine, mi-am propus doar sa nu imi irosesc timpul, dar vii si arunci niste chestii, si le sustii cu vehementa, cum ca sunt adevarate si se face proba practica, si de fapt nici macar nu e asa...

 

Felicitari pentru inca un topic facut praf... soimule, fa te rog un split ca sa mutam "automata vs manuala" in alta parte, si sa ramana sfaturile pentru Explorer intacte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Off topic....

E foarte clar pentru mine...

Va lipseste tare de tot o iesire cu multa descarcare de adrenalina.

Dupa o "balaceala" adevarata n-o sa mai aiba sens polemicile si probabil cea mai tare chestie va fi o bere rece bauta la comun...plus ca n-o sa mai conteze ca-i automata ...manuala...sau alte de-astea... :ha:

 

On topic:

Am masina cu cutie automata de vreo un an de zile (Toyota J9).

Umblu zilnic cu ea. Am facut pana acum mai mult de 35.000 km (on/off road)

Este extraordinara din punctul meu de vedere.

Mi-am dorit o automata si nu regret nici o secunda alegerea facuta.

Unul din multele motive pentru care am ales masina asta este faptul ca are una din cele mai bine facute cutii automate (ca si comportament vorbesc...modul in care schimba viteza, rapiditate, silentiozitate etc) .

 

Pentru mine este perfecta desi are avantaje cat si dezavantaje.

Nu le descriu aici pe niciunele, pentru ca, repet pentru mine a fost o alegere subiectiva.

 

Singurul lucru la care vreau sa ma refer este frana de motor.

 

Parerea mea este ca nu se poate compara frana de motor la o cutie manuala cu una automata.

Este (din punctul meu de vedere) muuult mai ok la manuala.

 

 

 

vladruse o sa te contrazic, cu rezerva ca nu am condus nici o data un Mercedes.

Am facut cateva grozavii cu masina mea :P si pot sa povestesc din proprie experienta.

La o coborare foarte accentuata si aici vorbesc de pante unde ti-e frica si pe jos sa cobori sa nu-ti rupi ceva, lucrurile stau asa:

In primul rand automata are o mica "intarziere" pana la momentul in care simti ca incepe sa franeze.

Asta poate fi indeajuns incat sa pierzi controlul si ...daca nu-i dai shpan la vale, s-o dai de-a berbeleacu'...

Plus ca-ti da un sentiment de nesiguranta faptul ca tu ti-ai dori sa simti centura cum te strange de gat si cand colo...

La o manuala asta nu se intampla. In a-I-a(cutia de viteze) pe L (reductorul) aproape ca o opreste pe loc, si simti ca "zbori" spre parbriz...noroc cu centura...

 

M-am dat si cu manuala si cu automata in teren (putin ...atata cat am reusit si eu... :grin: ).

Pe o panta mai "urata", dar nu una care sa te sperie, unde poti cobora fara sa accelerezi (doar din frana de motor) intotdeauna masina cu o cutie automata va avea viteza un piculetz mai mare decat una manuala.

De aici si senzatia ca pe cea cu manuala o poti controla mai usor pe coborare.

 

Nu am multa experienta in teren (aproape deloc daca stau sa ma gandesc :ha: ) dar cam asta am simtit eu pe propria-mi piele.

Repet, este parerea mea pur subiectiva.

Nu stiu cum se comporta ML-ul sau ce sisteme destepte o fi avand, care o fac sa aiba frana de motor mai buna decat decat o cutie manuala.

 

Numai bine.

 

Sorin.

 

PS. vladruse...m-ai facut curios... acu' tre' sa caut un ML sa-l "dau la vale" sa vad ce-i poate pielea. :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Nu cred ca ai coborat cu Mercedesul pante de 50 de grade"+" sa vezi cat de buna este frana "de motor" la cutia automata. Personal, la offroad extrem prefer cutia manuala, e mult mai controlabila. In rest merge si cea automata. Pozitia L inseamna viteza 1, sa stea numai in viteza aia. Dar la o cutie mai uzata este posibil sa nu mai tina, si sa schimbe vitezele si atunci s-a dus frana de motor pe apa sambetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

am un patrol y61 3.0 di din 2000 cu cutie automata.am si un mercedes E klass nu ML dar tot cu cutie automata.frana de motor de la mercedes este mult mai eficienta decat la patrol..mercedesul e tiptronic.dar in ce priveste iesirea in teren cu patrolul pot sa spun ca sunt foarte multumit in conditiile in care nu practic offroad extrem.in opinia mea avantajul automatei pe masina de teren este ca nu mai exista riscul de a rupe planetare si alte minuni pe la transmisie.e adevarat ca nu ai cea mai tare frana de motor dar la cei care practica offroad ocazional e ideala.personal nu m-as mai intoarce niciodata la manuala indiferent de tipul si utilizarea masinii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Va lipseste tare de tot o iesire cu multa descarcare de adrenalina.

Dupa o "balaceala" adevarata n-o sa mai aiba sens polemicile si probabil cea mai tare chestie va fi o bere rece bauta la comun...plus ca n-o sa mai conteze ca-i automata ...manuala...sau alte de-astea... :ha:

S-a rezolvat pe privat. Vstef_is e prietenul meu...

 

vladruse o sa te contrazic, cu rezerva ca nu am condus nici o data un Mercedes.

 

PS. vladruse...m-ai facut curios... acu' tre' sa caut un ML sa-l "dau la vale" sa vad ce-i poate pielea.

 

Ok, treaba e clara. Doar proba practica poate convinge.Pana atunci sint de-acord ca pot fi suspectat de subiectivism....

 

Nu cred ca ai coborat cu Mercedesul pante de 50 de grade"+" sa vezi cat de buna este frana "de motor" la cutia automata.

 

Dar tu ai coborat cu un Mercedes automat ?

N-am clinometru pe masina, n-am masurat cu echerul , dar urc/cobor saptamanal o panta de cel putin 45 grade la tara la munte. La vale nu ating frana cu piciorul si citesc pe litere beefeegooorriiccciiii pe anvelopa.

 

am un patrol y61 3.0 di din 2000 cu cutie automata.am si un mercedes E klass nu ML dar tot cu cutie automata.frana de motor de la mercedes este mult mai eficienta decat la patrol..mercedesul e tiptronic.dar in ce priveste iesirea in teren cu patrolul pot sa spun ca sunt foarte multumit in conditiile in care nu practic offroad extrem.in opinia mea avantajul automatei pe masina de teren este ca nu mai exista riscul de a rupe planetare si alte minuni pe la transmisie.e adevarat ca nu ai cea mai tare frana de motor dar la cei care practica offroad ocazional e ideala.personal nu m-as mai intoarce niciodata la manuala indiferent de tipul si utilizarea masinii...

 

Q.E.D.

Cine stie cunoaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare: Ford Explorer 1998

 

Automata.....se preteaza mai mult in traficul urban ...

- Nu ai frana de motor buna / la fel de buna ca la o manuala.

POFTIM ????? :ha: :ha:

Total fals. Din contra automata e MAI BUNA in off-road si are frana de motor mai buna (pe reductor) decat orice manuala. E perfecta pentru o femeie si nu numai. Pe sosea si inafara.

Nu mai dati sfaturi daca nu stiti despre ce e vorba (in speta cutii automate).

 

Iar te crezi tu miezul care detine adevarul absolut? Iar dai tu sfaturi altora ca sa nu mai dea sfaturi?

Desi sunt adeptul automatelor, iti spun clar ca nu poti compara frana de motor REALA de la cele manuale si asazisa frana de motor de la atomate care este un surogat.

Am condus timp de un an un Ford Explorer prin 1996. Masina era noua, motor 4000 cc V8, cutie automata. Mergea super masina. 4x4 si reductorul se cuplau cu niste butoane de la bord.

Am si acum o masina (mica) cu automata care in pozitia 1 are "frana de motor".

Asa cum a zis @georgenis, respectiva frana de motor este de fapt frana de cutie data de frictiunea unor discuri la care apare uzura in timp.

 

 

In Cluj mi-e imposibil sa cred ca nu sint mecanici care fac americane. Piese sint garla pe toate site-urile la un click distanta, iti vin prin curier in cateva zile.

Intradevar, sunt site-uri cu piese garla dar sunt in AMERICA iar de acolo nu iti vin in cateva zile, plus ca ai de platit mult pt transport, vama, comisioane de transfer bancar si exista posibilitatea si de a lua tzeapa (eu am patit-o).

 

Trece masina pe numele unui pensionar handicapat si ai scapat de impozit, sau trece-o undeva la tara unde se poate aranja impozitul cu contabilul primariei si gata.

 

Astea sunt sfaturi de prost gust. Nu toata lumea are prieteni handicapati pe care sa treaca masina iar impozitele auto nu le poti aranja pt ca sunt aceleasi in orice localitate din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Nu Dl. Max nu sint atoatestiutor. Se pare ca postul e deja ocupat...

Discutia era despre achizitionarea unui 4x4 de catre o femeie. Mi se pare mai potrivita automata pentru ea. Tine cont de parerea mea sau nu, e problema ei.

Ce te faci daca in plina coborare dai tare peste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....

 

Piese si service-uri specializate pe americane am vazut garla prin Bucuresti. M-as mira ca in Cluj sa nu existe. N-am zis ca-s mai ieftine, am spus doar ca nu sint exotice....

 

Si ce-i de prost gust la partea cu impozitul. Am dat o sugestie despre cum poate fi evitat, n-am sugerat sa-i rupi coloana bunicii ca sa te scoti de la plata, Doamne fereste.

Dar daca statul ia si pielea de pe cetatean prin toate metodele, nu vad de ce noi n-am face la fel caci din pacate exista si oameni cu handicap.

La primariile de tara se poate rezolva, trebuie sa stii cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Eu nu am spus ca nu e mai buna cutia automata pentru doamna/domnisoara respectiva. Eu am spus doar ca la cutia de viteze manuala este mult mai buna frana de motor decat la cea automata. Inca o chestiune: la cutiile automate raportul vitezei I-a este in jur de 3 iar la cele manuale in jur de 4-4.5 deci rezulta un raport final al transmisiei mai mic la cutia automata in viteza I. Frana de motor a cutiei automate in viteza I este echivalenta cu frana de motor in viteza a II-a la cutia manuala.

Daca nu ma crezi, cerceteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Ce te faci daca in plina coborare dai tarepeste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....

dar ce se intampla daca esti ratacit in munti si se strica cutia de viteze automata si se blocheaza rotile (am vazut caz concret)

ce se intampla daca se bolceheaza automata in a1a... (am vazut caz concret) si esti la dracu in praznic si cu carburantul nu ajungi pana intr-un sat in 1 a

ce se intampla daca se strica un banal electromotor ??? ca o masina cu automata nu prea cred ca o pornesti in padure trasa (eu NU am auzit cazuri concrete )

ce se intampla daca ti se strica ceva la instalatia de franare cu automata??? (ca am vazut cazuri concrete)?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Eu nu am spus ca nu e mai buna cutia automata pentru doamna/domnisoara respectiva. Eu am spus doar ca la cutia de viteze manuala este mult mai buna frana de motor decat la cea automata. Inca o chestiune: la cutiile automate raportul vitezei I-a este in jur de 3 iar la cele manuale in jur de 4-4.5 deci rezulta un raport final al transmisiei mai mic la cutia automata in viteza I. Frana de motor a cutiei automate in viteza I este echivalenta cu frana de motor in viteza a II-a la cutia manuala.

Daca nu ma crezi, cerceteaza.

 

:old :old "Crede si nu cerceta !" :old :old

 

Nu pot face o comparatie pe modelul meu de masina, s-au facut doar cu automata la motorizarea asta. Raportul pentru treapta 1 este 3,932:1 deci aproximativ 4 , iar reductorul mai demultiplica 2,64:1. Per total eu zic ca e bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

1. dar ce se intampla daca esti ratacit in munti si se strica cutia de viteze automata si se blocheaza rotile (am vazut caz concret)

2. ce se intampla daca se bolceheaza automata in a1a... (am vazut caz concret) si esti la dracu in praznic si cu carburantul nu ajungi pana intr-un sat in 1 a

3. ce se intampla daca se strica un banal electromotor ??? ca o masina cu automata nu prea cred ca o pornesti in padure trasa (eu NU am auzit cazuri concrete )

4. ce se intampla daca ti se strica ceva la instalatia de franare cu automata??? (ca am vazut cazuri concrete)?

 

Ok. Sa le luam pe rand :

 

1. Ramai imobilizat dar in viata, nu coborand o panta in cadere libera fara frana de motor, cu viata in pericol. Nu te omoara.

2. Automata (la Mercedes) se blocheaza in treapta 2 atunci cand intra in modul de avarie, asta se-ntampla de obicei cand nu se schimba uleiul si filtrul de ulei din cutie la timp. Uleiul devine marmelada si cutia nu mai merge. Daca o intretii din timp, n-ai treaba.

Binenteles vorbesc de cutie de Mercedes, nu de frantzuzesti sau italiene....

3. Intr-adevar nu se poate porni trasa, o scoti pe liber si o duci acasa. Dar nu te omoara.

La fel de bine se poate strica ambreiajul la manuala si tot aia e.

4. Ce treaba are frana cu automata ? Mergi frumusel cu ce treapta de viteza vrei, facand astfel frana de motor. Ce te-mpiedica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Nu Dl. Max nu sint atoatestiutor. Se pare ca postul e deja ocupat...
Nu stiu daca e ocupat sau nu dar tu vad ca te lupti mult ca sa ajungi la el.

 

Discutia era despre achizitionarea unui 4x4 de catre o femeie. Mi se pare mai potrivita automata pentru ea. Tine cont de parerea mea sau nu, e problema ei.

 

Subiectul topicului e simplu "automata versus manuala"

 

Ori aici ar trebui sa fi atat de vehemet daca ai testat ambele variante , mai ales in conditii reale de teren.

 

Eu personal m-am referit strict la masini cu care am fost.

Si repet, sunt adeptul automatelor. Uite aici: viewtopic.php?f=32&t=10088&p=137993&hilit=cutie+de+viteze+automata#p137993

Am masini cu cutia eutomata de multa vreme, de cand lumea facea misto de mine din cauza asta. Ma dispera expresia ca "mie imi place cutia manuala pentru ca vreau sa simt motorul" :P

 

Iti garantez insa ca frana de motor a Toyotelor mele 4000 cc diesel in 6 cilindri nu se compara cu absolut cu nici o cutie automata.

Testata pe coborari adevarate nu pe pante line.

Inca ceva. La aceste Toyote nu am stricat nici un disc de ambreiaj in multi ani de exploatare grea. :grin:

La cea rosie pe benzina da. Motorul mic ma obliga sa dau mult gaz ca sa fac ceva. Un rahat de motor 2,4 benzina.

 

Ce te faci daca in plina coborare dai tare peste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....

Tot asa poti sa patesti la automata ca sa iti sara din reductor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

N-am clinometru pe masina, n-am masurat cu echerul , dar urc/cobor saptamanal o panta de cel putin 45 grade la tara la munte. La vale nu ating frana cu piciorul si citesc pe litere beefeegooorriiccciiii pe anvelopa.

 

O panta de 45 de grade este destul de mare, da' nu-i de speriat....zic eu.

Daca ai aderenta cat de cat nu-i mare filosofie si nu o sa prea poti simti diferenta intre o manuala si o automata, in ce priveste frana de motor.

As fi curios sa vad ce frana de motor are ML-ul la coborare, pe o panta de 60-65 de grade (sau mai mult... :twisted: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Nu stiu daca e ocupat sau nu dar tu vad ca te lupti mult ca sa ajungi la el.

Chiar nu-mi trebuie, zau. N-am nici pe departe calificarea necesara, dar totusi nu cred ca trebuie sa fim toti mecanici cu scoala, specializati. Ne putem da cu parerea in masura experientelor personale.

 

Subiectul topicului e simplu "automata versus manuala"

Ori aici ar trebui sa fi atat de vehemet daca ai testat ambele variante , mai ales in conditii reale de teren.

Discutia e derivata (s-a format alt topic) din cererea de sfat a Oanei din Cluj in vederea achizitionarii unui Ford Explorer automat. De acolo mi-au fost mutate posturile.

 

Eu personal m-am referit strict la masini cu care am fost.

Iti garantez insa ca frana de motor a Toyotelor mele 4000 cc diesel in 6 cilindri nu se compara cu absolut cu nici o cutie automata.

Si eu la fel. Si am fost cu multe.

Sa vezi ce frana de motor face un motor de 13.000 cmc pe un TIR incarcat (nu vorbesc de ajutorul intarder-ului sau retarder-ului)...

 

Ce te faci daca in plina coborare dai tare peste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....

Tot asa poti sa patesti la automata ca sa iti sara din reductor.

 

Posibil, dar eu sincer n-am auzit de nici un caz.

Una peste alta mie mi se pare mai sigura automata, dar e doar opinia mea...

Treaba asta tine si de gusturi la urma urmei....

 

O panta de 45 de grade este destul de mare, da' nu-i de speriat....zic eu.

Daca ai aderenta cat de cat nu-i mare filosofie si nu o sa prea poti simti diferenta intre o manuala si o automata, in ce priveste frana de motor.

As fi curios sa vad ce frana de motor are ML-ul la coborare, pe o panta de 60-65 de grade (sau mai mult... :twisted: ).

Cu un mic ajutor din partea franei de serviciu cred ca o coboara lejer. In conditii de maxima siguranta. Trebuie sa fii si constient ce ii ceri unei astfel de masini, ca doar nu e preparata de extrem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

:off Nu este post in care sa nu vrei sa ai ultimul cuvant , se pare ca chiar tinzi catre adevarul absolut .

Mai baga un ochi prin topicurile unde ai scris una alta si ai sa vezi ca am dreptate.

Un weekend placut .

PS nu este cazul sa comentezi , nu ma intereseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Cu un mic ajutor din partea franei de serviciu cred ca o coboara lejer. In conditii de maxima siguranta. Trebuie sa fii si constient ce ii ceri unei astfel de masini, ca doar nu e preparata de extrem...

 

Discutia deviaza...fara frana de motor...

 

Nu prea are legatura faptul ca masina e preparata sau nu de extrem.

Era vorba de diferentele intre o frana de motor la o masina cu cutie automata sau manuala.

 

De exemplu ai o situatie "fara iesire" si ajungi cu botu' pe o coborare unde nu mai poti sa intorci (si sa zicem ca panta are vreo 65 de grade) trebuie sa mergi in jos ....ca nu ai incotro (e o situatie pur teoretica).

In cazul asta eu unul, as prefera frana de motor de la o cutie manuala.

 

Si apoi...nu cred ca este indicat de loc sa folosesti frana de serviciu pe coborare...chiar din contra, trebuie sa accelerezi putin sa poti controla masina!

Crede-ma, am fost in situatia asta si nu-ti doresc sa traiesti senzatia pe care o ai, cand apesi frana de serviciu (din cauza emotiilor, din lipsa de experienta...etc.) si in fractiunea de secunda imediat urmatoare, iti dai seama ca a fost cea mai groaznica greseala pe care o puteai face.

 

Numai bine

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare