Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pentru offroad cutie MANUALA SAU AUTOMATA ???


Postări Recomandate

Re: automata vs manuala

 

din toate discutiile de pana acum pe acest subiect am inteles urmatoarele: cutia de viteze automata este cea mai cea!, n-are moarte si are cea mai bengoasa frana de motor... :bravo weekend fain la toata lumea!

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: automata vs manuala

 

sop Am fost in multe situatii limita cu diverse masini, automate sau manuale.

Nu mi-am rupt gatu' cu niciuna, nu cred c-o voi pati nici cu asta automata.

Mai depinde si de sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Banuiesc ca lumea se gindeste la coborirea nasoala in offroad ca la o panta plina de zeama si noroi cu inclinatie laterala care te duce la o prapastie sau cel mai fericit la niste copaci, pe unde nu poti cobori nici in picioare fara sa cazi in genunchi. Tu pe de alta parte, din moment ce ai zis ca MLul nu o sa-l bagi la offroad, nu ai de unde sa stii ce inseamna sa incepi sa te duci prin lut alunecos ca gheata pe diagonala spre prapastie, si ii dai cu frina de motor la camioane... nah.. fiecare cu ce-l doare.

Macar putem sa ne bucuram ca avem si soferi buni pe soselele patriei :1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Dar cine a spus ca eu merg/am mers doar cu meleu' ala din avatar ?

Cand incepi sa aluneci pe o clisa ca gheata, nu te mai ajuta nici mama franei de motor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Mai baieti, hai sa va enervez si eu putin,

 

@soimu - incep cu tine ptr ca ne-am vazut o data si macar stiu cu cine vorbesc: am vazut in dreptul tau ca scrie ,,moderator" si matale ce faci? ;sari primu la bataie :p nu-i frumos :sr

 

@vladruse - pe tine nu te-am vazut nici macar in poza, da imi permit sa-ti dau un sfat ,,cand doi oameni iti spun ca esti in cacat macar uita-te in jos , chiar :P daca nu recunosti

 

@gepetto - profesore , tot respectul , esti singurul care a luat o atitudine pozitiva :1

 

Nu sunt cel mai priceput dar discutia a plecat de la un sfat pentru o doamna si ati ajuns la o disputa pentru cea mai buna frana de motor :ha: Pot sa va zic ca am mers si cu manuala si cu automata si de hobby si profesionist si va spun cu mana pe inima ca diferenta o face doar soferul, daca esti mai lenes sau de ce nu mai nepriceput mergi cu o automata dar daca esti pasionat de soferie sigur mergi cu manuala( asta nu inseamna ca cei care merg cu automata sunt neaparat nepriceputi)

 

Singurul meu argument la ceea ce am spus este ca nu am vazut deocamdata o masina de competitie cu cutie automata.

 

Concluzia e urmatoarea : cumparati masina care va face sa va ,, simte-ti'' bine manuala sau automata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

evgheni...nici poveste sa sar la bataie

te rog sa recitesti posturile mele si vezi apoi daca mai poti sa numesti asa atitudinea mea

iar din disputa (pe acest topic normala, as zice eu, atata timp cat nu lovesti in interlocutor) cred ca argumentele mele sunt sustinute bine

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

ma gag si eu in seama, chit ca nu sunt offroad-ist de frunte.

 

circula o vorba prin metrou: cine a trecut de la masina germana la japoneza nu se mai intoarce, la fel si cine a trecut de la manuala la automata.

 

Sincer, am urmatoarele remarci:

 

1) folosesc wrangler automat si nici nu vreau sa aud de unul manual, chit ca nu pot tracta aproape nimic cu asta pe care-l am => avantajele sunt prea mari.

 

2) am folosit in cateva ocazii Humvee, Iveco LMV, G, toate militare autentice in conditii specifice si TOATE aveau cutii automate. OK, o sa ziceti ca la armata se cere asa ceva in caietul de sarcini, sa aiba soldatul handicapat mai putine chestii pe cap (cum ar fi schimbatul vitezelor), dar tot in acel caiet de sarcini scrie si ca trebuie sa fie EXTREMLY ROBUST.

 

3) frana de motor la automate nu se face de catre discurile de ambreiaj (umede) ci tot de catre compresia motorului, ambreiajele numai asigura un element de transmisie a cuplului in interiorul cutiei...

 

Concluzie: GO AUTOMATC LADY !!! KEEP THE HISTORY BEHIND...

LA MULTI ANI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Humvee, Iveco LMV, G, toate militare autentice in conditii specifice si TOATE aveau cutii automate.......scrie si ca trebuie sa fie EXTREMLY ROBUST.

 

frana de motor la automate nu se face de catre discurile de ambreiaj (umede) ci tot de catre compresia motorului, ambreiajele numai asigura un element de transmisie a cuplului in interiorul cutiei...

 

Foarte corect.

Dar o sa vina cineva si o sa-ti spuna ca aia n-au frana de motor buna la armata, ce stiu ei.....

 

Evgheni : :ig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Bai fratilor....nu va mai contraziceti cu vladruse, ca el oricum nici nu stie cum se miroase offroadul. Pardon...a facut odata offroad cu o RABA 6x6 in noroi de un metru. L-ati vazut careva in teren? Ati iesit cu el? Mananca bulion de coborari de 45 de grade? Asta e parerea lui ca sunt de 45. Ca daca ar sti cum ar arata....s-ar face maro la poponet. El a gasit masina suprema....ML-ul ...care e cea mai tare, cu incrucisarea cea mai beton, garda la sol nu mai vorbim, cuplu ce mai?....acum are si cea mai buna frana de MORT.

Hai nu ai vrea sa ne scutesti cu oboselurile tale? Sau macar baga si tu niste poze pe unde ai umblat. Asta asa ca sa te mai credem si noi, ca in rest esti varza cu cartofi. :1 :W :hi :p

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Invariabil discutiile de versus ajung la personale. Intotdeauna se vor gasi unii care vor neaparat, dar neaparat, sa-si impuna punctul de vedere. Hai sa fim un pic mai moderati unii si ma realisti altii.

In mod cert fiecare din cutii are avantajele si dezavantajele ei, depinde ce-si doreste utilizatorul.

 

Daca as fi moderator as inchide topicul aici, inainte sa ajungem la jigniri personale. Sau mai bine hai sa aratam toti moderatie si sa nu deraiem.

 

Seara buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Vladruse ai spus ca ai rapoartele 3.9 in I-a, 2.64 la reductor, insa nu ai spus rapoartele din punti. Eu cred ca sunt in jur de 3, 3.5 ceea ce iti da raport final in jur de 30-35, ceea ce nu este foarte mare, deci nu ai nici frana de motor ca la una cu raport final 50 in I-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Bai fratilor....nu va mai contraziceti cu vladruse, ca el oricum nici nu stie cum se miroase offroadul. Pardon...a facut odata offroad cu o RABA 6x6 in noroi de un metru. L-ati vazut careva in teren? Ati iesit cu el? Mananca bulion de coborari de 45 de grade? Asta e parerea lui ca sunt de 45. Ca daca ar sti cum ar arata....s-ar face maro la poponet. El a gasit masina suprema....ML-ul ...care e cea mai tare, cu incrucisarea cea mai beton, garda la sol nu mai vorbim, cuplu ce mai?....acum are si cea mai buna frana de MORT.

Hai nu ai vrea sa ne scutesti cu oboselurile tale? Sau macar baga si tu niste poze pe unde ai umblat. Asta asa ca sa te mai credem si noi, ca in rest esti varza cu cartofi. :1 :W :hi :p

 

 

Citez din Regulament :

"Este complet interzis orice atac la persoana; discutati ideea si nu persoana.

Aceasta comunitate se bazeaza pe intelegere si respect reciproc. Asadar, sunt interzise cu desavarsire injuriile, afirmatiile vulgare, rasiste, antisemite sau xenofobe. Este interzisa ironia de prost gust, fara sens si orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. Punctele de vedere sunt cele care trebuie discutate, nicidecum persoana care isi exprima acel punct de vedere. In cazul in care se incalca acest punct din regulament, in functie de gravitatea si vulgaritatea mesajului, sanctiunea va fi de la interzicerea trimiterii de mesaje pe forum timp de 15 zile, pana la stergerea contului"

In trecut eu am gresit si am platit. Mingea e in terenul moderatorilor...

 

Vladruse ai spus ca ai rapoartele 3.9 in I-a, 2.64 la reductor, insa nu ai spus rapoartele din punti. Eu cred ca sunt in jur de 3, 3.5 ceea ce iti da raport final in jur de 30-35, ceea ce nu este foarte mare, deci nu ai nici frana de motor ca la una cu raport final 50 in I-a.

Crawl ratio = 38,59:1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Bai fratilor....nu va mai contraziceti cu vladruse, ca el oricum nici nu stie cum se miroase offroadul. Pardon...a facut odata offroad cu o RABA 6x6 in noroi de un metru. L-ati vazut careva in teren? Ati iesit cu el? Mananca bulion de coborari de 45 de grade? Asta e parerea lui ca sunt de 45. Ca daca ar sti cum ar arata....s-ar face maro la poponet. El a gasit masina suprema....ML-ul ...care e cea mai tare, cu incrucisarea cea mai beton, garda la sol nu mai vorbim, cuplu ce mai?....acum are si cea mai buna frana de MORT.

Hai nu ai vrea sa ne scutesti cu oboselurile tale? Sau macar baga si tu niste poze pe unde ai umblat. Asta asa ca sa te mai credem si noi, ca in rest esti varza cu cartofi. :1 :W :hi :p

 

 

Citez din Regulament :

"Este complet interzis orice atac la persoana; discutati ideea si nu persoana.

Aceasta comunitate se bazeaza pe intelegere si respect reciproc. Asadar, sunt interzise cu desavarsire injuriile, afirmatiile vulgare, rasiste, antisemite sau xenofobe. Este interzisa ironia de prost gust, fara sens si orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. Punctele de vedere sunt cele care trebuie discutate, nicidecum persoana care isi exprima acel punct de vedere. In cazul in care se incalca acest punct din regulament, in functie de gravitatea si vulgaritatea mesajului, sanctiunea va fi de la interzicerea trimiterii de mesaje pe forum timp de 15 zile, pana la stergerea contului"

In trecut eu am gresit si am platit. Mingea e in terenul moderatorilor...

 

Vladruse ai spus ca ai rapoartele 3.9 in I-a, 2.64 la reductor, insa nu ai spus rapoartele din punti. Eu cred ca sunt in jur de 3, 3.5 ceea ce iti da raport final in jur de 30-35, ceea ce nu este foarte mare, deci nu ai nici frana de motor ca la una cu raport final 50 in I-a.

Crawl ratio = 38,59:1.

 

Asa cum ti-am spus si in PM, acesteaa sunt reactii a unor oameni care fac offroad cu adevarat, au baga o gramada de bani in acest hobby si s-au saturat ca in orice discutie tu sa te bagi si sa proclami suprematia ML-ului tau in offroad.

 

ML-ul nu este o masina de offroad iar faptul ca tu o impui ca una comparabila cu adevaratele masini de offroad, va duce totdeauna la reactii adverse de genul celor de mai sus.

Daca totusi o consideri asa de buna, hai cu ea la intalnirile de offroad (ca sunt destule) si demonstraza-ti capacitatile.

 

Ce a scris Nellorunner, chiar daca nu iti e pe plac, nu contravine citatului din regulament. Nu te-a injurat, ti-a facut propunerea ca sa demonstrezi ceea ce sustii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Citez din Regulament :

"Este complet interzis orice atac la persoana; discutati ideea si nu persoana.

Aceasta comunitate se bazeaza pe intelegere si respect reciproc. Asadar, sunt interzise cu desavarsire injuriile, afirmatiile vulgare, rasiste, antisemite sau xenofobe. Este interzisa ironia de prost gust, fara sens si orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. Punctele de vedere sunt cele care trebuie discutate, nicidecum persoana care isi exprima acel punct de vedere. In cazul in care se incalca acest punct din regulament, in functie de gravitatea si vulgaritatea mesajului, sanctiunea va fi de la interzicerea trimiterii de mesaje pe forum timp de 15 zile, pana la stergerea contului"

In trecut eu am gresit si am platit. Mingea e in terenul moderatorilor...

 

Prietene,

mi-am permis sa-ti dau un sfat de bun simt , si reactia ta a fost una de badaran(Evgheni : :ig), si cum vine cineva , mai avizat si-ti da peste nas tu faci apel la regulament :P

 

Daca tu consideri ca avand o masina 4x4 te poti considera offroader, ei bine afla ca eu nici macar nu am masina cu care sa ma laud, dar sunt sigur ca am iesit de mai multe ori ca tine in teren( cine ma cunoaste poate sa-ti confirme) si totusi nu ma consider mare offroadist, dar daca tu vrei sa te iei cu toata suflarea 4x4 in gura , doar pt ca ai un ML, esti chiar varza cum zicea si nellorunner.

 

Ai putea totusi sa ne demonstrezi capacitatile ml-ului tau la o iesire mai serioasa , si dupa aia o sa ne dam palariile jos in fata ta,ca la protv :ha: , dar pana atunci putin respect ar fi mai mult decat suficient din partea ta. :P

 

Cu respect

Eugen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Moderati mai sever.

Flaviu , nu eticheta persoanele, sint unici , unul cite unul , nu e nimeni superior.

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Moderati mai sever.

Flaviu , nu eticheta persoanele, sint unici , unul cite unul , nu e nimeni superior.

 

 

sa nu fiu inteles gresit

departe de mine gindul de a eticheta pe cineva

eu doar am pus o chestie care mie mi se pare foarte adevarata,din certurile astea, gen" eu stiu cel mai bine" nu are nimeni nimic de cistigat

eu personal citesc cam tot ce se scrie pe forum si de multe ori ramin cu un gust amar ca mi-am pierdut timpul

toate cele bune

:p

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Pai este pacat sa ramai cu un gust amar... Dar nici nu poti lasa anumite lucruri neadevarate fara se le combati.

Se pare ca un raport final 38... este cel mai bun :T

 

 

apreciez o discutie constructiva din care pot sa invat ceva,de asta intru pe forum

dar atunci cind discutiile derapeaza...

 

on topic

automata sau manuala este o chestie care tine de fiecare individ

poate sa-ti placa poate nu

nu cred ca ar trebuii sa fie un criteriu eliminator,

 

nu cred ca se cumpara masina asta pentru extrem

chiar daca am vazut destui care fac extrem cu automata

:hi

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Am citit toate replicile din postul acesta, dar ma surprinde ca ati scapat un aspect destul de important! S-a discutat despre frana de motor la automate vs manuale, frana care este data nu doar de cutie ci intra mai multi factori in ecuatie (tipul si marimea motorului, greutatea masinii, rapoartele din cutie si reductor, marimea rotilor, etc.). Dar cum de nu a spus nimeni ce se intampla atunci cand urci o panta abrubta cu o cutie manuala si urci aceeasi panta cu cutie automata? Dupa mine aici se vad cu adevarat diferentele (nu zic avantaje).

La Landcruiser 100 frana de motor pe reductor e ok si poti face toate manevrele de coborari abrupte ce le faci cu o manuala. In plus esti ajutat si de electronica, fapt care face totul sa se intample super elegant. Urcarile sun absolut impresionante, motorul ramanand in permanenta in plaja de turatii unde puterea este maxima (3600-3900 ture), fara sa ai o pierdere a momentului daca esti nevoit sa schimbi viteza. In plus, o cutie automata o poti folosi si ca una manual, depinde doar ce masina ai!

In campionatul national de offroad sunt masini cu cutie automata!

Do everything prepared!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Cutiile automate pt off road sunt un pic altceva fata de cutiile stok. Asta pt a nu le desface la fiecare 5-7 iesiri in "decor". Deosebirile constau in:

1. discuri ambreiaj marite si din kevlar

2. bloCare convertor manuala, realizand un raport de transmitere 1: 1 intre motor si cutie, nu mai exista "pierderi" de power pe convertor, chestie utila pe urcari abrupte

3. "creier" hidraulic modificat, realizeaza cuplarea treptelor mult mai rapid, ferm , cu patinare redusa

4. selector elecro-manual pt viteze, adica dai in tr 2 .....acolo ramane! Cutia devina manuala, chestie utila in executarea manevrelor tehnica de off road unde iti trebuie mare precizie!

5. pompa de ulei cu debit marit

6. sistem suplimentar de racire ulei cutie de viteze (radiator ulei-aer, electroventilator, termoflot etc)

7. sistem de monitorizare temp ulei cutie di si sesizare avarie.

8. cutia automata trebuie safie COMPLET mecanica, cele cu computere de gestiune, fire, senzori pe la motor nu sunt recomandate!

9. convertor pt cuplu marit

Toate chestile astea costa pe la 2500E (fara manopera)

Dupa ce ai facut toate astea, o sa ai o cutie automata PROFI care poate merge si ca una manuala (deh sunt situatii care cer chestia asta) dar ca fiabiitate esti undeva la 60-70% dintr-o cutie manuala!!! Cam ce masini stok stiti ca se apropie ca rezistenta si fiabilitate de asa ceva???

De la acest punct incolo decizia intre manual si automat apartine fiecaruia in functie de preferinte si ........buzunar

Editat de Astral

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Pentru un incepator sau o persoana nu foarte talentata, cred ca automata este cea mai indicata. Te scuteste de multa munca si multe greseli.

Plecarea din panta este lina, pastreaza aderenta rotilor. La fel si trecerea peste obstacole dificile, cu viteza mica.

Frana de motor este in functie de marimea motorului (in cutia mea nu patineaza nimic la coborare) iar aici mi-ar fi placut un motor mai mare.

La mine am observat ca marsarierul este sesibil mai demultiplicat decat viteza 1 asa ca pot face coborarile foarte dificile cu spatele! Trebuie doar sa mai capat ceva indemanare la mersul cu spatele!

 

Mi se intampla insa sa schimbe viteza in urcare, daca iau putin piciorul din gaz, si sa raman fara cuplu la urcare. Cateodata o rezolv cu kick-down dar cateodata trebuie sa o trec repede inapoi manual.

 

PS: cum pana mea urcati si coborati pante de 45 - 60 grade ??? Cu masina ???

Puch 280GE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

Cutiile automate pt off road sunt un pic altceva fata de cutiile stok. Asta pt a nu le desface la fiecare 5-7 iesiri in "decor". Deosebirile constau in:

1. discuri ambreiaj marite si din kevlar

2. blokare convertor manuala, realizand un raport de transmitere 1:1 intre motor si cutie, nu mai exista "pierderi" de power pe convertor, chestie utila pe urcari abrupte

3. "creier" hidraulic modificat, realizeaza cuplarea treptelor mult mai rapid, ferm , cu patinare redusa

4. selector elecro-manual pt viteze, adica dai in tr 2 .....acolo ramane! Cutia devina manuala, chestie utila in executarea manevrelor tehnica de off road unde iti trebuie mare precizie!

5. pompa de ulei cu debit marit

6. sistem suplimentar de racire ulei cutie de viteze (radiator ulei-aer, electroventilator, termoflot etc)

7. sistem de monitorizare temp ulei cutie di si sesizare avarie.

8. cutia automata trebuie safie COMPLET mecanica, cele cu computere de gestiune, fire, senzori pe la motor nu sunt recomandate!

9. convertor pt cuplu marit

Toate chestile astea costa pe la 2500E (fara manopera)

Dupa ce ai facut toate astea, o sa ai o cutie automata PROFI care poate merge si ca una manuala (deh sunt situatii care cer chestia asta) dar ca fiabiitate esti undeva la 60-70% dintr-o cutie manuala!!! Cam ce masini stok stiti ca se apropie ca rezistenta si fiabilitate de asa ceva???

De la acest punct incolo decizia intre manual si automat apartine fiecaruia in functie de preferinte si ........buzunar

In sfarsit un raspuns profi, care sincer recunosc ca nu stiam de astfel de modificari in cutie.

Revenind la subiectul propriu, cred ca pentru o femeie este mai indicat o masina cu cutie automata. Tinand cont ca nu o sa ajunga sa faca offroad extrem, dar mai important....se va putea machia mult mai lejer si asta fara ca sa mestece in cutia de viteze. :grin:

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: automata vs manuala

 

PS: cum pana mea urcati si coborati pante de 45 - 60 grade ??? Cu masina ???

Aici tine de mai multi factori....

1- depinde de cutie.....cica aia automata e bestiala..... :ha:

2-mai depinde si de orele de geometria.....mai sunt cativa pe aici care confunda gradele lui Pitagora cu gradele alcoolului....

La 45-50 de grade urci pe roti, dar 60 cred ca numai din troliu. De fapt toti vorbesc degrade..., dar cine dracu le-a masurat??????????? Sa cum?

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare