Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 109

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    42
    Masina
    Toyota Landcruiser HJ60 '85, HJ61 '88, FJ62 '88

Implicit Re: automata vs manuala

Citat Postat original de vladruse
    Nu Dl. Max nu sint atoatestiutor. Se pare ca postul e deja ocupat...
    Nu stiu daca e ocupat sau nu dar tu vad ca te lupti mult ca sa ajungi la el.

Discutia era despre achizitionarea unui 4x4 de catre o femeie. Mi se pare mai potrivita automata pentru ea. Tine cont de parerea mea sau nu, e problema ei.
    Subiectul topicului e simplu "automata versus manuala"

Ori aici ar trebui sa fi atat de vehemet daca ai testat ambele variante , mai ales in conditii reale de teren.

Eu personal m-am referit strict la masini cu care am fost.
    Si repet, sunt adeptul automatelor. Uite aici: viewtopic.php?f=32&t=10088&p=137993&hilit=cutie+de +viteze+automata#p137993
    Am masini cu cutia eutomata de multa vreme, de cand lumea facea misto de mine din cauza asta. Ma dispera expresia ca "mie imi place cutia manuala pentru ca vreau sa simt motorul" :P

Iti garantez insa ca frana de motor a Toyotelor mele 4000 cc diesel in 6 cilindri nu se compara cu absolut cu nici o cutie automata.
    Testata pe coborari adevarate nu pe pante line.
    Inca ceva. La aceste Toyote nu am stricat nici un disc de ambreiaj in multi ani de exploatare grea.
    La cea rosie pe benzina da. Motorul mic ma obliga sa dau mult gaz ca sa fac ceva. Un rahat de motor 2,4 benzina.

Ce te faci daca in plina coborare dai tare peste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....
    Tot asa poti sa patesti la automata ca sa iti sara din reductor.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

"Nu stiu care e cheia succesului dar stiu care e cheia esecului: Sa incerci sa ii multumesti pe toti"

Data Inscriere
    Jun 2008
    Varsta
    37

N-am clinometru pe masina, n-am masurat cu echerul , dar urc/cobor saptamanal o panta de cel putin 45 grade la tara la munte. La vale nu ating frana cu piciorul si citesc pe litere beefeegooorriiccciiii pe anvelopa.
    O panta de 45 de grade este destul de mare, da' nu-i de speriat....zic eu.
    Daca ai aderenta cat de cat nu-i mare filosofie si nu o sa prea poti simti diferenta intre o manuala si o automata, in ce priveste frana de motor.
    As fi curios sa vad ce frana de motor are ML-ul la coborare, pe o panta de 60-65 de grade (sau mai mult... ).

Guest

Citat Postat original de Max
    Nu stiu daca e ocupat sau nu dar tu vad ca te lupti mult ca sa ajungi la el.
    Chiar nu-mi trebuie, zau. N-am nici pe departe calificarea necesara, dar totusi nu cred ca trebuie sa fim toti mecanici cu scoala, specializati. Ne putem da cu parerea in masura experientelor personale.

Subiectul topicului e simplu "automata versus manuala"
    Ori aici ar trebui sa fi atat de vehemet daca ai testat ambele variante , mai ales in conditii reale de teren.
    Discutia e derivata (s-a format alt topic) din cererea de sfat a Oanei din Cluj in vederea achizitionarii unui Ford Explorer automat. De acolo mi-au fost mutate posturile.

Eu personal m-am referit strict la masini cu care am fost.
    Iti garantez insa ca frana de motor a Toyotelor mele 4000 cc diesel in 6 cilindri nu se compara cu absolut cu nici o cutie automata.
    Si eu la fel. Si am fost cu multe.
    Sa vezi ce frana de motor face un motor de 13.000 cmc pe un TIR incarcat (nu vorbesc de ajutorul intarder-ului sau retarder-ului)...

Ce te faci daca in plina coborare dai tare peste un bolovan si-ti sare manuala din viteza (cunosc caz concret) si-ti rupi gatu' ? Exista sansa, chiar daca e mica.....
    Tot asa poti sa patesti la automata ca sa iti sara din reductor.
    Posibil, dar eu sincer n-am auzit de nici un caz.
    Una peste alta mie mi se pare mai sigura automata, dar e doar opinia mea...
    Treaba asta tine si de gusturi la urma urmei....

Citat Postat original de sop
    O panta de 45 de grade este destul de mare, da' nu-i de speriat....zic eu.
    Daca ai aderenta cat de cat nu-i mare filosofie si nu o sa prea poti simti diferenta intre o manuala si o automata, in ce priveste frana de motor.
    As fi curios sa vad ce frana de motor are ML-ul la coborare, pe o panta de 60-65 de grade (sau mai mult... ).
    Cu un mic ajutor din partea franei de serviciu cred ca o coboara lejer. In conditii de maxima siguranta. Trebuie sa fii si constient ce ii ceri unei astfel de masini, ca doar nu e preparata de extrem...

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    52
    Masina
    mazda 626 mitsubishi pajero 3.0 24V

Nu este post in care sa nu vrei sa ai ultimul cuvant , se pare ca chiar tinzi catre adevarul absolut .
    Mai baga un ochi prin topicurile unde ai scris una alta si ai sa vezi ca am dreptate.
    Un weekend placut .
    PS nu este cazul sa comentezi , nu ma intereseaza

Data Inscriere
    Jun 2008
    Varsta
    37

Cu un mic ajutor din partea franei de serviciu cred ca o coboara lejer. In conditii de maxima siguranta. Trebuie sa fii si constient ce ii ceri unei astfel de masini, ca doar nu e preparata de extrem...
    Discutia deviaza...fara frana de motor...

Nu prea are legatura faptul ca masina e preparata sau nu de extrem.
    Era vorba de diferentele intre o frana de motor la o masina cu cutie automata sau manuala.

De exemplu ai o situatie "fara iesire" si ajungi cu botu' pe o coborare unde nu mai poti sa intorci (si sa zicem ca panta are vreo 65 de grade) trebuie sa mergi in jos ....ca nu ai incotro (e o situatie pur teoretica).
    In cazul asta eu unul, as prefera frana de motor de la o cutie manuala.

Si apoi...nu cred ca este indicat de loc sa folosesti frana de serviciu pe coborare...chiar din contra, trebuie sa accelerezi putin sa poti controla masina!
    Crede-ma, am fost in situatia asta si nu-ti doresc sa traiesti senzatia pe care o ai, cand apesi frana de serviciu (din cauza emotiilor, din lipsa de experienta...etc.) si in fractiunea de secunda imediat urmatoare, iti dai seama ca a fost cea mai groaznica greseala pe care o puteai face.

Numai bine
    Sorin

Data Inscriere
    Mar 2008
    Varsta
    43

din toate discutiile de pana acum pe acest subiect am inteles urmatoarele: cutia de viteze automata este cea mai cea!, n-are moarte si are cea mai bengoasa frana de motor... weekend fain la toata lumea!
    TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413
    cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Guest

sop Am fost in multe situatii limita cu diverse masini, automate sau manuale.
    Nu mi-am rupt gatu' cu niciuna, nu cred c-o voi pati nici cu asta automata.
    Mai depinde si de sofer.

Data Inscriere
    Sep 2007
    Varsta
    33

Banuiesc ca lumea se gindeste la coborirea nasoala in offroad ca la o panta plina de zeama si noroi cu inclinatie laterala care te duce la o prapastie sau cel mai fericit la niste copaci, pe unde nu poti cobori nici in picioare fara sa cazi in genunchi. Tu pe de alta parte, din moment ce ai zis ca MLul nu o sa-l bagi la offroad, nu ai de unde sa stii ce inseamna sa incepi sa te duci prin lut alunecos ca gheata pe diagonala spre prapastie, si ii dai cu frina de motor la camioane... nah.. fiecare cu ce-l doare.
    Macar putem sa ne bucuram ca avem si soferi buni pe soselele patriei

Guest

Dar cine a spus ca eu merg/am mers doar cu meleu' ala din avatar ?
    Cand incepi sa aluneci pe o clisa ca gheata, nu te mai ajuta nici mama franei de motor....

Data Inscriere
    Dec 2007
    Varsta
    39
    Masina
    toyota
    Licenta FRAS
    62

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    Mai baieti, hai sa va enervez si eu putin,

@soimu - incep cu tine ptr ca ne-am vazut o data si macar stiu cu cine vorbesc: am vazut in dreptul tau ca scrie ,,moderator" si matale ce faci? ;sari primu la bataie :p nu-i frumos

@vladruse - pe tine nu te-am vazut nici macar in poza, da imi permit sa-ti dau un sfat ,,cand doi oameni iti spun ca esti in cacat macar uita-te in jos , chiar :P daca nu recunosti

@gepetto - profesore , tot respectul , esti singurul care a luat o atitudine pozitiva

Nu sunt cel mai priceput dar discutia a plecat de la un sfat pentru o doamna si ati ajuns la o disputa pentru cea mai buna frana de motor Pot sa va zic ca am mers si cu manuala si cu automata si de hobby si profesionist si va spun cu mana pe inima ca diferenta o face doar soferul, daca esti mai lenes sau de ce nu mai nepriceput mergi cu o automata dar daca esti pasionat de soferie sigur mergi cu manuala( asta nu inseamna ca cei care merg cu automata sunt neaparat nepriceputi)

Singurul meu argument la ceea ce am spus este ca nu am vazut deocamdata o masina de competitie cu cutie automata.

Concluzia e urmatoarea : cumparati masina care va face sa va ,, simte-ti'' bine manuala sau automata...

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Discutii Similare

1. Intrebare - inlocuit cutie manuala cu automata Vitara
    By ciprian_root in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 8
    :: 7th July 2014, 20:16
  2. Cutie de viteze automata sau manuala?
    By PYZ in forum Patrol Y61
    Raspunsuri: 10
    :: 5th May 2014, 14:32
  3. Pajero Mk2 Anglia - Cutie AUTOMATA sau MANUALA- ???
    By L4ur3ntziU in forum Pajero MK2
    Raspunsuri: 1
    :: 9th February 2013, 19:38
  4. Discovery - Cutie viteze: automata vs. manuala
    By prislopan in forum Discovery
    Raspunsuri: 5
    :: 18th November 2008, 11:09