Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope iarna pentru ATV-uri


bratu romeo

Postări Recomandate

Salut

 

Avem in dotare un atv CAN AM Bombardier de 650 cmc ..Outlander

recent am primit un set de cauciucuri de iarna pe care scrie MUD si arata tare ciudat

Exista cauciucuri de iarna pentru atv-uri? pentru ca la -15 grade am mers cinci minute si am ramas intepenit pe el, abia m-am dat jos :ha:

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

Cauta sa cumperi cauciucuri cu profil "TRACTOR" si sigur nu ai sa mai ramai intepenit pe nicaieri

 

cred ca te pot ajuta in aceasta directie, daca imi dai dimensiunile cauciucului.

 

cu stima Gabone

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

@bratu romeo ... pune o poza sa vedem despre ce e vorba ...

 

@bratu romeo ''pentru ca la -15 grade am mers cinci minute si am ramas intepenit pe el, abia m-am dat jos'' , ... mai sus e vorba de anvelope sau de tine ....daca e vorba de tine cred ca ti ar trebui un echipament adecvat sezonului ....

 

Spune mai exact ce vrei sa sti ...

 

Vorbesc din experienta si vechime ... Polaris Sportsman 800cm si Samurai

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

ATV-urile mele:

 

Suzuki KingQuad 700 cu anvelope Duro Bufalo

Yamaha Grizzly 700 cu anvelope Maxxis Mudbug

 

Testate pe zapada:

 

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

Eu cu anvelope bighorn maxis pe suzuki kq nu am avut nici un fel de problema noroi ori zapada cu exceptia imprejurarii in care ramai suspendat, cand oricum nu mai conteaxa ce anvelopa ai ci troliul e de baza.

Chiar si anvelopele ce vin in stoc pe linhai merg bine pe zapada.

Parerea mea e ca nu ai nevoie de cauciucuri speciale de iarna pe atv ca si in cazul auto,decat daca vrei sa iti faci de lucru si sa arunci banii inutil.

Mai important este echipamentul care te protejeza de frig la -15 grade,cel putin este concluzia mea in cei 3-4 ani de ateveala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mao

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

@forte daca aveai un brute force nu ramaneai asa de rapid suspendat :p

Parerea mes este ca big horn maxxis si cele profil tractor sunt cele mai ok. Si ca si echpament pt iarna cam ai nevoie de ceva banuti de investit dc vrei sa nu te dezlipeasca prietenii cu spaclul de pe sa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

Hmmm ... am mai zis ca sunt ATV Maniak!

 

Brute Force are putere, dar sta foarte rau la fiabilitate! Toti cei care au avut in 2007-2008 un Kawasaki BruteForce, acum ... in 2010 au Suzuki KingQuad! Ne-oficial d.p.d.v. al calitatii ordinea este: Yamaha, Suzuki, Honda, Kawasaki, Can-Am, Polaris, ArticCat ... (Honda este asa jos pentru ca are modele necomparabile cu restul marcilor)! Blocantul fata la buton de la Yamaha si Suzuki, fata de blocantul fata la maneta care nu merge ok la Kawasaki si autoblocantul fata de la CAN-AM fac diferenta in teren! Din punct de vedere al puterii ... clar CAN-AM! Iar restul este can-can!

 

Pentru exemplificare pun un film facut de Kawaspirit calare pe Suzuki KingQuad ...

 

[YOUTUBE]P7RzJzy9VGU[/YOUTUBE]

 

Aici o cazatura spectaculoasa cu un KingQuad ... care nu pateste mare lucru, dar interesant este ca proprietarul are si un BruteForce stricat acasa in garaj si se da cu Suzuki!

 

[YOUTUBE]u9bP0kyf1Os[/YOUTUBE]

 

La anvelope ... iarasi nu poti spune ca Maxxis Bighorn sunt cele mai bune! Sunt cel mai bun compromis, adica sunt bunicele pe toate terenurile, dar nu la nisip, noroi si zapada, in schimb exceleaza la piatra, macadam si rally-raid! In schimb sunt extrem de durabile, adica duc mai mult decat un ATV! Ale mele sunt o amintire frumoasa dupa 3000-5000km! Daca vrei sa te joci in noroi iti iei Maxxis MudBug, daca vrei sa te distrezi pe zapada iti iei Kenda BearClaw, daca nu stii ce vrei iti iei BigHorn pentru ca asa au 99% din ATV-uri si pentru ca importatorul sta foarte bine la marketing! Eu trec cu Duro Bufalo si Maxxis MudBug fara sa ma chinui unde Maxxis BigHorn trebuie sa dea span! Un aspect foarte important este ca la anvelopele de ATV se merge cu presiune 0.3-0.5!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna pentru ATV-uri

 

Si ca exemplu mai pun inca un film cu ATV-urile mele pe zapada multa (cred ca l-am mai pus)

 

[YOUTUBE]2Tqm0yu7LUA[/YOUTUBE]

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare