Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Prelata versus Hard top


roly

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
Vizitator katun

Re: Prelata vs Hard top

 

... un hardtop sport din fibra (facut in Romania) pentru iarna....

 

la cine ai facut hardtop-ul si cat a costat?

alea originale sunt exagerat de scumpe si am tot cautat un atelier de carosari, dar n-am gasit!

poti pune si niste imagini sa vad cum arata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata vs Hard top

 

pt omoroka in legatura cu crapatul pe la colturi si hardtopul meu era cu mici fisuri si i-am aplicat pe interior un strat de fibra de sticla m-a costat 200 ron si pe urma l-am tapitat este mult mai robust si nu mai crapa:h5

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata vs Hard top

 

Mdea.....sambata seara in parcare la kaufland, vin si gasesc soft-topul cu doua impunsaturi rauvoitoare. Ce kkt de oras. Cred ca era curios sa vada daca rezista la impunsaturi. :uameni...sau numai asa "de fun".

Noroc ca este pe acelasi geam care oricum era crapat si pe care l-am scotchuit bine asta iarna. Si a mai crapat si cel de pe spate cand am dat sa scot niste bagaje din portbagaj. Se pare ca numai geamurile au probleme la frig.

 

Pun si eu aceeasi intrebare ca si Cazarevamaveche:

 

Stiti pe cineva care repara sau schimba geamurile de PVC (prin termofuziune) ?

 

Eu am auzit de o firma prin Militari care repara si face prelate pentru camioane, dar nu am dat inca de ea deci nu pot decat sa dau cu presupusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata vs Hard top

 

Si soft top si hard top arata bine avantajul ca o poti decapota vara dar cel mai indicat ramane van (ful metal)

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata vs Hard top

 

pt omoroka in legatura cu crapatul pe la colturi si hardtopul meu era cu mici fisuri si i-am aplicat pe interior un strat de fibra de sticla m-a costat 200 ron si pe urma l-am tapitat este mult mai robust si nu mai crapa:h5

de unde ai luat fibra de sticla?

 

intr-o alta ordine de idei, eu intentionez sa mi-l carosez pick-up vara asta. am cateva idei in cap, deocamdata caut ateliere care sa-mi decupeze si sa-mi indoaie tabla asa cum vreau eu. sa vedem ce-o iesi

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata vs Hard top

 

eu am dus hartopul la un amic care face paravint pt cabine de tir ,as vrea sa cumpar si eu ceva fibra si rasina,am inteles ca este pe undeva prin bucuresti mai eftin eu spun daca ii tragi un strat bun pe interior ai sa vezi ca exista o imbunatatire considerabila,si hardtopul este identic am facut si la partea din fata ,atentie insa la prinderea clemelor ,va trebui sa inlocuiesti suruburile cu unele putin mai lungi iar pe urma i-am tras peste o tapiterie din plus aplicata direct peste fibra.:h5

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Prelata versus Hard top

 

Salutare,

 

Am tot citit pe forum dar nu am gasit pe nimeni care sa is fi montat soft top pe un Vitara care are hard top.

Din cate am inteles is 2 modele de soft top cu sisteme de prindere diferite.

As vrea sa stiu cat de greu e sa montezi un sistem de prindere soft top pe masina si daca s-ar gasi de cumparat sistemul de prindere sau numai din dezmembrari?. Intreb asta pt ca am vazut un Vitara din 1997 de vanzre ca mi-ar place dar are hard top.

Inca o intrebare, ca sa montezi hard topul trebuie sa dai jos sistemul de prindere pt prelata?

Editat de arthurjakab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata versus Hard top

 

Salutare,

 

Am tot citit pe forum dar nu am gasit pe nimeni care sa is fi montat soft top pe un Vitara care are hard top.

Din cate am inteles is 2 modele de soft top cu sisteme de prindere diferite.

As vrea sa stiu cat de greu e sa montezi un sistem de prindere soft top pe masina si daca s-ar gasi de cumparat sistemul de prindere sau numai din dezmembrari?. Intreb asta pt ca am vazut un Vitara din 1997 de vanzre ca mi-ar place dar are hard top.

Inca o intrebare, ca sa montezi hard topul trebuie sa dai jos sistemul de prindere pt prelata?

 

Asa e, sunt 2 modele. Se monteaza si se demonteaza foarte usor. Gasesti in dezmembrari, dar din pacate anii isi spun cuvantul asupra prelatei. Sunt rare cele care nu sunt rupte, rascoapte sau probleme le cusaturi. Gasesti noi pe ebay, dar calitatea nu e cine stie ce.

Si da, ca sa montezi hard-top, trebuiesc demontate toate elementele pentru soft-top. Cand aveam vitara am renuntat la soft-top in favoarea hard-topului, din mai multe motive: mai cald iarna, nu intra apa, mai putin zgomot in masina la drum lung, s.a.m.d., cu conditia ca hard-topul sa fie original Suzuki. Pastrasem si soft-topul in ideea ca o sa-l montez vara, dar nu l-am mai montat niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata versus Hard top

 

Ms Astral. Prelate mai gasesti noi, second. Pe mine m-ar interesa in special sistemul de prindere al prelatei, daca e greu sa montezi,daca tre sa dai gauri etc., daca a montat cineva asa ceva, sau daca se gaseste de cumparat?

 

totul este "bolt on" nu dai nici o gaura nici un surub in plus

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Prelata versus Hard top

 

Ms Astral. Prelate mai gasesti noi, second. Pe mine m-ar interesa in special sistemul de prindere al prelatei, daca e greu sa montezi,daca tre sa dai gauri etc., daca a montat cineva asa ceva, sau daca se gaseste de cumparat?

 

da, se gseste sistem de montare a prelatei,de ambele feluri la mana a doua

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare