Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Instalatie GPL (pro/contra) Suzuki Vitara 1.6 16v


liv_mar2

Postări Recomandate

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Si unde anume vrei sa pui instalatia pe Jimny? Ca nu prea ai multe optiuni:

- fie o montezi in "portbagaj", dar nu stiu daca nu cumva RAR-ul nu are obiectii la faza asta

- fie desfiintezi macar un loc din spate pentru butelie

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Vad ca multi oameni spun ca pe gaz nu trage..nu fuge ETC..

Problema e la motor si la instalatia de gaz pe care o folositi, daca e desteapta instalatia merge mai bine motorul !

Apropos GPL..chiar si variantele ieftine au cifra octanica 120-140 ..fata de 101 cea mai tare benzina din pompe. Cu GPL bun si instalatie buna e ca si cum ai merge cu benzina de curse (cifra octanica 120) si cu soft pentru benzina de curse.

In cele mai multe cazuri ..de vina sunt instalatiile de GPL..

 

Imi para rau ca nu mai stiu acum numele dar exista o firma de tuning care a scos dintr-un M5 aprox 70CP doar din montarea unei instalatii GPL si soft.

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

nu cred ca are rost sa pui un GPL pe off-roader. Nu ca nu m-as bucura sa bag mai putini bani in carburant, insa din instalarea unei instalatii GPL ajungi sa strangi husa de pe scaun cu ce poti, in anumite momente... si, sincer, si-asa strang destul din cauza grupurilor, a cutiei etc etc etc... sa mai strang si din cauza bombei?:)))

Jimny "moapsa" M13A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Nu e vorba de bomba, poate doar daca sint atinse niste conducte prost montate pe sub masina. La Jimny nu vad unde ai putea sa pui rezervorul de GPL fara sa renunti la ceva: fie la scaunele spate fie la "portbagaj".

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Week-end-ul trecut, au trecut in ne-fiinta 3 amici ai mei dupa ce au luat un pom de pe marginea drumului. Este adevarat, aveau viteza si am impresia ca a fost si ceva alcool in capul soferului. Masina s-a mulat pe acel copac facand imposibila deschiderea usilor, la scurt timp a luat foc, desii erau constienti, nimeni nu i-a putut scoate din masina, cand a venit echipa de descarcerare ei daja au ars de vii din cauza instalatiei de GPL. Cu toate supapele aferente si asa zisa siguranta pe care o prezinta aceste instalatii.

 

Cam atat am de zis.

 

Bafta!

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Daca s-a ajuns la situatia respectiva , nu mai are importanta echiparea masinii .

Regret intimplarea . Am multe imtrebari - instalatia era ok( cu tot ce inseamna asta : autorizata , verificata , sistemele la locul lor ) , de ce nu s-au spart geamurile pentru scoatere , de ce nu s-a smuls usa cu alta masina , de ce se pierd cu firea oameni cit ursul , de ce ... de ce ... toate inutile .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Masina s-a mulat pe acel copac facand imposibila deschiderea usilor, la scurt timp a luat foc, desii erau constienti, nimeni nu i-a putut scoate din masina, cand a venit echipa de descarcerare ei daja au ars de vii din cauza instalatiei de GPL.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca!

Dar... pina acum nu stiu nici o instalatie de GPL care a luat foc. Explodeaza direct. Deci eu cred ca incendiul a fost cauzat de o scurgere de benzina.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Asa cum a mai zis cineva gazul face "bum" nu arde linistit . Si desi nici benzina nu e in totalitate straina de fenomenul de explozie e mult mai probabil ca din ceea ce ai descris tu benzina sa fie cauza incendiului.Sa nu mai zic ca daca au intrat in copac de s-a indoit masina cred ca de vina e viteza (si implicit soferul care ai zis ca mai si bause) nu GPL-ul sau benzina ;) Asta e din ciclul : nu sunt eu de vina ca i-am dat un pumn e el de vina ca s-a aflat pe traiectoria lui :P

Prin intermediul familiei cunosc pe cineva la politie care ne mai rezolva cate una alta legat de masini si ceea ce implica condusul ei , dar un lucru ne-a zis clar nenea asta: pt. bautura sa NU veniti la mine ca nu mai avem ce vorbi !

Si din cate am vazut eu prin statisticile Politiei Rutiere peste 90% din accidente au loc din cauza soferului nu a masinii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Contra !

Pot sa va spun urmatoarele: un motor de Jimny sau Swift M13A daca este intretinut corespunzator are o durata de viata(pana la segmentare) 700.000km-1.000.000km, daca este folosit pe benzina.

Daca este folosit cu GPL durata de viata este de maxim 150.000km.

 

Suzuki a incercat modificarea unor masini, pe GPL pentru piata Italieneasca in special. Aceste modificari sunt facute de o firma partenera si constau in inlocuirea Pistoanelor a supapelor si a inca catorva elemente mecanice si electronice.

 

Pentru cine nu crede acest aspect, cred ca inca mai avem 1 motor M13A si un M16A distruse de GPL.

Sa zbori nu este periculos! Periculos este atunci cand te prabusesti!

 

Jimny 1,3 16v M13A 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Salut! Am si eu o "dilema"!!!:hl Pot monta o instalatie GPL (BRC italiana) de pe o Dacie, pe Suzuki Samurai 1992, motor G13BA, 1298 cm, carburator dublu corp? Mai trebuie ceva modificari la instalatie (reductii, furtune etc)? Daca stie cineva astept un raspuns. :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Contra !

Pentru cine nu crede acest aspect, cred ca inca mai avem 1 motor M13A si un M16A distruse de GPL.

 

Baga niste poze sa vada si ochiul nostru. Pistoane distruse de la GPL inca nu am auzit. Stiu de supape arse din cauza ca userii setau un amestec sarac avind drept rezultat o temperatura de ardere mai mare.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Salut! Am si eu o "dilema"!!!:hl Pot monta o instalatie GPL (BRC italiana) de pe o Dacie, pe Suzuki Samurai 1992, motor G13BA, 1298 cm, carburator dublu corp? Mai trebuie ceva modificari la instalatie (reductii, furtune etc)? Daca stie cineva astept un raspuns. :tk

 

Se poate monta, dar iti mai trebuie o reductie pe admisie, foarte probabil nu o sa se potriveasca aia de la Dacie. In rest merg dupa acelasi principiu.

 

PS: Ceea ce vrei tu sa faci e ilegal. RAR-ul nu omologheaza instalatii GPL sh, iar in caz de evenimente esti raspunzator direct, iar asigurarea RCA nu se mai aplica.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Eu am instalatie de GPL pe dihania mea de Land Cruiser 80 de 4500 cmc. Masina am cumparat-o cu instalatie de GPL cu 2 plamani si am schimbat-o cu una secventiala. Nu simt diferenta intre benzina si GPL (merg inclusiv in teren pe gaz), am avut o problema cu 2 supape blocate (3 milioane reparatia), dar nu sunt 100% sigur ca era din cauza gazului.

 

Oricum, avand in vedere ca la fiecare suta de km economisesc 10 l de benzina (in bani) asta inseamna la cei 20 000 de km pe care-i fac anual peste 2000 de euro. Adica un sfert din pretul masini :h5

Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Contra !

Pot sa va spun urmatoarele: un motor de Jimny sau Swift M13A daca este intretinut corespunzator are o durata de viata(pana la segmentare) 700.000km-1.000.000km, daca este folosit pe benzina.

Daca este folosit cu GPL durata de viata este de maxim 150.000km.

 

Suzuki a incercat modificarea unor masini, pe GPL pentru piata Italieneasca in special. Aceste modificari sunt facute de o firma partenera si constau in inlocuirea Pistoanelor a supapelor si a inca catorva elemente mecanice si electronice.

 

Pentru cine nu crede acest aspect, cred ca inca mai avem 1 motor M13A si un M16A distruse de GPL.

 

1. E f f greu ca un motor pe benzina sa ajunga fara segmentare la 700.000 sau mai ales 1.000.000 km ..Kmon man !!

2. Nu utilizarea motorului pe gaz e problema ...ci instalatia, sau defapt reglajul cum spunea cineva mai sus

3. ca a incercat Suzuki sa faca masini pe GPL..nu stiu ..posibil ..cu siguranta au fost facute in colaborare cu un producator de instalatii GPL si cu siguranta implicau modificari electronice. Despre modificarile mecanice...cred ca ne referim la niste suporti de prindere a instalatiei si poate 2-3 valve si furtune de vacuum si alte prostii ce tin de utilizare pe GPL, nimic intern in motor. Acele masini care ies " din fabrica" cu GPL au un regim de servisare diferit de cele pe benzina ( revizii mai dese, verificare si reglare mai deasa a supapelor etc). De cele mai multe ori aceste intervale de servisare sunt ignorate din prostie ..si normal ca motorul se distruge singurel ..datorita impuritatilor din GPL care ajung in ulei, datorita arderii proaste din pricina calitatii gazului..etc.

Oricum instalatiile care ajung pe masini din fabrica sunt cele mai capabile sa "tina motorul in viata mai mult" datorita compatibilitatii perfecte din punct de vedere al reglajelor pe tipul respectiv de motor. Instalatiile "universale" nu fac decat sa duca la o ardere saraca ..datorira montarii necorespunzatoare de catre "experti" si datorita lacomiei utilizatorilor.

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

nu vreau sa ma bag aiurea si de aceea nu vreaus a vin cu comentarii tehnice; dar in urma cu 2 sau 3 ani am vazut un accident(nici o victima) in apropiere de Turda, camion vs cielo, cel din urma lovit din spate + instalatie GPL = BUM. si a fost o explozie destul de mare pe cazre am auzito de la o dsitanta considerabila. Asa ca, dupa ce am vazut acol, nu as recomanda si nici nu mi-as monta o asemenea instalatie pe o micutza japoneza, fara o bara sau un cage calumea de protectie pentru rezervor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

O sa revin si cu poze de la cele doua motoare dar dupa data de 14.10.2010.

Referitor la piesele care se schimba la aceste motoare, probabil ca in aceeasi data o sa am toata lista!

Referitor la topirea pistoanelor si a supapelor o sa incerc sa explic in cele de mai jos.

Aceste motare din familia M au racirea camerei de ardere formata din:

1.lichidul de racire, care circula pe langa camase si in chiulasa.

2. injectia de ulei in spatele pistonului(dublu rol, ungere si racire)

3. benzina injectata

4. aerul ce contribuie la explozie

 

Ce se intampla: in momentul injectarii gazului(gpl) partea centrala a pistonului nu ajunge sa fie racita precum la benzina, iar explozia este cu o degajare mare de caldura.

Pistonul incepe in zona centrala sa aiba initial o curgere laminara de suprafata a matarialului din care este facut, iar supapele(evacuare) incep sa se dilate. Supapele de evacuare incep sa fie arse in special pe o singura zona, cea din centrul camerei de ardere.din acest punct supapele nu mai functioneaza in parametrii normali iar temperatura pistonului in centrul sau creste considerabil astfel in cat in anumite cazuri acesta se topeste si gaureste.

 

Din punct de vedere al elementelor electronice, calculatorul motorului(ECM) primeste date despre: temperatura aerului, presiunea atmosferica, debitul de aer din galeria de admisie, presiunea de benzina, pozitia pistoanelor...etc si ce rezulta din ardere (cele 2 sonde de oxigen). In functie de aceste date comanda injectia.

instalatia de GPL este intercalata intre ECM si injectoare, deci funtioneaza in baza semnalului dat de ECM, dar la gaz difera de la o incarcare la alta caracteristicile acestuia, mai mult de cat atat datorita vaporizarilor si a diferentelor de temperatura cantitatea injectata poate fi diferita.

 

La motoarele de cilindree mare se poate folosii GPL-ul datorita faptului ca: suprafata si grosimea pistoanelor si a supapelor este mult mai mare, iar racirea acestora este mult mai facila.

 

Am atasat cateva desene cu motorul M13A circuitul de ungere, piston biela, bloc, camera de ardere.

 

Sper sa fi fost utila aceasta explicatie!

Editat de scrind

Sa zbori nu este periculos! Periculos este atunci cand te prabusesti!

 

Jimny 1,3 16v M13A 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

In regula , de necontestat . Insa poate fi doar o situatie punctuala , cu pistoane usurate la limita , supape subtiri , motoare comprimate cam mult , din care s-a scos la limita tot ce putea scoate , tehnologie nu tocmai potrivita pentru GPL. Pistoanele care se gauresc din cauza suprasolicitarilor termica , sint cele turnate , prin diverse procedee , cu o gama de aliaje care sint un compromis , fiind dintre cele mai usoare .Cele forjate , substantial mai groase in orice punct , reclama o prelucare mecanica mai laborioasa si mai scumpa , insa comparativ cu cele turnate ,( subtiri si casante la suprasolicitari ), se formeaza o adincitura in centrul calotei , care reduce raportul de comprimare , si astfel nu se mai perforeaza .

Majoritatea problemelor la supape provin din amestecuri sarace , cu prea putin combustibil , de orice natura , si prea mult aer , implicit prea mult oxigen .Oxigenul neconsumat Trece pe linga orice suprafata metalica calda si o oxideaza(arde) mai mult decit in cazul unui raport corect .

Exista motoare care merg NUMAI cu gaz , la grupuri de avarie , grupuri electrogene , unitati de cogenerare ( apa calda + electricitate ) , Si merg bine mersi , foarte mult timp .Astea ar fi la extrema cealalta , motoare adaptate tehnologic pentru gaz .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

O sa revin si cu poze de la cele doua motoare dar dupa data de 14.10.2010.

Referitor la piesele care se schimba la aceste motoare, probabil ca in aceeasi data o sa am toata lista!

Referitor la topirea pistoanelor si a supapelor o sa incerc sa explic in cele de mai jos.

Aceste motare din familia M au racirea camerei de ardere formata din:

1.lichidul de racire, care circula pe langa camase si in chiulasa.

2. injectia de ulei in spatele pistonului(dublu rol, ungere si racire)

3. benzina injectata

4. aerul ce contribuie la explozie

Majoritatea motoarelor au la fel

Ce se intampla: in momentul injectarii gazului(gpl) partea centrala a pistonului nu ajunge sa fie racita precum la benzina, iar explozia este cu o degajare mare de caldura. - - trecerea din stare lichida in stare gazoasa absoarbe o cantitate impresionanta de caldura -cred ca prin vaporizarea GPL defapt motorul se raceste mai mult prin amestecul mai rece pe care il primeste ( acelasi efect ca la NOS )

Pistonul incepe in zona centrala sa aiba initial o curgere laminara de suprafata a matarialului din care este facut, iar supapele(evacuare) incep sa se dilate. Supapele de evacuare incep sa fie arse in special pe o singura zona, cea din centrul camerei de ardere. - defapt supapa este in continua miscare de rotatie in jurul axei sale..deci se arde uniform pe toate suprafata de contact ( din acest motiv se regleaza mai des tachetii la motoarele pe GPL )din acest punct supapele nu mai functioneaza in parametrii normali iar temperatura pistonului in centrul sau creste considerabil astfel in cat in anumite cazuri acesta se topeste si gaureste.

 

Din punct de vedere al elementelor electronice, calculatorul motorului(ECM) primeste date despre: temperatura aerului, presiunea atmosferica, debitul de aer din galeria de admisie, presiunea de benzina, pozitia pistoanelor...etc si ce rezulta din ardere (cele 2 sonde de oxigen). In functie de aceste date comanda injectia.

instalatia de GPL este intercalata intre ECM si injectoare, deci funtioneaza in baza semnalului dat de ECM, dar la gaz difera de la o incarcare la alta caracteristicile acestuia, mai mult de cat atat datorita vaporizarilor si a diferentelor de temperatura cantitatea injectata poate fi diferita.

 

La motoarele de cilindree mare se poate folosii GPL-ul datorita faptului ca: suprafata si grosimea pistoanelor si a supapelor este mult mai mare, iar racirea acestora este mult mai facila. si in special aceste motoare au un raport de compresie f mic --ceea ce duce la o durata de viata mult mai mare

 

Am atasat cateva desene cu motorul M13A circuitul de ungere, piston biela, bloc, camera de ardere.

 

Sper sa fi fost utila aceasta explicatie!

 

 

 

sper sa nu se inteleaga gresit nu vreau sa contrez pe nimeni vreau doar sa se intelega corect.

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

In regula , de necontestat . Insa poate fi doar o situatie punctuala , cu pistoane usurate la limita , supape subtiri , motoare comprimate cam mult , din care s-a scos la limita tot ce putea scoate , tehnologie nu tocmai potrivita pentru GPL. - foarte adevarat

Pistoanele care se gauresc din cauza suprasolicitarilor termica , sint cele turnate , prin diverse procedee , cu o gama de aliaje care sint un compromis , fiind dintre cele mai usoare .Cele forjate , substantial mai groase in orice punct , reclama o prelucare mecanica mai laborioasa si mai scumpa , insa comparativ cu cele turnate ,( subtiri si casante la suprasolicitari ), se formeaza o adincitura in centrul calotei , care reduce raportul de comprimare , si astfel nu se mai perforeaza . - nu chiar ..depinde pt ce aplicatie e acel piston ..daca e pt o aplicatie turbo are adancitura pt decomprimare motor in vederea cresterii presiunii de lucru a turbinei - MORE POWAAA :) sau pr aplicatii pe aspirat unde e nevoie de comprimare suplimentara si atunci apar asa numitele pistoane "cocosate' putin umflate pt a mari raportul de compresie

Majoritatea problemelor la supape provin din amestecuri sarace , cu prea putin combustibil , de orice natura , si prea mult aer , implicit prea mult oxigen - corect .Oxigenul neconsumat Trece pe linga orice suprafata metalica calda si o oxideaza(arde) mai mult decit in cazul unui raport corect .

Exista motoare care merg NUMAI cu gaz , la grupuri de avarie , grupuri electrogene , unitati de cogenerare ( apa calda + electricitate ) , Si merg bine mersi , foarte mult timp .Astea ar fi la extrema cealalta , motoare adaptate tehnologic pentru gaz .

 

Cam asa zic eu ...

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

sper sa nu se inteleaga gresit nu vreau sa contrez pe nimeni vreau doar sa se intelega corect.

Din cate stiu eu la GPL vaporizarea are loc in "Plaman" si nu in camera de ardere.

 

Din studiile facute supapele au fost arse doar pe un segment de cerc (o sa revin cu poze), iar reglarea tachetilor se face mai des deoarece coada supapei se scurteaza.

Sa zbori nu este periculos! Periculos este atunci cand te prabusesti!

 

Jimny 1,3 16v M13A 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Corect vaporizarea are loc in plaman...dar dupa aia gazul nu ajunge tot in cilindu ...mai rece ..in urma vaporizarii?

 

Poate e ceva mai special in legatura cu acest motor ..in general supapele au acea miscare de rotatie in jurul axei

 

Cum adica se scurteaza coada supapei ?

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Cum adica sa se monteze in portbagaj fara modificari? fara sa modifici ce?

Niste gauri tot trebuiesc date ca sa treaca instalatia, niste sisteme de prindere tot exista...

Rezervoare eu am vazut intre 20 sau 24 de litri si 90 de litri.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Instalatie GPL (pro/contra)

 

Eu am o Vitara care are Gpl,cu 50 ron fac cam 160-170km deci nu e mare smecherie Gpl-ul.Spatiul din portbagaj(2usi)este aproape inexistent, daca ai ceva de dus trebuie pus pe butelie.Parerea mea e ca nu merita montata o instalatie Gpl pe Vitara.

 

 

 

Apropo stie cineva de ce cand merg pe benzina si vreau sa demarez mai nervos da in nas ???Cand merg pe gas merge normal.

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare