Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jimny stock - parerea mea!


Mugur Iacob

Postări Recomandate

Uite ca am ajuns si eu sa am niste pareri despre Jimny-ul meu:

An 2007 km 27.000 4x4 la buton benzina 1.3 l

Modificari - cauciucuri Simex Insa Turbo noi - reesapate(300Ron/bucata)

 

On-Road

Intradevar motorul pe benzina merge foarte bine, stabilitatea este decenta daca conduci decent - adica trebuie sa intelegi ca nu este comparabila cu o masina facuta 100% pentru asfalt. La drum lung 100-120 km/ora se merge lejer. Am incercat-o si pe drum drept,uscat pe jos,fara vant, si a prins 160 km pe ora si parca ar mai fi vrut dar pentru o masina ca Jimny...e foarte mult,ce depaseste 120-130 km pe ora deja riscurile sunt foarte mari iar in situatii de urgenta(franare brusca,schimbarea brusca a directiei) stabilitatea iti pericliteaza viata masiv.

 

Off-Road

Dupa lungi cautari/topicuri citite/pareri/opinii am ales Simex dim. standard 205/70/R15 .Chiar daca este dimensiunea standard trecuta in talon si exact aceeasi dimensiune ca si cauciuciucurile de strada din cauza crampoanelor la virarea la dr sau st trece milimetric fatza de bara fatza(model dupa 2005) In off-road mediu se comporta decent, mai atinge cate un pic dar nu creeaza probleme mari. Urca pante incredibile, ajutand-o enorm cauciucurile Simex si faptul ca este usoara. In noroaie se descurca foarte bine dar in cazul noroaielor foarte clisoase cand noroiul "iti mareste dimensiunile anvelopelor" si in panta trage cam greu dar URCA!

 

Din punctul meu devere ar mai avea nevoie de scuturi pe dedesubt pentru a evita eventuale probleme cauzate de pietre/bolovani/crengi/bucati de gheata + troliu, adica cam atat vreau sa mai pun pe ea pentru un off-road mediu/noroaie/prietenesti.

 

Desigur ca o alta varianta ar fi inaltarea...dar pentru a te ajuta trebuie sa o inalti din cauciucuri(ca sa inalti si puntile) dar cauciucuri mai mari = inaltare caroserie/taiere=pierdere putere=schimbare rapoarte......Nu zic ca nu ajuta ...dar depinde ce vrei sa faci cu ea.

 

Una peste alta este o supermasina din punctul meu de vedere, decenta la comfort(am 1,88m 90 kg) decenta la drumuri mai lungi,beton la off-road cu cauciucurile corespunzatoare urca de rupe si naste mirari.

 

Tunning-ul maxim pe care mi-l doresc momentan este:

Cauciucuri Simex - Am deja

Protectii pe dedesubt - Urmeaza

Troliu - Urmeaza

Statie - Urmeaza

 

Tocmai am "lins" cele 38 de pagini ale forumului Suzuki si cred ca este de folos o astfel descriere pentru viitorii posesori sau pentru cai care au un Jimny si nu se incumeta la Off-Road

 

Toti posesorii sau cunoscatorii sunt invitati sa isi exprime parerile despre Jimny:

 

On-Road

Off-Road

Tunning minim

.......

.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Al meu e din 2003, 1328cmc, 82CP, cu maneta pentru cutia de transfer.

Il am din mai2009 si m-am dat cu el asa stock. Am facut ceva trasee - drumuri forestiere si sunt foarte incantat de ce poate. Adica el poate mai multe decat mine deocamdata:)

Anu asta urmeaza sa-i pun Susupension Lift ProComp, bara fata HD cu troliu, anvelope de noroi si praguri.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Daca il inalti (suspension lift) si pui 215/75 , nu prea mai ai nevoie de scuturi, la un offroad prietenesc cum spui. Normal , costa mult manevra asta, mult mai mult decat niste scuturi. A si sa te tina MRL-urile automate ca de nu te paste un schimb pentru manuale. Urasc vacuumul.

Suzuki Jimny 1,3, an1999

Nissan Terrano II, 2,7 TDI, an2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Intrebare pentru posesori de jimny "la boton" >2005

Sustinea cineva, dar nu mai gasesc unde, ca la aceasta serie,cu cuplaj pneumatic, in momentul cand rotile din spate pierd aderenta, se cupleaza automat 4x4, chiar daca modul selectat este 2H.

E adevarat?

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Nu cred. Asta e feature de traction control si Jimny nu are asa ceva, si in teren nici nu ii trebuie. Cu cit mai putina electronica, cu atit mai bine.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Nu ar fi traction control, ar fi sistem de tractiune variabil, cum au outlander, X-trail si altele, care au de fapt tractiune pe fata si comuta la nevoie si pe spate. Jimny nu are asa ceva si mai bine ca nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Doamne ce-mi place discutia aceasta!

 

Cu un Jimny modificat poti face asa ceva:

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/15/PjXct7u2Rn4 (in acest film eu doar filmez ... era o urcare de 5m imposibila de facut de un om, doar in 4 labe)

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/21/A_2JRmPxVh8

 

Iar cu un Jimny standard poti face mai mult decat poate face un sofer incepator in 4x4:

 

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/3/e7uY1gGgwSA

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/10/UX82KnoC0F4

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/18/Lk98xCU8tt4

 

 

Poze cu Jimny din plimbarile din Dobrogea

 

http://s944.photobucket.com/albums/ad290/Forte_ro/ (vezi albumele in stanga)

 

si filme ...

 

http://www.youtube.com/user/Forte4x4#p/u/0/2mhGqTW82MU

 

--------------------

Pana acum ... Jimny m-a dus oriunde am vrut! Si credeti-ma ... traiesc doar pentru plimbarile de la sfarsit de saptamana ... acum pregatesc traseul pentru iesirea de pe 09.01.2010!

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

In noiembrie am fost in concediu doar 5 zile ... 2 adulti +2 copii + bagaje ...

 

Tema concediului a fost OFF-ROAD: Gura Raului-Paltinis-Transalpina-Sadu ... Zarnesti-Pestera-Bran!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Cauta "Jimny" in subforumul "Suzuki" si gasesti tot ce ai nevoie pentru a lua decizia de a cumpara un Jimny!

 

http://forum.club4x4.ro/search.php?searchid=25175&pp=25

 

-------------------------------------

Pe un alt forum ... un coleg imi zicea ca ma invidieaza pentru Jimny ... si i-am raspuns ... "nici nu stii cata dreptate ai ... un Jimny iti schimba viata in bine!"

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Cristi2k

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Salut.

 

Posed si eu de 6 luni o asemenea jucarie, tot cu 4x4 de la buton (productie 2008), stock.

 

Sunt de acord cu tine in privinta modificarilor necesare. Nemodificata, ca si garda la sol si mie mi se pare ca ar avea nevoie de scut. Din ce am auzit anvelopele 215/75 R15 nu merg pe modelul asta fara a taia un pic de aripa!

 

Oricum, fara alte modificari cauciucurile alea ar cam strica din comportamentul pe sosea al masinii. Eu ma gandesc momentan la niste flanse distantiere si niste cauciucuri mai late (ceva de genul 215/65 R15).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Pe automata din 2006 am pus si eu copii Simex resapate 205/70/r15, dar atingeau pe fata, le-am scos si mi-am pus Yokohama de iarna 205/70/r15 + flanse 32mm si tot atinge pe fata!

 

Eu zic ca modificarile ideale ar fi AT-uri 215/75/r15 + flanse + suspensii Procomp 2"! Anul acesta sper sa fac si eu aceste modificari!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

@Forte Modificarile de care spui sunt intr-adevar cele mai agreate.

Afecteaza acest modificari buna functionare a masinii? trebuie sa umbli si la rapoarte ca sa poti misca fara probleme noile roti?

Eu zic ca nu, dar poate ma insel

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Pe automata din 2006 am pus si eu copii Simex resapate 205/70/r15, dar atingeau pe fata, le-am scos si mi-am pus Yokohama de iarna 205/70/r15 + flanse 32mm si tot atinge pe fata!

 

Eu zic ca modificarile ideale ar fi AT-uri 215/75/r15 + flanse + suspensii Procomp 2"! Anul acesta sper sa fac si eu aceste modificari!

 

 

Ceva e putred aici. Eu am acum anvelope de iarna 205/70R15 (adica dimensiunea stock) si nu atinge pe nicaieri, ba mai am si spatiu apreciabil. Si nu am nici flanse.

 

Later edit: eu am modelul vechi, dar nu ar trebui sa conteze asta pentru dimensiunea stock.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Jimny-car-ilor:2dr

 

Eu am copii Simex 205/70/R15 - spatele e ok! fata e la limita adica la curba maxima la st sau la dr trece milimetric pe langa bara fata - in off a fost ok si pe noroi...

 

Intrebare ,ce autonomie aveti cu un plin (40 L)

 

Cauciucuri de strada 205/70/R15 - aprox 400 km

 

Cauciucuri Simex 205/70/R15 - aproximativ 300 km

 

Nu am alte modificari facute in afara cauciucurilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Salut,

 

Eu am masina de un an (1.3 benzina). E folosita numai in oras si iesiri pe drumuri forestiere. Am facut aproape 20 mii KM pana acuma cu ea,

 

Consumul in oras si off road este de 10 l/100. Am schimbat filtrul de la motor si urmeaza sa schimb si bujiile, oricum nu ma astept sa sa scada consumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Jimny-car-ilor:2dr

 

Eu am copii Simex 205/70/R15 - spatele e ok! fata e la limita adica la curba maxima la st sau la dr trece milimetric pe langa bara fata - in off a fost ok si pe noroi...

 

Intrebare ,ce autonomie aveti cu un plin (40 L)

 

Cauciucuri de strada 205/70/R15 - aprox 400 km

 

Cauciucuri Simex 205/70/R15 - aproximativ 300 km

 

Nu am alte modificari facute in afara cauciucurilor!

 

Eu am INSA TURBO DAKAR (profil BFG MT) 205/70 R15 pe Jimny 2006 si trec razant pe langa bara fata la viraje, dar nu au atins niciodata. Merg excelent pe orice fel de teren, sunt o incantare pe zapada si (contrar asteptarilor) se comporta rezonabil pe asfalt. Drept e ca imediat ce le-am cumparat le-am facut "siping", iar asta s-a simtit din plin pe zapada! Masina si-a marit garda la sol si asta e bine, DAR a crescut consumul. Cu anvelopele de vara consuma 7-8 parca, iar acum 9-10L (e adevarat ca am si mers mult cu 4x4 pe vremea asta, plus drumuri virajate de munte).

In plan am scuturi pentru cutia de transfer si prinderile tendoanelor, rock slidere si un troliu, mai tarziu. Eventual scurtata bara fata si prins un scut frontal (sau renuntat la bara, inlocuit cu bullbar+scut). In varianta asta cred ca poti face multe nazbatii, fara sa te doara capul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Ce poti face singur cu un Jimny?

 

http://forum.club4x4.ro/showpost.php?p=536842&postcount=629

 

La mine atinge la aparatorile de noroi ... daca le scot cred ca totul este ok!

 

Noroiul ajuns pe masina este meritul exclusiv al flanselor de 32mm!

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Sa va pun 2 poze cu puii mei ...

 

Diferenta de inaltime este data de ... pro comp 2'' lift + 2'' body lift + anvelope 215R15!

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny stock - parerea mea!

 

Forte, faini puii da consumu'? cat e consumu?

 

Eu cu motor din 2007.....27.000 km....consum 13,3%.... nu e cam mult?

 

O avea vreo problema?

 

Ambele consuma 10l/100km! Una este automata si are fata cuplata in permanenta si folosesc mai mereu aerul conditionat. Viteza maxima 150kmh, la drum lung merg cu maxim 100kmh! Iar a doua are anvelope mai mari si multe modificari care ii afecteaza aerodinamica! Viteza maxima este 100kmh!

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare