Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Raport treapta 1 aro m461


Vizitator lones

Postări Recomandate

Vizitator lones
SALUT!!!!!Am si eu o intrebare....din ce am citit pe aici si prin alte parti,modelul original de ims,nu cele cu motoare si transmisii de aro,nu a avut reductor.intrebarea e,daca stie cineva ce raport are in cutie la treapta 1 pt. a compensa lipsa reductorului? MULTUMESC!!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

SALUT!!!!!Am si eu o intrebare....din ce am citit pe aici si prin alte parti,modelul original de ims,nu cele cu motoare si transmisii de aro,nu a avut reductor.intrebarea e,daca stie cineva ce raport are in cutie la treapta 1 pt. a compensa lipsa reductorului? MULTUMESC!!!!!

 

ims 4.7882

aro 4.644

tv 4.929

daca mai doresti date.. doar intreaba...ca avem,,,:wink:

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

AHaaaaaa.....de aia nu era nevoie de reductor,un raport super mare in viteza 1. Multam mult!!!!!

 

e mare dar nu supermare, totul era din grupuri cu raport mare de 5,1

supermare e la tv... care are si reductor de 2.1/1 combinat cu grupuri de 5.1 originale de m, sa vezi cum duce 35 fara sa le simta

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lones

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

Soimule,as vrea sa mai intreb ceva,tot aici ca sa nu mai deschid alt topic.Ce parere ai despre dacia papuc 4*4? Crezi ca ar face treaba pe drumuri forestiere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

Soimule,as vrea sa mai intreb ceva,tot aici ca sa nu mai deschid alt topic.Ce parere ai despre dacia papuc 4*4? Crezi ca ar face treaba pe drumuri forestiere?

 

te rog sa deschizi discutia la sectiunea dacia 4x4

nu are nici o legatura cu aro, nu am avut dacie de nici un fel si nu am vazut nici una in concursuri

nu stiu daca, cum si cat se descurca

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

Totusi cu reductor s-ar descurca si mai bine. La grupuri stiu ca are 5.15, ceea da un raport final in a I-a in jur de 25. Alte offroad-ere au acest raport in a II-a sau a III-a pe reductor.

Eu zic - nu are nevoie de reductor.

Cu viteza I-a nu ai cum sa ramai din cauza de lipsa de cuplu, poate un reductor ar rupe planetarele sau alte fiare.

Daca in viteza 1-a nu "iesi'' din belea, atunci probabil ca ar fi de vina cauciucurile sau alte alea, nu lipsa de demultiplicare.

Senzatia mea este ca IMS-ul 'sare'' ca o capra:br in viteza 1-a.

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

aplicatia vitezei I reductor e restransa dar unde ai nevoie de ea... e imposibil de inlocuit

de exemplu, unde ai o panta mare de urcat, poate chiar de pe loc, o virtuala a 2 a reductor (undeva similara cu 1 a normal), nu e viabila

iar cand ai nevoie de cuplu mare si turatie redusa la roata, gen pante mari de coborat si bolovani mari de trecut, unde daca ai turatie patinezi, fara turatie nu ai forta, iar esti mancat

sa nu uitam ca pe teren si rotile trebuie sa fie un minim accepta, altfel ramai suspendat usor, unde altii trec fluierand

acolo IAR AI PROBLEMA daca nu ai reductor, cauciucuri mari far areductor...e fix pix in teren

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

M461

2.1804 - 1.4362 - 1 R 5.8522

 

Aro

2.532 - 1.561 - 1 R 4,644

 

TV

2.781 - 1.65 - 1 R 5,08

Editat de soimu`
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

Stiti cum se comporta 41/11 + cutie ims + motor brasov? Sau sa trec pe 36/7? ca deocamdata am de 41/11 si e in reparatii, nu am mers / urcat cu el niciodata. As vrea sa si transport oameni cu el, adica sa umplu IMS-ul cu max de exemplu 8 persoane si sa folosesc cauciucuri: 33x12.5 R15 sau 215/75 R15 cu jante 5x139,7 R15 -25. Oare o face fata?

Editat de Ripman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Raport treapta 1 aro m461

 

Stiti cum se comporta 41/11 + cutie ims + motor brasov? Sau sa trec pe 36/7? ca deocamdata am de 41/11 si e in reparatii, nu am mers / urcat cu el niciodata. As vrea sa si transport oameni cu el, adica sa umplu IMS-ul cu max de exemplu 8 persoane si sa folosesc cauciucuri: 33x12.5 R15 sau 215/75 R15 cu jante 5x139,7 R15 -25. Oare o face fata?

 

Face fata la trasee nu foarte abrupte ... Motorul de BV este mai slab decat cel original pe benzina si in plus ai rapoarte de fuga si fara reductor. Deci o sa faca fata daca e utilizat in zona de campie-deal. In materie de inclinatie nu cred ca poti sa abordezi mai mult de 25 de grade. Deci ori schimbi cutia cu una cu reductor ori schimbi pe rapoartele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare