Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar


koais

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am tot cautat un raspuns la aceasta intrebare, insa nu am gasit, pe nicaieri.

 

Am un Golf achizitionat acum 2 ani, din germania pe care vreau sa-l schimb cu un Jimny.

Masina a fost luata pe firma, de la o firma, deci tranzactie intracomunitara, nu am platit TVA-ul, urmand sa se amortizeze in 4 ani.

Daca tin minte bine, daca vand masina, in decursul acestor 4 ani, va trebui sa platesc TVA-ul statului roman.

 

Intrebarea mea este:

 

Daca fac schimbul cu un Jimny, de la o persoana juridica, va trebui sa platesc TVA-ul la stat, considerandu-se o vanzare sau acea amortizarea TVA-ului va continua inca 2 ani, desi in ograda am un alt acaret.?

 

Daca este vorba de plata, exista cumvao posibilitate, dat fiind scopul, sa nu platesc TVA-ul restant statului Roman?

 

Sper din tot sufletul sa ma fi exprimat coerent, daca nu, revin cu completari.

 

Multumesc de intelegere,

Mihai

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

Cel mai bine ti-ar raspunde un contabil!

 

Din cate stiu eu, masina se amortizeaza intr-un numar de ani, nu mai mult de 5 si dupa acesti ani se caseaza cu valoare 0! Daca vrei sa o vinzi inainte de amortizarea completa, o poti vinde cu orice suma, daca este mai mica decat suma neamortizata, aceasta se impoziteaza cu TVA 19% si se aplica si 16% impozit pe profit! Daca o vinzi cu o suma mai mare decat suma neamortizata, atunci pretul de vanzare se impoziteaza cu 16% profit si 19%TVA!

 

Daca tu emiti o factura egala cu factura emisa de el, ar fi un TVA cu plus si unul cu minus!

 

Totusi, intreaba un economist! Legile sunt facute pentru a fi ocolite!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

Multumesc!

Sfatul tau desi ne-ortodox, e cel pe care il caut.

Ma gandesc ca vanzarea pe o suma....f mica ara ajuta, acum sa vad ce repercursiuni ar putea fi....e de cautat

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

Este foarte simplu,pina la data prevazuta bunul trebuie sa ramina in patrimoniul firmei chiar daca fictiv,ce poti sa faci este o promisiune scrisa de vinzare,donatie,la data expirarii perioadei+dare in folosinta etc.:banana

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

Daca masina o vand cu o suma simbolica.... atunci TVA-ul pe care trebuie sa-l bag in fundul lui Boc e cel initial sau cel de pe factura de vanzare

 

Si cum se calculeaza amortizarea masinii, procentual pe fiecare an, sau....

 

Si de exemplu daca o infig in copac :grin: si o vand cu proces verbal ca e o bucata de fier contorsionat, atunci din nou trebuie sa platesc VAT-ul initial ?

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

am trecut, zice ca tre sa platesc tva-ul neplatit initial.

Eu zic ca e praf si ca nu stie.

 

Sefu meu actual imi spune ca se plateste in functie de rata amortizarii si bineinteles sa consult un contabil.

 

Al meu fiind praf, nu e nici unul dintre voi contabil sa ma lumineze si me mine? pliiiiiiiiiiiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :2dr

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

Dar tu pe firma aia ai ceva activitate?

Orice achizitie intracomunitara, vanzare, cumparare se reflecta intr-un decont de tva. Care lunar merge de la un sold debitor sau creditor la altul in functie daca ai de plata sau de recuperat TVA.

Deci cu cit ai mai multa activitate (achizitii) ai mai putin de platit TVA.

Totusi poti consulta un alt contabil cu actele de la primul.

Cam atit in termeni alambicati.....

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxe/impozite la schimbarea/vanzarea unei masini cumparate intracomunitar

 

faza cu plata de tva sub 4 ani sau cum ziceai e o informatie falsa, nu am auzit-o niciodata pana acum.

eu am avut masina luata de dincolo, vanduta aici, pe firma exact situatia ta si e foarte clar cum se face:

masina e pe firma deci are o valoare ramasa in contabilitate, adica daca tu ai dat 100 de lei pe ea, s-a amortizat cu o anumita rata si acum este o valoare (numai contabila stie cat, si rezulta din acte) sa zicem 50 lei.

bun....deci vrei sa o vinzi si esti obligat sa o vinzi la minim 50 lei cat este in in contabilitate. obligat....adica legal asa e bine. acum la factura care o faci trebuie sa o faci cu tva. deci 50lei+tva. acest tva tu o sa il dai mai departe la stat daca nu ai pe firma rulaj si de recuperat tva. deci dai doar tva de acum de pe factura nu ai treba cu tva initial...

dar daca suma asta de 50 lei reprezinta putin si tva e putin....deci poate se merita.

aceasta cale e aia mai dreapta sa nu ai treaba cu nimeni....alte solutii mai sunt dar mai putin ok.

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare