Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intilniri cu animale salbatice


sacalu

Postări Recomandate

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Sarpelui de sticla i se rupe doar coada cand este prins, ca soparlelor, nu (i) se rupe si altceva :ha2

 

Adevarat, numai coada, dar nu oricand si nu numai cand e prins. E asa cum am spus, vorbesc din practica.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Ai dreptate. Viperele au desenul putin diferit si mult mai evident.

Vipera cu corn e o noutate in zona. A migrat in Cozia, probabil, de pe la Herculane, odata cu incalzirea vremii.

 

@Irod

 

Sarpele lui Esculap. Poate atinge 2m.

 

[ATTACH=CONFIG]255519[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]255518[/ATTACH]

 

Acesta e mai pe gustul tau?! Este naparca, sau sarpele de sticla (daca il lasi sa cada de la inaltime, se rupe). In realitate este o soparla fara piciore.

 

[ATTACH=CONFIG]255520[/ATTACH]

 

Vad ca iti plac reptilienii , sarpele lui Esculap pare f impresionant, este veninos?

Clar ala micu mi se pare mai prietenos :ha:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Azi , la o tura scurta in imprejurimile Brasovului , am intalnit aceste minunate animale , in liniste , in miezul padurii , departe de agitatie :

DSCF8682.thumb.JPG.dad121b74266688b43efdb04d0eb0fe6.JPGDSCF8683.thumb.JPG.ffbe5ace5b622f14ca3e8a7619df8515.JPGDSCF8685.thumb.JPG.6e817396ffd9754f0bd078604ec1a173.JPGDSCF8686.thumb.JPG.745feaf0229b0d88d71fcbeb6b7772e5.JPG

 

Ce pacat ca pe cand le urmaream prin padurice ( nu pareau deranjate de prezenta mea ) am fost abordat de un nene agitat care mi-a spus ca se pune de o vanatoare care are ca obiect , exact respectivele caprioare. Am speranta ca betivii aia cu pustile in maini nu si-au revenit 100% dupa cheful de seara trecuta si mai ales sper ca au ramas la fel de galagiosi cum i-am surprins eu , conditii in care este greu de presupus ca s-ar fi apropiat de vreun animal .

In cazul nefericit in care caprioarele vor fi diseara in tigaie , va rog sa imi permiteti postarea pozelor lor aici pentru a le face nemuritoare macar virtual .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Eu am un respect deosebit pentru modul in care natura , animalele , reusesc sa supravietuiasca in conditiile in care tot ce fac semenii nostri este impotriva lor . Eu sper ca aia s-au impuscat intre ei , iar daca au impuscat respectivele caprioare le doresc sa se inece cu medalionul in sos dulce si sa moara asfixiati . Nu am nici o urma de remuscare cand fac aceasta afirmatie , in ciuda faptului ca sunt o fire pacifista. Am postat fotografiile gandindu-ma ca in acest fel le fac intr-un fel nemuritoare macar virtual . :wink:

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Azi , la o tura scurta in imprejurimile Brasovului , am intalnit aceste minunate animale , in liniste , in miezul padurii , departe de agitatie :

[ATTACH=CONFIG]256281[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]256282[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]256283[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]256284[/ATTACH]

 

Ce pacat ca pe cand le urmaream prin padurice ( nu pareau deranjate de prezenta mea ) am fost abordat de un nene agitat care mi-a spus ca se pune de o vanatoare care are ca obiect , exact respectivele caprioare. Am speranta ca betivii aia cu pustile in maini nu si-au revenit 100% dupa cheful de seara trecuta si mai ales sper ca au ramas la fel de galagiosi cum i-am surprins eu , conditii in care este greu de presupus ca s-ar fi apropiat de vreun animal .

In cazul nefericit in care caprioarele vor fi diseara in tigaie , va rog sa imi permiteti postarea pozelor lor aici pentru a le face nemuritoare macar virtual .

 

foarte frumos :h5

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

1.jpg.999747bdc1792606468f14ef3750e27d.jpg

 

Mai tot anul trecut m-am intalnit cu ele. Cateodata mai curioase ,alteori speriate de zgomotul masinii.

Intotdeauna ma opresc si le privesc si ma bucur ca inca se mai pot vedea asemenea exemplare in salbaticie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Adevarat. Pârșul mare;mai sunt si alte specii de pârși.

 

Salutare,

Cum scap de acesti parsi daca patrund prin podul casei, e vorba de o cabana mai la munte.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

Salutare,

Cum scap de acesti parsi daca patrund prin podul casei, e vorba de o cabana mai la munte.

Multumesc

 

- Otrava - am pus pt soareci, dar au mancat si ei;

- capcana;

- aclimatizezi un sarpe; rezultate mediocre;

- aclimatizezi un jder de piatra-rezultat 100%. Dupa ce a disparut orice urma de soarece sau pars a ramas jderul de care nu mai puteam scapa. Si pute...!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

v-ati cam incumetat cu vipera !

 

Am tras-o de coada cand se deplasa apoi a luat pozitia de atac si am lasat-o in pace. Am cam stresat bietul animal.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intilniri cu animale salbatice

 

[ATTACH=CONFIG]281610[/ATTACH]

 

Lipsea ciocolata sa o inveleasca...

 

Marmota, haioase animale :)

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare