Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 15

Discutie: Renault KOLEOS

Data Inscriere
    May 2008
    Varsta
    40
    Masina
    Lada Niva 1.7 i, Jeep GC 5,2 V8

Implicit Renault KOLEOS

Poate cineva e pe forum ma poate ajuta cu un mic raspuns:

- cat ulei e necesar la un schimb de ulei la un Renault Koleos cu motor disel de 2000 cm'3 (1995 de fapt) 110 kW (150 cp) tractiune integrala. Cei de la reprezentanta zic ca e nevoie de 8 litrii (7,4 l) si mie mi se pare cam mult.
    Chestia e ca masina e in garantie si sunt nevoit sa fac totul la reprezentanta. Pt revizia de 20.000 km mi-or calculat un pret de aproape 1600 lei incat am zis ca spal masina si o bag la garaj.

Multam

Data Inscriere
    Oct 2007
    Varsta
    33
    Masina
    Samurai

Implicit Re: Renault KOLEOS

cretule parerea mea e sa o bagi in garaj si cu banii de revizie sa repari niva aia din curte de la claudiu ca vine primavara si te zgarii pe ... fata ca nu te poti da .

Data Inscriere
    May 2008
    Varsta
    40
    Masina

stiu. deja mi-am tras cateva bucati de cand o iesit soarele

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    32

e imposibil ca la un motor de 2000cmc sa intre 8 litri, sigur te lucreaza aia de la reprezentanta astia in zilele de azi traiesc din revizii in garantie si service mai putin din vanzari si cauta sa jegmaneasca cat de mult pot niste nenorociti
    Patroll

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    35

Hahaaa ! Ba se poate. Uite la tuareg R5 tdi intra 9 litri de ulei. Asta daca vrei sa stii si de alte marci. Nu stiu daca la renault e chiar asa, insa in nici un caz nu e imposibil.
    In principiu ar trebui sa te poti juca putin cu conditiile alea legate de garantie. Adica iei tu uleiul de unde stii ca e mai ieftin ( ca adaos sa tot bage astia ) si daca comenteaza le spui frumos ca daca masina va crapa vreodata, sa iti demonstreze ei sa e din vina uleiului necumparat de la ei.
    La touranul meu un filtru de motorina poate costa si 4 milioane la reprezentanta. La liber costa 90 de lei. Si e la fel de bun.

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    32

intr-adevar dar R5-ul are inca 500 cmc in plus fata de motorul koleosului motorul de 3.2 de la nissan cere 8 litri
    Patroll

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    28

in manualul de utilizare al masinii ar trebui sa scrie cati litri de ulei ai nevoie si de ce fel. incearca sa cauti acolo.

Data Inscriere
    May 2008
    Varsta
    40
    Masina

m-am uitat in manualul masinii. Dau doar caracteristicile uleiului nu si cantitatea.
    Spuneati de filtru de motorina. La servisul lor, costa 595 de lei. Am intrebat la o firma de piese auto si mi-au gasit filtru de origine Renault la 320 de lei. E doar un exemplu

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    26

la grand cherokele meu cu motor de 5200 cmc benzina intrau 7 litri...mii se pare cam mult,si un coleg are dreptate ca azi numai din revizi traiesc:( dar traim in romania:(
    0720059999
    0756545953

Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    27
    Masina
    Daihatsu Rocky 2.8td

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    Intr-adervar, intra aproape 8 litri. Revizia e cam scumpa si ce e cel mai nasol-se face la 10k in loc de 15k, cum se face in restul Europei. Cand o sa schimbi si placutele (4mil spate si vreo 6 fata) o sa-ti vina rau
    Poti sa renunti la garantie din pricina filtrului care e f scump 6mil si intervalul de revizie (sa o faci la 15k dc mergi normal).
    Daihatsu Rocky 2.8td since '85
    Mitsu Pajero 3.2did since '08

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii Similare

1. renault RX4, 2.0, benzina
    By g3o in forum SUV-uri
    Raspunsuri: 6
    :: 4th February 2013, 19:23