Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate


omoroka

Postări Recomandate

Prietena mea si-a cumparat recent un Opel Corsa adu din belgia si a trebuit sa treaca prin tot calvarul inmatricularii in Ro. Nu am gasit pe internet, nici la politie si nici pe siturile oficiale ale altor institutii o lista completa cu actiunile ce trebuie intreprinse in vederea inmatricularii unui autoturism adus din strainatate drept pentru care imi permit o incercare de a pune cap coada intr-o insiruire coerenta tot ceea ce va trebui sa faceti in acest sens.

 

Situatie data: se cumpara masina adusa din belgia pe roti, in prezent cu numere rosii de circulatie provizorie valabile din brasov si se inmatriculeaza in Bucuresti.

 

1. Cumpararea

E cea mai simpla etapa. Dupa negociere se da banul proprietarului masinii, se incheie contract de vanzare cumparare si se pleaca acasa cu urmatoarele:

- masina + numerele rosii si autorizatia de circulatie provizorie in Ro

- RCA-ul incheiat de vechiul proprietar valabil impreuna cu autorizatia de circulatie temporara (in acest moment nu este nevoie sa incheiati un nou RCA, nu am inteles prea bine de ce!)

- contractul proaspat incheiat in original

- numerele vechi si documentul de circulatie provizorie in original cu care s-a condus masina din tara de origine pana in Romania

- talonul vechiului proprietar in original

- copie dupa buletinul actualului vanzator din Romania

 

2. RAR

Se merge cu masina la RAR dupa ce in prealabil ati facut o programare, pentru identificare, autentificare si ITP cu talonul vechi al masinii, CI original si copie plus o cerere tip care se ridica de la poarta RAR si se completeaza pe loc. La final se plateste o suma de 350RON daca totu e OK si se pleaca de la RAR cu urmatoarele:

- cartea de identitate a vehicolului (CIV)

- certificatul de autenticitate RAR

- un cartonas care atesta efectuarea ITP-ului de catre RAR

 

3. Obtinerea de documente suplimentare de la vanzator

Se trimite o copie dupa CIV la vanzator care inregistreaza si scoate in acelasi timp masina de la el de la fisc (nu ma intrebati de ce asa ca nici eu nu am inteles), in urma acestei operatiuni vanzatorul va trebui sa va returneze:

- certificat de atestare fiscala din care reiese la final ca masina a fost scoasa de la fiscul vanzatorului si trecuta pe numele cumparatorului

- fisa de inmatriculare a masinii

 

4. Calculul taxei de poluare

Pentru asta se merge la trezoreria sectorului de care apartineti cu urmatoarele documente:

- CIV de la RAR in original

- talonul original strain al masinii

- o copie tradusa si legalizata a talonului original

- cerere tip care se completeaza la fata locului

- CI original si copie

Toate actele originale vi se returneaza oprindu-vi-se doar copiile. Posibil sa va dea si un tichet de inregistrare pentru a va identifica in 48 de ore cand va intoarceti dupa decizia de calcul, ca atata dureaza acest proces.

 

5. Ridicarea deciziei de calcul si platade taxei de poluare

La doua zile dupa ce ati depus actele descrise la punctul 4 reveniti la trezorerie de unde veti ridica decizia de calcul a taxei de poluare. Evident suma o stiati in mare inca dinainte si ati venit deja cu bani prgatiti la voi ca sa scutiti un alt drum. Ridicati documentele, achitati tot atunci taxa iar la final veti pleca cu urmatoarel documente:

- decizia de calcul a taxei de poluare

- dovada achitarii taxei de poluare (chitanta de la trezorerie)

 

6. Inregistrare la fisc (SPFPL)

Mergeti la serviciul de taxe si impozite locale de care apartineti, cu CI original si copie, fisa de inmatriculare a masinii, certificatul de atestare fiscala a vinzatorului in original si copie (originalul va ramane la fisc). Aici in urma achitarii taxei de inmatriculare auto dar si a eventualelor restante (amenzi + taxe) veti pleca cu:

- fisa de inmatriculare in original pe care fiscul isi va aplica stampila

- copie dupa certificatul de atestare fiscala obtinut de la vanzator (originalul va ramane la fisc)

- dovada platii taxei de inmatriculare (chitanta)

 

7. Taxa de talon

Asta e simpla. Se merge la CEC-ul (de preferat la voi in sector) si se achita taxa de talon in valoare de 37RON. Se pleaca de aici deci cu

- dovada achitarii taxei de talon (chitanta)

 

8. RCA pe numele noului proprietar

Si asta e simpla, se incheie RCA pe numele noului proprietar si in baza seriei de sasiu a masinii.

 

9. Inmatricularea... in sfarsit

Mergeti la politie DRPCIV in Pipera plini de incredere si dupa ce ati verificat de mai multe ori ca aveti toate actele in regula (vezi lista mai jos) achitati acolo taxa noilor placute de inmatriculare. Mai departe luati-va tichet de ordine iar cand va veni randul prezentati-va la ghiseu cu urmatoarele acte:

- dovada platii placutelor de inmatriculare definitiva (vezi randul de mai sus)

- cerere tip care se cumpara de la birourile de acte din zona si se completeaza pe loc

- fisa de inmatriculare vizata de fisc in prealabil (pct.6)

- copie a noului RCA (pct.8)

- chitanta in original care atesta plata taxei de inmatriculare (pct.6)

- chitanta care atesta plata taxei de mediu in original si copie (pct.5)

- decizia de calcul a taxei de poluare in original si copie (pct.5)

- copia facturii sau a actului de vanzare cumparare din strainatate (pct.1)

- copia contractului de vanzare cumparare incheiat in Romania (pct.1)

- CI original si copie

- CIV original si copie (pct.2)

- certificatul de autenticitate in original (pct.2)

- cartonasul care atesta efectuarea ITP-ului in original (pct.2)

- talonul original al vanzatorului din strainatate (pct.1)

- autorizatia de circulatie provizorie si numerele straine cu care a fost adusa masina (pct.1)

- autorizatia de circulatie provizorie si numerele rosii cu care a circulat masina in Romania

 

Tare nu? O gramada de acte... sper sa nu fi omis ceva :oc

 

10. Ridicarea talonului

Balciul se incheie cu ridicarea noului talon, a noilor numere si a CIV-ului completat de politie. :banana

 

Incredibil cata bataie de cap pentru 3 obiecte nenorocite, nu?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Daca stie cineva, si vrea sa spuna, (pentru ca am gasit pe alte forumuri oameni care afirmau ca "cine stie, mai bine sa taca"...) cum e cu cumpararea din Anglia.

 

Am vazut diverse variante:

- se face V5, iti iei hartiuta verde si pleci. Unii spun ca daca ai o adresa a unui prieten in Anglia, dai adresa aia ca sa-ti vina actele acolo.

 

Bun. intrebarea vine, pe actele pe care le primesti, scrie numele tau la proprietar, dar adresa din Anglia. Cum faci cand ajungi la ghiseu la inmatriculari si adresa ta din buletin e din Romania. Ce zice functionarul de la ghiseu?

 

Bun, sa presupunem ca asta nu-i o problema, dar apoi ce se intampla? Cine completeaza partea mov (vezi atsament)?

 

Tot pe forum (cred ca pe aici) am vazut ca cineva a luat de la dealer toata foaia, nu doar bucatica verde...

 

 

Trebuie sa fac un contrac de vanzare-cumparare (daca-i privat) sau sa-mi dea o factua (daca-i dealer)?

 

 

Nu va mai intreb de venit cu ea pe roti ca mi-am prins urechile. Mai ales cu partea cu asigurarea (care poti s-o faci dar e valabila doar in UK si mergi de nebun prin Germania... sa nu mai spun prin Romania).

 

 

Caut transport!!!

 

 

In speranta ca aceste informatii nu-s atat de taboo sau ca nu voi strica afacerea celor care aduc masini de acolo, va multumesc pentru un eventual ajutor!

 

 

 

P.S. - nu am gasit butonul de inserare/atasare imagine ca vroiam sa pun un formular din acela V5.

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Ataseaza asa:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=56551

 

Adresa de UK iti trebuie numai daca vrei sa o tii inmatriculata acolo. Dar cand vrei sa dai 1000 lire pe masina, nu cred ca te intereseaza o asigurare de 2000 (sau cat o fii) :grin:.

 

In rest, ti-am povestit pe PM. :h5

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Am sapat NET-ul si am gasit asta (daca nu eu, atunci cine? Ca vad ca infomatiile astea sunt ale draq de valoroase):

 

http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2055831766&page=4

 

 

Sper sa va ajute!

Editat de moroiu
Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Eu tocmai am trecut prin furcile caudine ale inmatricularii unui Patrol in Ro si daca as fi stiut cata m...e iti iei de la autoritatile din Romania, Bulgaria scria pe ea:

 

1. La RAR s-a dat "revenire" pentru un surub care tinea plasa despartitoare si care nu era "in parametrii".

 

2. La fisc au uitat sa precizeze ca trebuie tradusa si chitanta facuta la cumparare, drum suplimentar la biroul de traducere. Cireasa de pe tort, calcul facut aiurea la taxa de poluare, ca masina din '98 le-a iesit ca are...12-13 ani. Refa matali' cererea, ca prima cerere nu mai e valabila.

 

3. La politie revenire pentru ca nu se pot ridica numerele cu pasaportul. Numa cu buletinu'. Ca asa scrie la tzidula...

 

In total vreo 10 drumuri la RAR-birou traducere-CEC-fisc-politie, 3 saptamani si vreo 1000 de euro. Noroc ca am avut ceva ajutoare cu alergatul ca altfel imi luam lumea in cap.

 

La inmatriculari nu m-am putut abtine sa nu-i "promit" politaiului ca urmatoarea masina va fi la bulgari. Mi-a raspuns fericit ca nu se mai poate de cateva luni dar i-am inchis gura aratandu-i talonul "inca aburind" de la Samurai. Amin.

Editat de razvanutza
Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

- numerele vechi si documentul de circulatie provizorie in original cu care s-a condus masina din tara de origine pana in Romania

- talonul vechiului proprietar in original

 

Atat trebuie la o masina adusa din Belgia?

Vreau sa cumpar una si nu vreau sa am surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Sincer nu mai merita nimic inmatriculat la noi atata timp cat exista UE si cat exista legislatie permisiva in alte tzari cu privire la nefolosirea vehiculului respectiv in tzara respectiva, si anume scoaterea partial de la impozit pe acesta durata cat nu este pus in circulatie pe drumurile lor! Mai nou se poate efectua ITP si la noi cu un pret infim mai mare(diferenta fiind cam cat e la noi cel mai mic impozit auto) iar asigurarea se poate face in vederea inmatricularii pe seria de sasiu si costa practic tot atata cat pe numerele romanesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

O mica completare daca-mi permiteti, pentru calculul taxei de poluare,PENTRU SECTORUL 4 BUCURESTI,acte necesare:

1-contract vanzare-cumparare-tradus doar,fara legalizare+copie(traducere autorizata)

2-cartea originala a masinii sau talonul-tradus,fara legalizare+copie(traducere autorizata)

3-BI-original+copie

4-CIV de la RAR-original+copie

5-timbru fiscal de 2 lei de la posta

6-cererea completata la ghiseu

Toate acestea, le depuneti la Administratia financiara a sectorului 4(la Brancoveanu),nu la Trezorerie

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Sincer nu mai merita nimic inmatriculat la noi atata timp cat exista UE si cat exista legislatie permisiva in alte tzari cu privire la nefolosirea vehiculului respectiv in tzara respectiva, si anume scoaterea partial de la impozit pe acesta durata cat nu este pus in circulatie pe drumurile lor! Mai nou se poate efectua ITP si la noi cu un pret infim mai mare(diferenta fiind cam cat e la noi cel mai mic impozit auto) iar asigurarea se poate face in vederea inmatricularii pe seria de sasiu si costa practic tot atata cat pe numerele romanesti...

 

Am facut prostia vietii mele, ca nu am lasat masina inmatriculata in Germania, pe numele lu sormea....:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

O mica completare daca-mi permiteti, pentru calculul taxei de poluare,PENTRU SECTORUL 4 BUCURESTI,acte necesare:

1-contract vanzare-cumparare-tradus doar,fara legalizare+copie(traducere autorizata)

2-cartea originala a masinii sau talonul-tradus,fara legalizare+copie(traducere autorizata)

3-BI-original+copie

4-CIV de la RAR-original+copie

5-timbru fiscal de 2 lei de la posta

6-cererea completata la ghiseu

Toate acestea, le depuneti la Administratia financiara a sectorului 4(la Brancoveanu),nu la Trezorerie

 

Va multumesc

 

Multumim de completari. Chiar ma gandeam ca poate intre timp s-a mai schimbat poate cate ceva.

 

Daca ai rude in alte tari este o idee foarte buna de pastrat inmatriculata acolo si dat anual banu persoanei pe numele careia este inmatriculata. Mai stiu pe cineva care procedeaza astfel.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Mda,dar nu este chiar ieftin.In cazul meu,as fi avut impozitul mai mare,pt ca ar fi fost a 2-a masina a sorei si asigurarea nu se poate plati pe serie de sasiu,cum am mai citit pe forum, pt ca nemtii trag din cont banii de asigurare si cred ca este mai mare decat la noi. Nu merge nici sa platesti impozit mai putin pe motivul ca masina nu circula pe drumurile lor.Sunt mai multe chichite,si nu este chiar asa usor.Pana la urma,deocamdata tot Bulgaria ramane o varianta mai viabila.

Azi mi-am luat primul set de nr. rosii si as avea un sfat pentru cei care vor sa-si ia autorizatie provizorie: MERGETI SI PLATITI TAXELE LA CECUL DE SECTOR!!!!

(8 lei, respectiv 13 lei),numai asa veti evita calvarul de a pierde o jumatate de zi numai la cecul din pipera.

Taxa de nr rosii de 40 lei, se plateste direct la ghiseul du unde va ridicati autorizatia de circulatie provizorie+nr rosii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Pentru masina adusa pe platforma din Italia in plus mi-au fost cerute la politie :

- Copie talon platforma .

- Declaratie pe propia raspundere legalizata notar din care sa reiasa ca masina a venit pe platforma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Eu tocmai am trecut prin furcile caudine ale inmatricularii unui Patrol in Ro si daca as fi stiut cata m...e iti iei de la autoritatile din Romania, Bulgaria scria pe ea:

 

1. La RAR s-a dat "revenire" pentru un surub care tinea plasa despartitoare si care nu era "in parametrii".

 

2. La fisc au uitat sa precizeze ca trebuie tradusa si chitanta facuta la cumparare, drum suplimentar la biroul de traducere. Cireasa de pe tort, calcul facut aiurea la taxa de poluare, ca masina din '98 le-a iesit ca are...12-13 ani. Refa matali' cererea, ca prima cerere nu mai e valabila.

 

3. La politie revenire pentru ca nu se pot ridica numerele cu pasaportul. Numa cu buletinu'. Ca asa scrie la tzidula...

 

In total vreo 10 drumuri la RAR-birou traducere-CEC-fisc-politie, 3 saptamani si vreo 1000 de euro. Noroc ca am avut ceva ajutoare cu alergatul ca altfel imi luam lumea in cap.

 

La inmatriculari nu m-am putut abtine sa nu-i "promit" politaiului ca urmatoarea masina va fi la bulgari. Mi-a raspuns fericit ca nu se mai poate de cateva luni dar i-am inchis gura aratandu-i talonul "inca aburind" de la Samurai. Amin.

 

 

 

nu mai bine apelai la o firma de inmatriculari pentru 3-400 RON serviciu complet(rar,cec,politie,anaf,etc)? Eu asa am facut dupa ce m-am dus la politie de 2 ori si nu am mai prins numere de ordine ( cica se sta la coada de la 5-6 dimineata).Am platit 60 ron(doar pt scos numere) + 50 ron imputernicire notariala(alta aberatie , din moment ce firma cu asa ceva se ocupa de ce mai trebuie sa o imputernicesc la notar?) si in 2 zile m-au sunat sa ma duc dupa numere :) , la fel voi proceda si cu nissanul ,ca nu is miron cosma sa ma trezesc la ora 5

Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Tot va vad ca vb de Belgia. Urmeaza sa merg acolo peste vreo 2 luni. Ziceti ca merita sa iau un Vito de acolo? TEoretic as lua autoutilitara, ca e mai ieftn immatriculatu. Voi ce ziceti? Unde ar fi mai bine sa-l inmatriculez avand in vedere ca-s din Maramu' si mi-i mai departe Bg?

Editat de Astral
MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241 .......Da-l-n mortii lui de "se merita" !!!
Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Tot va vad ca vb de Belgia. Urmeaza sa merg acolo peste vreo 2 luni. Ziceti ca se merita sa iau un Vito de acolo? TEoretic as lua autoutilitara, ca e mai ieftn immatriculatu. Voi ce ziceti? Unde ar fi mai bine sa-l inmatriculez avand in vedere ca-s din Maramu' si mii mai departe Bg?

 

pai ce motor are vito 2,2? 2,3? ca tre sa te gandesti bine cu utilitara, utilitara merita la motoare mari , de ex la un transporter cu motor de 1,9 , 2.0 ...oesi de 3 trei ori mai scump pe an ca si taxe decat la masina de persoane ...taxa o platesti soar o singura data , dar taxele le platesti an de an...iti dau exemplu concret :

 

la transporter 1.9 TDI : utilitara -rovinieta 450 ron pe an

-impozit 285 ron pe an

-RCA de la 600 ron in sus in functie de varsta

-ITP 150 ron IN FIECARE AN

turism -rovinieta 130 ron pe an

-impozit 180 ron pe an

-rca 300 ron pe an in functie de varsta

-itp 50 RON (PT CA IL FACI TOT LA 2 ANI)

 

CA TIMBLU DE MEDIU UTILITARA 350 EURO

TURISM 1500 EURO

 

 

La motoarele peste 2,5 se schimba calculele : de ex la patrol utilitar platesc 360 ron impozit

patrol turism 2700 ron impozit

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Pentru masina adusa pe platforma din Italia in plus mi-au fost cerute la politie :

- Copie talon platforma .

- Declaratie pe propia raspundere legalizata notar din care sa reiasa ca masina a venit pe platforma .

 

eu am dat declaratia in fata politistului, nu la notar. si mi-au cerut si factura dar le-am spus ca era platforma bunului samaritean care nu mi-a luat nici un leu. am zis ca da garcea in apoplexie.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

intervin si eu ....

 

ce se intampla cu masinile inmatriculate de exemplu la bulgari, ca sunt o gramada, si vrei la un moment dat sa le inmatriculezi in Ro sau in alta tara ?

 

multe cazuri din acestea sunt pe un proprietar (care are sute de masini pe el) si nu a platit impozitul, deci nu poti obtine certificat de atestare fiscala de la el.

In plus te poti trezi ca peste o perioada fiscul bulgar incearca recuperarea datoriilor, vede ca omul are sute de masini pe el si pune poprire pe ele. Astfel masina cu care circuli de multi ani poate fi oprita la vama/politie/interpol, etc si confiscata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

intervin si eu ....

 

ce se intampla cu masinile inmatriculate de exemplu la bulgari, ca sunt o gramada, si vrei la un moment dat sa le inmatriculezi in Ro sau in alta tara ?

 

multe cazuri din acestea sunt pe un proprietar (care are sute de masini pe el) si nu a platit impozitul, deci nu poti obtine certificat de atestare fiscala de la el.

In plus te poti trezi ca peste o perioada fiscul bulgar incearca recuperarea datoriilor, vede ca omul are sute de masini pe el si pune poprire pe ele. Astfel masina cu care circuli de multi ani poate fi oprita la vama/politie/interpol, etc si confiscata

 

Da, statul bulgar instituie proprire fiscala si transmite in toata U.E. Cand vrei sa o transcrii/inmatriculezi iti zic aia de la ''Inmatriculari'' pas si iti deschid dosar penal. :beat

 

Daca masina are toate taxele achitate la zi nu ai de ce sa te stresezi.

Pentru masinile inmatriculate in BG contractul de vanzare/cumparare se valideaza numai la un notariat din BG, daca are impozitul achitat la zi. Restul sunt povesti si tepe! eu iti spun calea legala, ca de alta nu am cunostiinta.

 

Vezi ca e un topic dedicat, fa-ti timp si inarmeaza-te cu rabdare sa-l rasfoiesti!

 

Succes! :grin:

 

L.E. Maine ma duc la Ruse sa-mi fac ITP si asigurare...fara stres, am totul la zi, legal.:old

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Da, statul bulgar instituie proprire fiscala si transmite in toata U.E. Cand vrei sa o transcrii/inmatriculezi iti zic aia de la ''Inmatriculari'' pas si iti deschid dosar penal. :beat

 

......

 

Bre, stii ca sunt patit....

Treaba cu fiscalul este exact ca la noi : daca vanzatorul nu are impozitele platite la zi pentru tot ce are in proprietate, nu-i poate da cumparatorului certificatul fiscal, deci cumparatorul nu poate inmatricula masina respectiva pe numele lui.

Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...:ha1) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Dar in speta asta ramai fara masina .. Ti o pot confisca

 

Chiar daca tu esti de buna credinta, ti ai facut ITP ul la timp, ai platit asigurarea, dar proprietarul bulgar nu a mai platit impozitul.

 

Nu stiu unde poti verifica daca are impozitul la zi, fara certif fiscal

 

UOTE=Astral;1095394]Bre, stii ca sunt patit....

Treaba cu fiscalul este exact ca la noi : daca vanzatorul nu are impozitele platite la zi pentru tot ce are in proprietate, nu-i poate da cumparatorului certificatul fiscal, deci cumparatorul nu poate inmatricula masina respectiva pe numele lui.

Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...:ha1) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum inmatriculez auto cumparat din strainatate

 

Bre, stii ca sunt patit....

Treaba cu fiscalul este exact ca la noi : daca vanzatorul nu are impozitele platite la zi pentru tot ce are in proprietate, nu-i poate da cumparatorului certificatul fiscal, deci cumparatorul nu poate inmatricula masina respectiva pe numele lui.

Nu-ti face nimeni niciun dosar penal ca tu (adica EU...:ha1) ai fost fraier si ai cumparat o masina din BG fara certificat fiscal la zi luat de la vanzatorul bulgar !

 

Chiar la tine ma gandeam cand scriam randurile de mai sus...:ha1:grin::hi

Dar poate sa-ti confiste bunul cand treci frontiera. Pe langa CI/pasaport iti mai cer si talonul masinii cei de la PF.

 

Azi am fost la Ruse sa fac ITP si asigurare pe un an, in total 271leva+10leva pentru baieti sa bea o bere in cinstea mea. :2dr

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare