Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Poiana marului


bogthebat

Postări Recomandate

Intrebare pentru cei care au fost sau stiu drumul: care este cel mai scurt, simplu si nestresant (avand in vedere ca voi avea in masina 2 copii si o nevasta) drum de la bucuresti spre Poiana Marului , Caransebes?

 

Am gasit 2 rute: una bucuresti- craiova - drobeta - caransebes - Poiana marului- si a doua: bucuresti- valcea- petrosani- hateg- zavoi (unde ar trebui sa fac stg sa cobor spre Poiana Marului, dar nu am vaut nici un drum...) - Poiana MArului

 

Va multumesc anticipat

 

PS autovehicolul din dotare este Volvo Xc70 ....

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

Pe Hateg-Caransebes stiu ca am vazut indicator catre Poiana Marului, nu ar trebui sa ai probleme in a gasi drumul. Prin Craiova-Drobeta cred ca e mail lung traseul decat varianta Valcea-Petrosani-Hateg. Nu stiu cum e drumul pe acolo(pe Craiova-Severin), eu am fost acum 2 ani (deci de mult :grin:) Atunci se lucra si era infernal chiar inainte de Caransebes. Pe varianta Petrosani drumul e... acceptabil pe distanta Petrosani-Hateg, iar din Hateg nu am mai fost din toamna dar ultima data cand am fost era OK.

Editat de f_zoltan
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

De la Hateg la Caransebes, drumul e OK. La Poiana Marului, urci de la Otelu Rosu (sper sa nu ma insel). Zavoi e o localitate chiar la intrare in Otelu Rosu, sunt lipite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

Multzam de sfaturi. Voi merge ocolind Petrosaniul... deci pe Drobeta ... desi e mai lung, cred ca evitand serpentinele din defileu, cred ca voi ajunge mai repede.

:h5

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

pana la drobeta mergi brici

 

drobeta-caransebes drum si mai prost (mai ales pe malul Dunarii), si mai bun pe alocuri, si cu multe semafoare (vreo 7-8).

 

parcurs de mine saptamana trecuta

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

Deduc din ce zici, Giorgel, ca drumul asta Drobeta-Caransebes are soarta E79 intre Simeria si Petrosani. De E79 s-au apucat din 2001 si din an in an e mai departe de a fi gata. Eu am fost acum 2 ani pe Drobeta Caransebes si era si atunci in lucru, santier major.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poiana marului

 

M-am intors de la Poiana Marului, iar drumul a fost super tare pana la Drobeta. Intre Drobeta si orsova se lucreaza (dupa cum se lucreaza in vreo 2 ani e gata....:hm), adics sunt vreo 9 semafoare si se merge pe un singur fir....

In rest, drumul a fost ok, am facut 510 KM- cat desparte bucurestiul de Poiana Marului in 8 ore, cu pauza de masa la motelul Penavy (farte curat, mancare buna si IEFTIN)la intrarea in Strehaia

 

Ca sa ajungeti la Poiana Marului la iesirea din Otelu Rosu faceti dreapta sau, daca veniti pe Hateg, la iesirea din Zavoi faceti stanga - oricum e un panou indicator pe care nu puteti sa-l ratati . NU VA LUATI DUPA GPS!!!! harta e gresita . Credeam ca numai al meu e varza, dar, discutand cu diversi , mi-au confirmat ca la Otelu Rosu ii baga pe un drum aiurea si ies in camp-

 

Asadar, de la Otelu (sau Zavoi , dupa caz) ajungeti la Maru, iar de acolo la Poiana Marului, o fosta colonie de muncitori la barajul de la Poiana si la cariera de piatra din zona. Acum, colonia nu mai exista, iar cei cativa localnici s-au reprofilat si au pensiuni sau lucreazxa la pensiuni.....

 

Din cate am vazut, cea mai ok pensiune de 4 margarete este MILI. Intr-adevar, preturile la cazare sunt ok, locul super, doar serviciile sunt mai de 2,5 stele....

 

Pentru pescari, la barajul de acumulare de la Poiana Marului se prind , cica, cei mai mari pastravi vazuti vreodata..... Eu n-am incercat , dar vorbea lumea si netu`....

mai departe, las pozele sa vorbeasca.

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare