Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Metode inaltare Vitara


dan03

Postări Recomandate

Re: Metode inaltare Vitara

 

in legatura cu schimbarea unghiului planetarei nici eu nu sunt de acord cu ce zice roly,deoarece grutatea masinii ramane aceeasi arcul ramane acelasi bucsa distantatoare ramane aceasi asa ca nu se poate schimba unghiul planetarei,pentru a se schimba unghiul planetarei trebuie sa se schimbe unghiul bratului care in aceasta situatie ramane ACEEASI,singura diferenta va fi ca vei mai castiga la garda la sol,cu diferenta dintre cele doua raze ale cauciucurilor

Iar roly daca te bagi sub masina si te uiti atent la cardanul spate la iesire din reductor ai sa vezi despre ce vorbesc,dar daca mai ai o vitara care este stoc trage un ochi si acolo si ai sa vezi diferenta si atunci ai sa iti dai seama cu adevarat despre ce vorbesc,si eu am aflat intamplator si la prima strigare am zis ca nu este nici o diferenta dar ai sa vezi

domnu 'comes' nu toata lumea sa nascut sa le stie pe toate de aceea suntem aici sa i ajutam sa invete,daca vor

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

Nu stiu dimensiunile suspensiei de la Vitara, dar sunt sigur ca daca o demontezi, masori, apoi mergi la dezmembrari si cauti un kit complet de suspensie de la o masina cu o greutate cu putin mai mare decat a Vitarei si mai lungi cu 5-7cm, maxim 10cm ... rezolvi problema! Sper sa nu creezi alte probleme! Si aceasta este o solutie ieftina!

 

Cel mai usor dupa cum zic cei de pe site-urile de afara este sa lucrezi la vitara cu amortizoarele si arcurile de la grand vitara care sunt mai lungi,avind posibilitatea sa optezi doar pt schimbarea arcurilor si amortizoarelor,sau sa folosesti un suspension-lift de exemplu de 1,5 inch{3,75 cm) luat de la colegii de pe forum , cu amortizoarele si arcurile de gv o inalti dublu adica 3 inch(7,5 cm).

Stiind preturile la amortizoarele si arcurile de la gv iti spun ca nici noi nu sunt o avere,iar la dezmembrari am vazut ca sunt o gramada de englezoaice.

Interesant e ca tot din ce am vazut se recomanda indepartarea totala a barei de torsiune dupa efectuarea suspension-liftului chiar daca masina se mai foloseste si on road si folosirea pt reglarea unghiului de cadere a rotilor fata a camber boltsurilor impreuna cu vizita la un stand de directie in nici un caz majorind diverse gauri cum am avut ocazia sa lecturez mai demult prin paginile forumului.

Editat de grandvitara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

[quote=calincomes

care banuiesc ca de pe google mai aduna si el ceva informatii postate de alti meseriasi.

as dorii sa nu se stearga acest post sa mai vedem si alte opinii de la useri mai ''tehnici''.

 

Scuze pt off-topic dar nu stiu de ce lumea crede ca netul strica?Credeti ca pt a fi un bun" D.I.Y" trebuie sa stai toata ziua uns de ulei pina la coate si sa fii refractar la ce e nou sau la ce spun altii?Cautatul pe net e ok daca reusesti sa discerni ce citesti de la unul de la altul si sa incerci sa fii constructiv.Eu personal m-am ajutatat f mult de net pt a prinde niste informatii legate de fenomenul asta de off-road pe care altfel nu puteam sa le aflu decit pe proprie piele prin coclauri(cred ca m-ar fi durut cam tare:ha:) daca bineinteles mai apucam sa mai ajung pe acolo.

Asa ca nu tot ce zboara se maninca si putina informatie nu a facut rau nimanui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

putin off topic dar tot la inaltare se refera

Am SL de 35/50 mm, rotile pe fata stau in v si e ridicata vizibil de fata. Dupa montare BL am facut unghiul de fuga. Eu am facut GRESALA de a majora acele gauri la amotizoarele fata, sperand ca rotile de pe fata nu vor mai sta in V. La prima iesire in padure credeam ca se rup telescoapele desi am strans bine piulitele. Acum ma gandesc cum sa revin la forma initiala (poate sa schimb suportul de amotizor) si cum sa asez rotile pe fata. Daca nu gasesc solutii, voi renuna la suspension lift. Ceva idei?

Editat de ancuta_laurentiu

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

@ancuta_laurentiu Camber Bolts

 

Pacat sa renunti la suspension lift si dupa cum spune si Oliver cumperi camberboltsuri ,schimbi ce ai gaurit ascultind de meseriasi:uameni,reglezi directia pe stand si totul o sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Metode inaltare Vitara

 

vazusem pe e-bay de 14 pentru GV, cele de Vitara sunt de 12 ... deci ar fi diferite

 

Cele de 12 sunt pt vitara si modelul de gv pina in septembrie 2005(ca masina din avatar) cele de 14 sunt pt modelele noi de gv(din octombrie 2005 pina in prezent)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare