Pagina 1 din 7 1234567 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 64

Data Inscriere
    May 2007

Implicit Cum stricam o cutie de viteze automata?

Topic nou, CUM STRICAM, din prostia nostra, sau a altora, O CUTIE DE VITEZE AUTOMATA?

SUGESTII?

Data Inscriere
    May 2007

Implicit Re: Cum stricam o cutie de viteze automata?

O sa incep tot eu:

1. nu ne intereseaza daca are sau nu are ulei in ea
    2. nu ne intereseaza de cand are uleiul ala in ea, km, ani....
    3. daca schimbam uleiul nu schimbam si filtrul de ulei
    .............

Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Aug 2007
    Varsta
    40

A se consemna ca schimbarea filtrului din cutiile automate este foarte dificila .

La mitzu meu , am filtrul pe birou de 6 luni, este o piesa cu o sita metalica ... cred ca merge si spalata cu benzina cea veche.

"primum non nocere"

Eu o sa fac urmatoarele ca sa nu o stric :
    1. Nu o sa mai urc pante abrupte fara reductor (asa am ars odata uleiul din ea , sau asa cred ca l-am ars)
    2. O sa pun un senzor de temperatura pe radiatorul de ulei cutie
    3. O sa pun un Ventilator electric suplimentar "o tziganie" sa vedem daca are vre un efect pe acel radiator.
    Toyota Prado Land Cruiser 90 2000 SWB AT 125CP 3.0

Trolii Kingone -
    Trolii Best Winch 12000

Data Inscriere
    May 2007

senzorul de temp, mai bine pe baia de ulei, pana la urma acolo e temperatura reala a uleiului

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    45
    Masina
    Pensionat de offroad...

De obicei cutie de viteze automate au macar martor de temperatura uleiului...

On topic:

.- Nerespectarea specificati a uleiului.... nu toate ATF sau Dextron merge pentru orice cutia, nerespectarea specificatilor a uleiului poate aduce surprize neplacute.

.- Am schimbat ulei la 100.000 kms, mai am inca 100.000 pe urmatorul schimb... Gresit! maioritatea fabricantilor de cutie automate recomanda primul schimb in jurul de 100.000 kms, dar dupa primul schimb trebuie sa pastram intervale mai scurte (30.000 - 40.000 kms) datoria ca niciodata iese tot ulei din cutia cand facem schimb, de obicei ulei de la coversor de cuplu acolo ramane si dupa schimbul se amesteca cu cele nou.

.- Facem liniute???... Chestia asta de sa tin cu frana in "D" si turez motorul pentru sa plece masina facand liniute este cei mai bun sistem de bulit cutiile automate.

Mai sunt...
    Open mind for a diferent view.... and nothing else matters

Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    46
    Masina
    '89 Cherokee 2.1TD

Buna seara !

O chestie intamplata pe Firebird-ul meu din 1974 cu 455V8 si TH400, dar inainte de a ajunge masina la mine:

Esti in D, rotile se invart inca, si inainte ca acestea sa se opreasca din rotit, schimbi in R si dai gaz serios. Rezultatul a fost o siguranta sarita de la locul ei si unul din trenuri deplasat, astfel incat nimic nu mai angrena cu nimic. Doar P si N faceau ce trebuie, dar asta nu te ajuta deloc la mers...

@ calinvas:

Senzorul de temperatura montat in baia de ulei e corect. Exista bai de ulei pentru cutii automate cu bucsa filetata in ele, astfel incat sa montezi acolo acel senzor. Deasemenea, exista aftermarket bai de ulei de aluminiu cu nervuri (radiator pasiv) pe fundul lor, ca sa mareasca suprafata de contact cu aerul si sa imbunatateasca racirea.

Si da, ventilatorul electric tip "tiganie" pe radiatorul de ulei al automatei va ajuta in conditii grele, dar preferabil comandat de switch in cabina si releul aferent, deoarece combinatia apa (murdara) = curent electric duce de obicei la chestii nedorite (contacte oxidate, uzuri premature ale periilor din motorul electric, etc.)

Si, in masura in care nu uiti, decupleaza-l inainte de trecerea prin vaduri.

O seara buna !

Stima,

Dragos.

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    22

Imi cer scuze ca nu vorbesc de masini 4x4 si sunt putin off topic.
    Am un prieten care are un bmw 525 D din 2006 cutie automata si nu stie daca trebuie sau nu schimbat uleiu, a fost la reprezentanta si nici aia nu stiu, masina are undeva la 150.000 km, voi ce ziceti?trebuie sau nu?daca trebuie, cu ce fel de ulei?

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    38
    Masina
    Nissan Patrol Y60.

Intram cu ea in apa ... si/sau o tinem o perioada la murat?

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    - Orice obiectiv are in el si bucuria omului care il va realiza!

Din bucata mea de paine am hranit un om si un ...
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    42
    Masina
    Toyota Landcruiser HJ60 '85, HJ61 '88, FJ62 '88

Citat Postat original de savagex Vizualizare Mesaj
    Imi cer scuze ca nu vorbesc de masini 4x4 si sunt putin off topic.
    Am un prieten care are un bmw 525 D din 2006 cutie automata si nu stie daca trebuie sau nu schimbat uleiu, a fost la reprezentanta si nici aia nu stiu, masina are undeva la 150.000 km, voi ce ziceti?trebuie sau nu?daca trebuie, cu ce fel de ulei?
    Eu nu pot sa cred ca cei de la reprezentanta nu stiu asa ceva.

"Nu stiu care e cheia succesului dar stiu care e cheia esecului: Sa incerci sa ii multumesti pe toti"

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    38
    Masina
    Nissan Patrol Y60.

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    M-am uitat in program.

Daca ai tipul asta de transmisie automata ZF-6HP-26/1 atunci iti trebuie 9 litri de ulei ... cu urmatoarele specificatii:"special products" Interval de schimb maxim 24 luni sau dupa caz in functie de caz daca masina a fost forjata 12 luni.

Si mai vad ca exista si un filtru de ulei acolo la cutie ...

Atentie vad ca trebuie si uleiul de grup spate schimbat daca este tip
    188L , capacitate 1 litru ... cu urmatoarele specificatii:"special products" Interval de schimb maxim 24 luni sau dupa caz in functie de caz daca masina a fost forjata 12 luni.

TIPS:
    "Cutia de viteze are o eticheta deasupra busonului de golire a uleiului. Este o eticheta colorata si cu un cod pe ea. Ridica masina pe rampa, desfa scutul care iti da acces la acel buson, retine culoarea si noteaza codul scris. Du-te cu talonul masinii la magazin si spune-le ca vrei ulei pt cutia ta de viteze, le spui culoarea etichetei si codul de pe ea."

asta a iesit din "gugalit"!

Da e mai usori decat sa muncesti sa cauti, sa intrebi, sa faci offtopic (sa strici un topic in care se vorbea de cu totul altceva) ...samd!

- Orice obiectiv are in el si bucuria omului care il va realiza!

Din bucata mea de paine am hranit un om si un ...

Pagina 1 din 7 1234567 UltimaUltima

Discutii Similare

1. Cutie de viteze automata sau manuala?
    By PYZ in forum Patrol Y61
    Raspunsuri: 10
    :: 5th May 2014, 14:32
  2. Raspunsuri: 16
    :: 4th July 2013, 11:34
  3. Raspunsuri: 0
    :: 21st November 2011, 22:04