Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Range Rover Sport 2010 vs. ML350


scorpions

Postări Recomandate

Ce spuneti de aceste masini ? Ce pareri pro si contra aveti ?

Deschid acest subiect pentru ca in urma cu ceva timp am cumparat un ML350 airmatic 2010, dupa 5 - 6 luni de batai cu mine insumi - motivul - ML, Q7 sau Cayenne.....In final a ramas ML-ul...

OK. Toate bune si frumoase , putin amarat din cauza garzii mici (24 cm maxim), daaar am fost la Bucuresti si o cunostinta cumparase un RRS nou si de curiozitate am vrut sa vad si eu cum e.....

Concluzia..: Am ramas profund impresionat de calitatea materialelor din interior, de tinuta la drum si nu mai vorbesc de garda la sol, ca imi vine sa plang gandindu-ma la cei 34 cm ai sai....

M-a facut sa-mi para rau de alegerea mea...Oare este asa sau este impresia la prima vedere ..?

Se merita banii de pe ML pe un RRS ? si de ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Ca fan exterior al acestor 2 modele, as prefera RRS... imi place la nebunie cum arata... la fiabilitate nu ma bag cu o parere proprie, dar prin documentare am ajuns la concluzia ca RRSuu nu sta atat de bine ca si MLuu

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Ziceam ca "fan exterior", adica fara sa fi avut de a face cu vreo unu. In interior este super RRS-ul, iar in exterior, personal imi place mult mai mult decat ML-ul

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Pai ce vrei sa spui ca nu este inca aparut...? Este aparut deja de o bucata buna de timp ...

Cand am venit de la Bucuresti am dat fuga la reprezentanta sa ma documentez de acest model, ghinionul ca nu era pe stoc si m-au chemat peste vreo 5 zile cand vine......abia astept.

Este bine venita o documentare mai amanuntit....poaaate vand ML-ul cine stie...:oc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

  • Sunt frumoase si aratoase amandoua.Depinde ce asteptari ai de la ele.Off-road nu vei putea sa faci cu ele niciodata sau dc incerci sa te dai cu ele ma gandesc ca este foarte costisitor avand in vedere ca numai un scut costa o gramada de euro numai vb de o bara sau un far.Un prieten cu un Ml dinasta nou a pierdut nr si un scut intro balta la vadu si a zis ca o scoate la vanzare.La cheia anul trecut un RRS model 2008 nu putea sa plece dintr-o baltita.Cei drept luxul este la mare inaltine.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Despre ML am gasit doar topicurile de mai jos. Primul este vaduvit de poze....

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=43075&highlight=Mercedes

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=39960

 

Concluzia ar fi ca ambele sunt SUV-uri, cu limitarile si satisfactiile date de aceasta clasa, iar pe de alta parte trebuie tinut cont ca modificarile in sensul de a deveni niste off-road-ere veritabile fie nu se pot face spre imposibil, fie sunt f costisitoare financiar si nu merita.......

 

Pozele care lipsesc erau ale scuturilor home-made din tabla de aluminiu.......pacat ca user-ul respectiv tot tinea sa demonstreze suprematia ML-ului asupra masinilor pe care le vedea pe aici.....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Am primit un pm de la userul "diana stroescu" in care mi s-a atras atentia ca la acel ML au fost modificate si suspensiile......

 

Il rog pe userul "diana stroescu", daca mai are detalii privind modificarile vreunui ML , sa ni le povesteasca si noua, fie pe acel topic, fie intr-unul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Ok. Dar eu nu prea am de gand sa modific ML-ul (e pacat), ideea mea era ca daca off-road este mult sub RRS - il voi vinde si voi lua RRS-ul .

Intrebarea mea era daca s-ar merita aceasta schimbare......

 

P.S. ML-ul este luat din Germania....nu nou , este din 04-2010

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Mult sub RRS, nu are cum sa fie... RRS-ul mi se pare, totusi a fi o clasa mai mare de SUV-uri. Greutatea lui este cu aproape o tona mai mare decat a ML-ului, iar dimensiunile iarasi...latime, lungime mai mare... fiecare are plusuri si minusuri in offroad. Eu zic ca nu are rost sa-ti mai schimbi masina doar de dragu garzii la sol a RRS-ului

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Mult sub RRS, nu are cum sa fie... RRS-ul mi se pare, totusi a fi o clasa mai mare de SUV-uri. Greutatea lui este cu aproape o tona mai mare decat a ML-ului, iar dimensiunile iarasi...latime, lungime mai mare... fiecare are plusuri si minusuri in offroad. Eu zic ca nu are rost sa-ti mai schimbi masina doar de dragu garzii la sol a RRS-ului

Ori te-ai exprimat gresit, ori nu sti .....Nu are cum sa fie cu o tona mai greu RRS decat ML-ul. RRS are 2590 kg si ML are 2198 KG...deci - care tona ? :shock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Salut!

 

Dupa parerea mea daca vinzi ML-ul mai bine cumpara-ti un Range Rover normal...este peste RRS cam in toate capitolele..inclusiv la pret:grin:

 

Toate cele bune!

M-am gandit la asta....dar vreau motorizare pana in 3.0 l diesel . RR are cel mai mic motor de 3.7 l V8 diesel , si mai este problema de aspect....personal imi place mai mult RRS-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

M-am gandit la asta....dar vreau motorizare pana in 3.0 l diesel . RR are cel mai mic motor de 3.7 l V8 diesel , si mai este problema de aspect....personal imi place mai mult RRS-ul

 

Da, cu RRS ai un avantaj la impozit..probabil si la consum...iar gusturile nu se discuta :grin:

 

Toate cele bune si sa ne tii la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Da, cu RRS ai un avantaj la impozit..probabil si la consum...iar gusturile nu se discuta :grin:

 

Toate cele bune si sa ne tii la curent!

Pana sa ajung la gust...banu' conteaza :wink:

Daca m-as gandi la schimbare, nu ar fi numai pentru garda (cum a mentionat cineva mai sus) , ar fi si pentru luxul oferit fata de ML (materialele din interior si chiar pozitia la volan) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Aici niste link-uri cu RRS MY 2006 .

A ramas dintre putinele masini de lux de teren care inca au reductor

Am un coleg care are un RRS 2006 si nu iti poti imagina pe unde trece masina asta cu niste gume "decente", ca sa nu mai vorbim de RRS modelul nou ( are multe chestii actualizate, programele de tractiune, etc.. )

Parerea mea e ca merita sa il iei, nu o sa-ti para rau deloc.

Avem o multime de accesorii pt. Off-Road pt. RRS facute de noi "in garaj" si exista o multime de trucuri pt. a inalta suspensia fara sa afecteze comportamentul pe asfalt.

Masina asta ( de serie ) a tinut pasul cu alte marci preparate pina-n dinti :y

 

 

 

P.D: Cind ma fac mare vind Discovery-ul si imi iau RRS :2dr

Editat de Astral

L.R. Discovery 3 HSE , 2006

Aro M 461 C , 1972

Land Rover Defender 90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Acum doi ani, era la Land Rover Academy si un Range Rover, dar Vogue parca. Cu ceva modificari s-a descurcat admirabil.

Poate ne povesteste Nissan4x4 mai multe pentru ca a fost unul din instructori.

Poti vedea poze aici:

http://www.landroveracademy.ro/ce-iti-oferim/academia-in-imagini

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

aceste doua autovehicule nu prea au nimic in comun cu ce facem noi pe aici....personal n-am vazut nici una prin teren....adevarat......

 

unul singur a venit dupa mine printr-un vad de max 40 cm.....abia a reusit sa iasa din el.....motivul....cel putin 70% din martorii de culoare rosie din bord erau aprinsi....

 

daca mai punem la socoteala vorba aia din batrani,.....ce este in plus....cade in teren...e grav...ptr ca la cat costa un spoiler...un stop sau un far....cand tragi linie....iti creste pulsul instant

 

 

revenind la cele doua....intr-adevar sunt masini in care luxul si confortul sunt la ele acasa...motoarele sunt extrem de puternice....sonorizari de top la bord....si alte fineturi ptr doritorii de iesiri iarna ....spre Interlaken sau St Moritz....dar de aici pana la offroad adevarat...e o distanta pe care aceste modele nu o pot acoperi in mod curent...decat cu niste costuri imense

 

ptr mine personal raman masini doar ptr utilizare pe drumuri modernizate....in conditii de iarna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

E normal ca asemenea luxuri nu au treaba cu off-road-ul greu, banuiesc ca asta ai vrut sa spui cu "ce facem noi pe aici...".Nu-mi da mana sa duc asa ceva pe stanci si cratere......Era vorba de o comparatie intre aceste masini pro si contra...., ca mai merg la munte si mai ies in decor....asta e..., la urma urmei masina este 90% oras.

Acest subiect este deschis pentru cine are cunostinte de aceste masini noi, sunt curios de avantajele si dezavantajele fiecarei masini. Nu vad ca cineva care detine o masina 4x4 veche (sa fiu finut in exprimare) , sa-mi poata da niste raspunsuri ce ma intereseaza...- despre fiabilitatea, luxul si comportamentul de drum al RRS-ului si ML-ului ; ma intereseaza mai mult RRS-ul ca ML-ul il am deja....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

Acest subiect este deschis pentru cine are cunostinte de aceste masini noi, sunt curios de avantajele si dezavantajele fiecarei masini. Nu vad ca cineva care detine o masina 4x4 veche (sa fiu finut in exprimare) , sa-mi poata da niste raspunsuri ce ma intereseaza...- despre fiabilitatea, luxul si comportamentul de drum al RRS-ului si ML-ului ; ma intereseaza mai mult RRS-ul ca ML-ul il am deja....

Mai domnule (sa fiu finut in exprimare), ceri pareri pro si contra. Eu am zis ca-mi place RRS-ul, tu-mi zici ca parca ca e batut cu barosul(dar tu ai vrea sa-ti schimbi ml-ul cu unul) etc. In fine... iti zice lumea despre masinile alea noi, scumpe si capabile, in ce categorie fac parte si ce asteptari sa ai de la ele, iar tu te simti ofensat:uameni.

P.S.: Dragi colegi!...fi-ti on topic: Vorbiti doar cei cu masini din 2010!Va rog!:wink:

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

daca tot vrei sa vezi cat poate RR-ul de ce nu te duci in ograda lor...soliciti un drive test si-ai terminat balciul

 

ai mai da si prin ograda enlezilor sa mai culegi informatii...

 

 

nu stiu de ce ne bagi in seama pe noi astia....cu masini de pe vremea lui Fred Flinstone.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover Sport 2010 vs. ML350

 

ma prietene, am inteles toti ca ai bani si iti permiti masini pe care muritorii de rand nu si le permit....dar nu vad de unde suficienta asta pe tine fata de alti, ironiile fine, gen " nu e noua doar din luna a 4,2010".

 

iti spun cu prietenie toate astea, si iti garantez ca sunt aici masini "din alea fred flinstone " care sunt la aproape valoarea unui ML "second" din germania.

daca aduni cate masini pregatite au unii....atunci o sa vezi ca nu prea ai de ce sa te comporti cum o faci.

 

si ca sa fiu constructiv, iti zic ca as mai sapa prin buzunar daca tot zici ca ai, si as lua din cele 2 modele....un Land Cruiser V8.

 

sa te bucuri de masina.

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare