Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ARO 243 2,5 TD Peugeot


stanley

Postări Recomandate

Intre 1996-2004 am avut un ARO 243 2,5TD cu motor Peugeot. Motorul si cutia erau o bijuterie. Reductorul era romanesc, huruia si dupa rulaj mult, mai ales vara, se incalzea tare. Masina avea bare de echilibrare si frane disc pe fata. Motorul fiind mai usor decat varianta de Brasov, masina statea mai bine pe sosea in curbe, era tare sprintena. Am avut multe satisfactii cu ea, dar am si muncit mult la ea in garaj . Trebuia lucrat la instalatia electrica (noroc ca am primit de la fabrica schema electrica, cea generala si cea pentru Peugeot, fara astea nu asi fi putut face nimica!), schimbarea pivotilor, MRL-urile (sau nu cuplau, sau nu decuplau!), rugina la interior (avea o placare interioara cu o rafie lipita superficial cu bitum sub care intrase apa si ruginea tabla la interior, am dat-o jos complect, curatat cu flexul si dat la interior 3 straturi de antifon grecesc Body, a iesit minunat iar tabla nu mai avea rezonanta!), incalzirea interioara (mi-am montat intre scaunele din fata, orientat spre bord, o aeroterma de la combinele Class germane, am tras tur retur apa din motor, a fost o lucrare excelenta iar de atunci iarna nu am mai avut probleme!).

Mai exista persoane care au ARO cu motor Peugeot? Stiu ca mai erau cu motor Andoria iar mai tarziu au aparut cele cu motor Toyota.

Astept schimburi de impresii!

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

Mai ai cumva schemele electrice? Mi-ar fi de mare ajutor.

Regret, dar cand am vandut masina in 2004 am dat tot ce aveam cumparatorului.

Ai masina cu motor Peugeot? (ti-asi putea sugera cate o chestie!)

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

In cca 8 ani am facut doar vreo 75000km, nu am avut de loc probleme la motor, transmisie. Cea mai comica situatie a fost in timpul unui drum spre mare, vara pe o caldura nebuna cand dupa un rulaj lung atingand maneta reductorului am simtit ca frige (in schimb maneta schimbatorului era rece -cutia era tot Peugeot). M-am bagat sub masina , carcasa de aluminiu a reductorului frigea! Nefiind de specialitate, efectiv m-am speriat, am verificat uleiul din reductor, era OK, am crezut ca s-a gripat ceva, am tras pe dreapta si am inceput sa dau telefoane! De fapt, datorita imperfectiunilor rotilor dintate din reductor, la un rulaj lung mai cu viteza (masina era tare sprintena!) pe caldura mare se incalzea tot reductorul!

Alta problema interesanta: vara se blocau pistonasele pe spate, trebuia sa te bagi sub masina si aerisesti circuitul. Era groaznic deoarece la un drum mai lung se intampla mai mult decat o data. Ce era: la pedalier erau niste bucse dintr-un plastic inventie a celor de la Campul Lung. Pe caldura, bucsele se dilatau si nu permitea sa scada presiunea in circuit.Cand am dat telefon la ei. mi-au recomandat sa schimb bucsele. Mi-a facut un strungar alte bucse la pedalier, din bronz , si s-a rezolvat problema.

Alta minune: alimentarea bujiilor avea pe traseu, undeva inghesuit in compartimentul motor, pe post de siguranta de 50A, un ffir de cablu izolat de 0,75mm2 de o anumita lungime, cu rol de siguranta, la un capat fiind lipit prin cositorire. Deci daca ti se ardea pe drum, trebuia sa ai un pistol de lipit pentru a-l monta !! Chiar aveai si cateva de rezerva din dotare (dar nu stiam ce sunt alea, la reprezentanta la Timisoara nu mi-au spus nimic! Mi-am facut un tablou de sigurante nou, OK

Cred ca cea mai mare realizare la masina a fost montarea acelei aeroterme de la combinele Class DDR, o bijuterie nemteasca, avea un randament nemaipomenit (lucru nemtesc !!) de si era mica. Inainte de asta tremuram de frig iarna, de si aeroterma originala ocupa un sfert din compartimentul motor!

Si cand te gandesti ca la fabrica exista un institut de cercetare, se numea CESAR. Vai de cercetarea pe care o faceau acolo!

Dar cu toate astea, era o masina deosebita. Chiar daca am muncit mult la ea, nu a fost in zadar!

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

motorul de peugeot era cumva cel care a fost pus pe ford scorpio? am / am avut :ha: un ford scorpio 2,5 TD (unii zic ca fara turbo) care echipat cu motor peugeot.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

motorul de peugeot era cumva cel care a fost pus pe ford scorpio? am / am avut :ha: un ford scorpio 2,5 TD (unii zic ca fara turbo) care echipat cu motor peugeot.

 

Motorul asta de 2,5 TD Peugeot era generatia de pe la sfarsitul anilor 80 si daca nu ma insel a fost montat pe buzul J5 si Peugeot 605, poate si pe 405 (in afara de cel de 19TD)

In orice caz, motorul asta demonstreaza clasa marcii Peugeot privind motoarele diesel (au traditie oricum)

Generatia asta montata pe ARO era foarte reusita, un motor silentios, usor de intretinut, singura problema era sa-i bagi motorina de calitate, pompa de injectie fiind sensibila la apa din combustibil - spre deosebire de pompele Bosch -

(eu timp de 6 ani nu am avut probleme dar am pus doar motorina de la statii serioase, nu de la "privati")

Mai era o problema, francezii livrasera motorul romanilor fara furtunele exterioare de presiune: de la servo directie si de la radiatorul de racire ulei care erau facute de romani iar cei de la Campu Lung Muscel habar nu aveau sa sertizeze niste furtune de presiune. La prima revizie am fost la fabrica deoarece furtunul de la servo trebuia schimbat (fusese montat aiurea si o muchie de la caroserie il taiase. Cand am plecat de la fabrica mi-a cedat sertizarea (va dati seama ce era daca se intampla mai tarziu pe drum !!). M-am intors de la poarta, mi-a pus altul, a cedat si asta. Atunci au luat unul de la un ARO care era la reparat in hala (deci verificat!) iar ala a tinut, dar am luat pentru siguranta pe drum o rezerva de ulei din acela rosu pentru servo.

La Timisoara am gasit o firma care confectiona la comanda furtune hidraulice de presiune cu piese straine si mi-am facut cele 2 seturi (servo si ulei) iar cele originale le tineam de rezerva in masina si nu am mai avut probleme.

Parere personala:

ARO, mai ales in varianta cu motorul Peugeot+cutie nu era o masina de aruncat, tehnologia cu suspensie independenta pe fata era revolutionara pentru momentul cand a fost lansata, dar la seriile de dupa 90 calitatea materialelor era slaba (la generatiile vechi de ARO elementele din otel erau de calitate, tratate termic, tot ce era arc era corespunzator, etc):

-pivotii erau sub orice critica, chiar mn-am gandit sa-i fac la comanda din otel tratat termic dar nu am mai apucat

-MRL-urile datorita calitatii proaste a arcurilor din interior si a prelucrarii superficiale, ba nu cuplau, ba nu decuplau. Am inteles ca in comert aparusera fabricate in alta parte, mai scumpe dar corespunzatoare

Lichidul de racire care era romanesc si deja avea in el rugina, l-am golit complect (!), am spalat bine motorul intai cu apa si am pus lichid de calitate Aral

Cu caseta de directie nu am avut probleme, dar nici nu am troznit masina prin toate gropile fara mila ca si soferii de la intreprindere

-Daca antifonai masina la exterior + interior (neaparat) nu mai aveai probleme cu rugina, plus ca daca antifonai la interior disparea acea trepidatie la tablei!

-Atentie cu bucsele din plastic de la pedalier, datorita lor la caldura se blocau pistonasele de frana pe spate, le-am schimbat cu bucse din bronz

-La instalatia electrica obligatoriu trebuia intervenit:

-am facut un tablou nou de sigurante in care am integrat acea siguranta de 50 A pentru alimentarea bujiilor care era complect aiurea montata ascunsa pe langa motor

-am montat relee pe faza scurta si lunga, mi-am montat si proiectoare de distanta suplim,entare pe acoperis, am schimbat mufele de contact

- am descoperit o grava eroare de montaj alimentare de la borna de + a alternatorului pentru bujii, un papuc solid prins pe surub nu avea protectie de cauciuc pe partea intre serttizarea cablului si papuc iar datorita trepidatiilor si slabirii piulitei se rotise incat mai avea vreo 2-3mm si atingea ceva de la caroserie si gata incendiul (mai ales ca pe acest circuit nu era siguranta)!

In concluzie:

Privind motorul+cutia, daca nu iti bati joc de el (adica sa nu il fortezi la rece, dupa un rulaj lung la oprire sa mai lasi pe relanti, etc) si ii pui motorina de calitate isi face constincios treaba, sunt Peugeot-uri cu acest motor care au facut si 300.000 km!

Iar in rest, daca proprietarul unui ARO cu motor Peugeot este dispus sa aiba in vedere cele relatate de mine din experienta a celor 6 ani si sa MUNCEASCA ZILELE SI NOPTILE IN GARAJ , va avea o in continuare o masina pe care poate conta

Numai bine la toti!

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

Apropos, nu stii unde se poate repara in Timisoara o caseta de directie servo, de tipul care ai avut tu pe ARO.

La ARO-ul meu 243 cu motor Peugeot , caseta de directie era cea normala de ARO. Nu am avut probleme cu ea, se putea regla. Specializati pe ARO erau cei pe str. Demetriate de unde am cumparat eu masina, am vazut ca au ramas tot acolo cu service-ul pe str. Demetriade (doar ca acuma fac de toate), poti trece pe la ei sa vezi

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

Buna! Am ocazia sa cumpar un Aro 2.5 disel cu motor de Pegeaut! Crezi ca se merita? E mai fiabil decat cel pe Brasov?

Categoric, privind partea de motor, cutie, plus ca are pe fata frane pe disc nu pe tamburi.

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO 243 2,5 TD Peugeot

 

Buna! Am ocazia sa cumpar un Aro 2.5 disel cu motor de Pegeaut! Crezi ca se merita? E mai fiabil decat cel pe Brasov?

 

Salut

Mare atentie sa fie turbo caci ala aspirat e puturos rau....in rest uita-te cu mare atentie dupa urme de rugina ....

Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare