Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

consum real vitara...


catalin.A

Postări Recomandate

:clnu vreau sa deschid acest topic doar pt statistica, ci daca se poate sa incercam sa facem o clasificare a consumului in functie de tipul de motorizare si combustibil pe care il avem pe vitara...

 

 

la mine cred k consumul este foarte mare, undeva intre 12-14 benzina si 12-18gaz, specific ca zona este de munte spre of road si folosesc 4x4 constant.

 

Astept parerile voastre.:tk

Invata regulile, apoi incalca vreo cateva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator nicusor

Re: consum real vitara...

 

Salut.

Vitara 1.6, 16v, SWB, metaltop. Cu SL 4 cm spate, 3 cm fata, anvelope BFG m/t 215/75/R15 am un consum extraurban 7,5%. Calculat la pompa, de la plin la plin.

Editat de nicusor
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Vitara 1,6, 8 valve ,1991, cauciucuri 205/75/15, maxim 2 persoane si lada cu scule -- consum 10-11-13 in functie de cat fac pe teren cuplat in 4x4 si de anotimp de la plin la plin.

SUZUKI VITARA 1,6 8 V -1991

VW GOLF 1,6 16 V -2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

sa inteleg ca conteaza si zona in care se folosesc aceste masini...

vad k in bucuresti si craiova ia foarte putin :banana:banana

 

cred k conteaza si stilul de condus...:cl

Invata regulile, apoi incalca vreo cateva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

vitara softtop,G16A (8v) '97, SWB, consum 8.5-9% exterior, mers pana in 100km/h;in oras 11-12% si offroad (in teren merg numa pe reductor si folosesc toate treptele cutiei) 15%

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Vitara cu hardtop, 1.6 8v, anvelope Pneus Tracker 215/75/15 consuma in medie benzina de la 9 in sus, iar gaz de la 12.8 in sus. La offroad ia de la 14 - 15 in sus, gaz peste 18-20:grin::grin:... Cred ca difera de stilul fiecaruia de condus, de traseul parcurs... la offroad trebuie facut consumul pe ora..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

mie-mi consuma mixt[extra-/urban] cam 9,5% cu anvelope de strada 255/60/15 , decand am incaltat-o cu insa turbo - sahara 215/75/15 imi ia mixt[on/off road] aproape 13% ....e bine, nu ?

:clVitara 16B:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nicusor

Re: consum real vitara...

 

Salutare tuturor.

Daca imi permiteti o remarca:

* Consumul extraurban mergand constant cu viteza economica( ora 12 dupa ceasul vitozometru) este consumul cel mai relevant. Nu uitati ca, cu cat caucioacele sunt mai mari, cu atat viteza reala fata de cea din " ora 12" este mai diferita dar nu cu mult. In oras este functie de aglomeratie. Iar in off road functie de dificultate, dupa cum trebuie sa traga masina. Si binenteles ce greutate este in masina, conteaza.

Cu stima.

Editat de nicusor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Vitara 1,6 8v incaltata cu 255/60/15 consum mixt cam 10% (nu am facut plin la plin ci doar un calcul la o :x:x :grin:)

In general motoarele de 1,6 consuma cam peste 10 in oras Vitara avand in vedere ca e si 4x4 este o masina destul de economa

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Salutare tuturor.

* Consumul extraurban mergand constant cu viteza economica( ora 12 dupa ceas) este consumul cel mai relevant.

 

Asta e o regula foarte generala, care nu se aplica la multe masini. Viteza optima este data de turatia cu consumul cel mai mic (la benzinare de regula intre 2500 si 3000) in ultima treapta de viteza.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Vitara 2.0 diesel automata, lua cam 9-10 extraurban pana sa o incalt cu Insa Turbo Dakar 235/70/r16 si sa-i fac SL. Acum media este cam 15/100, adica cam 400 km la un plin de 60 L. Naiba stie cat ia in teren cu reductorul pe low...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nicusor

Re: consum real vitara...

 

Asta e o regula foarte generala, care nu se aplica la multe masini. Viteza optima este data de turatia cu consumul cel mai mic (la benzinare de regula intre 2500 si 3000) in ultima treapta de viteza.

 

Salut.

2500- 2800 este plaja de schimbare a treptelor. Asta scrie si in cartea masinii. La "ora 12" avem 2500 de turatii pe masina stock. De viteza optima pentru un consum mic vorbeam si eu.

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Vitara Long Wheel Base, motor G16B, 16 valve.

Stil condus : moderat, economic (pe cat posibil) pe asfalt; adica in oras nu fac liniutze la semafoare, etc .... si in extraurban viteza de croaziera este 3000 ture (adica vreo 90km/ora).

In offroad folosec 4x4 doar daca e necesar (aici tine de puterea de anticipare si experienta fiecaruia) si 4x4 Low doar in situatiile cu adevarat nasoale.

 

 

Daca ma uit unde imi tin eu evidenta la consumurile cu masina, obtin urmatoarele date:

 

plin

cauciucuri 235/70/15 de asfalt / iarna / 80% prin oras

consum 11.09 %

 

plin

cauciucuri 235/70/15 de asfalt / primavara / 100% exterior

consum 7.91 %

 

plin

cauciucuri 205/70/15 de asfalt dar ceva mai profilate / vara / 50% urban, 40% extraurban, 10% offroad

consum 7.78 %

 

plin

cauciucuri 205/70/15 de asfalt dar ceva mai profilat / vara / 100% extraurban

 

consum 6.03 % (cel mai mic consum obtinut de mine pana acum)

 

Nu stiu cand o sa fac urmatorul plin, dar la consumul urmator voi avea inclusi cel putin 250 km offroad pentru ca am fost in concediu.

Din experienta personala am observat ca daca merg cu 120 km /ora sau peste, consuma de rupe (aproape se vede cum coboara acul indicator).

De asemenea cauciucurile si anotimpul influenteaza consumul.

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: consum real vitara...

 

Salut.

2500- 2800 este plaja de schimbare a treptelor. Asta scrie si in cartea masinii. La "ora 12" avem 2500 de turatii pe masina stock. De viteza optima pentru un consum mic vorbeam si eu.

Cu stima.

 

Depinde de raportul cai putere/greutate. La Jimny te asigur ca nu e asa. La 3000 de ture in trapta a 5-a am 80 la ora (pe GPS). Motorul e insa mic pentru rotile alea si greutatea masinii. La Jimny am computer de bord si vad foarte bine regimul de functionare al motorului pe toata plaja de turatii.

Mai am insa si un turism, tot pe benzina, unde la 2700 de ture am 100 la ora, tot in treapta a 5-a. See the difference?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nicusor

Re: consum real vitara...

 

Vitara Long Wheel Base, motor G16B, 16 valve.

Stil condus : moderat, economic (pe cat posibil) pe asfalt; adica in oras nu fac liniutze la semafoare, etc .... si in extraurban viteza de croaziera este 3000 ture (adica vreo 90km/ora).

In offroad folosec 4x4 doar daca e necesar (aici tine de puterea de anticipare si experienta fiecaruia) si 4x4 Low doar in situatiile cu adevarat nasoale.

 

 

Daca ma uit unde imi tin eu evidenta la consumurile cu masina, obtin urmatoarele date:

 

plin

cauciucuri 235/70/15 de asfalt / iarna / 80% prin oras

consum 11.09 %

 

plin

cauciucuri 235/70/15 de asfalt / primavara / 100% exterior

consum 7.91 %

 

plin

cauciucuri 205/70/15 de asfalt dar ceva mai profilate / vara / 50% urban, 40% extraurban, 10% offroad

consum 7.78 %

 

plin

cauciucuri 205/70/15 de asfalt dar ceva mai profilat / vara / 100% extraurban

 

consum 6.03 % (cel mai mic consum obtinut de mine pana acum)

 

Nu stiu cand o sa fac urmatorul plin, dar la consumul urmator voi avea inclusi cel putin 250 km offroad pentru ca am fost in concediu.

Din experienta personala am observat ca daca merg cu 120 km /ora sau peste, consuma de rupe (aproape se vede cum coboara acul indicator).

De asemenea cauciucurile si anotimpul influenteaza consumul.

 

Salut. Ce cilindree ai? 2000 benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nicusor

Re: consum real vitara...

 

Depinde de raportul cai putere/greutate. La Jimny te asigur ca nu e asa. La 3000 de ture in trapta a 5-a am 80 la ora (pe GPS). Motorul e insa mic pentru rotile alea si greutatea masinii. La Jimny am computer de bord si vad foarte bine regimul de functionare al motorului pe toata plaja de turatii.

Mai am insa si un turism, tot pe benzina, unde la 2700 de ture am 100 la ora, tot in treapta a 5-a. See the difference?

 

Ce am spus e o regula generala, nu cvasigenerala. Exista si masini de turatie. Cum e Jimny sau Sami. La Vitara e cum am spus. Asa scrie si in carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare