Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?


renegade

Postări Recomandate

Cum aflu care este marimea maxima a unei anvelope in functie de latimea jantei. De exemplu am jante de 7" latime (cu 16" diametru).

Care sunt cele mai mari anvelope care merg si unde puteam gasi un calculator pentru asa ceva?

Sau exista undeva un raport al latimii anvelopei fata de latimea jentii?

Sau scrie undeva in masurile anvelopei care este latimea maxima admisa?

Multumesc.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Acum am gasit ceva:

 

For 50-series tyres and above, the rim width is 70% of the tyre's section width, rounded off to the nearest 0.5.

 

For example, a 255/50R16 tyre, has a design section width of 10.04" (255mm = 10.04 inches). 70% of 10.04" is 7.028", which rounded to the nearest half inch, is 7". Ideally then, a 255/50R16 tyres should be mounted on a 7x16 rim.

 

 

Adica pentru rotile cu talon peste 50, latimea jantei este 70% din sectiunea rotii (in inchi). Respectiv o anvelopa cu sectiunea de 255mm, transformat in inchi are 10,04". Ceea ce inseamna ca 70% din 10,04" este 7. Se rotunjeste la cea mai apropiata valoare de 1/2 inchi.

 

Multumesc de ajutor.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Aceleasi intrebari le aveam si eu dar plecand de la un anumit cauciuc si incercand sa aflu janta minima care se potriveste:

1. Pt 265/70/R16 Toyota recomanda jenti 7J (raspuns primit de la Toyota CSR)

2. Un prieten care are Nissan si are exact anvelopele de mai sus a gasit in cartea masini recomandare pt janta de 8J

3. Car Bible recomanda >= 7,5J

 

Concluzia: alegi ce iti convine si mai ales ce gasesti.

In cazul meu Toyota a pus jenti de 7J pe masina si considera ca pot monta inclusiv 265/70, deci asa voi face si eu.

Colegul cu Nissan va rade probabil de mine ca am pus aceasta dimensiune pe aceste jenti, dar ne vom impaca la o :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Sau te duci pe link-ul de mai jos

 

http://coopertire.com/html/products/tires_lighttruck.aspx

 

dai clik pe "DETAILED TIRE SPECIFICATIONS".

 

Se va deschide o fereastra noua. Ai dimensiunea gumei pe coloana 2 si latimea jantei recomandata in coloana 7 Approved Rim Width. De regula este vorba de un interval. Nu e chiar asa de stricta alegerea sa se potriveasca o singura dimensiune.

 

 

ps: merge direct cu clik aici: http://coopertire.com/html/products/specs.aspx?page=discoverer_ht&LanguageId=1&tiretype=S&sorttype=T

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Coloana din dreapta, aia cu "Measured Rim Width" este de fapt latimea cauciucului la janta. In stanga iti spune marja de latime acceptabila a jantei.

 

Dar se opreste la 32,09." diametru. Mai departe nu produce se pare. Asa ca tot la formula aia ajungi.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Salutare Renegade

 

... legat de aceasta problema iti transmit un link care sper sa iti fie de folos.

Mie, ca profan, mi-a fost foarte util sa inteleg (si vizual) semnificatia dimeniunilor unei anvelope si jante si interdependeta dintre ele.

 

linkul este: http://www.rimsntires.com/specs.jsp

 

... de asemenea facilitatea de comparare a doua anvelope mi se pare super.

 

 

Toate cele bune de la Macinicu

:cl

" I don't always know what I'm talking about, but I know I'm right" -- Muhammad Ali smile%20%2824%29.gif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Pentru ce zici tu este un topic sticky separat tot aici la Anvelope. Dar aici tratam problema raportului optim dintre latimea jantei si a avelopei. Ce zici tu aici e ok doar ca arata si cum e cu anvelopa de 325 pe janta de 4". Cam mare diferenta.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

alexcoj, mai in spate un pic, in acest topic, sunt postate niste link-uri. Mergi la ele. Iti vor raspunde la intrebari.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Oameni buni, de ce faceti referiri la link-uri in engleza?

Nu toti cunoastem aceasta limba.....

 

Salut,

 

Se poate rezolva destul de usor problema: se face copy/paste la link-ul respectiv aici: http://translate.google.com/#en|ro| si se apasa "Translate". Nu intotdeauna e cea mai exacta traducere, insa pe unde nu e tradus cum trebuie se deduce din context.

 

Radu.

Radu Mitroi

Jeep Cherokee XJ 2.5i - 1995

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

salut,

 

am si eu o dilema, legata de potriveala dintre jante si anvelope:

- am jante de tabla pe 16 x 6 J

- am anvelope simex de 265/75/16, care au mai fost puse pe masina pe jantele orginale de aliaj de 16 x 7 J

- masina este Pajero Sport din avatar

 

intrebare: exista vreun risc in teren daca pun anvelopele astea pe jantele cu 6 J? pe carbible spune ca ideal ar fi 7.5 - 9 J pt anvelopele astea, iar pe 1010tires zice de 7 - 8 J.

as vrea sa stiu daca merita sa pun gumele astea fara sa am probleme, sau schimb gumele cu altele putin mai inguste.

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

salut,

 

am si eu o dilema, legata de potriveala dintre jante si anvelope:

- am jante de tabla pe 16 x 6 J

- am anvelope simex de 265/75/16, care au mai fost puse pe masina pe jantele orginale de aliaj de 16 x 7 J

- masina este Pajero Sport din avatar

 

intrebare: exista vreun risc in teren daca pun anvelopele astea pe jantele cu 6 J? pe carbible spune ca ideal ar fi 7.5 - 9 J pt anvelopele astea, iar pe 1010tires zice de 7 - 8 J.

as vrea sa stiu daca merita sa pun gumele astea fara sa am probleme, sau schimb gumele cu altele putin mai inguste.

 

multumesc.

 

Nu o sa ai probleme, dimpotriva, riscul de dejantare scade putin.

 

 

 

 

P.S.

 

Cine nu se uita la data, ramane pierdut in timp :)))))

Editat de Chronos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

eu intreb invers, la 35x12.5/ R15 care ar fi cea mai mica janta si la fel la 33x10.5 R15, mai exact cel mai mic J sau limitele intre cat si cat,

in sensul ca mi-ar fi mult mai usor cumpar si sa intorc niste jante de tabla 7J decat sa cumpar ceva de aliaj la un 9 sau 10J cu ET 0 sau negativ

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este dimensiunea maxima in functie de latimea jantei?

 

Pentru ce zici tu este un topic sticky separat tot aici la Anvelope. Dar aici tratam problema raportului optim dintre latimea jantei si a avelopei. Ce zici tu aici e ok doar ca arata si cum e cu anvelopa de 325 pe janta de 4". Cam mare diferenta.

 

din experienta , diferenta optima intre latimea jantei si cea a anvelopei, ar cam de 2,5"

Ex: pe janta de 8" se pune anvelopa de 10,5"

pe janta de 10" se pune anvelopa de 12,5"

Socoteala asta cade bine pt MT/R - uri si AT-uri, pe considerente de stabilitate la viteza , evitare detalonare etc

 

Ref la masinile de strada , hmmm ...am vazut tot felul de combinatii , cea mai buna e aia care iti place ;)

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare