Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope pentru Lada Niva


cretu

Postări Recomandate

Am si io o mare intrebare:

- ce sosonei pot sa pun pe jentile originale de Niva, ma refer la cele de tabla pe 16. Variantele rusesti, le am pe amandoua. Asi vrea sa pot pue unele cu un profil mai adecvat pentru teren, si fara sa am frumoasa surpriza de a dejanta la fiecare fortare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

Pe-ale mele cauciucuri ti le recomand! Uite-te te rog la pozele de la "schimburi" si vei vedea profilul. E la dimensiunea cauciucului standard, insa cramponat. Clientul ce vrea Niva mea, unul din ei, cred ca o doreste cheala, asadar se pare ca voi avea la vanzare 4 roti de namol. Succes in cautari iti doresc daca vrei mai mari. Am ales dimensiunea standard a cauciucului, deoarece n-am vrut sa fortez nimic, n-am vrut sa rup nimic...ceea ce s-a si intamplat. Acum e drept ca masina a fost folosita la pescuit, si nu s-a rupt in doua prin namoale...dar fiecare o foloseste la ce-i trebe !:wink:

Sanatate si virtute, s-avem bani, s-avem ce....bea !! :2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

Cunosc profilu. De 2 ani il folosesc si eu, umai ca , cuciucurile sunt pe 15 nu pe 16. Care e dimesiunea la cauciucurile alea , sunt reesapate, ce uzura etc. Poate le iau. Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

E dimensiunea standard pentru niva, pe 16. Cand or sa fie disponibile o sa te anunt. Au 2 ani cred, uzura nu prea, ca daca folosesc 2 randuri de roti...plus ca s-au facut si km putini cu masina, si da, sunt resapate. Poate gasesti noi. Ma uit intr-o zi ce scrie pe ele si-ti zic ce sa cauti, sau poate gasesti si alta sursa intre timp...

 

Poti folosi si alte dimensiuni, in special pe 15, gasesti mai multe si mai variate. Dimensiuni pe 16, mai rare pentru niva. Poate te indruma si alti posesori de Niva. Sa posteze ce dimensiuni folosesc, ce profile, daca au efectuat modificari suspensiei sau nu, etc.

Sanatate si virtute, s-avem bani, s-avem ce....bea !! :2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

Cred ca am gasit ceva sosonei . Niste Federal Cougaria 205/80/16. E interesant profilul.

Am vazut la un moment dat pe forum o Niva incaltata cu ceva 205/16 resapate dar, nu mai dau de topicul respectiv nici sa dau cu tunu.

 

Ma intereseaza daca or incaput pe masina fara inaltare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

Off topic domnu avocat vrei iarasi pe coclauri ? iesim in fiecare Duminica ,esti binevenit oricand.

On topic cred ca tre sa ai grija la planetare odata cu cresterea agresivitatii profilului.

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sosoni pentru Lada Niva

 

Cred ca am gasit ceva sosonei . Niste Federal Cougaria 205/80/16. E interesant profilul.

Am vazut la un moment dat pe forum o Niva incaltata cu ceva 205/16 resapate dar, nu mai dau de topicul respectiv nici sa dau cu tunu.

 

Ma intereseaza daca or incaput pe masina fara inaltare.

 

 

Poate pe aici:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?55967-GUME-pe-16-!

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Topicu ala l-am gasit. Era unu unde sunt postate si poze. Dar, nu dau de el mici sa ma bati.

 

Pe asta il cauti ?

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?60446-Federal-Couragia-o-anvelopa-MT-aparent-necunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Nu. Ala il stiu si chiar astept sa se dezvolte discutia despre cum se comporta sosoneii de taiwan.

Era un topic deschis pentru cei cu Niva. Erau si poze postate.

 

Pt. Pinti:

- sa sti ca astea nu au un profil chiar asa de agresiv si, oricum, dintisorii lor nu sunt prea mari. Sper sa nu imi faca probleme prin grupuri si pe la planetare. Dar, cine mai stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Poate asta il cauti, eu am 205/16 de mai bine de un an si sunt multumit de ele, nu mi-a crapat nici o planetara, doar grupul fata o data.

Am avut Voltyre inainte, dupa parerea mea cele pe care le am sunt mult peste cele rusesti.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Pune te rog o poza, si zi daca ai modificat ceva (inaltat de exemplu) sau doar ai taiat colturile la aripi. Multam

 

Am taiat si aripile si am si inaltare atat fata cat si spate, cred ca merge si doar cu taiere, am folosit o perioada si fara inaltare, nu retin sa fi agatat.

Aici gasesti metoda mea de ridicare fata, iar spatele e +5cm cu distantiere de cauciuc si prelungire suport prindere telescop.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Salut dmx

din discutie cred ca esti posesor de lada niva, am si eu o masinuta de genu zimi te rog ce cauciucuri sa pun pe ea sa o folosesc pt vanatoare mai mult pt padure? noroi, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Salut dmx

din discutie cred ca esti posesor de lada niva, am si eu o masinuta de genu zimi te rog ce cauciucuri sa pun pe ea sa o folosesc pt vanatoare mai mult pt padure? noroi, etc

 

salut.

pot fi folosite AT-uri si MT-uri atunci cand stii ca drumul e cu mai mult noroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Salut dmx

din discutie cred ca esti posesor de lada niva, am si eu o masinuta de genu zimi te rog ce cauciucuri sa pun pe ea sa o folosesc pt vanatoare mai mult pt padure? noroi, etc

 

Sau poti sa te prezinti sa stim si noi cu cine vorbim si cum e masina "de genu" si dup-aia o sa poti primi si unele raspunsuri mai la subiect. :rules

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

dani ma numesc si sunt din arad, am o lada niva din 91 pe care o folosesc la vanatoare si e echipata cu cauciucuri de asfalt si sambata am fost sa raman in noroi cu ea si vreau sa pun ceva cauciucuri pt noroi ca incepe sezonu de vanatoare si nu vreau sa raman cu ea pe undeva. ce imi recomandati? ceva poze cu cauciucuri pt noroi si as vrea sa raman la dimensiunile pe care le are lada niva 175/80/r16

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

dani ma numesc si sunt din arad, am o lada niva din 91 pe care o folosesc la vanatoare si e echipata cu cauciucuri de asfalt si sambata am fost sa raman in noroi cu ea si vreau sa pun ceva cauciucuri pt noroi ca incepe sezonu de vanatoare si nu vreau sa raman cu ea pe undeva. ce imi recomandati? ceva poze cu cauciucuri pt noroi si as vrea sa raman la dimensiunile pe care le are lada niva 175/80/r16

 

salut.

ultimul mesaj scriel chiar aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?41601-Topic-de-prezentare-a-membrilor&p=707677#post707677

trebuie sa-ti faci prezentarea in sectiune dedicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

pune simex 195/70 r15..de la insa..faci comanda si iti trimit in 2-3 zile prin curier..,

sper sa nu fie considerata reclama....la anvelope mai mari..deja trebuie sa umblii la suspensie..sa mai tai putin din aripi...dar intra la sectiunea niva si gasesti o gramada de discutii...:h5

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

ceva poze cu cauciucuri pt noroi si as vrea sa raman la dimensiunile pe care le are lada niva 175/80/r16

 

La aceaste dimensiune sunt cele rusesti, Voltyre, care sunt pentru noroi, vor merge relativ bine si nu vei avea de facut nici o modificare la masina.

Pentru cauciucuri cu profil mai agresiv, cel mai mic pe 16 este 205/16 pentru care va trebui sa faci unele taieturi prin aripi si ceva inaltatoare.

Mai este si varianta cu jante de suzuki pe 15 la care sun si gume putin mai mici, dar tot nu cred ca vei scapa de o decupare.

Tu stii ce vrei sa faci cu masina, eu sunt de parere ca si cu cele rusesti Voltyre o sa-ti mearga mai bine si e cea mai la indemana solutie.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

mersi dmx, eu vreau sa pun cauciucuri pe lada sa pot sa merg cu ea la vanatoare. si imi trebuie de noroi nu fac eu nu stiu ce off road cu ea dar nah sa nu ma lase cand mie lumea cea mai draga.

stii cumva unde pot gasi aceste caucicuri?

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

mersi dmx, eu vreau sa pun cauciucuri pe lada sa pot sa merg cu ea la vanatoare. si imi trebuie de noroi nu fac eu nu stiu ce off road cu ea dar nah sa nu ma lase cand mie lumea cea mai draga.

stii cumva unde pot gasi aceste caucicuri?

:tk

 

Sper sa nu fie considerata reclama, eu saptama trecuta am fost la cluj si am vazut ca sunt pe stoc la piese lada uite aici poti sa le vezi.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare