Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope pentru Lada Niva


cretu

Postări Recomandate

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Stiti cumva care sunt mai bune cele voltyre sau barnaul? mersi

ca si model la antiderapanti sunt asemanatoare doar ca si marca difera.

am gasit anvelope si voltyre si barnaul nou noutze la numai 270 ron nu stiu cat sunt de scumpe ca nu prea le am cu pretul :P.

dati-va cu parerea va rog?

mersi:hl

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

parerea mea e sa faci totosi un efort sa treci pe 15 , nici eu nu sunt v un magnat dar nu regret deloc ca am dat 400 roni pe o pereke de jenti de suzuki sh ,pe care am montat 195 Sahara resapate de la insa-turbo

 

684115727_Sacele2010005.jpg.efd9c7c2661c404d671342b5bc7bcbb8.jpg

prima este pe 15 cu cauciucuri de vara , cea de a 2a sunt cele de noroi fara a inalta masina

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

aveti grija ca eu am patito cu rar-u si miau luat talonu ca nu era trecut in el ca am cauciucuri 195/80 R15!

Lay back & wach the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Poti pune sau se poate pune pe Niva Federal Couragia 205 80 R16 merg la fix si profilul se comporta binisor in functie de asteptarile fiecaruia

nu am ul link sau un profil al gumei dar pot sa iti spun ca sunt noi nu resapate si deci sunt mult mai usoare, iar pretul nu sunt sigur dar cred ca e undeva la 500-550 ron bucata nu stiu exact dar un search pe google rezolva treaba:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Sper sa nu fie considerata reclama, eu saptama trecuta am fost la cluj si am vazut ca sunt pe stoc la piese lada uite aici poti sa le vezi.

Din cate observ esti din zona mea :P sper sa nu fiu offtopic, stii cumva de ceva jante pe 16 pt niva?ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

eu am renuntat la 16 , si am deja pereki de iarna si de vara pe 15 pe care le am zincat , asa ca parca as fi dispus sa dau jentile pe 16 ..pe 3 mai am kiar si cauciucurile rusesti originale da mi un pm sau tel ,dar saptamana asta sunt la mare :top

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

nu vrea nimeni la schimb jenti pe 15 de Samurai cu unele de 16 clasice de Niva. Renunt la cele pe 15 si raman doar pe 16.

 

:oo dar ce ti veni? de ce le schimbi?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Pai, pe jentile de 16 din dotare, am pus 205/80/16 MT. Si mai am nevoie de un set ca sa pun pe ele ceva standard ca la talon ca sa nu mai tot schimb cauciucurile ca ma dispera (camere, carat, explicatii etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Scuze ...cred ca am postat gresit aici...sunt nou pe forum..si posesor de 4x4 ...asa daca ma iertati sunt dator de cinste

 

 

Stai linistit , se mai intampla . Vezi ca avea un coleg din Tulcea roti de Niva pe 16 la vanzare .

 

 

Fa o cautare cu roti Niva pe 16 si vezi ce gasesti .

"Viata e un meci la categoria grea..." Parazitii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Am o dilema. Anvelopele Voltyre, rusesti, pot fi folosite legal pe timp de iarna? Am cumparat anvelope de genul asta si in factura sunt trecute ca fiind anvelope de iarna. Este de ajuns factura sau nu? Tinind cont de faptul ca sunt facute in Rusia nu respecta prevederile UE referitoare la "inscriptionarea" anvelopelor destinate sezonului rece.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Am o dilema. Anvelopele Voltyre, rusesti, pot fi folosite legal pe timp de iarna? Am cumparat anvelope de genul asta si in factura sunt trecute ca fiind anvelope de iarna. Este de ajuns factura sau nu? Tinind cont de faptul ca sunt facute in Rusia nu respecta prevederile UE referitoare la "inscriptionarea" anvelopelor destinate sezonului rece.

 

Daca n-au "M+S" marcat pe ele, nu sunt conform noii legi.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Fiind facuta un Rusia, scrie in ruseste ceva pe ele.

 

 

Fa niste poze sa se vada clar inscrisurile de pe ele, ca sunt destui pe aici care cunosc alfabetul chirilic si care pot face si traducerea...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Despre modelul acesta este vorba: http://www.russian-tyres.ru/catalog_eng/?details=1&idshina=25639

Nu au nimic inscriptionat cu litere chirilece si care sa faca referire la sezon (vara, iarna, all season). Din datele constructorului reiese ca sunt universale.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

uite eu le am pe astea pe masina:

http://www.vandmasini.ro/anvelope-semperit-iarna/semperit-higrip-m529-205/80-R16/1044.html

si nu scrie pe ele nimic ca si noile reglementari cu muntele si fulgul:)

pe astea le folosesc si oricum altele nu am si nici bani de dat nu am:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

pai, universal la RUS, inseamna pentru 4 sezoane. La ei oricum, sezoaneanele nu sunt ca la restu lumii. Iarna mare si ceva vara.

Oricum, nu conteaza. Conform datelor date de producator, in general Nivele vin cu 185/75/16 si 175/80/16, date inscrise si in talon.

 

Oricum, observ o anumita "rautate" in postari visavis de orice raspuns care sa de pe aici.

Ca si cum mereu avem ceva de disecat si de inpartit. Pacat.

O sa renunt sa mai postez ceva sau sa mai ma exprim prin zona.

 

Parca ne-am inbolnavit toti. Mereu trebuie sa existe aciditati si contre. Cu o astfel de atitudine, nu se va ajunge niciodata la ceva constructiv.

 

Va salut

 

Florin Cretu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

http://www.anveloperesapate.com/anvelope-4x4-offroad-resapate/anvelope-4x4-offroad-resapate

Eu am pus de o saptamana profilul trakker (175 R16) ca si alti colegi, au insemnele m+s (ok pt politie) si foarte bune in teren. Am comandat 175/80R16, dar scrie pe ele doar 175R16, sper sa fie in regula si la rar. O diferenta vizibila de voltire este de 5cm diametru, rezultand o inaltare a masinii cu 2.5cm bine venita, dar se simte mult mai tare lipsa puterii motorului. (sa moara motorul la panta singur in masina -e adevarat f abrupta si lunga- pt mine e cel mai suparator lucru.

ONE LIFE LIVE IT...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

domnul Florin Cretu

nu stiu cu ce va deranjat postarea mea sau cele spuse de mine si nici nu vad unde sunt acele cuvinte si atitudini ofensatoare dar...poate nu ma prind eu :) oricum tot ceea ce am spus si scriu aici si oriunde in orice alta sectiune o scriu cu ce amai clara raspundere in ceea ce ma priveste.

pentru sorin...iti recomand cu caldura in situatia asta sa abordezi panta cu viteza 2 in reductor,sau daca vrei poti opta pentru schimbarea raportului in grupuri cu unul mai scurt dar e si mai costisitoare solutia adica te costa 2 grupuri aproximativ 20 de milioane in mare daca nu mai mult chiar.

eu am tot ca tine dar am 205 cu 80 cu 16 si lafel daca urc cu 1 in reductor parca merg prea incet si prea turat iar daca ii dau 2 parca nu merge sau trebuie sa urc un pic mai in viteza.

si eu am masurat garda la sol cu rigla in cel ma jos punct al masinii si am aproximativ 27 cm.

acum stiu ca vor fi carcotasi care vor spune ca asa ceva nu exista dar ...totusi exista:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Nu ma deranjeaza viteza la a 1-a in reductor, pur si simplu panta este extrem de abrupta si lunga (exclus viteza a 2a). Un motor mai puternic in aceeasi panta cu aceleasi cauciucuri nu are probleme. Pe viitor cand o sa aibe destinatia excusiv off road o sa iau in calcul si varianta cu alt raport la grupuri.

ONE LIFE LIVE IT...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

Are cineva fisa wvta privind anvelopele pentru modelul din 2003 ?

Incerc sa inscriu in c.i. 205/70/15.

Tipii imi cer sa obtin asta de la un dealer... no comment.

 

Revin cu intrebarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope pentru Lada Niva

 

:ha: asa!!???

si eu am ajuns la rar ...bineeee intentionat :al saptamana trecuta , cu ,,calculatorul de eqivalente anvelope " la mine ...siiii!!! :

,,te rezolv imediat cum aduci de la un distribuitor ca accepta si le trecem in carte "

e pana acolo mi a fost si da si cauta ... si da si lupta ... si suna la cluj unde chipurile au ramas singurii dsistribuitori si importatori ...si dupa ce mi a explicat ca , e curios , ca la el in cartea de skoda sunt trecute :grin: m au sunat sa mi spuna ca nu pot sa mi dea :uameni

nu am nimic cu oameni de acolo dar ... daca ei nu stiau nici ca nu au cum sa aduca euro 4 , ar fi bine sa fie okoliti

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare