Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Maceta....


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Maceta....

 

"Esti sigur ? Poti garanta lucrul asta ???" :ha:

 

In primul rand trebuie sa ai incredere in fabricant si sa fi sigur ca stie ce face, cum echilibreaza, caleste si ascute maceta, din ce metal este fabricata, ce greutate are, etc.

Daca este prea grea vei obosi rapid taind tufisuri si vegetatie.

Chiar si asa daca cere 200ron mai stai si te gandesti daca merita sau cumperi 2-3 din cele industriale si-ti permiti sa rupi sau sa pierzi una si sa nu-ti para rau prea tare.

Este bine totusi ca exista posibilitatea sa se aleaga dupa dorinta si putinta fiecaruia.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Da, de exemplu, daca Soimu, colegul nostru ar produce si macete, da, as avea garantia ca e o maceta pe care te poti baza !

 

Ideea celor 2-3 cumparate cu banii dati pe una hand-made este ca, asa cum zice una din legile lui Murphy, in mod sigur maceta aia low-cost te va lasa balta cand ti-e lumea mai draga !

 

In general, eu cred in vorba aia : "Cand te carpesti mai rau te rupi !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Desigur, asa este insa, o Tramontina nu pare a fi o facatura de doi lei.

Personal am ales-o datorita pretului mic si inainte de achizitie am pus mana pe ea, am pipait-o si mi-a placut cum se simte in mana.

In plus am citit multe despre ea si am vazut si cateva filme pe youtube care m-au convins.

Pana acum am taiat cu ea cativa arbusti si crengi de langa gard si chiar am folosit-o pentru indreptat gardul viu :grin:

Prea mult nu cred ca o voi folosi, oarecum un moft pentru mine dar nu se stie cand ai nevoie de ea si la pretul ei, este ok.

Am ascutit-o si i-am facut o teaca, am finisat putin manerul si a fost gata de folosire.

Altii pot avea pretentii mai mari de la asa o scula si poate chiar vor sa o folosesca mai intens, fiecare alege cu mintea si cu buzunarul propriu.

Images00002.thumb.jpg.c6cfd85c8584cf0b294bceae2f376e65.jpgImages00001.thumb.jpg.9472f028b8c29faf8f8cf7780e58759d.jpgImage00010.thumb.jpg.3417ed60ba39fc09310e231f7c02904c.jpg

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Cred ca daca ar exista cerere, Soimu, ar produce si macete. Insa, sincer, ma indoiesc ca se poate incadra in pretul de 200 de lei, cred ca nici macar pretul metalului neprelucrat nu il acopera, ...., asta, la ceea ce stiu eu, ca foloseste Soimu ca materiale, ..., nu mai discut de calitatea manoperei, ..., este cel putin demna de un artizan, ..., daca nu chiar a unui artist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

P.S s-a lamurit problema, nu discutati pe langa a fost o simpla neintelegere.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

pleampa, i-ai pus gand rau compresorului ? :grin:

as avea incredere intr-o maceta facuta de soimu, chiar daca va sari de 500 de lei.

eu am o prostie de-aia comerciala bear grylls pe care n-am folosit-o niciodata pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Compresorul merita doar vandut , nu si folosit ...

Am maceta de lungime medie batuta din foaie de arc , cred eu ca atimge performante comparabile cu cele de buget redus dar mai solida ( si mult , mult , mult mai putin finisata ca am considerat-o o scula de munca nu de spectacol de balet ) . Asa cum e , am dat-o prin toate pietrele si culmea ca se tine bine si face treaba in mod onorabil .

La cele ieftine nu mi-a placut manerele , tecile si impresia generala de lucratura ieftina si neglijenta - in conditiile in care am considerat ca otelul e bun pentru o maceta . Culmea rusinii e ca la asta de-am batut-o io personal n-am mai pus manerul , am facut pe limba cozii un contur de OB de 6 mm si aia a ramas , fara paracord wrap ... fara , fara ... Asa moare , ie buna asta asa de mai multi ani , nu-mi mai bat capu' ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

P.S s-a lamurit problema, nu discutati pe langa a fost o simpla neintelegere.

 

Despre ce tot vorbesti tu aici ?!? Care neintelegere ?!? E vorba de macete hand made versus cele de serie !

 

N-ai deranjat pe nimeni cu nimic, nu s-a suparat nimeni de ce ai zis tu, schimbam doar pareri care sunt on-topic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

pleampa, i-ai pus gand rau compresorului ? :grin:

as avea incredere intr-o maceta facuta de soimu, chiar daca va sari de 500 de lei.

eu am o prostie de-aia comerciala bear grylls pe care n-am folosit-o niciodata pana acum.

 

Nu am pus la indoiala profesionalismul lui Soimu deoarece nu-l cunosc si nici nu am avut ocazia sa pun mana pe ceva facut de el, ci doar am intors o replica lui Astral :grin: care intr-un alt topic ma intrebase acelasi lucru. :h5

 

Am folosit o poza incarcata mai demult in care apare si compresorul.:wink:

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Nu am pus la indoiala profesionalismul lui Soimu deoarece nu-l cunosc si nici nu am avut ocazia sa pun mana pe ceva facut de el, ci doar am intors o replica lui Astral :grin: care intr-un alt topic ma intrebase acelasi lucru. :h5

 

Am folosit o poza incarcata mai demult in care apare si compresorul.:wink:

 

scuze da nu m-am putut abtine , oare rezista compresorul la o lovitura maxima cu maceta din poza ? :ha:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Maceta....

 

Nu rezista ( doar norocul il poate salva , cumva ) nici daca-l scapi din mana pe asfalt ... deci ... care ce maxima ? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Maceta....

 

Salutare,

 

Pana la urma Soimu face si macete la comanda? :-)

Daca nu, recomandati pe cineva? Sau maceta anume?

As vrea sa imi procur si eu una dar buna sa fie.

 

Multumesc,

 

O seara faina,

 

Cristi

Patrol made the roads...the other 4x4s just follow.... :h5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare