Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ulei Q8 pareri privind folosirea lor


madax

Postări Recomandate

Am auzit vorbindu-se despre acest tip de ulei Q8, cu calitati excelente, fata de multe uleiuri de firmă. Este produs de kuweitieni. Este si mai ieftin si are durata de viata mai mult decat alte uleiuri de acelasi tip ( garantie de pastrare 7 ani ).

As vrea sa folosescla nissanul meu asa ceva in locul lui Valvoline 10w40 Max life.

 

Detalii aici

 

*fara link-uri.....nu ne plateste nimeni sa le promovam produsul....

 

Cine a folosit asa ceva ne poate da detalii despre el? Oare MERITA ?

Pareri pro si contra?

Editat de Astral
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Sunt un miliard de topicuri deschise pe aceasta tema ...uleiurile la Patrol ... :grin:

Iti dau eu un sfat foarte pertinent ...daca vrei sa nu mai mearga ... pune la primul si unicul schimb de ulei ...un pumn de nisip in motor si ...va fi gata SIGUR, SIGUR... :uameni

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Sunt un miliard de topicuri deschise pe aceasta tema ...uleiurile la Patrol ... :grin:

Iti dau eu un sfat foarte pertinent ...daca vrei sa nu mai mearga ... pune la primul si unicul schimb de ulei ...un pumn de nisip in motor si ...va fi gata SIGUR, SIGUR... :uameni

 

Era vorba de un nou tip de ulei ce a aparut pe piata, nu de ce tipuri de ulei folosim la Patroalele noastre.

De exemplu, iata ce uleiuri recomanda cei de la Q8 pt un 4,2 D.

 

*vezi primul post

 

Cred ca n-am dat cu parul cu topicul asta ( prea sarim unii asa , ca arsi ).

Poate cineva totusi a folosit si ne poate spune ceva impresii.

Editat de Astral
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Pai nu da nimeni cu parul, dar regulamentul zice sa nu punem link-uri ca le facem reclama gratis. Se pot pune imagini (poti face print screen) dar fara date de contact. Avand in vedere ca e nou pe piata romaneasca, nu prea cred sa fi folosit cineva. M-am uitat la specificatii si pare in regula (specificatii similare cu ale marcilor de top) si nu cred ca e contafacut (inca) asa cum am citit despre altele. Parerea mea e ca aceasta calitate a uleiurilor nu o observi imediat ci cand s-ar putea sa fie prea tarziu. Eu am avut o experienta proasta cu Shell acum multi ani cand dupa 2 sau trei schimburi a inceput sa scoata fum la greu (motor de dacie, dar totusi la 40.000 km)

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Tot nu te inteleg ... Exista un ulei recomandat de producator ... cu care iti merge motorul bine ...nu s-au auzit cazuri in care au fost probleme ...De ce nu mergi pe varianta asta?

Important nu este sa-ti mearga motorul cateva zeci de mii dupa care sa-l refaci pentru ca ai avut O ANUMITA PROBLEMA din cauza propietatilor uleiurilor... ci sa te tine putin mai mult ...

 

Nu sare nimeni de cur sa stii ...si banuiesc ca uleiul nu il iei gratis ...si pana la urma de ce sa faci experiente pe masina ta? De ce sa fi cobai?

 

Ca tot iti place sa fi cobai ...era unul pe aici ...kilerul1307 (Bogdan) care la un moment dat cauta cobai sa probeze un ulei ieftin Rock-oil si nu avea pe cine sa-l probeze ... Ia legatura cu el si vezi ce si cum ... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Tot nu te inteleg ... Exista un ulei recomandat de producator ... cu care iti merge motorul bine ...nu s-au auzit cazuri in care au fost probleme ...De ce nu mergi pe varianta asta?

Important nu este sa-ti mearga motorul cateva zeci de mii dupa care sa-l refaci pentru ca ai avut O ANUMITA PROBLEMA din cauza propietatilor uleiurilor... ci sa te tine putin mai mult ...

 

Nu sare nimeni de cur sa stii ...si banuiesc ca uleiul nu il iei gratis ...si pana la urma de ce sa faci experiente pe masina ta? De ce sa fi cobai?

 

Ca tot iti place sa fi cobai ...era unul pe aici ...kilerul1307 (Bogdan) care la un moment dat cauta cobai sa probeze un ulei ieftin Rock-oil si nu avea pe cine sa-l probeze ... Ia legatura cu el si vezi ce si cum ... :grin:

 

 

Departe de mine a promova un produs, mai ales la sectiunea asta.

Pur si simplu am citit cate ceva de el, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca multi au inceput sa-l folosesca la alte masini si s-au declarat multumiti ( calitate/ pret ). De aceea, am crezut ca , poate, cineva cu Patrol a folosit asa ceva si ne poate spune cate ceva despre calitatile lui. ATAT.

Corect, producatorul, recomanda un anume tip de ulei ce se fabrica la data respectiva. Acum apar fel si fel de uleiuri, care mai de care mai calitative

( sau nu ).

 

Daca am deranjat cu acest topic, rog moderatorii sa-l inchida.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Da, apar tot felul de nazbatii pe piata......asta nu inseamna ca le probam pe toate, iar intrebarea ta a fost justificata : daca stie cineva, ceva de astfel de uleiuri......

A postat undeva, deunazi, Marius Turagmes......daca producatorul recomanda un anumit tip de ulei, aia folosim ! Tot aia zis si Yon mai sus......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

uleiul e super ok.aprobat man si mercedes.afara este cunoscut.este chiar producator de ulei nu numai ambalator.eu il folosesc in mai multe tipuri de autoturisme si sunt multumit. desigur la fiecare cu specificatiile cerute.au o gama f larga si preturile sunt mici datorita promovarii lui in tara.mai departe fiecare face alegerea lui.va salut.

2slow and 2 furious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

Q8 nu e nou pe piata din Ro, are ceva ani doar ca nu a fost promovat. Eu l-am cunoscut ca fiind un ulei destul de... tehnic.

Aveam nevoie sa aprovizionez un ulei bun pentru service tractoare - motoare Cummins 220-300 CP si minim 800 Nm. Pe international, Cummins e oficial asociat cu Valvoline asa ca nu am stat mult pe ganduri. Supriza a fost cand clientii au inceput sa reclame consum ridicat de ulei. Am sapat prin indicatiile producatorului si am constatat ca, in ciuda asocierii oficiale, la propulsoarele de generatie mai noua se solicita Q8. Teoretic aveau specificatie identica cu Valvoline, practic se comporta diferit. Din cate se pare, este foarte stabil indiferent de temperatura. Nu am avut pana acum absolut nici o nemultumire legata de acest ulei desi motoarele sunt exploatate in conditii foarte dure. Totusi, acest lucru nu este neaparat relevant in cazul "Patrol si offroad" pentru ca:

- utilajele de forta desi lucreaza in sarcini foarte mari, rar sar de 2.000 de rot/min

- utilajele de forta nu suporta inclinatii puternice

In acelasi timp, pe al meu Patrol inca utilizez MaxLife. Avantajele nete ale acestuia sunt:

- a fost testat cu succes pe RD28 si este compatibil

- este special conceput pentru motoare uzate (peste 100.000 km). In fapt, majoritatea producatorilor de ulei au astfel de repere dar se gasesc greu si utilizatorii nu prea stiu de ele bazandu-se mai degraba pe brand decat pe un anumit produs al unui anumit brand. Din acest motiv, in urma testarii diferitelor produse, am ajuns la concluzia ca anumite tipuri de uleiuri slab cotate ca si brand, sunt foarte bune pe segmentul lor (spre ex. Lukoil sau Adinol).

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: ulei Q8 pareri privind folosirea lor

 

daca nu e un raspuns foarte intarziat, am folosit eu ulei Q8 10w40 la galloperul de 2.5TD si s-a comportat excelent! fara consum apoape deloc! comparativ cu castrol sau alte uleiuri folosite(care le consuma efectiv destul de tare) cu asta nu am mai avut problema consumului de ulei!

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare