Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai


Gabi4x4

Postări Recomandate

Buna seara!

As dori sfatul dumneavoastra in ceea ce priveste achzitionarea unui Suzuki. Ma intereseza o masina cu care sa pot merge prin noroi si pe dealuri, sa am acces la pescuit la niste balti unde pe vremea asta drumurile se transforma in adevarate mocirle.

Bugetul este de 2000-3000 euro.

M-am oprit asupra modelelor Suzuki Vitara sau Suzuki Samurai.

Pt inceput am cateva intrebari:

- care din cele doua modele are garda mai sus?

- care este mai spatioasa?

- ce motor credeti ca este cel mai fiabil? (1,3 benzina sau 1,6 benzina).

- la diesel, din informatiile obtinute din pana acum, am inteles ca motoarele sunt de la Renault si nu sunt asa de reusite, plus ca sunt foarte costisitoare la intretinere. Este adevarat?

- care este varinta cea mai buna pt achizitionarea unei masini bune: sa caut una adusa in Romania sau sa merg personal in Germania sa o caut?

- ce trebuie sa urmaresc la achiztionarea unei astfel de masini? (in afara de chestii vizibile pe exterior, gen rugina, functionare motor, ma refer la chestii strict legate de functionarea 4x4, dotari 4x4).

Multumesc anticipat pt raspunsuri!:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Susuki Vitara versus Susuki Samurai

 

eu sunt posesorul unui vitara.

pentru noroi, dealuri, pescuit cred ca e buna Suzuki Samurai.

raspund punctual

- in ceea ce priveste garda cred ca sunt la fel cauciucurile fac diferenta

- mai spatioasa este vitara.

-motor fiabil ar fin 1,6 benzina 8 v.

- la diesel sunt motoare de mazda si de peugeot

- varinta cea mai buna pt achizitionarea unei masini bune ar fi sa iei una din Germania cu TUV valabil sau mai bine cu el facut recent(itp la noi)

- de urmarit inafara de ce ai spus tu ar fi multe in primul rand rugina, scurgerile de ulei, sa functioneze tot 4x4 (sunt multe topicuri pe tema asta)

 

Eu te-as sfatui sa astepti mai mult, sa mergi cu ambele masini, sa inveti ce fac, cum fac si apoi sa cumperi una

Eu am cumparat 4 masini pana acum, fara sa fi mers cu vreuna inainte si cu 3 mi-am luat teapa, toate din romania

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Susuki Vitara versus Susuki Samurai

 

Cred ca s a discutat subiectul asta de 100000000 de ori.

Ambele motoare pe benzina sunt foarte fiabile, fugi de diesel ca de dracu.

Daca vrei confort si offroad cumpara vitara, daca vrei doar off road si o masina

"simpla" si robusta si nu te intereseaza confortul cumpara samurai.

Orice alegi nu ai ce unde sa gresesti.

Daca vrei loc, confort, sa fie un all rouder bun, sa te duca pe strada bien merci si in off road sa nu te faca de cacao uita te un pic la vitara lunga(autobus:ha:) cu motor de 1.6 16v sau daca vrei sa fi domn 2.0 V6, are un cuplu foarte bun, foarte putine vibratii, ruleaza extrem de cultivat dar papa un picut.

LA cel de 16v atentie la chiuloasa, poate fi crapata daca s a abuzat, iar la cele V6 sa nu bata distributia, in rest da i bice, esti pe calea cea buna.

Numai bine

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Susuki Vitara versus Susuki Samurai

 

Pai cum zice si colegu numele este acelasi dar...

 

-samy are punte rigida si fata,vitara nu...

-vitara are motor 1.6,deci putere mai mare decat pe samurici...

-in vitara ai mai mult spatiu...

-samuraiul are arcuri pe foi,doar anumite modele sunt pe arcuri spirale

-ambele au sasiu...

-vitara arata mai fain decat samuraiu...dar oricum pareriile sunt impartite...cel mai bine mai documenteaza-te,fa o tura cu fiecare in parte,vezi si tu diferentzele...ce sa zic,asteptam sa ne spui si noua ce ai ales...:h5

0720059999

0756545953

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

dupa ce am vazut si am condus si Vitara si Samurai:

 

- confort mai bun in Vitara

- comportament relativ asemanator in off (depinde si de nivelul de preparare al masinii, si de "elementul" care tine volanul), cu un plus de putere in favoarea Vitarei 1,6 16V (97 CP), dar nu datorita capacitatii cilindrice, cum zic unii pe aici. Puterea e data de numarul cailor putere (sau al kilowatilor), si nu neaparat se leaga de cilindree. Un exemplu ar putea fi motorul diesel de 2500 cmc de pe Peugeot Boxer, care da tot...100 CP. Si nu e singurul.

- pt. ca are caroseria mai usoara, Sami se joaca prin noroaie, comparativ cu Vitara (a mea e LWB, deci mai grea), care cere span mai mare.

- la capitolul spatiu, Vitara e mai generoasa

- interiorul Vitarei aduce a autoturism de sosea, in vreme ce interiorul lui Sami e mai spartan

- in Vitara, in off, rinichii mi-au stat la locul lor fara eforturi; cu Sami, imi cautam maruntaiele dupa fiecare trecere peste damburi.

- pe sosea, comportamentul Vitarei e mult mai decent, in vreme ce, pe aceeasi sosea, Sami tot tractoras ramane.

 

Si, desi sunt foarte incantat de Vitara mea, ma bate gandu ca, la anu, sa imi iau si un Sami strict pentru noroiala. Asa, sa ma simt pasa intre doua gheise...:grin:

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Vitara are sasiu?

 

 

Vitara are roti independente pe fata Samuraiul axa rigida

 

Samuraiul se poate modifica mai usor ptr offroad decat Vitara

 

Vitara e mai confortabila....dar un pic limitata in teren comparativ cu Samuraiul...

 

ambele motoare sunt fiabile....

 

depinde cat offroad doresti sa faci...daca e vb doar de pescuit...si putine dealuri...Vitara ar fi alegerea mea

 

daca e vb de offroad mai serios....as alege Samuraiul

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Motor diesel din cate stiu eu s-a montat doar pe samuraiul ala spaniol Santana (unele modele) si e cel de 1.9 D care este si pe dacia papuc.

Deci daca vrei pentru comfort si spatiu mare in interior alege vitara, daca vrei sa ajungi oriunde i-ati samurai cu punte rigida pe fata , usor de modificat cu care poti sa te bagi la rupere.

 

Eu consider Vitara o masina 40% on-road 60% off-road, si e mai mult pentru oameni comozi ce strabat kilometrii mai multi pe asfalt, dar, pentru a iesi din curte si a lua campii la bataie Samuraiu` e cel invingator..........parere personala....:wink:

 

 

@Marius C alias Turagmes, DA, vitara are sasiu :grin:

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

la ambele trebuie sa te uiti atent dupa rugina.....la Vitara sa te uiti la prinderea diferentialului fata....nu aibe fisuri ....si alte lovituri in carcasa lui...

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Nu-ti lua Samurai ca nu mai stai la pescuit!!!:mrgreen:... Oriunde sunt grupuri de Samuraisti si Vitaristi care iasa pe dealuri impreuna. Vorbesti cu ei si asa vezi si tu care ti-ar satisface cel mai bine asteptarile.

N-ar fi rau sa-ti gasesti pe injectie.

Numai bine!:2dr

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Merci pt sfaturi! :tk

Pt comfort si sosele am un Vw Sharan. Insa nu pot intra cu ea prin toate santurile si gaurile din paduri si vai. Mai am un Vw passat TDi care merge bestial, consuma f putin, dar am aceeasi problema: nu pot iesi din mlastini cu el. Asa ca m-am hotarat sa vand Passat-ul si iau un 4x4 mai mic.

Ma gandesc la un Susuki "long body" ceva in genul acestuia:

http://autovit.ro/suzuki-samurai-C15488036.html

(pacat ca s-a vandut, maine eram la el).

Ce as mai vrea sa stiu: un motor de 1,3 ar mai putea trage dupa el si o remorca? Barca nu-mi incape la interior si voi fi nevoit sa iau si o remorca in care sa pun barca, motorul si bagajele. Mai face fata in acest caz prin noroaie? Sau trebuie sa ma orietez spre Vitara fiindca are motor de 1,6?

Pe ce site-uri din Germania as putea gasi ceva bun? Sau in alta tara din Europa?

Inca o chestie f importanta: din ce an s-a fabricat euro2 ? Nu as vrea sa dau pe taxa cat costa masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

O singura sugestie in plus fata de ce s-a zis deja. Daca te decizi la Samurai si nu vrei sa schimbi motorul, incearca sa cauti un Samu cu motor pe injectie. Are cuplu mult mai bun ca cel pe carburator.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

In ce priveste trasul barcii, cu Samuraiul,

am tras peridoc + barca 4 locuri + motor 60 de cai 4 timpi, aproximativ 500kg cu tot cu bagaje,

fara probleme pe dealurile dobrogei (calarasi - tulcea) de mai multe ori, fara probleme.

-------------------------------

Suzuki Samurai 1.3 '91 - vacante

Ford Focus 1.8 TDDI 2001 - weekend

Volkswagen Polo 1.6 - munca

Glastron V142 & Yamaha 60 4Timpi - numai pe apa!

--------------------------------

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Astazi eram pe cale sa-mi iau un Samurai din 1998 (modelul nou , cu semnalizare langa far, nu in bara de jos). Insa a aparut o problema foarte spinoasa: cand ne-am urcat in ea, eu si cu prietenul meu, nu mai aveam loc sa schimb vitezele iar mana stanga trebuia s-o tin afara ca sa incap in masina :grin: Stateam ca intr-o conserva, cu capul lipit de plafon. Pacat nu avea cu cativa cm in plus. In Vitara nu am avut aceeasi senzatie, incapeam amandoi si putem schimba si vitezele, fara sa-i dau foarte lovituri de cot.

Deci, Samurai pica din cauza dimensiunilor noastre.

 

Acum o intrebare pt Vitara: am de ales intre doua modele. Primul este adus din Anglia (volan pe dreapta), e din 1998, inmatriculat in Romania de 10 luni. Are motor de 115 cai. Pret 3000 euro (cu 2 randuri de cauciuri, cacuciuri crampoane noi si de strada)

Al doilea, adus din Germania, in jur de 3700-4000euro, la care se mai adauga 800taxa inmatriculare la finante plus 300 taxe la RAR, deci cam 4800-5000euro.

Ambele masini au in jur de 150.000km reali, fara rugina.

Ce parere aveti? Motorul de 115 cai e mult peste cel de 95 cai? Merita sacrificiul cu volan pe drepta din prisma pretului (cu 1700-2000euro mai ieftin cel din Anglia) si al motorului mai puternic?

:tk pt informatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Volan pe stanga.......asta ar fi decisiv in alegerea mea.

 

Mai gandeste-te ca daca vreodata vei vrea s-o vinzi, pe cea cu volan pe dreapta, va fi mult mai greu decat pe cea cu volan "normal".....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Eu detin 2 vitara, ambele cu volan pe dreapta, an 99 respectiv 2000. Te acomodezi foarte repede, cel putin eu, prietena, toata familia le conducem pe ambele, cu foarte mare placere, si singura diferenta e la depasiri, asta dupa ce te acomodezi cu schimbatorul in stanga, semnalizarile inversate cu stergatoarele la volan, oglinzile, tot ceea ce defineste o englezoaica. Eu zic, daca reuseste o fata sa se conduca o vitara cu volan pe dreapta, atat in oras, exterior, cat si off, zic ca o sa reusesti si tu (asta ca sa te ambitionezi in cazul in care o sa iti iei una cu volan pe dreapta), si in legatura cu ce o zis astral, tin sa il contrazic la o chestie, daca iti cumperi o vitara, volan dreapta sau stanga, nu o sa mai vrei sa o vinzi, mai degraba o sa tragi de ea, pana ce nu mai poate sau eventual la fier vechi, cel putin eu asa consider despre ale mele. Am atasat si o poza cu "englezoaicele" mele :grin:

http://d.imagehost.org/t/0299/10102010035.jpg

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Asa e, :g

Si pentru ca am fost off un pic la ultimul post, eu te-as sfatui la o vitara, cred ca e mult mai accesibila la modificari decat un samurai, spatiu mai mult, o mobilitate marita, si asta nu doar pentru ca am 2 (eh, poate is un pic subiectiv) dar cred ca nu o sa te dezamageasca nici on road nici off road

Spor!:wink:

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai

 

Asa e, :g

Si pentru ca am fost off un pic la ultimul post, eu te-as sfatui la o vitara, cred ca e mult mai accesibila la modificari decat un samurai, spatiu mai mult, o mobilitate marita, si asta nu doar pentru ca am 2 (eh, poate is un pic subiectiv) dar cred ca nu o sa te dezamageasca nici on road nici off road

Spor!:wink:

 

 

La vitara daca vrei sa o ridici 8cm din SL te chinui mult pe fata. La Samurai numai decat. Ai un MARE avantaj ca ai punte rigida fata/spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare