Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

schimbare volan dreapta-stanga freelander


ravy82

Postări Recomandate

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Cam mare deranjul, trebuie sa dai tot bordul jos. Poate pe viitor, cand mai apare vreo problema.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

O poza cu aeroterma.

2011-10-10_17-58-26_601.thumb.jpg.c139b913c9133ac0b4685d181b92bb5e.jpg

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

O poza cu aeroterma.

 

"Carcasa aerotermei este decupata simetric, trebuie mutat ventilatorul de pe dreapta pe stanga si tubulatura gofrata de plastic de la AC pe dreapta. Carcasa AC-ului poate fi si ea adaptata, schimbandu-i prinderile, este simetrica, exceptand prinderile pe planseu si decupajul pe unde ies tevile de la radiatorul intern al AC, caruia trebuie sa-i modifici tevile de legatura."

 

Asta cred ca o am - imi trebuie ce care vine la picioare in dreapta, de fapt cred ca o sa mai am nevoie de tubulatura dreapta ca nu baga nimic pe acolo...

Multumesc oricum

IMG_0625.JPG.6a76c657c9c4f27a8df9325d97e2e0d0.JPG

firekeeper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Incearca pe http://www.ebay.com/. Asta este piesa de care ai nevoie, dar pt LHD (volan stanga).

1118686671_(KGrHqV!iUE3S6MEi3TBN34CZrYjw_12.JPG.e531a4d721fcaa831d84b323ded5dec7.JPG

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Asta cred ca o am - imi trebuie ce care vine la picioare in dreapta, de fapt cred ca o sa mai am nevoie de tubulatura dreapta ca nu baga nimic pe acolo...

Multumesc oricum

 

Atata vreme cat nu ai si partea de AC din masina nu o sa ai nici recirculare.

 

 

 

Poze RHD

23102011137.thumb.jpg.2515e20fe69a4513485c12fbea6c088f.jpg

23102011125.thumb.jpg.79442cb0752047c4ccda7d3372b23f41.jpg

23102011136.thumb.jpg.ba9eb5c17303a339e9111d4f97107528.jpg

23102011139.thumb.jpg.021aeac284cb953feee44b827e67d256.jpg

23102011135.thumb.jpg.c0be8a73b4b36d64edde289563ee3fd7.jpg

23102011134.thumb.jpg.86466c7e73e985a0ac086760301dada1.jpg

23102011130.thumb.jpg.ce625cbdee6ab31f2873d679c16faab5.jpg

23102011126.thumb.jpg.3efad77e054a3bdd1556b097a702b90c.jpg

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Am facut rost de una de la un benzinar fara filtru de particule - sper sa mearga

Fara filtru de polen vrei sa zici.

 

Carcasa AC-ului este aceeasi la toate motorizarile.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

dupa vreo 7-8 telefoane date am gasit intr-un final piesa....dar cand a spus pretul era sa-mi pice telefonul din mana.....150 €.

 

In mod normal doar radiatorul metalic din interior este jumatate din pret. Daca mai pui la socoteala si comanda electrica de la clapeta de recirculare, sari de pretul de achizitie. Daca ai achizitionat piesa, schimba-i si filtrul de polen.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

In mod normal doar radiatorul metalic din interior este jumatate din pret. Daca mai pui la socoteala si comanda electrica de la clapeta de recirculare, sari de pretul de achizitie. Daca ai achizitionat piesa, schimba-i si filtrul de polen.

 

Cred ca doar cutia....150 e

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

cutia de ac care ai gasito tu , era lhd sau rhd?

la un baiat la galati

 

Pentru stanga sau pentru dreapta? Ai putea sa dai detaliile.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Poti sa-l trimiti pe PM.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut tuturor si bine v-am regasit.

 

Am ramas surprins cand am vazut ca nu mi s-a inchis topicul dupa 2 ani de la deschidere. :)

 

Nu am mai intrat de mult timp pe acest forum si iata ca m-am hotarat 100% ca in primavara aceasta sa fac marea mutare a volanului de pe dreapta pe stanga a Freelander-ului meu.

Stiu ca cea mai scumpa piesa este caseta de directie (daca nu ma insel) si din ce am citit si interesat am vazut ca este posibil sa se potriveasca si caseta de directie de la un Opel Kadett, este adevarat?

Eu am si un Opel Kadett Caravan pe benzina (adus din Germania de tatal meu), an de fabricatie 1988 si as dori sa stiu daca s-ar potrivi la Freelander?

 

Mai revin si cu intrebarea daca cunoasteti pe cineva (sau stiti un service) in Bucuresti sau in apropierea Bucurestiului care se ocupa cu asa ceva?

 

Va multumesc anticipat.

Land Rover Freelander TD4 2000cmc, an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut tuturor si bine v-am regasit.

 

Am ramas surprins cand am vazut ca nu mi s-a inchis topicul dupa 2 ani de la deschidere. :)

 

Nu am mai intrat de mult timp pe acest forum si iata ca m-am hotarat 100% ca in primavara aceasta sa fac marea mutare a volanului de pe dreapta pe stanga a Freelander-ului meu.

Stiu ca cea mai scumpa piesa este caseta de directie (daca nu ma insel) si din ce am citit si interesat am vazut ca este posibil sa se potriveasca si caseta de directie de la un Opel Kadett, este adevarat?

Eu am si un Opel Kadett Caravan pe benzina (adus din Germania de tatal meu), an de fabricatie 1988 si as dori sa stiu daca s-ar potrivi la Freelander?

 

Mai revin si cu intrebarea daca cunoasteti pe cineva (sau stiti un service) in Bucuresti sau in apropierea Bucurestiului care se ocupa cu asa ceva?

 

Va multumesc anticipat.

 

Daca nu vrei sa faci "romanisme" ai o lista destul de mare de repere ce trebuiesc schimbate pentru a iesi o masina ok. Citeste de aici:http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66427-Unicul-topic-cu-sfaturi-atotcuprinzatoare-privind-achizitia-unui-Freelander&p=751462&viewfull=1#post751462.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Multumesc DKW. Cam stiu de ce piese am nevoie. M-am interesat si de caseta de directie dar nu prea am gasit si ce am gasit costa peste 1500 ron (reconditionata si cu ceva garantie).

 

Astept si raspuns la cele 2 intrebari de mai sus, poate exista cineva care stie cu certitudine daca se potriveste caseta de la Opel-ul Kadett pe care il am sau nu si daca aveti cunostinte de persoane care fac astfel de schimbari in Buc. sau in apropiere. Multumesc.

Land Rover Freelander TD4 2000cmc, an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Multumesc DKW. Cam stiu de ce piese am nevoie. M-am interesat si de caseta de directie dar nu prea am gasit si ce am gasit costa peste 1500 ron (reconditionata si cu ceva garantie).

 

Astept si raspuns la cele 2 intrebari de mai sus, poate exista cineva care stie cu certitudine daca se potriveste caseta de la Opel-ul Kadett pe care il am sau nu si daca aveti cunostinte de persoane care fac astfel de schimbari in Buc. sau in apropiere. Multumesc.

 

DA se potriveste si in ciuda la toate comentarile pro si contra EU am montat"pe persoana fizica"caseta cielo care este aceasi cu ce intrebi dumneata .

-Ptr a se mentine pretul foarte mare la caseta originala,meseriasi de cartier si TEHNOLOGI de lux iti recomanda diversi comercianti de renume international (deoarece viata-i grea si comisionul MARE),motivand ca NU TINE,se face praf,etc.(nici macar nu au studiat ambele casete).

-Aceasta caseta (kadet,cielo,calibra)are un pret mic(aproximativ 100-200 RON,necesita mici modificari si se realizeaza rapid si economic .

-La momentul actual am procurat si caseta originala pe care NU intentionez sa o montez (comanda de caseta a fost facuta mai demult cost 1150 ron)

Nu recomand schimbarea volanului de la freelander la persoane necunoscute (net,craiova,etc)deoarece NU este simplu si necesita multe operati si piese.

-Gratuit explic micile modificari ptr caseta si nunumai !

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

DA se potriveste si in ciuda la toate comentarile pro si contra EU am montat"pe persoana fizica"caseta cielo care este aceasi cu ce intrebi dumneata .

-Ptr a se mentine pretul foarte mare la caseta originala,meseriasi de cartier si TEHNOLOGI de lux iti recomanda diversi comercianti de renume international (deoarece viata-i grea si comisionul MARE),motivand ca NU TINE,se face praf,etc.(nici macar nu au studiat ambele casete).

-Aceasta caseta (kadet,cielo,calibra)are un pret mic(aproximativ 100-200 RON,necesita mici modificari si se realizeaza rapid si economic .

-La momentul actual am procurat si caseta originala pe care NU intentionez sa o montez (comanda de caseta a fost facuta mai demult cost 1150 ron)

Nu recomand schimbarea volanului de la freelander la persoane necunoscute (net,craiova,etc)deoarece NU este simplu si necesita multe operati si piese.

-Gratuit explic micile modificari ptr caseta si nunumai !

 

pot face pariu cu tine ca, caseta de cielo, kadet etc dupa un an ori curge ori are un joc foarte pronuntat la miscare stanga dreapta, rotile de freelander sunt mult mai mari si mai grele fata de cele de pe opel, cielo, iar caseta o sa aiba un ritm de uzura foarte rapid. De ce pe frontera nu sa folosit acceiasi caseta de directie?! De ce nu spui nimic si despre faptul ca se modifica unghiul de bracare al rotilor, masina se vireaza sesizabil mai putin, iti zice cineva care a mers mult timp cu caseta de opel dupa care a trecut la originala:) Intradevar esti multumit la inceput ca ai facut o economie, dar pe parcurs tot la originala ajungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

pot face pariu cu tine ca, caseta de cielo, kadet etc dupa un an ori curge ori are un joc foarte pronuntat la miscare stanga dreapta, rotile de freelander sunt mult mai mari si mai grele fata de cele de pe opel, cielo, iar caseta o sa aiba un ritm de uzura foarte rapid. De ce pe frontera nu sa folosit acceiasi caseta de directie?! De ce nu spui nimic si despre faptul ca se modifica unghiul de bracare al rotilor, masina se vireaza sesizabil mai putin, iti zice cineva care a mers mult timp cu caseta de opel dupa care a trecut la originala:) Intradevar esti multumit la inceput ca ai facut o economie, dar pe parcurs tot la originala ajungi.

 

Am cunostinte care merg cu caseta cielo de 3 ani prin coclauri si nu curge ,nu bate(montajul casetei implica multa disciplina,tehnica si pasiune)

Bieleta de directie fiind foarte lunga se formeaza efectul BALAMA si nu ajung socuri mari pe caseta in plus axul casetei are acelasi diametru

In legatura cu bracarea rotilor-tin sa precizez ca nu este o problema ptr un meserias (se fac alte surupuri intre bielete si capete de bara*unul lung, altul scurt*,deci daca nu stiati se numeste PONT).

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Multumesc jantorero pentru lamuriri. Este clar ca problema potrivirii casetei de la Opel la Freelander trebuie dezbatut atent pentru ca nu poti face o asemenea operatiune fara cunostinte si legat la ochi doar fiindca te costa mai putin. Ti-am lasat un mesaj pe mess poate putem discuta mai multe despre acest subiect.

 

Eu am gasit o caseta reconditionata (cu 12 sau 18luni garantie) la o firma in Buc la pretul de 1600 ron dar voi mai cauta poate gasesc ceva mai jos.

 

Oricum trebuie sa gasesc un Freelander acelasi model ca al meu dar cu volanul pe stanga ca sa pot lua seria de sasiu sau seria de la caseta de directie (pentru comanda).

 

PS: Opel-ul pe care il am eu nu are servo deci nu cred ca are cum sa se potriveasca la Freelander (acum mi-am dat seama). :|

Editat de ravy82
Land Rover Freelander TD4 2000cmc, an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Pentru prinderea casetei pe sasiu, in partea dreapta (ma refer la caseta de cielo,kadet,calibra)majoritatea domnilor care fac acesta modificare din cauza volumului de munca ridicat,MONTEAZA gresit colierul de prindere.

-Deoarece colierul corespunde cu conducta de ulei acesti domni gauresc colierul si implicit si mansonul de cauciuc pentru a trece conducta,aceasta operatie scurteaza timpul de executie si calitatea este compromisa(unul din indivizi mi-a motivat ca lucrarea este mai sigura ptr ca nu da voie la caseta sa deplaseze stanga-dreapta,adica conducta are rol de "CATARE")

-In poza respectiva este facuta cu platbanda groasa si nu am deteriorat nimic, nu se vede foarte clar ,aceasta fiind facuta cu alt scop.

503817956_Picture677.thumb.jpg.8e5ad85a2c4a3079c7605fbc6bfa296f.jpg

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Am primit PM-ul tau. Ramane sa te sun maine sa-mi mai dai cateva detalii suplimentare, daca nu te deranjeaza sa-ti rapesc 10-15 minute din timp. Ti-am dat si PM inapoi dar nu stiu daca l-ai primit. Probabil am eu o problema cu contul sau nu-mi dau seama.

Land Rover Freelander TD4 2000cmc, an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare