Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope Feroza!


calutul4x4

Postări Recomandate

Re: Cauciucuri Feroza!

 

Eu ma gandesc la ceva M/T mai ales ca e singura masina care o am in Romania.

La norori e mai bun ca un A/T si pe asfalt mai bun ca un simex. Nu le are pe toate dar anvelopa universala nu exista.

 

la ce vrei tu un sahara de la insa turbo de 215 75 e ok!

p.S. La fiecare iesire mai adaug cate o cometa!:mrgreen: dar sunt omu'care poa' sa le:ig

teamoffroadprahova.RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cauciucuri Feroza!

 

davema are dreptate . vara + noroaie + prieteni = 225/75 R15 http://forte.bizoo.ro/vanzare/372341/Anvelope-resapate-off-road-225-75-R15

 

iarna + sosele + balarii + zapada = 225/70 R15

http://www.4x4review.com/Reviews/ProductReviews/TiresandWheels/GeneralGrabberAllTerrain/tabid/440/Default.aspx

 

ambele pe jante de 7 x 15 cu offset de -12 si freaca deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Da se echilibreaza cu mult plumb, depinde cum le nimeresti, vezi ca mai este pe undeva o discutie pe tema asta.Eu am de vreo 2 ani insa turbo sahara si mi-am facut treaba, doar ca a doua oara nu mai iau gume resapate :D

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Deci e ca si in "review-uri" la masini: Ati mai cumpara aceasta marca? raspuns: nuuuuuuuuuuu!

OK. Merg pe Kumho MT, sa am vazut Nexen MT. Arata bine si se pare ca sunt si bune, descarca repede namolu. Multumesc de sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Kumho este alta treaba, are un coleg pe Feroza si este multumit de ele.Vezi la GTC ca sunt la oferta, proaspete pe stoc.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Salutare. Am apucat de mi-am luat niste jante jr-uri care au et -5 parca, si ma gandeam daca ar merge impreuna cu niste BfGoodrich MT 30x9.5R15 fara sa fiu nevoit s-o inalt. Dimensiunea anvelopei cred ca este echivalent cu 235 75 R15, daca nu ma insel. Ce ziceti? Stima!

Vitara 1.6i 8v '94

Ex. Feroza 1.6i '92

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Cauciucul lat pe janta ingusta este perfect. In functie de starea suspensiei iti poate atinge pe la colturi.Criscretu are matador mt 235 75 15 si nu are probleme.Mai atinge pe la plasticele din fata dara alea le poti scoate sau taia un pic.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Deci e ca si in "review-uri" la masini: Ati mai cumpara aceasta marca? raspuns: nuuuuuuuuuuu!

OK. Merg pe Kumho MT, sa am vazut Nexen MT. Arata bine si se pare ca sunt si bune, descarca repede namolu. Multumesc de sfat.

 

Ai achizitionat anvelope noi?

Daca da, modelul ....

 

Am Insa Turbo Dakar 195/80/15 si vreau sa trec la Kumho 215/75/15 sau Maxxis Bighorn 762/764 235/75/15.

Renunt la Insa pt ca una a trebuit sa o lipesc pe janta la montaj(au fost sh), imi e teama sa merg cu ele sub 1.8. Plus consumul a urcat cu 3-4ltr de cand am montat Insa. Inainte rulam Gen Grabber AT2.

 

Sunt nehotarat la dimensiune. As merge clar pe Maxxis, arata mult mai agresiv. Cred ca vor incape deoarece am BL de 3cm si SL de 4cm.

 

Masina merge 80% on road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Buna seara, pun aici o intrebare legata de anvelope :) sunt proaspat proprietar de feroza echipata cu cauciucuri de off road 205/75/15 si doresc sa pun cauciucuri de vara, aveti ceva sugestii??? mentionez ca folosesc masina in off road foarte puti, 95 % o folosesc pe sosea, si as dorii ceva cauciucuri care sa ma ajute la consum si sa nu fie zgomotoase. sper sa nu deranjez cu intrebarea avand in vedere ca toti de aici vor sa-si puna cauciucuri cat mai mari :)

 

revin cu intrebarea... se poate pune un asa cauciuc pe feroza? http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sport-bluresponse-20565r15-94h-36418.html

Editat de stan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Buna seara, pun aici o intrebare legata de anvelope :) sunt proaspat proprietar de feroza echipata cu cauciucuri de off road 205/75/15 si doresc sa pun cauciucuri de vara, aveti ceva sugestii??? mentionez ca folosesc masina in off road foarte puti, 95 % o folosesc pe sosea, si as dorii ceva cauciucuri care sa ma ajute la consum si sa nu fie zgomotoase. sper sa nu deranjez cu intrebarea avand in vedere ca toti de aici vor sa-si puna cauciucuri cat mai mari :)

 

revin cu intrebarea... se poate pune un asa cauciuc pe feroza? http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sport-bluresponse-20565r15-94h-36418.html

Daca mergi preponderent pe asfalt iti recomand cooper uhp 225 75 15. Sau general uhp. Au raport calitate pret ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Buna seara, pun aici o intrebare legata de anvelope :) sunt proaspat proprietar de feroza echipata cu cauciucuri de off road 205/75/15 si doresc sa pun cauciucuri de vara, aveti ceva sugestii??? mentionez ca folosesc masina in off road foarte puti, 95 % o folosesc pe sosea, si as dorii ceva cauciucuri care sa ma ajute la consum si sa nu fie zgomotoase. sper sa nu deranjez cu intrebarea avand in vedere ca toti de aici vor sa-si puna cauciucuri cat mai mari :)

 

revin cu intrebarea... se poate pune un asa cauciuc pe feroza? http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sport-bluresponse-20565r15-94h-36418.html

 

Poti folosi General Grabber AT. Sunt silentioase si pt offroad soft sunt ok. Sunt anvelope M&S, mergi cu ele tot anul. Eu am avut si am fost multumit de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Daca mergi preponderent pe asfalt iti recomand cooper uhp 225 75 15. Sau general uhp. Au raport calitate pret ok.

 

multumesc pt raspuns, la o evaluare mai atenta am observat ca am anvelope bravo M/T maxxis 753 cu dimensiunile 205 75 15 aproape noi, putin cam zgomotoase dar decat sa investesc in altele... pot sa le tin tot anul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

multumesc pt raspuns, la o evaluare mai atenta am observat ca am anvelope bravo M/T maxxis 753 cu dimensiunile 205 75 15 aproape noi, putin cam zgomotoase dar decat sa investesc in altele... pot sa le tin tot anul?

 

Eu am un set 235 60 15 de asfalt CoopeR Radial pe jantele de vara. de iarna am 235 75 15 care este echivalentul la 29

31 cred ca nu intra fara lift. prin Anglia am vasut vazut ca au baietii 31 insa au renuntat la bari si probabil atinge la viraj si flexari mari.

Practic masina duce foarte ok 235 75 15 aka 29, sigur duce si 31 insa trebuie span mai mult daca o foloseste offroad.

pe asfalt eu am mers cu 150 cu 29. Totusi e clar ca invarte mai usor 235 60 15, este si normal ca sunt cu 10% mai joase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

ma interesez pentru un prieten care are Feroza, intra 31x10,5xR15 pe ea?

 

Eu am 30/9.5/15 Federal Couragia, nu ating, dar am barile la maxim aproape stranse si BL de 4cm.

Cred k va trebui un BL de 6cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Eu am 30/9.5/15 Federal Couragia, nu ating, dar am barile la maxim aproape stranse si BL de 4cm.

Cred k va trebui un BL de 6cm.

 

Aditza 30" adica ce scrie pe ele ce dimensiuni? Sigur nu sunt 235 75 15? body lift e o balarie din pct meu de vedere. Suspension lift cred ca e ok, dar pt Feroza e mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Aditza 30" adica ce scrie pe ele ce dimensiuni? Sigur nu sunt 235 75 15? body lift e o balarie din pct meu de vedere. Suspension lift cred ca e ok, dar pt Feroza e mai greu.

 

Scrie pe ele 30". Sunt luate de la o firma care face reclama pe forum.

 

SL merge din bari si arcuri. Eu am arcuri HD pe spate luate de la Milner, am o foaie in plus. Anvelopele mele au 77cm diametru cu presiune 1.6 si sunt montate pe jante 5.5 J.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Eu, pe Feroza am avut 195/80/15 niste MT destul de tocite, pe jante originale, daca nu ma insel 5,5 j si am facut un mic upgrade la 205/75/15, profil mixt M+S, pe jante 7j ET negativ (nu stiu cat). Dupa aceasta schimbare am sesizat urmatoarele modificari in comportamentul masinii:

1. pe carosabil, mai stabila in curbe, probabil datorita latimii anvelopei dar si etalonului negativ al jantei.

2. in teren, mai ales pe drum acoperit cu noroi, nu se mai pune pe lateral asa repede cum o faceau cele mai inguste, cat si o aderenta mai buna desi profilul anvelopei este mai slab decat cel MT uzat.

3. aspect fizic mai placut :-)

Ca minusuri si destul de importante, cel putin pentru mine:

1. trage destul de greu de ele, in sensul ca diferenta este sesizabila.

2. s-a modificat consumul, cred ca 1 litru la 100 de km.

3. deja la dimensiunea asta 205/75/15 in viraj strans ating flapsurile spoilerului.

4. probleme la RAR

Din ce am citit pe forum pana acum, am observat ca cea mai recomandata dimensiune este 235/75/15 dar nu spune nimeni daca pentru o Feroza stock se merita sau exista compromis intre uzuri premature in mecanica, motor, consum etc. si alte performante cum ar fi cele enuntate mai sus, totodata tinand cont si de faptul ca producatorul stabileste pentru acest model dimensiunea de 195/80/15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Anvelope Feroza!

 

Salut, eu as merge pe dakar dar 235/75/15, mai ales ca ai kitul de la trailmaster, sau mai pui cativa leuti si iei federal couragia MT tot 235/75/15, care nu sunt resapate .

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Feroza!

 

Revin si arat faptul ca intr-un final am ales 235/75/15 dupa ce m-am documentat mai bine. Modelul anvelopei este Mirage MT 172 si vreau sa zic sa sunt foarte multumit de ele. Nu sunt resapate, nu sunt zgomotoase deloc, incap de minune fara niciun fel de lift cu un mic decupaj in flapsurile de plastic ale spoilerului si surprinzator de la 205/75/15 la 235/75/15 nu s-au modificat substantial performanta sau consumul cum m-as fi asteptat. Chiar si la vulcanizare cand am montat anvelopele mi-au zis baietii ca masina va trage foarte greu ca sunt foarte mari si grele, insa contrar asteptarilor asa cum am mai zis masinuta se comporta foarte bine, s-a marit garda la sol si pot spune chiar ca nu mai scutura asa tare ca inainte datorita balonului anvelopei mai mare. Deci din experienta acum pot recomanda si eu pentru Feroza 235/75/15

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Salutare.

Inainte de toate, vreau sa va spun ca sunt o nulitate in materie de off-road.

Apoi, vin si eu cu o intrebare.

Tocmai ce am cumparat o Feroza incaltata cu gumele din foto. Habar nu am ce fel de gume sunt, insa am bagat-o putin in noroi, in rampa cu argila umeda si pe iarba si s-a comportat... ireprosabil.

Imi dati si mie o mana de ajutor sa identific tipul de cauciuc?

Multumesc!

Hera4.thumb.jpg.9019328cb6431c538eef4062988f8c49.jpghera5.thumb.jpg.4d293fc3a315969e7333ce77a48be98f.jpg

 

Intre timp am aflat ca sunt simex

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare