Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lanturi


Postări Recomandate

Re: Lanturi

 

Problema e ca nu poti monta lanturi din astea pe anvelope de tip MT sau Simex pentru ca se ingroapa in crampoane... :(

 

Simex pe flendurel?!? Tare as vrea s-o vad si pe asta :grin:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Lanturi

 

Hey, dude, cred că ai dreptate, dar am scris în altă parte ca nu folosesc mașina în condiții extreme (lipsa de experiență în offroad și teama de a strica ceva la o mașina veche în care nu mai vreau să bag bani) astfel că am pe ea niste cauciucuri de iarna, legale, dar cam uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Marimea gerenică pentru lanțurile mele este 110. Mai mari aveau la vânzare doar treapta următoare de mărime, 120.

Sub 110 mai aveau mărimi din 10 in 10 cam toate modelele. Află la ce mărime generică sunt lanțurile care îți trebuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Marimea gerenică pentru lanțurile mele este 110. Mai mari aveau la vânzare doar treapta următoare de mărime, 120.

Sub 110 mai aveau mărimi din 10 in 10 cam toate modelele. Află la ce mărime generică sunt lanțurile care îți trebuiesc.

 

Peste 120, treptele sunt din 1 in 1... astfel, pentru 7.50x16 (echivalent 225/70 R16) ar fi necesara marimea 121 sau 122 (nu mai tin exact minte). Asta e valabila la lanturile obisnuite, cele care se gasesc in magazine. La lanturile facute de firme ca RUD, stiu ca exista o alta impartire pe marimi.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

De exemplu importatorul asta are alt etalon pentru marime. Marimea 110 care mi-a trebuit mie cred ca la ei este cea de 220. Continuand logica ar avea si marimea necesara lui stark.

Dar la acel importator este mai scump ca in magazin. :wink: Mai mult ca sigur ca o sa spuna ca pretul e 100 lei fara TVA. Mai pune apoi si transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Conform http://www.1010tires.com, dminesiunile pentru 7.5x16 sunt:

-sectiune (latime): 191mm

-diametru: 803.65mm

-talon: 198.62mm

-raza roata:401.82mm

-circumferinta: 2524.5mm

Daca ar fi sa transformam in sistemul ISO Metric, ar iesi un echivalent de genul 190/105R16 (cauciuc foarte ingust si talon foarte inalt).

Asta-i tot ce stiu despre cauciucurile mele.

In plus, mai stiu ca LR ofera optional un set de lanturi (scumpe), cod STC8518, pentru 7.5R16 si 215~235/70R16.

 

In rest, nu stiu cum se calculeaza marimea lanturilor. Ce inseamna 110?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Lanturi

 

Salutare.

 

Vreau sa-mi echipez anvelopele samurai-ului cu lanturi pentru iarna. (profil simex insa turbo special track resapate 205/70r15). Se gasesc lanturi pentru acest profil ? Pe net nu am gasit mare lucru..

Editat de stefani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Lanturi

 

Va salut cu respect..

 

Aceiasi problema ca si iarna trecuta. Nu gasesc sa cumpar lanturi zapada potrivite pentu profil Simex, Insa Turbo Special Track 205 70 R15 .

 

Am vazut vreo doua variante, dar se asezau cam nasol pe anvelopa.

 

Foloseste cineva lanturi potrivite la aceste dimensiuni de simex ?

 

Multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Rud supergreifsteg sau greifsteg merg foarte bine folosesc eu cind este cazu pe ziarelli extreme forest(profil simex).

Dar halatul, cat e halatul? Merita investitia pentru cateva iesiri pe sezon?:old

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Destul de scump, eu le am din stocul armatei Germane sunt pentru camion aduse de ei la dimensiunea ceruta de mine si doua seturi au costat 400 Eur. De 6 ani de cand le am au fost folosite de 5 ori, o singura data chiar a depins integritatea masinii si viata mea de ele. Acum depinde de fiecare cat de nebun, pasionat este sau de cati bani dispune pentru asa ceva.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

observa ca lanturite sunt puse pe cauciucuri AT.......

fac mult mai multa treaba pe asemenea tip de anvelope decat pe Simex

 

Modelul asta fac treaba si pe slick-uri! Dar asta e alta discutie!:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Le-am pus pe at-uile din poza cand am intrat in posesia lor dar le folosesc si pe mt ziarelli. Cele din poza.409403354_Picture757.thumb.jpg.90e4f3b8688f4ff461a2a3e7c30a90f2.jpg Intradevar greutatea finala a roti va fi cam mare daca folosesti lanturi. In cazul in care folosesti anvelopele respective numai pe zapada sau gheata le poti adauga tinte dar nici alea nu sunt ieftine si mai cad din ele cand dai de suprafete dure.1109382196_studtires.thumb.jpg.a2834b3e694c50bfb93cc67b015e4b24.jpg1819597387_images(4).jpg.db49f23a7da5c7581f240f5a578b9049.jpg Anvelopa mt cu tinte montate este pentru inspiratie.

Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Am montat un lant pe anvelopa, poze am facut mai multe dar doar una este sub 2mb si am putut incarca. Inca nu am reusit sa incarc poze mai mari, am vazut procedura dar nu am reusit inca.712543172_lanturipeanvelopaeziarelli007.thumb.jpg.e10b2db44565571e51ee53a53aefb19b.jpg Chiar daca se ingreuneaza roata tine cont ca viteza recomandata de deplasare cu lanturi este de maxim 50 Km/h iar in conditii grele nu cred ca vei atinge nici pe departe atat. La o roata mai mica si lantul este mai usor.

Editat de maxian paul
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lanturi

 

Rog administratorii sa bage un buton de like..am avea la cine sa dam...😃

 

Celelalte poze le poti incarca pe un link extern..e plin pe net de "upload photos".

 

Multumesc pentru deranj...

 

 

Exista !

Da click pe steluta galbena din dreptul userului respectiv....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare