Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mrl-uri Suzuki Vitara


SamuraiBZ

Postări Recomandate

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

Eu tot nu reusesc sa vad avantajele celor manuale.Poti sa fii mai detailat la afirmatie te rog? Ce diferenta ai observat tu in teren la cum functioneaza cele automate. Dupa parerea mea, atat cele manuale cat si cele automate au o singura treaba. Sa cupleze si decupleze planetara in butuc.Mi se par mult mai comode cele automate, si nu vad avantajul celor manuale.

 

 

avantajul celor manuale este ca odata cuplate nu conteaza sensul de rulare, ele ramanand cuplate in timp ce automatele cupleaza intr-un sens iar cand schimbi sensul decupleaza si cupleaza in celalalt sens altfel spus daca dai inainte inapoi ele cupleaza-decupleaza-cupleaza si s-ar putea cu ajutorul unor roti mai mari cu anvelope mai agresive ai toate sansele sa le termini

Daca "dai inainte inapoi ele cupleaza-decupleaza-cupleaza si s-ar putea cu ajutorul unor roti mai mari cu anvelope mai agresive ai toate sansele sa le termini"? Cine ti a bagat asa balarii in cap? Fara suparare dar habar n ai ce vorbesti.

Atata timp cat planetara distribuie forta motrica mrl-lui(fie inainte fie inapoi), acesta ramane cuplat, de ce crezi tu ca trebuie dat inapoi ca sa decupleze in tractiune exclusis pe spate? Deoarece numai asa, prin neangrenarea planetarelor fata si implicit a MRL-lor acestea pot decupla.

Ai desfacut vreodata un MRL automat sa vezi cum lucreaza?

Iar de cuplat in noroi chiar daca stai pe loc acestea cupleaza imediat, pentru ca odata ce planetara s a invartit MRL-ul s a cuplat. Iar odata bagat in 4wd, planetara se misca actionand mecanismul de blocare al mrl-lui.

Singurul avantaj al celui manual este ca are mult mai putine parti componente fiind mai simplu. Dar un mrl automat, serviceat cum trebuie este cel putin la fel de eficient ca si unul manual, singurul minus poate fii faptul ca nu poti cupla 4wd din mers sau mai bine spus nu este indicat, dar la disperare tot o sa cupleze:h5.

Asa ca ramane doar o chestiune de gust treaba cu automat manual si poate confortul psihic(ca mrl ul manual este mai bun), dar vorba lui florin sa te fereasca Cel de Sus sa trebuiasca sa invarti la un MRL inghetat bocna, ca nici cel mai tare multitool nu te mai ajuta, poate lampa cu gaz.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

fara suparare Roly ce MRL-uri ai pe vitara

cam asa e unul automat?>

 

:slautolockinghub-dwg1.jpg.d8d6427357a583555ec890d4673be8fe.jpg

am desfacut stai linistit ca am habar ce vb si dai inapoi sa decupleze pt ca rulezi inainte ca daca ai merge inapoi ar trebui sa dai in fata pt decupla

"si mecanismul ala" este unul cu cama asa mai tehnic vorbind

Editat de spy07

OFF-ROAD Club 4x4 CUGIR

 

VITARA 99 :lr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

fara nici o supara, AUTOMATE:grin:

desenul postat de tine este un mrl automat generic noi vb de cele aisin care contin cateva chestii extra, maine daca apu inti desfac unul bucati. dar asta nu schimba cu nimic felul de functionare

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut :grin:

 

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

 

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

 

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

 

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

 

 

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

Ma scuzati ca ma bag dragi posesori de Suzuki dar am si eu o problema cu Mrl-uri sau mai bine zis nu le am:uameni . Stiu ca cele mai bune sunt Avm- manuale dar inca nu am bani de unele noi. Am cautat pe la anumiti dezemembratori de masini si doar unul mi-a raspuns la mesaj.

 

Vreau sa va intreb daca merg alea de pe Vitara si pe Feroza? A incercat careva ? Si care este pretul normal al unor avm-uri manuale second?

 

Multumesc :h5

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut :grin:

 

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

 

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

 

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

 

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

 

 

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?

 

Dan mrl-ul automat nu se decupleaza cand faci balans tocmai asta este.

atata timp cat tu esti in 4wd si planetara se misca mrl-ul este cuplat altfel ce logica ar mai avea, iar tinand cont ca majoritatea mrl-lor automate n au vazut in viata lor curatare cam 50% din ele sunt in permanenta pe lock inclusiv in 2wd, poti sa dai cu spatele pana maine.

Daca vrea careva siguranta din punctul asta de vedere eliminati mrl-le complet, englezoaicele nu au mrl-ri(majoritatea) acolo rotile fata sunt angrenate non stop.

E cel mai simplu.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

Sa ma bag si eu in seama!:ha:

Parerile sunt impartite, fiecare cu mrl-urile lui :wink:.

Functionalitatea mrl-urilor automate este intradevar cum zice roly, nu conteaza daca dai inainte, dai inapoi, mergi pe o parte, atata timp cat planetarele fata se invart, mrl ramane blocat. Cand planetarele nu se mai invart, motivele fiind multiple, decluplat 4wd, planetara rupta, grup fata sfaramant, etc. mrl-urile automate vor decupla.

Iar tehnic, intradevar complexitatea celor manuale este mult mai mica, si mentenanta nu trebuie facuta la fel de des ca la unul automat.

Succes!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

Corect .

Cit timp esti in 4WD nu decupleaza , cu mici exceptii_ cind esti in miscare cu o roata in aer si se intimpla ca diferentialul sa roteasca numai roata libera iar cealalta e predispusa la decuplare .Cazul e posibil insa putin probabil .Insa se intimpla si nu e deloc folclor de tractoristi .

Mai degraba MRL automate se uzeaza prematur cuplind si decuplind aleator in curbe , cite unul singur ( care ramimne ulterior agatat si invirte aiurea diff fata , exact ce nu ar trebui sa faca ), fenomen binecunoscut de posesorii de automate indiferent de masina . Dupa un timp apare un bazait ce se intensifica in timp , apoi un clantanit sinistru si gata .Servisarea la cele full auto e o necunoscuta pentru majoritatea masinilor . Daca ramin cuplate nu e chiar o mare problema , in sensul ca decit decuplate , mai bine blocate pe cuplat ...Dar nu mai e un mrl functional ....si nu-si mai are sensul .

Avantajul celor manuale e faptul ca poti vedea rapid cu ochiu' daca sint cuplate sau nu , si fiabilitatea/siguranta in functionare , fiind mai simple constructiv .Cele auto sint tributare unor arcuri , inele/conuri de frictiune , came inelare , ungerea corecta sau nu , temperaturii exterioare ...

Si cele manuale pot fi incapacitate de o vaselina generos aplicata , dar cam atit...in rest pot merge si fara ungere .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut :grin:

 

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

 

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

 

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

 

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

 

 

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?

 

cand vrei sa il decuplezi, banuiesc ca pui si maneta reductorului pe 4x2. El stie asta. Cuplarea si decuplarea la schimbarea directiei de mers se face asa rapid incat eu nu am reusit sa sesizez o lipsa de tractiune fata. Am vazut multe pareri pro si contra, dar raman favorite cele Automate pentru mine

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

Dan mrl-ul automat nu se decupleaza cand faci balans tocmai asta este.

atata timp cat tu esti in 4wd si planetara se misca mrl-ul este cuplat altfel ce logica ar mai avea, iar tinand cont ca majoritatea mrl-lor automate n au vazut in viata lor curatare cam 50% din ele sunt in permanenta pe lock inclusiv in 2wd, poti sa dai cu spatele pana maine.

Daca vrea careva siguranta din punctul asta de vedere eliminati mrl-le complet, englezoaicele nu au mrl-ri(majoritatea) acolo rotile fata sunt angrenate non stop.

E cel mai simplu.

 

am inteles, credeam ca se decupleaza si in 4x4 daca schimbi directia de deplasare (asa citisem, dar probabil ca s-a inselat cel care a scris sau exista mai multe tipuri de MRL-uri automate)

 

oricum prefer MRL-urile manuale - simplu de intretinut, sigure si ... mai ales simple; cu cat mai simplu cu atat mai bine :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

va salut!

am citeva intrebari la care sper sa primesc lamuriri din partea voastra;

1.eu am achizitionat recent un grand vitara cu 5 usi din 2000 cu motor diesel (RF -ul de la mazda). nu are MLR-uri pe ea, deci planetare grup fata se invirtesc tot timpul.

daca montez mlr-uri trebuie sa schimb ceva la butcii fata ,sau se monteaza direct pe acesti butuci, si ce model de MLR-uri imi recomandati, eu fiind adeptul MLR-ului manual, insa nu cunosc daca nu cumva sunt de mai multe tipuri, ce marca imi recomandati?

2. daca montez MLR-uri scade consumul de motorina? Fotografie0513.thumb.jpg.7bef95bc92bc5e55629fcedff9d1564d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...

Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

 

englezoaicele nu au mrl-ri(majoritatea) acolo rotile fata sunt angrenate non stop.

 

Salutare ! Am si eu o "englezoaica" si m-ai facut curios.Am un zgomot ciudat pe fata,exact ca in topicul de aici (problema de care se plange userul bogdanm):

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?61844-Zgomot-ciudat-vitara-fata

 

Am dat vina pe MRL-uri,dar sa inteleg ca nu am asa ceva ? Nu am desfacut pana acum angrenajele,dar zilele acestea am asta in program.Daca ma poti ajuta cu un sfat ... Multumesc anticipat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare