GTC Auto Shop
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Afisez rezultatele 31 la 40 din 40
    Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    33
    Masina
    1999 Jeep Wrangler TJ 2.5

Implicit Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

Citat Postat original de dan03 Vizualizare Mesaj
    sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?
    Dan mrl-ul automat nu se decupleaza cand faci balans tocmai asta este.
    atata timp cat tu esti in 4wd si planetara se misca mrl-ul este cuplat altfel ce logica ar mai avea, iar tinand cont ca majoritatea mrl-lor automate n au vazut in viata lor curatare cam 50% din ele sunt in permanenta pe lock inclusiv in 2wd, poti sa dai cu spatele pana maine.
    Daca vrea careva siguranta din punctul asta de vedere eliminati mrl-le complet, englezoaicele nu au mrl-ri(majoritatea) acolo rotile fata sunt angrenate non stop.
    E cel mai simplu.
    0763651150 /
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    /

Kituri Suspensie Si BodyLift
    Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera
    Scuturi Protectie

Data Inscriere
    Jul 2010
    Masina
    Suzuki Vitara JX 2000, Jeep Liberty KJ 2.8 CRD

Sa ma bag si eu in seama!
    Parerile sunt impartite, fiecare cu mrl-urile lui .
    Functionalitatea mrl-urilor automate este intradevar cum zice roly, nu conteaza daca dai inainte, dai inapoi, mergi pe o parte, atata timp cat planetarele fata se invart, mrl ramane blocat. Cand planetarele nu se mai invart, motivele fiind multiple, decluplat 4wd, planetara rupta, grup fata sfaramant, etc. mrl-urile automate vor decupla.
    Iar tehnic, intradevar complexitatea celor manuale este mult mai mica, si mentenanta nu trebuie facuta la fel de des ca la unul automat.
    Succes!
    Don't
    faster than your angel can
    .

0766718187 -

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Corect .
    Cit timp esti in 4WD nu decupleaza , cu mici exceptii_ cind esti in miscare cu o roata in aer si se intimpla ca diferentialul sa roteasca numai roata libera iar cealalta e predispusa la decuplare .Cazul e posibil insa putin probabil .Insa se intimpla si nu e deloc folclor de tractoristi .
    Mai degraba MRL automate se uzeaza prematur cuplind si decuplind aleator in curbe , cite unul singur ( care ramimne ulterior agatat si invirte aiurea diff fata , exact ce nu ar trebui sa faca ), fenomen binecunoscut de posesorii de automate indiferent de masina . Dupa un timp apare un bazait ce se intensifica in timp , apoi un clantanit sinistru si gata .Servisarea la cele full auto e o necunoscuta pentru majoritatea masinilor . Daca ramin cuplate nu e chiar o mare problema , in sensul ca decit decuplate , mai bine blocate pe cuplat ...Dar nu mai e un mrl functional ....si nu-si mai are sensul .
    Avantajul celor manuale e faptul ca poti vedea rapid cu ochiu' daca sint cuplate sau nu , si fiabilitatea/siguranta in functionare , fiind mai simple constructiv .Cele auto sint tributare unor arcuri , inele/conuri de frictiune , came inelare , ungerea corecta sau nu , temperaturii exterioare ...
    Si cele manuale pot fi incapacitate de o vaselina generos aplicata , dar cam atit...in rest pot merge si fara ungere .

Citat Postat original de dan03 Vizualizare Mesaj
    sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?
    cand vrei sa il decuplezi, banuiesc ca pui si maneta reductorului pe 4x2. El stie asta. Cuplarea si decuplarea la schimbarea directiei de mers se face asa rapid incat eu nu am reusit sa sesizez o lipsa de tractiune fata. Am vazut multe pareri pro si contra, dar raman favorite cele Automate pentru mine
    1995 Nissan Patrol 2.8
    Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Citat Postat original de roly Vizualizare Mesaj
    Dan mrl-ul automat nu se decupleaza cand faci balans tocmai asta este.
    atata timp cat tu esti in 4wd si planetara se misca mrl-ul este cuplat altfel ce logica ar mai avea, iar tinand cont ca majoritatea mrl-lor automate n au vazut in viata lor curatare cam 50% din ele sunt in permanenta pe lock inclusiv in 2wd, poti sa dai cu spatele pana maine.
    Daca vrea careva siguranta din punctul asta de vedere eliminati mrl-le complet, englezoaicele nu au mrl-ri(majoritatea) acolo rotile fata sunt angrenate non stop.
    E cel mai simplu.
    am inteles, credeam ca se decupleaza si in 4x4 daca schimbi directia de deplasare (asa citisem, dar probabil ca s-a inselat cel care a scris sau exista mai multe tipuri de MRL-uri automate)

oricum prefer MRL-urile manuale - simplu de intretinut, sigure si ... mai ales simple; cu cat mai simplu cu atat mai bine

va salut!
    am citeva intrebari la care sper sa primesc lamuriri din partea voastra;
    1.eu am achizitionat recent un grand vitara cu 5 usi din 2000 cu motor diesel (RF -ul de la mazda). nu are MLR-uri pe ea, deci planetare grup fata se invirtesc tot timpul.
    daca montez mlr-uri trebuie sa schimb ceva la butcii fata ,sau se monteaza direct pe acesti butuci, si ce model de MLR-uri imi recomandati, eu fiind adeptul MLR-ului manual, insa nu cunosc daca nu cumva sunt de mai multe tipuri, ce marca imi recomandati?
    2. daca montez MLR-uri scade consumul de motorina? Click image for larger version. 

Name:	Fotografie0513.jpg 
Views:	34 
Size:	1.17 MB 
ID:	236088

Data Inscriere
    Jul 2014
    Varsta
    30
    Masina
    Jimny AT 2010

Din cate imi dau eu seama pe fata ai mrl-uri automate. Mrl-urile scad consumul daca mergi pe 2h.

Nu sunt ML-uri automate , e un simplu capac de plastic care se scoate usor , iar in capul planetarei e o flansa prinsa in 6 suruburi ce are in interior nuturi in care intra planetara .
    Asadar chiar ca rulez in 2h grupul si planetarele se invart tot timpul ....

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    33

Click image for larger version. 

Name:	IMG-20170111-WA0000.jpg 
Views:	16 
Size:	181.3 KB 
ID:	274338
    Salutare!
    Ce fel de mrl uri sunt astea? Sau e un capac de metal si sub ea este o flansa? Precizez ca este pe un vitara din 1999 1.6, 16v

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    33

Click image for larger version. 

Name:	132722786_2_1000x700_mrl-uri-automate-fotografii.jpg 
Views:	10 
Size:	122.8 KB 
ID:	274378Click image for larger version. 

Name:	132722786_1_1000x700_mrl-uri-automate-boldesti-scaeni.jpg 
Views:	19 
Size:	180.0 KB 
ID:	274377

Cred ca am gasit raspuns la intrebare. MRL urile sunt automate si arata cam asa.
    Last edited by arthurjakab; 12th January 2017 at 15:26.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Discutii Similare

1. Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai
    By Gabi4x4 in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 53
    :: 25th March 2012, 10:56
  2. Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara
    By AndyB78 in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 21
    :: 28th July 2011, 16:49

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!