GTC Auto Shop
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 40

Implicit Re: Mrl-uri Suzuki Vitara

Citat Postat original de SamuraiBZ Vizualizare Mesaj
    La ce te-ai referit in fraza respectiva. Pai daca ai manuale nu te opresti sa le activezi si dupa aceea opresti masina cand treci de pe 4x4 usor pe greu.

Iar in alta ordine de idei referitor la avantajele mrl-urilor manuale este decuplarea planetarelor la o folosinta indelungata a masinii pe asfalt si cuplarea lor doar in offroad sau la nevoie.
    Aici sunt nevoit sa te contrazic. MRL-ul automat, asta face. Decupleaza planetara de la roata in mod automat(cand dai 1 metru in spate fara sa fie reductorul pe 4x4). Deci la 4x2 nu se invart planetarele.La cel manual eu nu vad decat dezavantaj.pentru decuplare si cuplare trebuie sa te dai jos, sa le cuplezi.Si este interesant de facut, daca sunt acoperite de noroi, sau inghetate bogna
    Last edited by Florin Pircalab; 14th December 2010 at 13:50.
    1995 Nissan Patrol 2.8
    Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Sunt si avantaje la cele manuale...
    Am observat in teren cum functioneaza cele automate si cred ca cele manuale sunt mai bune...!
    Eu am automate si ma bate gandul sa le schimb...

Citat Postat original de Sclipici Vizualizare Mesaj
    Sunt si avantaje la cele manuale...
    Am observat in teren cum functioneaza cele automate si cred ca cele manuale sunt mai bune...!
    Eu am automate si ma bate gandul sa le schimb...
    Eu tot nu reusesc sa vad avantajele celor manuale.Poti sa fii mai detailat la afirmatie te rog? Ce diferenta ai observat tu in teren la cum functioneaza cele automate. Dupa parerea mea, atat cele manuale cat si cele automate au o singura treaba. Sa cupleze si decupleze planetara in butuc.Mi se par mult mai comode cele automate, si nu vad avantajul celor manuale.Roly are dreptate, atat timp cat le faci o mentenanta (cureti si schimbi vaselina) mi se par foarte fiabile cele automate
    1995 Nissan Patrol 2.8
    Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

[QUOTE=Florin Pircalab;651872]Eu tot nu reusesc sa vad avantajele celor manuale.Poti sa fii mai detailat la afirmatie te rog? Ce diferenta ai observat tu in teren la cum functioneaza cele automate. Dupa parerea mea, atat cele manuale cat si cele automate au o singura treaba. Sa cupleze si decupleze planetara in butuc.Mi se par mult mai comode cele automate, si nu vad avantajul celor manuale.

avantajul celor manuale este ca odata cuplate nu conteaza sensul de rulare, ele ramanand cuplate in timp ce automatele cupleaza intr-un sens iar cand schimbi sensul decupleaza si cupleaza in celalalt sens altfel spus daca dai inainte inapoi ele cupleaza-decupleaza-cupleaza si s-ar putea cu ajutorul unor roti mai mari cu anvelope mai agresive ai toate sansele sa le termini
    OFF-ROAD Club 4x4 CUGIR

VITARA 99
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

In plus, cele automate e posibil sa cupleze prea tarziu, dupa ce ai ramas in noroi....si atunci ai deja o sansa in plus sa nu mai iesi de acolo... Sau...e posibil sa nu cupleze deloc daca nu misti putin roata.....lucru greu de facut daca esti deja in mocirla si shezi cuminte acolo !
    Oare e naspa sa cobori sa blokezi\deblokezi ?
    Fiecare cum crede...

Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    33
    Masina
    1999 Jeep Wrangler TJ 2.5

[QUOTE=spy07;652104]
    Citat Postat original de Florin Pircalab Vizualizare Mesaj
    Eu tot nu reusesc sa vad avantajele celor manuale.Poti sa fii mai detailat la afirmatie te rog? Ce diferenta ai observat tu in teren la cum functioneaza cele automate. Dupa parerea mea, atat cele manuale cat si cele automate au o singura treaba. Sa cupleze si decupleze planetara in butuc.Mi se par mult mai comode cele automate, si nu vad avantajul celor manuale.

avantajul celor manuale este ca odata cuplate nu conteaza sensul de rulare, ele ramanand cuplate in timp ce automatele cupleaza intr-un sens iar cand schimbi sensul decupleaza si cupleaza in celalalt sens altfel spus daca dai inainte inapoi ele cupleaza-decupleaza-cupleaza si s-ar putea cu ajutorul unor roti mai mari cu anvelope mai agresive ai toate sansele sa le termini
    Daca "dai inainte inapoi ele cupleaza-decupleaza-cupleaza si s-ar putea cu ajutorul unor roti mai mari cu anvelope mai agresive ai toate sansele sa le termini"? Cine ti a bagat asa balarii in cap? Fara suparare dar habar n ai ce vorbesti.
    Atata timp cat planetara distribuie forta motrica mrl-lui(fie inainte fie inapoi), acesta ramane cuplat, de ce crezi tu ca trebuie dat inapoi ca sa decupleze in tractiune exclusis pe spate? Deoarece numai asa, prin neangrenarea planetarelor fata si implicit a MRL-lor acestea pot decupla.
    Ai desfacut vreodata un MRL automat sa vezi cum lucreaza?
    Iar de cuplat in noroi chiar daca stai pe loc acestea cupleaza imediat, pentru ca odata ce planetara s a invartit MRL-ul s a cuplat. Iar odata bagat in 4wd, planetara se misca actionand mecanismul de blocare al mrl-lui.
    Singurul avantaj al celui manual este ca are mult mai putine parti componente fiind mai simplu. Dar un mrl automat, serviceat cum trebuie este cel putin la fel de eficient ca si unul manual, singurul minus poate fii faptul ca nu poti cupla 4wd din mers sau mai bine spus nu este indicat, dar la disperare tot o sa cupleze.
    Asa ca ramane doar o chestiune de gust treaba cu automat manual si poate confortul psihic(ca mrl ul manual este mai bun), dar vorba lui florin sa te fereasca Cel de Sus sa trebuiasca sa invarti la un MRL inghetat bocna, ca nici cel mai tare multitool nu te mai ajuta, poate lampa cu gaz.
    0763651150 /
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

/

Kituri Suspensie Si BodyLift
    Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera
    Scuturi Protectie

fara suparare Roly ce MRL-uri ai pe vitara
    cam asa e unul automat?>

Click image for larger version. 

Name:	autolockinghub-dwg1.jpg 
Views:	177 
Size:	59.9 KB 
ID:	94151
    am desfacut stai linistit ca am habar ce vb si dai inapoi sa decupleze pt ca rulezi inainte ca daca ai merge inapoi ar trebui sa dai in fata pt decupla
    "si mecanismul ala" este unul cu cama asa mai tehnic vorbind
    Last edited by spy07; 15th December 2010 at 22:53.
    OFF-ROAD Club 4x4 CUGIR

VITARA 99

Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    33
    Masina
    1999 Jeep Wrangler TJ 2.5

fara nici o supara, AUTOMATE
    desenul postat de tine este un mrl automat generic noi vb de cele aisin care contin cateva chestii extra, maine daca apu inti desfac unul bucati. dar asta nu schimba cu nimic felul de functionare
    0763651150 /

/

Kituri Suspensie Si BodyLift
    Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera
    Scuturi Protectie

sunt "fan" MRL manual ... ca sa fie clar de pe ce pozitie discut

pentru a decupla un MRL automat trebuie sa merg cu spatele (presupunand ca mergeam in fata)

daca vreau sa fac balans ... dau inapoi ... MRL-ul se decupleaza ... nu?

poate ca daca insist cupleaza din nou pentru mers inapoi

cand schimb directia si merg inainte ... se decupleaza din nou ... corect?

daca MRL-ul automat se decupleaza la schimbarea directiei de mers ... de unde stie cand vreau sa il decuplez si cand doar vreau sa faca balans?

Data Inscriere
    Sep 2010
    Varsta
    33
    Masina
    Ustahiad Azoref

Ma scuzati ca ma bag dragi posesori de Suzuki dar am si eu o problema cu Mrl-uri sau mai bine zis nu le am . Stiu ca cele mai bune sunt Avm- manuale dar inca nu am bani de unele noi. Am cautat pe la anumiti dezemembratori de masini si doar unul mi-a raspuns la mesaj.

Vreau sa va intreb daca merg alea de pe Vitara si pe Feroza? A incercat careva ? Si care este pretul normal al unor avm-uri manuale second?

Multumesc
    Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Discutii Similare

1. Suzuki Vitara versus Suzuki Samurai
    By Gabi4x4 in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 53
    :: 25th March 2012, 10:56
  2. Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara
    By AndyB78 in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 21
    :: 28th July 2011, 16:49

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!