Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

import masina USA. cum? cat ma costa?


tradatorul

Postări Recomandate

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

Salutare, daca esti navigator .. ai o sansa sa-ti aduci lucrurile mai ieftin ... dar parerea mea este ca sa nu aduci in constanta nimic - te vor omora in fasha - inainte sa ai vreun cuvant de spus. Daca o aduci in italia - parerea mea este sa-i faci vama si tot ce trebuie acolo dupa care sa vii cu ea in tara.

Masinile sunt mult mai ieftine acolo dar daca nu au farurile, stopurile ... si alte chichite pe care ti le gasesc la rar ca sa-ti ceara spaga ... va dura mai mult inmatricularea aici.

 

Multa bafta iti doresc - si sa ne dai poze cu achizitiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

Salut. Si in italia sunt niste conditii pentru inmatriculerea americancelor. Am fost eu zilele trecute si m-am interesat. Masina trebuie sa aiba:faruri de ceata(fata si spate),semnalizatoare galbene spate,semnalizatoare pe aripi si nu mai stiu ce eticheta de comformitate pe centurile de siguranta. Taxele vamale sunt mai mici,dar trebuie luat in calcul si cheltuiala care o ai prin italia. cred ca se perde cam o saptamana pentru treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

De obicei la americane - farurile au pozitii galbene - iar astia vor sa fie albe clar.

Se pot schimba si alea - numai sa gasesti faruri si stopuri exact pe model.

La mine la Pontiac - nu se fabricau decat modelul pentru america. Cele de pe Toyota Matrix nu se potriveau la dimensiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

Daca imi permiteti sa raspund si eu...

Am adus in jur de 12 masini am adus motoare si barci din Statele Unite in tara (si in Rotterdam)

 

Am trimis si din portul Everglades (Miami) si din portul Elizabeth New Jersey...la Constanta.

 

Costul de transport...este in jur de $2500 pt container de 20 feet sau in jur de $3500 pt unul de 40 feet.

Asta include asigurarea continutului pana in Romania, include costul de agentie din state...incarcarea si legatul in container, hartzoage, vama etc etc

 

Pretul mentionat include si costul agentului in portul Cta care va alerga pt hartzoage si va scoate masina din container sa poata fi verificata.

 

Taxele sunt 24% vat si 10% taxa de import

 

Ajuta daca ai mai adus masini etc...a cunoaste oameni ajuta enorm.

Odata ajuns in port (durata de 25-29 zile din oricare port pe coasta de est) masina ooate fi eliberata in doua zile maxim. Taxele se iau din catalog daca nu exista factura credibila. De multe ori taxa din catalog e mai convenabila decat factura adusa (am invatat asta pe pielea mea). Taxa de fel nu se ia la valoarea masinii ci se ia pt capacitatea motorului. Deci pt un chevy cu un motor de 5700cm poti platii la fel ca pt un Bentley cu un motor aproape la fel de marime. Binenteles se pot face "smecherii" sa iasa mai ieftin decat ar costa normal...

 

Acum daca masina sare de 30 ani varsta...masina e scutita de mai multe taxe. E scutita si de prima taxa de matriculare si se face omologarea ei la ACR.

 

La o masina mai noua de 30 omologarea se face la RAR dar nu este mare scofala...de fapt ei iti fac toate schimbarile necesare pt un cost relativ ieftin. Ei schimba stopuri semnalizatoare becuri etc etc

 

Cand paritatea era mai favorabila merita mai mult adusa din State...acum ca paritatea este cum este intre dollar si euro nu mai merita asa de mult decat daca tii neaparat sa aduci din America vreo masina care nu se gaseste in Europa...

 

La masinile sarite de 30 ani merita aduse oricand fiindca le gasesti si mai ieftin si mai bune in State.

 

Daca ai de gand sa iti cumperi un mercedes sau orice masina de lux.....merita sa o iei din America. La masini scumpe se aduc si te costa mai ieftin decat o iei oriunde in europa.

Nu mai mentionez ca masinile de piata America sunt mai calitativ construite decat cele pt piata Europe Africa Asia...masinile Americane au alte standarde la safety si comfort asa ca vor fi antifonate mai mult vor avea insulatie mai groasa vor avea usile barile etc mai bine protejate pe dedesubt...etc

In parerea mea masinile mai scumpe merita inca aduse pt in final te costa cu 10-15% mai ieftin cu transport cu agenti cu spagi cu omologari cu tot. Si 10-15% la o masina scumpa e ceva...mai bine in buzunarul tau decat...

 

Am lucrat cu destule agentii in State si in Cta ca sa stiu cu cine fac treaba si cu cine nu.

Daca cauti masina din America iti recomand sa cauti pe coasta de est...sa te ajunga mai ieftin transportul etc...decat daca gasesti ceva in California de exemplu..si trebuie trimis in Romania de pe coasta de west a Americii...

 

In sud masinile sunt mai ieftine si mai putin uzate dar de multe ori nu vei gasi unele optiuni atunci cand cauti in sud (exemplu: incalzire scaune)

 

Cam asta este tot...

Deci ca sa recapitulam merita aduse daca:

 

A) e ceva care nu se gaseste aici

B) e o masina de lux ... mai scumpa

Editat de Astral
http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

Salut, acest subiect ma intereseaza foarte mult, vreau sa-mi aduc o masina de 32 - 33 ani vechime (un Mercedes W123 din '79 - '80)

Am trimis si din portul Everglades (Miami) si din portul Elizabeth New Jersey...la Constanta.

 

Costul de transport...este in jur de $2500 pt container de 20 feet sau in jur de $3500 pt unul de 40 feet.

Asta include asigurarea continutului pana in Romania, include costul de agentie din state...incarcarea si legatul in container, hartzoage, vama etc etc

 

Pretul mentionat include si costul agentului in portul Cta care va alerga pt hartzoage si va scoate masina din container sa poata fi verificata.

Asta presupune ca cineva sa se ocupe de toate aceste formalitati in USA. Dealerul de la care cumperi se ocupa cu asta? Exista dealeri specializati pe export spre EU cum sugera cineva mai sus?

 

 

Ajuta daca ai mai adus masini etc...a cunoaste oameni ajuta enorm.
Foarte adevarat. Din pacate e prima (si probabil ultima) oara cand as incerca sa-mi aduc o masina de-acolo. Nu vreau sa fac din asta un business ci doar sa aduc pentru folosul personal un model care in Europa se gaseste doar in stare proasta sau la preturi foarte mari. Asadar nu "cunosc" oameni. Oamenii pot doar scurta timp de asteptare sau pot inlesni formalitati si scuti plata unor spagi inutile?

 

Taxa de fel nu se ia la valoarea masinii ci se ia pt capacitatea motorului.
Imi scapa intelesul taxei "de fel"

 

Acum daca masina sare de 30 ani varsta...masina e scutita de mai multe taxe. E scutita si de prima taxa de matriculare si se face omologarea ei la ACR.
Stii mai precis de care taxe e scutita? Cand spui omolgare la ACR te referi la omologarea ca vehicul de epoca? Pentru ca pentru asta e nevoie de 30 de ani trecuti de la data iesirii vehiculului din fabricatie, nu de la data fabricatiei propriu-zise a masinii cumparate. Omologarea din cate stiu se face la RAR indiferent de vechimea masinii...

 

La masinile sarite de 30 ani merita aduse oricand fiindca le gasesti si mai ieftin si mai bune in State.
Exact! Motivul principal pentru care am decis sa aduc de-acolo.

 

Daca ai de gand sa iti cumperi un mercedes sau orice masina de lux...
Dap. Un Mercedes...dar vechi :(

 

Am lucrat cu destule agentii in State si in Cta ca sa stiu cu cine fac treaba si cu cine nu.
Stui ca suna cam... dar as putea primi o recomandare in acest sens?

 

Daca cauti masina din America iti recomand sa cauti pe coasta de est...sa te ajunga mai ieftin transportul etc...
De pe coasta de Est va fi, probabil Florida.

 

In sud masinile sunt mai ieftine si mai putin uzate dar de multe ori nu vei gasi unele optiuni atunci cand cauti in sud (exemplu: incalzire scaune)
Asa e. :)

 

Interventia ta la acest topic mi se pare cea mai substantiala. Sper sa pot afla mai multe dela tine despre asta. Locuiesti in US? Eu muncesc pe vase de croaziera care vin acolo saptamanal, am viza B2, ma bate foarte serios gandul sa stau in Florida sau Texas vreo 2 saptamani sa-mi caut o masina buna.

 

Si apropo de cautat. Ai putea sa-mi recomanzi un motor de cautare de masini pentru USA? Ceva asemanator cu autoscou24.eu pentru Europa...

 

Multumesc anticipat si numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: import masina USA. cum? cat ma costa?

 

Ca de la Iesean la Iesean, desi eu stau in bucuresti...

 

O varianta buna sunt licitatiile - copart.com sau craigslist.com si intr-o mai mica masura ebay. Pentru craigslist recomand toate statele sud-estice, eu am cativa prieteni prin Carolina de Sud... De asemenea forumurile de Mercedes din state sunt un punct bun de reper, sectiunea 'vanzari'. Peachparts ar fi cel mai mare.

 

Mercedes-uri vechi, sunt foarte ok ca si idee, avand in state o tona de optiuni (sau motorizari) nedisponibile sau foarte rare pe Europa. Si eu cochetez cu aceasta idee, insa nu dispun de finantele necesare.

 

Este intr-adevar necesar sa fi trecut 30 de ani de la data incetarii fabricatiei modelului, ceea ce implica Retromobil + RAR (fara ACR). Deci w123, w124 si w126 nu intra in calcul insa w114/5 sau w116 DA. Desigur, si modele mai vechi, cum ar fi w108.

 

Conteaza si portul incare 'ancorezi' marfa/containerul, insa o varianta mai buna in cazul asta mi se pare un vas Ro-Ro pe Amsterdam, unde doar inarci masina, si o scoti. Ar trebui sa duca pe la doar $1500 vaporul in felul asta. De acolo o platforma n-ar fi prea complicat, sau eventual cu ceva bataie de cap si formalitati - pe roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare