Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme luneta spate


tavy79

Postări Recomandate

Re: Probleme luneta spate

 

Seara buna! Am sa incerc sa cumpar cablu si sa remediez problema singur. As avea dimensiunile necesare, numai ca nu stiu de sertizare unde si cum se poate face..la Dedeman, Bricostore sau Praktiker se rezolva cu asa ceva sau unde se poate prelucra cablul pt montaj?

 

Daca iti cumperi un cleste de sertizat si niste plumbi,iti rezolvi singur si problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Probleme luneta spate

 

Daca iti cumperi un cleste de sertizat si niste plumbi,iti rezolvi singur si problema asta.

 

Plumbi si cleste presupun ca tot de pe la magazinele enumerate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Daca iti cumperi un cleste de sertizat si niste plumbi,iti rezolvi singur si problema asta.

 

Am incercat si eu astfel de "carpeli". Nervi, nervi, degete belite, caneluri duse la melci. Momentan sunt multumit de kit-ul turcesc luat. Acesta dupa ajustare este ok. Fiabilitate in timp nu stiu.

 

Numai bine,

Alin

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Cand a crapat macaraua de la luneta (motorasul) am schimbat-o cu cea de pe donator, dar a primit niste vaselina, asa, preventiv. Problemele apar predominant de la reglarea sinelor pe care culiseaza luneta, cand se ridica luneta ea trebuie sa preseze in mod egal pe cheder pe toata lungimea, sa nu calce stramb la inchiderea superioara si sa fie centrata bine fata de laterale.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Probleme luneta spate

 

neata,

 

am citit cele 8 pagini, insa nu gasesc problema mea. A aparut dintr-o data, astazi dimineata. Geamul de la portbaga nu mai coboara suficient.

Coboara, insa foarte putin, nu destul cat sa se deschida portbagajul.

 

Daca l-am apasat cu mana, se ridica cand inchid portbagajul. Ce observ, parca nu se ridica egal. O parte urma mai repede decat cealalata.

 

Aveti ceva solutii pentru mine? Am dat jos fata de usa, nu par a fi rupte cabluri. Am dat borna de la baterie jos, am urmat procedura de resetare. Urca si coboara comandat de la butonul din masina.

 

oare ce-ar putea fi?

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

neata,

 

am citit cele 8 pagini, insa nu gasesc problema mea. A aparut dintr-o data, astazi dimineata. Geamul de la portbaga nu mai coboara suficient.

Coboara, insa foarte putin, nu destul cat sa se deschida portbagajul.

 

Daca l-am apasat cu mana, se ridica cand inchid portbagajul. Ce observ, parca nu se ridica egal. O parte urma mai repede decat cealalata.

 

Aveti ceva solutii pentru mine? Am dat jos fata de usa, nu par a fi rupte cabluri. Am dat borna de la baterie jos, am urmat procedura de resetare. Urca si coboara comandat de la butonul din masina.

 

oare ce-ar putea fi?

 

Stima

 

am observat acum in pozele de pe tutoriale un reglaj de plastic. La mine l-am gasit ca fiind de metal. Am incercat sa invart de acel surub cu arc, insa nu pare sa aiba niciun efect, nu se strange. E ca si cum ar fi desfacut. Poate sa aiba legatura cu asta?

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme luneta spate

 

Cel mai probabil s-a slabit luneta din clemele de pe macara. Incearca sa cobori luneta complet, desfa panoul de pe portiera si verifica sa fie clemele stranse, luneta centrata pe cleme si culisele sa nu se miste. Daca toate sunt ok este foarte probabil sa fie ''obosit'' motorasul de la macara.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

a picat si la mine. initial am trantit usa peste niste bagaje supranumerar si geamul s-a inchis peste chederul de sus. noroc ca nu s-a spart. dupa urca perfect dar nu mai cobora decat ajutat. cand am desfacut usa am gasit foaia de plastic originala de fabrica. tensionat usor cablul de jos parca cobora dar neconvingator. umblat la reglajele de pe piesa de tensionare nimic. l-am lasat asa si in 3 saptamani s-a rupt cand am incercat sa il cobor un pic iar cand am apasat pe urcare a coborat si a ramas asa. am desfacut usa si un cablu e rupt...

 

de unde imi recomandati sa cumpar un kit de reparatie bun? nu am sigur rabdare sa ma joc cu cabluri de bicicleta...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magazinul de la Obor, comanxi macara completa, fara motoras.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Inca n-am ajuns la magazin din ceva pricini financiare dar coafura rezista cu un lemn taiat la milimetru in asa fel incat geamul sa stea sus si cand se inchide usa sa treaca frecand usor pe sub plasticul de sus. am trecut prin 2 zile de ploaie torentiala fara sa intre gram de apa. sunt mari sanse sa ramana asa...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare