Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune


ovidiu_raducanu

Postări Recomandate

Am schimbat si termostatul si tot asa face.

Ideea este ca termostatul cand ii vine lui nu deschide la timp si atunci pana deschide umfla in vasul de expansiune si o da afara.

A mai patit cineva, adik credeti ca este garnitura?

Se intampla treaba asta destul de rar. In schimb daca nu o da afara mananca antigel ,putin,.

Fara termostat e ok, nu mananca ,nu da afara.

motor 1,6 8v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune

 

nu are treaba cu termostatul

vasul de expansiune nu ajunge sub presiune decat DUPA ce deschide termostatul

simptom de garnitura de chulasa arsa sau mai rau, bloc sau chiulasa fisurat/a

nu circula asa ca iti faci praf motorul

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune

 

...sau busonul de la radiator.Un prieten cu un Jimny avea aceleasi probleme, probleme care au incetat dupa schimbarea busonului de la radiator. Daca o sa desfaci busonul, ai sa vezi ca el are ca o supapa cu un arc, atasata de el.Aceasta se decalibreaza in timp si atunci apar problemele.Atentie, sa cumperi busonul care trebuie.Unele deschid supapa la 0,9 bari si altele la 1,1 su 1,2 bari.schimba-l oricum pentru ca e undeva pe la 50 RONI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune

 

...sau busonul de la radiator.Un prieten cu un Jimny avea aceleasi probleme, probleme care au incetat dupa schimbarea busonului de la radiator. Daca o sa desfaci busonul, ai sa vezi ca el are ca o supapa cu un arc, atasata de el.Aceasta se decalibreaza in timp si atunci apar problemele.Atentie, sa cumperi busonul care trebuie.Unele deschid supapa la 0,9 bari si altele la 1,1 su 1,2 bari.schimba-l oricum pentru ca e undeva pe la 50 RONI.

Azi am desfacut-o si am schimbat si garnitura de chiulasa si busonul.

Garnitura nu era arsa , era putin tasata langa piston(acolo se vedea ca a functionat cu apa), si chiulasa am avut-o putin cam slaba, oricum se pare ca asta era problema deorece in testele facute de mine nu mi-a mai facut nici o figura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune

 

Azi am desfacut-o si am schimbat si garnitura de chiulasa si busonul.

Garnitura nu era arsa , era putin tasata langa piston(acolo se vedea ca a functionat cu apa), si chiulasa am avut-o putin cam slaba, oricum se pare ca asta era problema deorece in testele facute de mine nu mi-a mai facut nici o figura.

 

si cam la ce pret ai iesit, cu tot cu chiuloasa rectificata(banuiesc), garnitura, buson, manopera? ca si io mi-am cam "puscat" motoru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara imi da apa afara pe furtunul de suprapresiune

 

iti raspund eu. a iesit nasol intrucat a cumparat un alt motor, la al lui avand chiuloasa fisurata. din pacate motorul pe care l-a cumparat nici el nu era in mintile lui (ceva fisurat din cate am inteles)

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare