Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Daihatsu Terios


Vizitator Kat Cluj

Postări Recomandate

Vizitator Kat Cluj

Salut,

 

poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi.. vreau sa cumpar un Daihatsu Terios din 1997. Ce parere aveti despre modele mai vechi.. se gasesc greu piese; 140.000 de km la bord sunt prea multi? Consumul mixt este 7.5-8 cum spun vanzatori? Daca este cam ruginita dedesupt este o problema, sau este normal? Conteaza tara din care provine: Germania, Austria..? Taxa de depreciere la aceasta masina tine cont de ce anume? Mentionez ca nu am avut niciodata o masina 4x4 si am condus VW Polo pana acum.

Orice informatie mi-ar fi de folos.

 

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Kat Cluj

Re: Daihatsu Terios

 

Mi-am cumparat Terios-ul(1998) si sunt foarte multumita.

 

p.s. nu ma pot abtine sa nu zic.. ca sunt fffoarte dezamagita de "raspunsurile" primite pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Daihatsu Terios

 

Nu trebuie sa fii dezamagita pentru ca ai fi avut mai multe rezultate daca deschideai un thread separat.

Terios e o masina bunicica , urmasul lui Feroza pare-se , insa mai mult facuta in stilul SUV.

Nu mai e asa de solida , subansamblele sunt mai fragile (planetare , transmisii etc) dar isi face treaba bine.

Ceea ce e un mare dezavantaj pt mine la masina aia este motorasul de 1.3 care e un motor de ture si trebuie solicitat serios => Consum maricel.

Sa o stapanesti sanatoasa si arde niste poze pe un topic al tau ca sa vedem si noi "bestia". :br O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Eu unul acum am vazut discutia prima oara. Nu ca as sti multe despre Terios, dar in principiu pot spune cam asa:

- Daca motorul are 140.000km pe bune, facuti responsabil, si cu revizii in regula, atunci e boboc, nu ai de ce sa iti faci griji, e lucru japonez.

- Consumul este dat in regim mixt, dar asteapta-te sa urce spectaculos le mers in teren

- E o masina destul de robusta, dar rugina poate fi o problema, intrucat nu mai este construita pe sasiu, ci este cu caroserie autoportanta. Depinde de localizare si de suprafata ruginita, un tinichigiu te poate sfatui mai bine decat niste neni de pe forum care nu au vazut nici macar poze. :)

 

Sa o stapanesti sanatoasa, sa te bucuri de ea, si sa nu uiti ca nu este totusi un 4x4, ci un SUV si sa nu ii ceri sa faca lucruri pentru care nu a fost gandita. Este o masina cu care poti sa iesi de pe drumurile asfaltate si care te va ajuta in conditii mai grele (iarna->zapada, vara->noroi moderat) atat prin faptul ca e un pic mai inalta decat o masina obisnuita de strada, cat si pentru ca trage cu toate 4 rotile.

 

Si POZEEE!!! :)

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Mai este cineva pe aici cu Terios? si eu am unul din 2002 cu 120.000km la bord... merge super bine... dupa ce il inmatriculez vreau sa ies si la ceva offroad... mai usor ca pentru el asa...:ca

Daihatsu Terios 1.3 2002 you can go faster... I can go anywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Salutare!

 

Eu am avut Daihatsu Terios Euro 2, an fabricatie 1998, de 83 cp, iar acum am unul din 2000 Euro 3 de 86cp.

 

Acum sa imi dau cu parerea!

 

In ceea ce privete motorizarea:

- varianta Euro 2, distributie curea, este foarte turat motorul are cuplul de 100 Nm la turatii astronomice iar cei 83 cp la 6100 rpm, daca vrei putere tr turata de ii sar pistoanele prin capota. consumul era de 12l/100km in oras si 8.5l/100km afara adica mult pt asa o masina cu toate ca este 4x4 permanent Consum oficial oras: 11.1l - extern 7.3l - mixt 8.6l.

-varianta Euro 3, distributie lant, alte rapoarte la cutia de viteze functioneaza la turatii mult mai mici 120Nm la 3200rpm ceea ce este ok, iar cei 86cp la 6000rpm. Masina este mult mai puternica iar la consum 7,8l/100km (urban 130km extern 340km). Nu am masina de foarte mult timp asa ca nu am putut face consumul in oras si afara dar am sa revin. Consum oficial oras: 9,4l - extern 6,8l - mixt 7,7l.

 

Modele inainte de facelift rugina din belsug, dar nici modelul mai nou nu duce lipsa.

Unde exista: pod pedalier, lonjeroane, unde sunt balamalele de la scaunele din spate, mai exact balamaua spatarului (adica deasupra arcului), sub overfendere.

 

Ceea ce tine de comportament:

- daca vrei sa fi mai viteaz ai senzatia ca te rastorni in curbe, doar ai senzatie pt ca eu m-am intors cu frana de mana si nu am murit iar masina este intreaga;

- in teren este super, daca ai cauciucuri bune te ti dupa orice 4x4 fara probleme;

- viteza de drum este 90-100 (merge precum o albina si consum bun) viteza maxima conform cartii 140km/h;

- pt depasiri tr turat - la cea Euro 3 merge cu a V-a pt ca este mai sprintena, dar la cea euro2 cere a IV-a in depasiri, altfel nu trage, 5000-5500rpm, dupa care urmatoarea viteza, iar daca va ambitionati sa depasiti cu a V-a o sa depasiti mai greu decat o dacie 1300.

  • Like 1
Suzuki Vitara my offroader!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Reinviez acest topic...si as dori o informatie din partea lui Dorin_Z sau altcineva in masura sa o ofere.

 

Intentionez sa achizitionez un Terios Euro 2 sau 3, asta vom vedea, eu inclin catre varianta Euro 3 din motivele descrise mai sus de Dorin_Z ref la functionare. Insa, doresc sa aiba cutie viteza automata, nu manuala, o va conduce sotia in timpul saptamanii.

 

Ceva recomandari in aceasta privinta ? Ce provenienta are CVA la Terios ? Sfaturi ?

 

Multumesc anticipat.

Editat de Endevour
“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

salut , nu-ti lasa sotia la volanul teriosului , nu-l vei mai vedea pt mult timp, eu am primit acest sfat si nu l-am ascultat desi cand l-am cumparat nici nu vroia sa se urce in el, amu undei zapada mai mare si balta mai adanca si un terios in ea , acolo e si a mea doamna si nici nu se da jos sa vada cea facut, e masina buna sfatui euro 3 (distributie pe lant) merge bine tare , anul trecut a mea doamna ia dat 140km/h pe A1 si in cartea tehnica scrie vit maxima 147 km/h si inca mai avea pedala..... sa nu te superi e doar un sfat o zi cat mai buna

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Terios de 1.3 din 2002 are motor de toyota? Ma tenteaza unul cu cutie automata. Intr-un anunt pe internet, vanzatorul zicea ca are motor de Toyota.

Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Daihatsu Terios

 

Terios de 1.3 din 2002 are motor de toyota? Ma tenteaza unul cu cutie automata. Intr-un anunt pe internet, vanzatorul zicea ca are motor de Toyota.

nu. Terios cu Toyota in combinatie s-a facut dupa 2006. e vrajeala asta. si nu are nici o legatura nici cu motorul de 1.3 dupa suzuki cum mai bat unii campii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare