Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top


omoroka

Postări Recomandate

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

daca hardtopul are usile identice cu cel cabrio , nu este posibila decuparea partii metalice si inlocuirea prelatei ? (prinderi cu suruburi) operatie reversibila din 2 in 2 ani ... la ITP ... asa ai putea cumpara mai ieftin o caroserie cu rugina

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

daca hardtopul are usile identice cu cel cabrio , nu este posibila decuparea partii metalice si inlocuirea prelatei ? (prinderi cu suruburi) operatie reversibila din 2 in 2 ani ... la ITP ... asa ai putea cumpara mai ieftin o caroserie cu rugina

 

m-am gandit si eu la asta. s-ar putea sa mearga. mai greu un pic la usa din spate dar pana la urma cred ca s-ar putea rezolva si acolo chiar

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

nu-ti recomand, vine vara, caldura. Nu ai A/C.

Fiind decapotenta, ajuta.

 

Eu te in indrum spre tinichigiu.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

nu-ti recomand, vine vara, caldura. Nu ai A/C.

Fiind decapotenta, ajuta.

 

Eu te in indrum spre tinichigiu.

 

 

Zici tu? Ajungi acasa negru de jeg. Decapotata e buna doar noaptea sau la offroad, in cazul in care esti primul in coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

demontarea/montarea prelatei nu este chiar atat de simpla + riscul ca o poti deteriora si nici nu este prea ieftina

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Varianta cabrio e buna numai pentru Dorobanti.

Chiar daca mergi in capul coloanei si bate vantul din spate, e tot aia.

Cheltuielile pentru modificare/schimbat caroserie/omologare, ar atinge pretul unei masini de strada decente.

Eu zic sa lasi masinuta aia asa cum e si eventual sa o carpesti daca te ploua in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Am decis deja, o voi baga la tinichigerie cu actuala caroserie. Nici nu am mai trimis scrisoare la RAR. Sambata trecuta tinichigiul mi-a zis ca nu e chiar asa de grav si ca mi-o tine cam 2 saptamani. Duminica i-am scos plasticele de la praguri si linoleumul din habitaclu ocazie cu care am mai descoperit ceva gauri :grin:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Si a mea e inca in lucru. Baietii au inceput deja sa peticeasca la ea. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac si niste poze. Avea gauri destul de urate in caroserie dar parca totusi nu chiar atat de rau cat are a ta thenoizz :grin:

 

Cred ca mai sta cel putin o saptamana in service. I-am luat pana la urma si niste bushwakere de 12cm de al carui finisaj nu sunt multumit deloc dar pe care, a zis tinichigiul, le rezolva el cu o vopsea brobonata care sa mascheze imperfectiunile.

 

Deabia astept sa o scot din service si sa o pun la drum, pentru ca am deja o gramada de trasee in cap pentru anul asta.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Si a mea e inca in lucru. Baietii au inceput deja sa peticeasca la ea. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac si niste poze. Avea gauri destul de urate in caroserie dar parca totusi nu chiar atat de rau cat are a ta thenoizz :grin:

 

Cred ca mai sta cel putin o saptamana in service. I-am luat pana la urma si niste bushwakere de 12cm de al carui finisaj nu sunt multumit deloc dar pe care, a zis tinichigiul, le rezolva el cu o vopsea brobonata care sa mascheze imperfectiunile.

 

Deabia astept sa o scot din service si sa o pun la drum, pentru ca am deja o gramada de trasee in cap pentru anul asta.

 

Am trecut acum doua zile pe strada ta si nu am mai vazut Samuraiul parcat "pe coltul trotoarului". Am zis ca esti plecat pe undeva. :grin: Dar acum am descoperit topicul tau. Pana la urma cred ca ai facut cea mai buna alegere. Acum doi ani si al meu Samurai a avut parte de un tratament complet. Atasez doar cateva poze mai jos. Spor la treab si asteptam traseele tale.:banana Si poate niste poze cu stadiul actual al reparatiei.

89.thumb.jpg.a6d8f301b58dda4672d6e9038987ffd5.jpg

51.thumb.jpg.5410bbc6180c5a3486c0428ecfb34946.jpg

31_1.thumb.jpg.9de7739b23da8570df68fafad5913440.jpg

34.thumb.jpg.00ed70dd455a1fdd72f40b5e3b3ecb43.jpg

82.thumb.jpg.d505bea725fe17e8e614635985034796.jpg

61.thumb.jpg.ff5458db45e4ba7299c4ac2447c3258f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Si a mea e inca in lucru. Baietii au inceput deja sa peticeasca la ea. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac si niste poze. Avea gauri destul de urate in caroserie dar parca totusi nu chiar atat de rau cat are a ta thenoizz :grin:

 

Cred ca mai sta cel putin o saptamana in service. I-am luat pana la urma si niste bushwakere de 12cm de al carui finisaj nu sunt multumit deloc dar pe care, a zis tinichigiul, le rezolva el cu o vopsea brobonata care sa mascheze imperfectiunile.

 

Deabia astept sa o scot din service si sa o pun la drum, pentru ca am deja o gramada de trasee in cap pentru anul asta.[/

 

 

cum au prinderea bushwakerele?in mai intru si eu cu veveritoiul la tinichigiu si as vrea sa pun aparatori de plastic...daca ai ceva poze cu ele te rog sa le afisezi..ms

audi a4b8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Si a mea e inca in lucru. Baietii au inceput deja sa peticeasca la ea. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac si niste poze. Avea gauri destul de urate in caroserie dar parca totusi nu chiar atat de rau cat are a ta thenoizz :grin:

 

Cred ca mai sta cel putin o saptamana in service. I-am luat pana la urma si niste bushwakere de 12cm de al carui finisaj nu sunt multumit deloc dar pe care, a zis tinichigiul, le rezolva el cu o vopsea brobonata care sa mascheze imperfectiunile.

 

Deabia astept sa o scot din service si sa o pun la drum, pentru ca am deja o gramada de trasee in cap pentru anul asta.[/

 

 

cum au prinderea bushwakerele?in mai intru si eu cu veveritoiul la tinichigiu si as vrea sa pun aparatori de plastic...daca ai ceva poze cu ele te rog sa le afisezi..ms

 

Ori le prinzi cu holsuruburi ori sudezi de caroserie suruburi de care mai apoi fixezi fenderele. Eu unu nu sunt multumit de calitatea lor si tare mi-e teama ca la prima iesire se vor face tandari, pentru ca par destul de fragile. Eu insa am luat acele overfendere de 12cm care se vand pe okazii.ro de catre un tip din Baia Mare. Mai sunt unele pe care le vinde Abrudila aici pe forum si am inteles de la colegi ca sunt mult mai ingrijit facute... insa sunt de 15cm iar pt mine era prea mult.

 

Saptamana viitoare scot masina de la tinichigii si va dau mai multe detalii. Daca nu-mi plac cum vin le veti regasi in curand de vanzare foarte convenabil aici pe forum :ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

si noi vrem sa vedem cum a iesit ca si eu muncesc toata ziua la el:br

Suzuki samurai 1.6 8 valve vitara, land rover discovery 1 300 tdi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Tot de la cel din Baia Mare mi-am luat si eu si cam prost finissate, dar asta nu e o problema, ca se rezolva, in schib fragile, daca le prinzi de o parte iar cealalta parte a overfenderului sta in contragreutate, trosneste un pic asa.

Astea sunt asa cam de prezentare si apoi le scoti si pui dealea de balaceala. Spor la treaba cu caroseria ca si eu am treminat-o de facut.

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Tot de la cel din Baia Mare mi-am luat si eu si cam prost finissate, dar asta nu e o problema, ca se rezolva, in schib fragile, daca le prinzi de o parte iar cealalta parte a overfenderului sta in contragreutate, trosneste un pic asa.

Astea sunt asa cam de prezentare si apoi le scoti si pui dealea de balaceala. Spor la treaba cu caroseria ca si eu am treminat-o de facut.

 

S-auzim de bine

 

Asa e, se pleznesc cam usor. Dar la fel de usor se si schimba cu altele :grin:

Sper sa ma tina 2 3 iesiri macar :ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

nu am facut asa ceva dar imi vine in minte o intrebare...

cum e cu instalatia electrica....stiti , snopul de fire ce trece dinspre motor spre bord...

se taie si refac toate?

 

Se scot mufele!

 

Dk instalatia electrica e in mintile ei, nu-i nimic special. Exista un snop care merge pe motor. Acesta se cupleaza cu un alt snop care face legatura cu bordul (intrumente, releele din dreapta, etc). Mai exista unul care pleaca spre spate.

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Mai @omoroka, Sami e o jucarie! Se reface caroseria fara probleme! E simpla, mica si usoara. La a mea a fost refacuta complet si tine foarte bine.

Despre schimbat caroserie... ce e pe site e una si realitatea e alta. Practic, recarosarile nu mai sunt permise decat cu foarte mare dificultate (de cand am intrat in UE). Se considera ca o masina care are de schimbat caroserie sau shasiu si-a cam trait traiul si e cazul sa cumperi alta.

 

Parerea mea este ca ai ales bine!

Succes!

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

@omoroka, ti-am vazut masina sambata in service , si nu mi s-a parut ca ai asa multa rugina . Chiar m-am uita la ea ca , cunosteam FLORICELELE :grin: si nu am vazut asa multa rugina . Crede-ma ca am vazut alte " veverite " cum va place voua sa le spuneti :grin: care mai aveau ceva tabla pe ele ca in rest erau pline de rugina .

Toyota Hilux 2.5 D-4D

Skoda Octavia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

@omoroka, ti-am vazut masina sambata in service , si nu mi s-a parut ca ai asa multa rugina . Chiar m-am uita la ea ca , cunosteam FLORICELELE :grin: si nu am vazut asa multa rugina . Crede-ma ca am vazut alte " veverite " cum va place voua sa le spuneti :grin: care mai aveau ceva tabla pe ele ca in rest erau pline de rugina .

 

Ehe, pai sambata erau gaurile astupate deja. Ieri am vizitat-o si eu din nou si incepusera baietii sa terosoneze la ea. Intradevar nu a avut rugina vizibila chiar ca alte veverite, majoritatea gaurilor fiind in interior la podea.

 

Deabia astept sa o scot in weekend la o plimbare :wink:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare