Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top


omoroka

Postări Recomandate

Bine v-am regasit... cu o noua tema :grin:

 

Dupa ce saptamana asta am facut o investigatie asupra starii caroseriei mele in vederea efectuarii unei tinichigerii, am ajuns la concluzia ca mai indicat ar fi poate sa o inlocuiesc cu totul. Si pentru ca oricum uram modelul meu de caroserie (pick-up) poate ar fi cazul sa o inlocuiesc cu una full-metal-top.

 

Aaa, ce probleme are caroserie mea actuala, pai are asa:

- gauri in contararipi cat sa bagi mana pe acolo si sa ti-o prinzi la motor :ha:

- gauri in aripi sub overfendere care dau spre motor;

- gauri in spatele banchetelor din fata cat sa vezi starea terenului de afara :grin:

- rugina umflata la podea in zona usii spate;

- multe alte rugini, unele cred ca nici nu le-am depistat inca;

 

 

Avantajele inlocuirii ar fi mai multe:

1. scap de zgomotele produse de hardtop/softop;

2. tinichigii vor putea lucra mult mai bine la caroseria scoasa in totalitate de pe masina (nu ma astept ca noua caroserie sa nu aiba nevoie de tinichigerie :grin:)

3. pot opta cu aceasta ocazie pentru o alta culoare;

4. pot chiar schimba floricelele de pe caroserie cu altceva... de exemplu... norisori :ha::ha::ha:

 

Intrebarile mele ar fi:

1. a mai incercat cineva asa ceva?

2. cat de greu ar putea sa fie demontarea si montarea noii caroserii?

3. ce dificultati as putea intampina?

4. trebuie sa schimb ceva in talon daca ma decid totusi sa pastrez culoarea originala a masinii?

 

Multumesc

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Caroserie metalica e ok. Eu am efectuat singur demontarea si remontarea pe sasiu. Nu este complicat, nu iti trebuie scule speciale si nici ajutoare pe tot parcursul demontarii si remontarii. Ai decat vreo 12 piulite de desfacut, ce prind caroseria de sasiu, restul suruburi la bari si altele.

Am intampinat greutati la dezmortirea lor din rugina, si le-am dovedit pana la urma.

La ridicarea si repunerea pe caroserie am utilizat o macara cu lant de 2 t, cu toate ca ea are cateva sute de kg. Operatiunile acestea trebuie facute cu atentie pentru a nu deforma elementele caroseriei cu ancorele in momentul ridicarii, suspendarii si remontarii. Eu am legat-o cu chinga pe sub caroserie de jur imprejur. Macaraua am fixat-o deasupra masinii la circa 2m pentru a-mi permite extragerea sasiului pe roti.

Nu cred ca e problema cu RAR-ul, seria e pe sasiu, dar totusi e bine sa te informezi. Daca pot sa-ti fiu de folos ai tel. meu. :h5

SAMURAI SJ stock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Caroserie metalica e ok. Eu am efectuat singur demontarea si remontarea pe sasiu. Nu este complicat, nu iti trebuie scule speciale si nici ajutoare pe tot parcursul demontarii si remontarii. Ai decat vreo 12 piulite de desfacut, ce prind caroseria de sasiu, restul suruburi la bari si altele.

Am intampinat greutati la dezmortirea lor din rugina, si le-am dovedit pana la urma.

La ridicarea si repunerea pe caroserie am utilizat o macara cu lant de 2 t, cu toate ca ea are cateva sute de kg. Operatiunile acestea trebuie facute cu atentie pentru a nu deforma elementele caroseriei cu ancorele in momentul ridicarii, suspendarii si remontarii. Eu am legat-o cu chinga pe sub caroserie de jur imprejur. Macaraua am fixat-o deasupra masinii la circa 2m pentru a-mi permite extragerea sasiului pe roti.

Nu cred ca e problema cu RAR-ul, seria e pe sasiu, dar totusi e bine sa te informezi. Daca pot sa-ti fiu de folos ai tel. meu. :h5

 

Multumesc mult :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

chiar asa simplu nu este la RAR pt ca sunt 2 caroserii diferite adica una este cabrio si cealalta este inchisa,este chestia de omologari

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

chiar asa simplu nu este la RAR pt ca sunt 2 caroserii diferite adica una este cabrio si cealalta este inchisa,este chestia de omologari

 

deci sa inteleg ca fara rar nu scap? trebuie sa ma duc la rar inainte sau dupa modificare?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Ti o dau pe a mea Metalic TOP .... cam lovita partea spate (se poate indrepta ) :P .... mi o dai pe a ta in ce stare e si discutam :)))

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

nu am facut asa ceva dar imi vine in minte o intrebare...

cum e cu instalatia electrica....stiti , snopul de fire ce trece dinspre motor spre bord...

se taie si refac toate?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

nu,snopul de fire se demonteaza de pe prima caroserie si se monteaza pe a doua caroserie

 

buna intrebarea. deci poat fi scoase firele cu tot cu mufe prin peretele de tabla. la asta nu ma gandisem :grin:

@TyH_vl: multumesc de oferta, sa zicem ca am pus ochii deja pe o caroserie pe care urmeaza sa o si vad. Daca nu-mi convine, vorbim :wink:

 

Exista oare riscul de nepotrivire intre caroserii? Ma gandesc de exemplu la cele provenind de pe Japoneze versus Spaniole, dar si SJ versus Samurai.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

cred ca dupa ce faci o vizita la RAR si intrebi ce acta ai nevoie te lasi pagubas ,se schimba categoria deci ai nevoie de un service autorizat care schimba caroseria ( cel putin pe hartie ) care costa in jur de 200 - 400 euro plus omologare individuala la RAR care costa in jur de 700 - 800 lei plus multe altele.........

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

cred ca dupa ce faci o vizita la RAR si intrebi ce acta ai nevoie te lasi pagubas ,se schimba categoria deci ai nevoie de un service autorizat care schimba caroseria ( cel putin pe hartie ) care costa in jur de 200 - 400 euro plus omologare individuala la RAR care costa in jur de 700 - 800 lei plus multe altele.........

 

aoleu! asa de complicat e?

uite o sa ma interesez maine pentru ca am o cunostinta la rar

 

intradevar, uitandu-ma pe CIV la Caroserie apare AE cabriolet

e clar deci ca trebuie schimbat CIV-ul, poate chiar emis un nou talon.

 

asta inseamna identificare RAR, ori mie numai asta imi lipseste la rotile care le am pe ea... si altele :ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

un sfat iti dau si eu care sunt patit in problema caroseriei : repar-o pe a ta: ca alta prea buna nu gasesti. uita-te la ,, a inceput resuscitarea" si vezi cat de ruginita a fost si a mea , si s-a rezolvat problema 100%. spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

un sfat iti dau si eu care sunt patit in problema caroseriei : repar-o pe a ta: ca alta prea buna nu gasesti. uita-te la ,, a inceput resuscitarea" si vezi cat de ruginita a fost si a mea , si s-a rezolvat problema 100%. spor la treaba

 

Foarte frumos si instructiv topicul tau. Din pacate nu am nici spatiu si nici timp pentru astfel de lucari :sc

 

Dar este foarte posibil ca pentru a evita complicatiile schimbarii caroseriei sa trebuiasca sa o repar pe a mea... la un tinichigiu

 

O alta alternativa ar mai fi sa o las asa, ca ine stie de ce copaci o mai dau anul asta :ha:

 

Dar hai sa vedem ce idei mai apar pana una alta:h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

in plus pe caroserie in partea dreapta jos pe stalp langa picioare este o placuta de identificare care este fotografiata in baza de date la RAR

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

in plus pe caroserie in partea dreapta jos pe stalp langa picioare este o placuta de identificare care este fotografiata in baza de date la RAR

 

 

Corect ..... dar crezi ca nu se poate nitui si pe alta caroserie ???? .... merge fara probleme ....

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top ..x

 

@omoroka ..... a mea este cam lovita partea din spate (adica stalpii stg , dr) ... are Roll Cage exterior + interior .... eu vreau sa o tai , intelegi si e cam pacat de ea ca arta bine ... ca rugina nu iti face probleme nu are .... iti pun o poza mai jos sa vezi despre ce e vb ....

 

 

IMG_2866.jpg.91de147d312e344c8285d45775658201.jpg

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top ..x

 

@omoroka ..... a mea este cam lovita partea din spate (adica stalpii stg , dr) ... are Roll Cage exterior + interior .... eu vreau sa o tai , intelegi si e cam pacat de ea ca arta bine ... ca rugina nu iti face probleme nu are .... iti pun o poza mai jos sa vezi despre ce e vb ....

 

 

 

chiar ca e pacat de ea.

incerc sa vorbesc la rar si cu omul care mi-a promis deja o caroserie.

saptamana asta ma decid ce e de facut :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Corect ..... dar crezi ca nu se poate nitui si pe alta caroserie ???? .... merge fara probleme ....

Se gaseste si placuta noua de cumparat ... nu am rabdare sa caut, dar aici gasesti sigur inclusiv pansoane (daca te mananca rau de tot si nu ai cu ce te scarpina:old)http://www.louis.de/_20be03cb771b7150bd07d2492e9c631c9d/index.php?topic=rubrik&menu_rubrik=3

Oricum este inutila inlocuirea placutelor intre ele, atata vreme cat schimbi 2 caroserii care nu sunt dentice si care vor "ranji" in baza de date

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Se gaseste si placuta noua de cumparat ... nu am rabdare sa caut, dar aici gasesti sigur inclusiv pansoane (daca te mananca rau de tot si nu ai cu ce te scarpina:old)http://www.louis.de/_20be03cb771b7150bd07d2492e9c631c9d/index.php?topic=rubrik&menu_rubrik=3

Oricum este inutila inlocuirea placutelor intre ele, atata vreme cat schimbi 2 caroserii care nu sunt dentice si care vor "ranji" in baza de date

 

 

@yuk .... misto tare .... dar nu prea ai inteles ce am vrut sa spun .... ma doare in .... de caroseria sau placute sau de RAR .... am deja alt motor pe Sami de 1 an de zile .... caroseria mea va ajunge sub un flex de marca (Bosch) sa o cheleasca la maxim :)) ....

 

eu doar incercam sa ii fac o propunere lu colegu de mai sus ..... eu o tai oricum ... si cum a lui era plina de rugina , numai bine ... o scoteam eu cu flexul , ... acum intelegi :)))

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

treaba cu rar-ul e complicata. mai bine cauta o caroserie tot cabrio si stai linistit. sau daca insiti sa mergi la rar, cumpara o masina metal top si apoi o vinzi pe a ta.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

Unde scrie in certificat (cel nou) daca e cabriolet sau sedan sau macar ca are tractiune integrala????

 

Daca ai certificat vechi du-te la politie si spune-i ca l-ai pierdut, iti faci altul si nu mai ai probleme pe urma. Iti scanez maine daca vrei si-ti dau un PM cu certificatul meu scos in noiembrie. Nu scrie mai nimic pe el

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

ideea lui Roskat este de cum sa eludezi partea legala. eu nu as face asa ceva pentru ca e o solutie temporara pana a face ITP-ul sau pana a o vinde. la ITP se cere si cartea masinii in care e trecuta felul caroseriei, in cazul de fata cabrio. in cazul vanzarii, viitorul proprietar o sa aiba probleme sigur cu acest aspect.

mai este o varianta: daca esti oprit in trafic pentru alte lumini sau tobe sparte, cauciucuri mari etc ti se retine certificatul si te trimite la rar. acolo te vei prezenta cu cartea masinii si aia o sa constate ca nu ai omologat caroseria si nu o sa te lase sa circuli pana nu montezi caroseria care trebuie sau pana nu o omologhezi.

toate astea inseamna batai de cap, bani multi si sa stai cu frica ca poate te descopera cineva.

eu, in locul tau as cauta tot o caroserie cabrio, mai buna decat ce am si as pune-o fara frica sau sa o repari pe cea care o ai deja pe masina.

bafta in alegeri

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

salutare

 

Caroseria pe care am gasit-o eu de cumparat din sebes este intr-o stare perfecta. Nu are rugina nici macar la contraaripi sau sub overfendere in ciuda faptului ca e din 92

Posibil ca fostul proprietar a tinut-o in garaj, nu stiu, ideea e ca daca ma hotarasc sa o iau o voi si vedea in prealabil... in nici-un caz n-o voi cumpara pe NV :wink:

Trebuie sa ne intelegem, nici a mea nu are rugina mai mult decat alte samuraie. Are gauri in locurile in care cam toate sunt afectate dupa un timp.

 

Treaba cu RAR-ul e intradevar complicata, dar nu neaparat din prizma procedurilor. Treaba se incepe foarte simplu cu completarea formularului http://www.rarom.ro/cs-uploads/10_7_anexaa.pdf apoi se urmaresc instructiunile de mai jos

Scop formular/document:

Se completeaza in vederea stabilirii acceptului de schimbare de caroserie/sasiu la vehiculele omologate/inmatriculate in Romania. Se considera ca doua caroserii/sasiuri sunt compatibile daca ele sunt destinate unor vehicule identice cel putin in ceea ce priveste urmatoarele caracteristici:

- Marca, admitandu-se ca exceptie vehiculele fabricate sub licenta;

- Tipul desemnat de catre constructor in conformitate cu definitia din directiva-cadru specifica (pentru toate categoriile de vehicule);

- Tipul caroseriei (numai pentru vehiculele din categoria M);

- Numarul de axe (pentru toate categoriile de vehicule).

 

Nu se va elibera Nota privind inlocuirea de caroserie/sasiu la autovehiculele blocate in baza de date a RAR., cu exceptia cazurilor instrumentate de entitatile abilitate ale Ministerului Administratiei si Internelor, pe baza acceptului acestora.

Nu se va elibera Nota privind inlocuirea de caroserie/sasiu in situatia in care caroseriile/sasiurile care urmeaza a le inlocui pe cele initiale nu au poansonat numarul de identificare, intrucat nu exista certitudinea faptului ca sunt construite de firme autorizate. Fac exceptie subansamblurile noi, pentru care se prezinta un document de achizitie din partea producatorului sau reprezentantului sau autorizat.

Precizari de completare:

- Se completeaza datele din formular/document;

- Se ataseaza copii dupa cartea de identitate a vehiculului, documentul de inmatriculare din tara de provenienta a vehiculului de la care provine caroseria/sasiul de schimb.

Modalitati de trimitere:

E-mail, fax, posta sau personal la oricare dintre sediile RAR.

Necesita inregistrare: DA

 

Lucrurile incep sa se complice in momentul in care RAR-ul va trebui sa omologheze masina din nou si prin faptul ca trebuie mers la anumite ateliere service atestate de ei pentru schimbarea caroseriei. Asta presupune probleme cel putin din cauza modificarilor aduse la masina mea: roti mari, flanse, lipsa bara stabilizatoare, bara HD, suspensie inaltata, etc.... totusi nimic care sa nu fie rezolvabil fara ceva truda suplimentara... si bani suplimentari evident.

 

Deci pana la urma toata treaba e o simpla socoteala de bani, timp si nervi necesari acestei operatiuni :grin:

 

Voi completa formularul cu pricina si-l voi trimite pe e-mail, cel putin din curiozitatea de a vedea raspunsul lor si va tin la curent. Sambata merg si la atelierul de tinichigerie vizat de mine sa dezbat si cu oamenii de acolo cum ar fi mai bine din perspectiva lor.

 

@Roskat la mine in CIV scrie cabrio la rubrica 2 Caroserie :wink:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

 

interesanta discutia , m-a batut gandul sa ii confectionez sau sa-i fac un transplant de caroserie dar cum explica un coleg ceva mai sus ,ii complicat si nu isi are rostul ,incerc sa nu fiu prea tare off topic dar si la bulgari cand am fost ,se incearca si reusesc sa respecte cam ce ii tiparit in acte , in cazul in care ai modificari majore ,ai doua variante , comisie ,.........care tradus ,inseamna alte taxe de omologare (constatare)care se rezolva rapid ,ori se revine la forma si aspectul initial ,deci balanta se inclina in defavoarea schimbarii ,bine asta in cazul in care ai masina inmatriculata sub o forma sau alta , daca o folosesti doar in off road poti sa ii dai si forma de satelit spatial.........

amintirile cele mai frumoase le am din........vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare