Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 44

Data Inscriere
    Oct 2010

Implicit Re: Inlocuire caroserie Samurai, soft top cu full-metal-top

Unde scrie in certificat (cel nou) daca e cabriolet sau sedan sau macar ca are tractiune integrala????

Daca ai certificat vechi du-te la politie si spune-i ca l-ai pierdut, iti faci altul si nu mai ai probleme pe urma. Iti scanez maine daca vrei si-ti dau un PM cu certificatul meu scos in noiembrie. Nu scrie mai nimic pe el

Data Inscriere
    Oct 2009
    Varsta
    35
    Masina
    suzuki vitara 1.6 carb.SWB suzuki vitara 1,6, 16v LWB

ideea lui Roskat este de cum sa eludezi partea legala. eu nu as face asa ceva pentru ca e o solutie temporara pana a face ITP-ul sau pana a o vinde. la ITP se cere si cartea masinii in care e trecuta felul caroseriei, in cazul de fata cabrio. in cazul vanzarii, viitorul proprietar o sa aiba probleme sigur cu acest aspect.
    mai este o varianta: daca esti oprit in trafic pentru alte lumini sau tobe sparte, cauciucuri mari etc ti se retine certificatul si te trimite la rar. acolo te vei prezenta cu cartea masinii si aia o sa constate ca nu ai omologat caroseria si nu o sa te lase sa circuli pana nu montezi caroseria care trebuie sau pana nu o omologhezi.
    toate astea inseamna batai de cap, bani multi si sa stai cu frica ca poate te descopera cineva.
    eu, in locul tau as cauta tot o caroserie cabrio, mai buna decat ce am si as pune-o fara frica sau sa o repari pe cea care o ai deja pe masina.
    bafta in alegeri

Data Inscriere
    May 2009
    Masina
    vitara 2.0 137cp

tine cont de faptul ca , cine are o masina cu , caroseria in stare buna, acela va prefera sa o inscrie , nu sa o vinda prin dezmembrare. multa bafta

Data Inscriere
    Apr 2009
    Varsta
    43
    Masina
    Sugiuki Samurai

salutare

Caroseria pe care am gasit-o eu de cumparat din sebes este intr-o stare perfecta. Nu are rugina nici macar la contraaripi sau sub overfendere in ciuda faptului ca e din 92
    Posibil ca fostul proprietar a tinut-o in garaj, nu stiu, ideea e ca daca ma hotarasc sa o iau o voi si vedea in prealabil... in nici-un caz n-o voi cumpara pe NV
    Trebuie sa ne intelegem, nici a mea nu are rugina mai mult decat alte samuraie. Are gauri in locurile in care cam toate sunt afectate dupa un timp.

Treaba cu RAR-ul e intradevar complicata, dar nu neaparat din prizma procedurilor. Treaba se incepe foarte simplu cu completarea formularului http://www.rarom.ro/cs-uploads/10_7_anexaa.pdf apoi se urmaresc instructiunile de mai jos

Scop formular/document:
    Se completeaza in vederea stabilirii acceptului de schimbare de caroserie/sasiu la vehiculele omologate/inmatriculate in Romania. Se considera ca doua caroserii/sasiuri sunt compatibile daca ele sunt destinate unor vehicule identice cel putin in ceea ce priveste urmatoarele caracteristici:
    - Marca, admitandu-se ca exceptie vehiculele fabricate sub licenta;
    - Tipul desemnat de catre constructor in conformitate cu definitia din directiva-cadru specifica (pentru toate categoriile de vehicule);
    - Tipul caroseriei (numai pentru vehiculele din categoria M);
    - Numarul de axe (pentru toate categoriile de vehicule).

Nu se va elibera Nota privind inlocuirea de caroserie/sasiu la autovehiculele blocate in baza de date a RAR., cu exceptia cazurilor instrumentate de entitatile abilitate ale Ministerului Administratiei si Internelor, pe baza acceptului acestora.

Nu se va elibera Nota privind inlocuirea de caroserie/sasiu in situatia in care caroseriile/sasiurile care urmeaza a le inlocui pe cele initiale nu au poansonat numarul de identificare, intrucat nu exista certitudinea faptului ca sunt construite de firme autorizate. Fac exceptie subansamblurile noi, pentru care se prezinta un document de achizitie din partea producatorului sau reprezentantului sau autorizat.
    Precizari de completare:
    - Se completeaza datele din formular/document;
    - Se ataseaza copii dupa cartea de identitate a vehiculului, documentul de inmatriculare din tara de provenienta a vehiculului de la care provine caroseria/sasiul de schimb.

Modalitati de trimitere:
    E-mail, fax, posta sau personal la oricare dintre sediile RAR.

Necesita inregistrare: DA

Lucrurile incep sa se complice in momentul in care RAR-ul va trebui sa omologheze masina din nou si prin faptul ca trebuie mers la anumite ateliere service atestate de ei pentru schimbarea caroseriei. Asta presupune probleme cel putin din cauza modificarilor aduse la masina mea: roti mari, flanse, lipsa bara stabilizatoare, bara HD, suspensie inaltata, etc.... totusi nimic care sa nu fie rezolvabil fara ceva truda suplimentara... si bani suplimentari evident.

Deci pana la urma toata treaba e o simpla socoteala de bani, timp si nervi necesari acestei operatiuni

Voi completa formularul cu pricina si-l voi trimite pe e-mail, cel putin din curiozitatea de a vedea raspunsul lor si va tin la curent. Sambata merg si la atelierul de tinichigerie vizat de mine sa dezbat si cu oamenii de acolo cum ar fi mai bine din perspectiva lor.

@Roskat la mine in CIV scrie cabrio la rubrica 2 Caroserie
    Va salut !

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Nov 2009
    Varsta
    46
    Masina
    Suzuki GS 550 E,Logan MCV1,6 Mitsubishi Pajero 2,5 LWB.

interesanta discutia , m-a batut gandul sa ii confectionez sau sa-i fac un transplant de caroserie dar cum explica un coleg ceva mai sus ,ii complicat si nu isi are rostul ,incerc sa nu fiu prea tare off topic dar si la bulgari cand am fost ,se incearca si reusesc sa respecte cam ce ii tiparit in acte , in cazul in care ai modificari majore ,ai doua variante , comisie ,.........care tradus ,inseamna alte taxe de omologare (constatare)care se rezolva rapid ,ori se revine la forma si aspectul initial ,deci balanta se inclina in defavoarea schimbarii ,bine asta in cazul in care ai masina inmatriculata sub o forma sau alta , daca o folosesti doar in off road poti sa ii dai si forma de satelit spatial.........
    amintirile cele mai frumoase le am din........vise.

Data Inscriere
    Jan 2011
    Varsta
    34
    Masina
    samurai G13BA '98

daca hardtopul are usile identice cu cel cabrio , nu este posibila decuparea partii metalice si inlocuirea prelatei ? (prinderi cu suruburi) operatie reversibila din 2 in 2 ani ... la ITP ... asa ai putea cumpara mai ieftin o caroserie cu rugina
    Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33
    Cine minte si fura

Data Inscriere
    Apr 2009
    Varsta
    43
    Masina
    Sugiuki Samurai

Citat Postat original de yuk Vizualizare Mesaj
    daca hardtopul are usile identice cu cel cabrio , nu este posibila decuparea partii metalice si inlocuirea prelatei ? (prinderi cu suruburi) operatie reversibila din 2 in 2 ani ... la ITP ... asa ai putea cumpara mai ieftin o caroserie cu rugina
    m-am gandit si eu la asta. s-ar putea sa mearga. mai greu un pic la usa din spate dar pana la urma cred ca s-ar putea rezolva si acolo chiar
    Va salut !

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Mitsubishi Pajero 3.0 V6 24v SWB Cabrio

nu-ti recomand, vine vara, caldura. Nu ai A/C.
    Fiind decapotenta, ajuta.

Eu te in indrum spre tinichigiu.
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Apr 2010
    Masina
    Jimny 1.6 VVT

Citat Postat original de koais Vizualizare Mesaj
    nu-ti recomand, vine vara, caldura. Nu ai A/C.
    Fiind decapotenta, ajuta.

Eu te in indrum spre tinichigiu.

Zici tu? Ajungi acasa negru de jeg. Decapotata e buna doar noaptea sau la offroad, in cazul in care esti primul in coloana.

Data Inscriere
    Jan 2011
    Varsta
    34
    Masina
    samurai G13BA '98

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    demontarea/montarea prelatei nu este chiar atat de simpla + riscul ca o poti deteriora si nici nu este prea ieftina
    Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33
    Cine minte si fura