Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara


Vizitator AndyB78

Postări Recomandate

Vizitator AndyB78

Sper sa nu comit vreo incalcare a regulamentului. Din pacate eu fiind incepator nici nu prea stiu ce sa caut dar stiu ce ma intereseaza la acest moment: sa-mi fac o idee despre costurile medii anuale de intretinere a unui Suzuki Vitara/Grand Vitara cu o vechime de 8-12 ani.

 

Scopul este unul simplu: doresc sa-mi iau asa ceva dar nu sunt sigur ca sunt pregatit pentru asa ceva (financiar si oricum altcumva). Scopul masinii ar fi drumuri pe munte, prin delta dar si in oras.

 

Imi dau seama ca variaza semnificativ costurile in functie de noroc, de ce piese se gasesc si multe altele dar m-ar interesa un ordin de marime al costului uzual de intretinere (de exemplu 200, 500, 1000, 2000 de euro pe an).

 

Daca ma puteti ajuta cu aprecieri cei care aveti experienta cu asa ceva v-as ramane recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Din pacate nu cred ca niciunul dintre noi nu a facut vrodata un calcul amanuntit al banilor bagati in masini.Eu personal nici nu vreau sa stiu exact citi bani am bagat in diverse masini de-a lungul anilor ca sigur as lua-o razna:ha::ha:.Cred ca pt ce vrei sa afli tu trebuie sa angajezi un institut de statistica care sa munceasca vreo 2 luni facind sondaje pina reuseste sa iti dea procentele(sumele) dorite de tine.:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

daca ma gandesc repede, fara a face o analiza detaliata ... as imparti costurile in 3:

 

1. intretinere curenta (uleiuri, consumabile etc.) ... costurile sunt nesemnificative

 

2. reparatii curente ... depinde ce faci cu masina; daca mergi pe forestiere si reparatiile sunt nesemnificative; daca invers, cauti belele cu lumanarea ... probabil ca 1000E (depinde si cat de des iesi la plimbare)

 

3. up-grade ... cerul este limita la cheltuieli :grin: ... dar chiar si asa este mult mai ieftin decat la alte masini

 

 

 

e o estimare pur subiectiva, dar oricum este una dintre cele mai putin costisitoare masini

 

si mai bine cumperi o masina mai mica dar o intretii corespunzator decat sa cumperi un tanc pe care sa il peticesti tot timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndyB78

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

2. reparatii curente ... depinde ce faci cu masina; daca mergi pe forestiere si reparatiile sunt nesemnificative; daca invers, cauti belele cu lumanarea ... probabil ca 1000E (depinde si cat de des iesi la plimbare)

Multumesc frumos. Este exact genul de raspuns pe care il asteptam. Iar suma estimativa de 1000 de Euro pe an pentru umblat pe toti coclaurii (daca am inteles eu bine raspunsul) este una acceptabila pentru un offroad.

 

Pentru costurile normale de rulare (carburant, asigurari, amenzi) sunt relativ predictibile si oricum nu depind foarte mult de masina ci mai curand de cat si cum circuli.

 

Cat pentru restul (upgrade-uri) se mai vede si in timp si in functie de cati bani dispui si de ce nevoi mai apar. Dar costul reparatiilor este zic eu esential. De asta am si intrebat.

 

si mai bine cumperi o masina mai mica dar o intretii corespunzator decat sa cumperi un tanc pe care sa il peticesti tot timpul

Oricum nu am bani de un tanc (chiar si fara peticit tot timpul). De asta m-am orientat in primul rand spre Grand Vitara. Acum sa vedem daca voi avea noroc de una SH care sa functioneze normal (sa nu aibe vreo problema ascunsa etc).

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Fratilor va intelegeti ca tanda si cu manda no offence(colegul dan aproxima la vitara,celalalt baga si gv-ul in aceeasi oala)!Cum pot fi nesemnificative costurile consumabilelor la gv cind doar uleiul folosit la schimb e 50 euro(cred ca si la vitara e la fel)?daca mai adaugi filtrele ajungi lejer la 100 euro per schimb!Iar daca iti iubesti masina si te mai si duci pe dealuri(praf mult) faci schimbul pe la maxim 6000 de km asa ca uite cum se duc vreo 200 -300 de euro numai pe ulei/an!Plus aia plus ailalta etc,etc personal am cheltuit anul trecut peste 1000 de euro doar pt intretinerea curenta fara sa ies pe dealuri.Doar patru cauciucuri noi(AT-uri) mai de doamne ajuta ca sa poti iesi in teren cit de cit , costa cam 700 de euro asa ca de unde 1000 euro suma fixa?

Ii recomand colegului andy sa lectureze chestia asta http://www.unixauto.ro/ ca sa isi faca o idee de ce inseamna costuri de intretinere a unui gv.Spre deosebire de vitare unde piata dezmembrarilor abunda de masini aduse de afara la gv nici daca dai cu pusca nu gasesti nimic la dezmembrari asa ca ce calcule sa faci...................

Faptul ca am raspuns evaziv nu a fost ca sa te descurajez ci ca sa iti arat ca la masini ca si la femei nu poti face calcule precise cit o sa coste exact,poti doar sa banuiesti.

 

PS:mi-am adus aminte ca baba:un pivot e in jur de 200 euro(e cu tot cu brat) deci de unde ieftin..................................

Editat de grandvitara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

:g O parere cinstita care face toti banii. Trebuie sa stii cum sa-ti pastrezi utilajul in stare buna.

 

Daca mai si respecti masina(de, ca sa te respecte si ea cind ai nevoie:ha:) deja ai pus-o(ma refer la bani).Iar daca nu faci bani cu ciocanul (nu am reusit inca dar ma stradui:ha::ha:)totul devine extraordinar de costisitor.

Editat de grandvitara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Astazi se pare ca o voi aduce acasa pe Suzi de la "doctor". Suzi este o Suzuki Vitara din 1994. Am dus-o la mecanic pentru un check up. Va voi informa in privinta costului dupa ce mi se va face nota de plata. Mentionez ca Suzi este o doamna si merge doar pe asfalt sau gropile din asfalt asa ca pentru o Suzuki dusa pe coclauri costrurile de intretinere ar putea fi triple.

Operatii:

- schimbat ulei: motor, cutie viteze, grup

-schimbat filtre: aer, ulei, benzina

- 1 rulment

- 1 simering grup

- 3 curele

- lichid racire(apa+antigel)

- bujii

Urmeza sa schimb incaltarile...toate 5.

Pana acum uleiurile, filtrele si bujiile m-au costat in jur de 500 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Se pare ca doar astazi imi voi aduce "copilul" acasa. Citind pe forum am mai gasit o chestie ce va trebui schimbata(cu siguranta) si anume sonda lambda.

Pana in acest moment toate schimbarile pe care le-am enumerat in postul anterior ma costa vreo 1700 lei (cu tot cu manopera).

Urmeaza anvelopele care ma vor costa vreo 2000 lei....

Dar macar stiu ca Suzi nu sufera :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

ai dreptate, trebuia sa precizez ca ma refer la vitara (trebuie sa adaug masina la semnatura) si nu cred ca am dat preturi fixe

 

 

filtre si ulei motor (filtre Mann/Bosh si ulei 5W40 sintetic) ... cam 60 Euro, pe link-ul dat de tine;

 

eu cred ca sunt niste preturi rezonabile

 

 

 

cauciucurile nu le-as baga la consumabile, nici pivotii

 

oricum un pivot de Vitara e sub 40 E cel mai scump ... pana la 200 mai este ... si nu ii schimbi ca pe ulei

 

cauciucuri mai mari, de noroi, SL, BL, troliu etc. cred ca intra la categoria modificari ... nu intretinere, din cauza asta nici nu le-am pus la socoteala

 

 

cu exceptia pivotilor eu alte piese nu am avut de schimbat la masina, nu pentru ca "nu o respect" ci pentru ca mecanicul nu a gasit nimic care sa necesite reparatii ... am prezentat costurile din experienta proprie

 

cu mentiunea ca ma refer la Vitara (la GV nu stiu care sunt preturile) ... cred in continuare ca e o masina ieftin de intretinut

 

sub asta cred ca mai este doar Samuraiul si apoi mersul pe jos :old

 

 

 

Fratilor va intelegeti ca tanda si cu manda no offence(colegul dan aproxima la vitara,celalalt baga si gv-ul in aceeasi oala)!Cum pot fi nesemnificative costurile consumabilelor la gv cind doar uleiul folosit la schimb e 50 euro(cred ca si la vitara e la fel)?daca mai adaugi filtrele ajungi lejer la 100 euro per schimb!Iar daca iti iubesti masina si te mai si duci pe dealuri(praf mult) faci schimbul pe la maxim 6000 de km asa ca uite cum se duc vreo 200 -300 de euro numai pe ulei/an!Plus aia plus ailalta etc,etc personal am cheltuit anul trecut peste 1000 de euro doar pt intretinerea curenta fara sa ies pe dealuri.Doar patru cauciucuri noi(AT-uri) mai de doamne ajuta ca sa poti iesi in teren cit de cit , costa cam 700 de euro asa ca de unde 1000 euro suma fixa?

Ii recomand colegului andy sa lectureze chestia asta http://www.unixauto.ro/ ca sa isi faca o idee de ce inseamna costuri de intretinere a unui gv.Spre deosebire de vitare unde piata dezmembrarilor abunda de masini aduse de afara la gv nici daca dai cu pusca nu gasesti nimic la dezmembrari asa ca ce calcule sa faci...................

Faptul ca am raspuns evaziv nu a fost ca sa te descurajez ci ca sa iti arat ca la masini ca si la femei nu poti face calcule precise cit o sa coste exact,poti doar sa banuiesti.

 

PS:mi-am adus aminte ca baba:un pivot e in jur de 200 euro(e cu tot cu brat) deci de unde ieftin..................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Astazi se pare ca o voi aduce acasa pe Suzi de la "doctor". Suzi este o Suzuki Vitara din 1994. Am dus-o la mecanic pentru un check up. Va voi informa in privinta costului dupa ce mi se va face nota de plata. Mentionez ca Suzi este o doamna si merge doar pe asfalt sau gropile din asfalt asa ca pentru o Suzuki dusa pe coclauri costrurile de intretinere ar putea fi triple.

Operatii:

- schimbat ulei: motor, cutie viteze, grup

-schimbat filtre: aer, ulei, benzina

- 1 rulment

- 1 simering grup

- 3 curele

- lichid racire(apa+antigel)

- bujii

Urmeza sa schimb incaltarile...toate 5.

Pana acum uleiurile, filtrele si bujiile m-au costat in jur de 500 lei

 

Mai jos ai zis ca totul cu manopera te-a costat 1700.

Mai raman - 1 rulment

- 1 simering grup

- 3 curele

- lichid racire(apa+antigel)

si manopera 1200 Ron.

 

Mi se pare scump.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

gresit. manopera a fost 300 lei. restul au fost piesele: uleiurile, filtrele, bujiile, simeringul, rulmentul, curelele. Adevarul e ultimile piese mi s-au parut cam scumpe(simeringul, rulmentul si 3 curele). Au mai fost si alte mici reparatii: usa din spate care nu se inchidea bine si cel mai important alarma care-ti spune: cascatule, ai lasat farurile aprinse!(am talentul de a lasa farurile aprinse)

Deci: 300 manopera+1400 piesele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

gresit. manopera a fost 300 lei. restul au fost piesele: uleiurile, filtrele, bujiile, simeringul, rulmentul, curelele. Adevarul e ultimile piese mi s-au parut cam scumpe(simeringul, rulmentul si 3 curele). Au mai fost si alte mici reparatii: usa din spate care nu se inchidea bine si cel mai important alarma care-ti spune: cascatule, ai lasat farurile aprinse!(am talentul de a lasa farurile aprinse)

Deci: 300 manopera+1400 piesele

 

Trebuia sa te exprimi corect de la inceput :br

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Mai jos ai zis ca totul cu manopera te-a costat 1700.

Mai raman - 1 rulment

- 1 simering grup

- 3 curele

- lichid racire(apa+antigel)

si manopera 1200 Ron.

 

Mi se pare scump.

 

Probabil curierul a costat mai mult decat piesele :uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Trebuia sa te exprimi corect de la inceput :br

eu m-am exprimat corect: am spus clar ca uleiul, filtrele si bujiile au costat 500 lei. Restul a venit dupa achizitionarea acestora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Multumesc frumos. Este exact genul de raspuns pe care il asteptam. Iar suma estimativa de 1000 de Euro pe an pentru umblat pe toti coclaurii (daca am inteles eu bine raspunsul) este una acceptabila pentru un offroad.

 

 

ca sa ajungi sa faci reparatii de 1000eur pt ca ai bagat-o pe coclauri...cred ca trebuie sa bagi in ea cam de la 2000eur-2500eur in sus.

eu am de gand sa fac o combinatie cam ca a ta idee. coclauri amabili+oras+munte prietenos.

 

semnat: proaspat propitar de vitara (am incercat sa fiu mai pedofil dar mai tanara de '89 nu am gasit...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Vitara= intretinere ieftina dar...frecventa!:ooo

 

Nu cred ca exista vreo masina care sa nu necesite atentie frecventa!Pina de curind credeam ca doar tancurile is mai rezistente dar dupa ce am vazut un documentar la Discovery despre Abrams-urile americane am descoperit ca si aia le gidila saptaminal:ha::ha:Asa ca de la Ala Z toate masinile se intretin frecvent(exceptia o fac desigur carutele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator greyland

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Vitara= intretinere ieftina dar...frecventa!:ooo

 

Sunt masini noi care dau kix pe asfalt, off road-ul e off road si nici macar Dumnezeu nu e perfect . Am un prieten care este proprietarul unei Vitare, cu varsta de vreo 15 ani, si in 5 ani de off road de dificultate medie, sa zicem, a facut doar schimburile necesare: ulei si filtre.Probabil trebuie sa percepi o astef de masina nu ca pe o femeie cu moravuri usoare ci ca pe o prietena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Costuri de intretinere Suzuki Vitara / Grand Vitara

 

Mai mare doar daca te lasa ori intizatorul de lant ori vreun pivot.

La multe 2.0v6 pe care le am vazut, poate chiar la toate dar asta nu stiu sigur pivotul este sudat in bratul inferior, deci trebuie schimbat tot bratul pentru a schimba si pivotul.

Iar dimensiunile bratelor difera putin fata de 1.6.

Oricum 2.0 V6 este motorul potrivit pt vitara

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare