Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 27

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    46
    Masina
    Nissan Terrano II

Implicit Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

As vrea sa-i intreb ceva pe membrii forumului care se ocupa si de vanatoare. Tatal meu a fost vanator (a murit acum 10 ani , Dumnezeu sa-l ierte) . Stiu ca pe vremuri isi facea singur cartuse acasa. Tuburi recuperate, capse si pulbere din comert iar alicele de la Bucuresti, de la un privat.
    Intrebarea este --- isi mai face cineva acasa cartuse? Nu de alta, dar am gasit in atelier, o cutie cu cateva kg de alice. Are cineva nevoie de ele?
    Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB -
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

NISSAN DRIVER

Data Inscriere
    Apr 2011
    Varsta
    44

Implicit Re: Cartuse pentru vanatoare manufacturate acasa !?

Citat Postat original de bigdaddy Vizualizare Mesaj
    As vrea sa-i intreb ceva pe membrii forumului care se ocupa si de vanatoare. Tatal meu a fost vanator (a murit acum 10 ani , Dumnezeu sa-l ierte) . Stiu ca pe vremuri isi facea singur cartuse acasa. Tuburi recuperate, capse si pulbere din comert iar alicele de la Bucuresti, de la un privat.
    Intrebarea este --- isi mai face cineva acasa cartuse? Nu de alta, dar am gasit in atelier, o cutie cu cateva kg de alice. Are cineva nevoie de ele?
    Eu sunt vanator ,dar indragesc mai mult glontul
    Vis a vis de arma cu alice ,e buna si ea la vanatul mic si pasaret sincer la cat costa un cartus nu cred ca mai merita osteneala
    Acum sunt pusti scumpe si nu merita sa strici o arma facand cartuse acasa ,se gasesc pe toate gardurile si pretul e accesibil intre cca 2 ron /buc

Data Inscriere
    Dec 2009
    Varsta
    34

cf legii e interzisa comercializarea prfului de pusca, cu toate aste se mai gaseste pe ici pe colo de vanzare. eu cred ca nu prea prezinta interes acum sa isi mai faca careva cartuse, dar asta nu e exclus, poate ca cel mai bine ar fi sa te duci la un magazin de arme si sa intrebi daca valoreaza ceva alicele alea sau daca sa le donezi la ceva pescari sa isi faca greutati din ele.
    mai bine taci si lasi impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa elimini orice dubiu

Data Inscriere
    Dec 2009
    Varsta
    38

Am mai auzit de vanatori care isi fac singuri cartusele. Am fost in iarna la o vanatoare la Valcea si am intalnit acolo un om care isi facea cartusele singur si spunea ca asta pentru el reprezinta 50% din vanatoare. Nu cred ca doar din considerente financiare fac oamenii asta, e o placere a omului indemanatic.

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    28
    Masina
    Land Rover Freelander TD4 2002

Paul , in caz ca nu ai ce face cu kilogramele alea de alice si te incurca le-as vrea eu........am nevoie de plumb ca sa imi torn ......pt pescuit...

Data Inscriere
    Apr 2011
    Varsta
    44

Citat Postat original de drifter Vizualizare Mesaj
    Am mai auzit de vanatori care isi fac singuri cartusele. Am fost in iarna la o vanatoare la Valcea si am intalnit acolo un om care isi facea cartusele singur si spunea ca asta pentru el reprezinta 50% din vanatoare. Nu cred ca doar din considerente financiare fac oamenii asta, e o placere a omului indemanatic.
    Confectionatul cartuselor =50 % din vanatoare ,iti dai seama cat de pasionat era
    Trebuia sa-l intrebi cate cartuse confectiona pe sezon si cate folosea ,asa iti dadeai seama de pasiune ,is curios ce arma avea si cat era de ruginita ,altfel nu cred ca era pasionat tare

Data Inscriere
    Sep 2009
    Varsta
    31

eu cumpar cartusele din comert , e mai simplu dar stiu persoane care le confectioneaza acasa..... nu le fac din cauza banilor ci pentru o calitate mai buna . se pot umple cu mai mult praf de pusca sau asezarea plumbilor diferit.
    inainte se faceau cartuse denumite * trei la fund * acuma sunt interzise prin lege , deci confectionarea cartuselor duce la mai bune performante si nu strica arma cum cred uni . acuma sunt arme care rezista la cartuse super magnum care au un gramaj impresionant de praf de pusca.
    si nu este interzis sa cumperi praf de pusca cum a spus cineva mai sus, pe permisu de arma scrie clar ca poti detine pana la 500 grame praf pusca .
    suzuki vitara 1.6
    suzuki kingquad 750
    nissan patrol gr y61 3.0

Data Inscriere
    Apr 2011
    Varsta
    44

Citat Postat original de undercover Vizualizare Mesaj
    eu cumpar cartusele din comert , e mai simplu dar stiu persoane care le confectioneaza acasa..... nu le fac din cauza banilor ci pentru o calitate mai buna . se pot umple cu mai mult praf de pusca sau asezarea plumbilor diferit.
    inainte se faceau cartuse denumite * trei la fund * acuma sunt interzise prin lege , deci confectionarea cartuselor duce la mai bune performante si nu strica arma cum cred uni . acuma sunt arme care rezista la cartuse super magnum care au un gramaj impresionant de praf de pusca.
    si nu este interzis sa cumperi praf de pusca cum a spus cineva mai sus, pe permisu de arma scrie clar ca poti detine pana la 500 grame praf pusca .
    Vorbesti din experienta ta sau din povestile altora??
    Ca idee unul care pretinde ca un cartus facut de el e mai bun decat oricare altul cumparat din comert ,pune-l sa-ti demonstreze ,nici macar nu o sa stie cum ,nu mai vorbesc de explicatii tehnice, care cu siguranta-l depasesc.
    Te asigur ,din experienta ca nu este asa ,sa te convingi citeste si parerile altora http://www.vinatorul.ro/public/forum...t=120&start=60
    Continua sa cumperi din comert ,e o alegere buna ,iar daca cineva iti imprumuta un astfel de cartus si ai o arma buna nu-l folosi .

Catare plina!!

Data Inscriere
    Sep 2009
    Varsta
    31

mereu o sa le cumpar din comert ... e mai comod asa . ce am auzit sunt povestiri vanatoresti pe care le aud pe la partidele de vanatoare .
    suzuki vitara 1.6
    suzuki kingquad 750
    nissan patrol gr y61 3.0

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    n-ati precizat ceva. cei ce isi fac singuri cartuse au un avantaj (teoretic ilegal) 3 la fund, 3 la roata, poste, 9 mm, sau cum le mai zice, care la unele specii au randament crescut fata de orice gasesti in comert.

p.s. n-am folosit in viata mea asa cv, dar am vazut 1 mistret impuscat cu glont, care avea pulpa din spate plina de puroi de la o bila d-aia de iti era si frica sa te uiti.

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Discutii Similare

1. 4 modele noi de cutite pentru vanatoare
    By soimu` in forum Echipamente si accesorii outdoor
    Raspunsuri: 10
    :: 6th May 2014, 00:11
  2. cutite suminagashi PM pentru inceput de sezon vanatoare
    By soimu` in forum Echipamente si accesorii outdoor
    Raspunsuri: 9
    :: 7th June 2013, 10:16
  3. harti pentru toti fugitii de acasa (deci mai putin RO)
    By gusteru in forum Navigatie fara GPS
    Raspunsuri: 8
    :: 9th November 2012, 11:36