Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conducte de frana


avolocaru

Postări Recomandate

A incercat careva sa alameasca conducte de frana din teava de cupru? ideea ar fi ca mi-au ruginit conductele de frana la Nissan, urmeaza sa le schimb temporar cu unele de Dacie. Evident nu se potrivesc olandezii, de aceea sunt nevoit sa fac o taietura si o "sudura" cu alama.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte de frana

 

Imi pare o solutie nesigura , avind in vedere dezavantajele , printre care vad cel mai posibil defectarea sistemului , pentru ca tevile nu pot fi curatate corespunzator de resturile de la brazare - oxizi si resturi de flux , etc ...iar defectele apar relativ repede .

Pe linga usurinta si comoditatea lucrului cu conductele de frina de dacie papuc - cea de la pompa pina la repartitor spate este lunga de aprox 3m si costa cca 35 ron , si are si un capat gata bercluit cu double - flare ( similar cu Nissan ) , fapt care te mai scapa de o bercluire ...si datorita riscului de a rupe teava de Cu de linga alamire ....

Hai sa ma opresc aici , sa nu zici ca-s circotas . Tu stii cel mai bine care sint posibilitatile de lucru , unde , ce , cum , cind .

 

Ca dezavantaje la conductele de Cu de Dacie - sint usor subcalibru- nu au 4,75 ( diam de la Nissan ) , si aluneca din bacuri la bercluire . Totusi , eu mi-am calcat pe portofel si am rectificat plan unul din bacuri, asa ca acum le stringe si pe astea 'romanestile '...

 

Am lucrat la masina mea -Patrol - si m-am pregatit din timp cu sculisoare de la KS Tools , am cumparat doar bacuri si capuri de lucru , fara presa , care e sublima , dar si sublim de scumpa doar pentru o folosire ocazionala .

La conducte de Cu , e suficient doar bacurile ( care pot fi usor confectionate si ele ) si capurile de formare . Fac toti banii . Restul e doar menghina ( pentru strins bacurile ) si o tubulara de 10 , ca dorn pentru capul de formare + un ciocan de 250 gr + tube cutter cu role ( absolut obisnuit ) si un debavurator ( pretentios spus ...ca am folosit o foarfeca ...obisnuita - la taiere se reduce diametrul la gura tevii , si trebuie curatata buza tevii ) + putin bun simt .

Recomand sa nu te chinui cu inadiri alamite , ci sa cauti ( desi am cautat si eu , pina m-am lasat pagubas ) un service sau o firma de hidraulica ( desi e putin probabil ) care sa-ti formeze bercluielile - double flare , neaparat . Sfat prietenesc , m-am lovit si eu de problema ...

 

Si dupa formarea capurilor sa la stringi pentru calibrarea conului intr-un racord vechi frina , sau in orice piesa care are conul interior , apoi le poti monta .

Si nici bercluiala de la conductele de noi de Dacie nu-i prea breaza , si ele trebuie calibrate inainte de montaj . Dar e doube -flare , si asta conteaza ...

 

Deseara pun si ceva foto ...explicite ... daca le gasesc .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte de frana

 

Buna ziua !

 

 

Am agatat mai demult la o iesire in botanica, conducta de frana spate stanga la Jeep. Binenteles ca am blestemat, ca teava e de otel si tare ca naiba, plus ca holenderele (niplurile, ca sa nu sperii pe cineva), sunt M9 cu pas de 1mm parca.

 

Din conducta de ceva Dacie, lunga de circa un metru si ceva, care a venit cu nipluri cu tot, mi-am confectionat conducta noua. Interesant ca niplurile conductei de Dacie aveau filetul tot M9x1, si potriveau perfect. Cu mentiunea ca aveau in fata circa 2.5mm nefiletati, portiune la care am renuntat. Am trusa/presa de bercuit/taiat/indoit conducte de frana, si a mers fara probleme operatiunea.

 

Estimez ca intr-o buna zi o sa trec pe conducte de inox, ca nu-s prea prieten cu cuprul cand e vorba de tevi. La radiatoare e altceva...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte de frana

 

S-a facut seara , rein41876049_P1050152(Medium).JPG.d29f8c2c5e3ceb7ed33d288db2fff3fe.JPG1808175937_P1050153(Medium).JPG.e26fce77a0f33774f3cee53cee74921a.JPG895067774_P1050154(Medium).JPG.4962fde069468006bfb5a88cac99b4d0.JPG895067774_P1050154(Medium).JPG.4962fde069468006bfb5a88cac99b4d0.JPG1068174774_P1050155(Medium).JPG.3d9595a372098e9e32d1da74b18be1cb.JPGodam povestea .

 

 

 

 

Astea au fost conducte de otel , iar presa e improvizata , pentru ca unele bercluiri le-am facut pe masina .

La cele de cupru , n-am mai folosit presa , ci am strins bacurile in menghina , presarea facind-o cu ciocanul . E mult mai rapid , cred ca nu merge si la otel , care e mai ...otel.... decit cupru .

pencil.png

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte de frana

 

Ultima imagine prezinta etapa intermediara - obtinerea bercluiri 'bubble -flare ' , si ea folosita in hidraulica . Prin rasfringerea catre interior e 'bubble -flare' se obtine bercluirea dubla - 'double-flare' .

 

Nu m-as fi descurcat fara , ( nu m-am gindit nici pe departe sa folosesc o metoda alternativa ) .

Frustrant e faptul ca nu m-au putut ajuta serviceurile pe la care am umblat cu 'sarumina , sa traiti , platesc cit imi cereti , am nevoie sa fac la dvs citeva bercluiri '...

Am avut mai multe pozitii de facut ,faptul ca am avut sculele la locul faptei m-a ajutat mult .

 

Mi-a trebuit la asta :[ATTACH=CONFIG]110587[/ATTACH]

259526590_P1050170(Medium).JPG.5a74b15d0a5f947f7bf4b093cebb6027.JPG

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare