Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Transalpina


Selejan Raul

Postări Recomandate

Saptamana urmatoare merg in concediu la mare la bulgari, si cum am vazut atatea poze si am auzit atatea laude despre ce frumoasa este zona prin care trece "Transalpina" m-am gandit sa trcem si noi pe acolo ori cand mergem in colo sau la intoarcere. Asadar, pe unde o i-au....?

P.S. plecarea se face din Cluj.

TODAY IS A GIFT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

E simplu. Mergi pana in Sebes (Alba) si acolo o sa vezi indicatorul de Novaci, DN 67c. Exact asta e Transalpina.

LAND ROVER FREELANDER 2,0 TD4 - de toata ziua.

TOYOTA LANDCRUISER 95 3.0 D-4D - de ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Raul , iesi in judetul gorj parca.

dupa sebes ajungi la sugag dupaia o iei spre obarsia lotrului.

La un moment dat vei da de o intersectie (petrosani si cealalta nu stiu cum ii zice) tu o iei spre petrosani si dupa aproximativ un kilometru este un indicator de drum inchis (galben) spre stanga , no p'acoolo o iei.

vei ajunge in Ranca si tot in jos dai de Novaci.

De acolo urmezi cursul hartii.

Mare atentie la intersectia aia !

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Ar trebui sa stie , ti DN67C

Poti merge si cu ferarri acum :al

Pont: prin zona varfurilor sa nu opresti masina in rampa. pe loc drept ar fi cel mai indicat sau in panta.

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Am fost si eu acu o saptamana, doar pe bucata Obarsia Lotrului-Ranca (de altfel cea mai inalta si spectaculoasa bucata din Transalpina)

 

Asfaltata aproape toata, multe camioane + utilaje care lucreaza la drum, fara parapeti pe margine, daca esti cu masina mica cobori mai greu de pe asfalt, ca e destul de inalt)

 

M-am informat inainte de a pleca aici: http://transalpina.biz/

 

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Intre Sebes si Obarsie ai grija la santurile unde s-au pus tuburi pluviale, nu sint definitivate si poti lovi baia de ulei. In rest grija mare sa nu ratezi intersectia de la balastiera, altfel ajungi in Petrosani pe un drum infect.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Am hotarat, mircuri dimineata e plecare si vom trece Transalpina.

Ma intereseaza drumul de la Novaci la Ramnicu-Valcea cat e de bun, si localitatile prin care tre sa trec, traseul cel mai bun.

TODAY IS A GIFT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

De la Novaci la Rm. Valcea ai doua variante de traseu:

 

  • DJ 665 - prin Baia de Fier, Polovragi, Izvorul Rece, Vaideeni, Horezu.
  • DJ 665D-DN67 - prin Pociovalistea, Sitesti, Milostea, Slatioara, Horezu.

Primul e mai spectaculos, te poti abate pe la Pestera Polovragi si Cheile Oltetului (am fost pe acolo saptamana trecuta si e suficient sa ai o masina cu garda la sol mai mare).

Daca vrei sa mergi intins si sa ajungi mai repede la destinatie, ai varianta:

 

  • Novaci, Craiova, Caracal, Rosiori de Vede, Alexandria iar dupa Alexandria sa faci dreapta spre Giurgiu, fara sa mai treci prin Bucuresti.

Drum Bun!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Am inteles ca la Giurgiu se lucreaza la ceva pod si se sta cam mult, plus ca as vrea cat mai putin sa merg pe la bulgari, deci Ramnicu-Valcea, Pitesti, Bucuresti, Constanta, Vama-Veche. Cand ai spus garda la sol mai mare, te-ai referit la drumul ce tre facut la pestera, sau la cel principal.

Noi mergem cu Wv golf, sharan, Opel astra.

TODAY IS A GIFT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

Am inteles ca la Giurgiu se lucreaza la ceva pod si se sta cam mult, plus ca as vrea cat mai putin sa merg pe la bulgari, deci Ramnicu-Valcea, Pitesti, Bucuresti, Constanta, Vama-Veche. Cand ai spus garda la sol mai mare, te-ai referit la drumul ce tre facut la pestera, sau la cel principal.

Noi mergem cu Wv golf, sharan, Opel astra.

Am sa incerc sa raspund punctual, acum sunt in apuseni si am semnal foarte slab la net:

- nu stiu care e situatia podului de la Giurgiu-Ruse. La fel nu zstiu care e situatia drumului spre Constanta (anul acesta am fost acolo doar prin primavara si era problematica zona Cernavoda-se trece prin oras). Personal, folosesc drumul prin Calarasi: trecut cu bacul la Ostrov si dupa aia prin Dobrogea, pe la Adamclisi...poti trece la bulgari fie la Ostrov-Silistra fie pe la Negru Voda, fie pe la Vama Veche (ai drum care te scoate la Mangalia din cate imi aduc aminte (nu am harta la indemana).

- despre garda la sol, ma refeream privitor la Cheile Oltetului: e pacat sa ajungi la Polovragi si sa nu mai mergi cativa km sa te bucuri de un peisaj care iti taie rasuflarea (cu masinile enumerate de tine mai poti merge lejer 7-8km. Dupa aia urmeaza un drum forestier mai desfundat).

- La Polovragi e bine sa ajungi in preajma unei ore fixe: intrarile grupurilor se fac doar la ora fixa intre 10:00 si 17:00 parca si dureaza cam 40 min o plimbare. In afara de parcarea semnalizata ca atare (si de unde mai ai vreo 250-300m de mers pe jos) se mai poate parca in vreo 3-4 locuri in apropierea pesterii.

Drum Bun!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

F_Zoltan : "altfel ajungi in Petrosani pe un drum infect."

Eu chiar vreau sa ajung la Obarsia Lotrului din Petrosani in drum spre Vidra etc . E chiar asa de rau drumul ? Am un Tiguan Track and Field . Avand in vedere ca plec de la Closani si trec prin Tg Jiu e mai bine sa ajung la Ranca si apoi pe transalpina ? Multumesc.

Nu mai am Aro , l-am vandut !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transalpina

 

I-am dat sfat lui Septimiu prin PM, dar postez si aici ca sa citeasca si altii.

 

Drumul Obarsie-Petrosani deocamdata e rupt de camioanele care au carat materiale dinspre Valea Jiului spre Transalpina. Regionala DP Craiova a promis ca anul asta se repara, dar la jumatatea lui iulie inca nici nu se apucasera. Drumul de la Obarsie pana la limita dintre VL si HD e acceptabil, asfaltat in parte si drum de pamant batatorit in rest, se merge absolut decent. Portiunea de drum intre limita de judet si inceputul Cheilor Jietului e varza, a fost asfaltata acum cativa ani dar camioanele grele si viiturile au rupt drumul destul de rau. Nu e impracticabil, ca doar l-am parcurs repetat si cu Fabia si cu Supernova (ambele joase bine), dar confortul psihic al soferului e serios zdruncinat :)

 

Intre Obarsie si Cheile Jietului sunt circa 20-22 km , cam 7 pe urcarea dinspre Valcea, restul pe partea hunedoreana. Peisajul in Cheile Jietului e superb si sunt si 2 posibilitatui de cazare, o cabana rustica (Groapa Seaca) si un motel mai fistichiu (Cabana Mija)

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: youtube ....and stuff

 

Ceva frumos, Transalpina in 2009 fara asfalt un nene strain cu un L200 carosat, lumea urca cu Dacia, Solenza, Opel Astra :)

 

Editat de Astral

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Cred ca imaginile sunt ceva mai vechi (postate in 2009) Pt ca in 2010, am fost eu pe acolo si era aproape tot, asfaltat. M-as mira sa se fi miscat asa repede.

Oricum, mare tampenie au facut cu asfaltarea :(

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: youtube ....and stuff

 

Cred ca imaginile sunt ceva mai vechi (postate in 2009) Pt ca in 2010, am fost eu pe acolo si era aproape tot, asfaltat. M-as mira sa se fi miscat asa repede.

Oricum, mare tampenie au facut cu asfaltarea :(

 

S-au miscat uimitor de repede. In mai 2009 l-am cumparat pe jimny si pe 3 iunie 2009 am fost la ziua unui prieten din Ardeal trecand muntii pe TransAlpina. Era inca neasfaltata (ce amintiri frumoase). Asfaltul era un pic mai sus de Novaci si se lucra intens.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare