Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toba intermediara cu catalizator


BogdanAWD

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o Niva model 2003, Euro 3, cu 2 sonde Lambda si trebuie sa inlocuiesc toba intermediara. Problema este ca toba intermediara la Euro 3 include in ordine dinspre motor: flansa prindere in 3 suruburi, catalizator, gaura pentru sonda Lambda si apoi toba efectiva. Din pacate cea originala este cam scumpa. Stie cineva daca urmatoarea solutie: iau toba de Euro 2 (asemanatoare ca forma) de care sudez catalizator universal iar intre ele se sudeaza o piulita pentru sonda Lambda poate fi in regula pentru masina? Adica sa nu mi se aprinda becul de Check Engine si respectiv sa imi influenteze consumul...

Problema este ca acum am pe ia oricum un catalizator universal luat de la Gazex Trade si care se pare ca este insuficient si de aceea sonda Lambda imi aprinde becul de check engine de la bord (am pus tester original Lada pe masina).

 

Astept solutii.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

Multumesc pentru solutie. O sa incerc sa vad si varianta asta numai ca am ceva retineri privind rugina din piesele respective. Vazusem niste Nive de la Pacific Security depozitate insa acum au disparut din pacate....

Intre timp mai fac ceva sapaturi pe original. Am primit o oferta de la cineva care aduce piese din Chisinau: 250 euro catalizator+toba, din doua componente. Problema este insa ca nu sunt sigur de ce imi aduce avand in vedere ca ceea ce am eu nevoie este o singura piesa iar el zice ca a gasit din 2 bucati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

Ia una de la dezmembrari si nu te mai complica!

Mai sunt firme de paza care au fost dotate cu astfel de masini ia si tu legatura cu vre-un sofer , paznic etc intelegi tu....

 

mda, se cheama instigare la furt........

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

toba intermediara , este o simpla teava gaurita si acoperita cu alta teava mai mare in diametru ...practic un decompresor de gaze la detonare , eu am eliminat acest segment pentru modificarea pe GPL si masina merge perfect ,la modelul meu nu exista decat 1 SONDA ce vine dupa catalizator ,exista inconvenientul ca se aude putin mai sportiv ,si i sta bine la niva ...sportiv!!!:ha:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

la modelul meu nu exista decat 1 SONDA ce vine dupa catalizator

 

Din ce an e modelul si ce norma de poluare? Din cate stiam la cele cu o singura sonda pozitionarea era inainte de catalizator.

 

Pana la urma am apelat la cei de la Stelco si cred ca voi merge pe o toba de Euro 2 sudata de un catalizator universal potrivit pentru motoare intre 1600 si 2000cmc si intre ele segementul cu gaura pentru sonda Lambda. Sper sa mi se stinga becul de check engine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

de maine incep sa desfac , si sa montez toata instalatia de evacuare din inox, dupa fac poze si ti arat, oricum eu zic sa i faci o diagnosticare ,la mine s a stins odata cu schimbarea acumulatorului

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

de maine incep sa desfac , si sa montez toata instalatia de evacuare din inox, dupa fac poze si ti arat, oricum eu zic sa i faci o diagnosticare ,la mine s a stins odata cu schimbarea acumulatorului

unde, la cine si cu cat? :) faci sistemul de evacuare pe inox? ca ma cam tenteaza si pe mine ceva modificari:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toba intermediara cu catalizator

 

de maine incep sa desfac , si sa montez toata instalatia de evacuare din inox, dupa fac poze si ti arat, oricum eu zic sa i faci o diagnosticare ,la mine s a stins odata cu schimbarea acumulatorului

 

 

I-am facut diagnosticare cu tester original de Lada, cand au fost niste baieti de la Gazex Trade in Bucuresti. Si rezultatul era ceva de genul "capacitate insuficienta catalizator-catalizator subdimensionat". Am vorbit si cu domnul Ati din Brasov si mi-a spus ca mai pot fi si alte cauze cand pe tester am acest rezultat. As fi dat o fuga pana in Brasov insa nu prea mai am cum intrucat toba sta agatata de toba finala si sta sa cada in orice moment si nici nu prea am cum sa o fixez mai bine. Sper sa pot ajunge asa cum e macar pana la service-ul Stelco din Bucuresti.

 

M-ar interesa si pe mine toba din inox, detalii de unde ai facut-o rost, pret etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare