Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inca un vis implinit - Patrol Y60


opinion

Postări Recomandate

  • 7 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Update

 

Vand masina asa cum am zis aici.

 

Pentru ca in anunt am scris tot ceea ce mi-am adus aminte ca nu merge la masina, si pentru ca m-a lovit harnicia, o sa scriu acilea ce si cum mai repar la masina din lista de "mai putin bine", nu de alta da am inceput sa le repar mai repede decat am voie sa fac up la anuntul de vanzare :ha: (nu o sa ma tina mult, da merita incercat).

- nu mai merge lumina pe stanga, faza scurta/lunga - suspectez comutatorul de la volan - rezolvat cu confirmarea ca a fost de vina comutatorul

- are parbrizul fisurat

- toba lipseste de la jumatea masinii incolo, toba finala o am in garaj, am cumparat si teava bosal ca sa refac traseul care era ruginit, dar nu am scule si cunostiinte de sudura - am cumparat toba intermediara, sper sa ajunga in timp util, vineri 21.07 fac prima iesire cu masina de anul asta

- iarna cat e rece agata a 2-a de cand am luat masina, dar nu in mod grav

- e timpul sa fie schimbata distributia

- am schimbat partea din spate a sasiului cu o bucata de luata de la un y61, de atunci nu mai am carligul montat, probabil ca trebuie facute niste adapatari.

- rugina dupa se poate vedea in poze

- oglinda de la sofer nu mai e, am inlocuit-o cu din aia flexibila dar e cam matuita, am facut o oglinda noua dar nu am apucat sa o montez

- nu merg toate comenzile de la geamuri (stanga spate e si demontata ca ala nu mergea de loc)

- de verificat/incarcat clima

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Asa cum ziceam ieri, am luat comutator sh, 100 si ma costat 48 lei transport + ramburs. Scump al dracu in conditiile in care de la arabi imi venea cu 60 lei :) si costa nou 40$, da nu am avut timp sa stau.

Am rezolvat clima, 100 incarcarea, alta viata cu aer rece in masina :).

Am gasit un service de nota 10 in Dumbravita, Timis, face doar clime. Daca vrea cineva detalii, la telefon sau PM, ca poate se considera reclama da merita.

Acum stau asa cu "-"urile:

- nu mai merge lumina pe stanga, faza scurta/lunga - suspectez comutatorul de la volan - rezolvat cu confirmarea ca a fost de vina comutatorul

- are parbrizul fisurat

- toba lipseste de la jumatea masinii incolo, toba finala o am in garaj, am cumparat si teava bosal ca sa refac traseul care era ruginit, dar nu am scule si cunostiinte de sudura - am cumparat toba intermediara, sper sa ajunga in timp util, vineri 21.07 fac prima iesire cu masina de anul asta

- iarna cat e rece agata a 2-a de cand am luat masina, dar nu in mod grav

- e timpul sa fie schimbata distributia

- am schimbat partea din spate a sasiului cu o bucata de luata de la un y61, de atunci nu mai am carligul montat, probabil ca trebuie facute niste adapatari.

- rugina dupa se poate vedea in poze

- oglinda de la sofer nu mai e, am inlocuit-o cu din aia flexibila dar e cam matuita, am facut o oglinda noua dar nu am apucat sa o montez

- nu merg toate comenzile de la geamuri (stanga spate e si demontata ca ala nu mergea de loc)

- de verificat/incarcat clima

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Salut!

Poti sa detaliezi ce inseamna ca agata in a 2-a la rece?

Se stie care e cauza?

Pai cum sa zic, agata. Adica nu intra la fel ca in restul. As face o analogie cu unele mai naravase da cred ca mi-o fur de la nevasta. Nimic grav pentru mine asa ca nu mi-am batut capul sa caut cauza.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

V-am spus mai sus ca nu ma tine mult. Acu daca tot vine frigul si toata vara i-am cam dat-o-n cap am zis sa ma pregatesc de schimbatul distributiei. Din ce ziceam si in alta postare de aici sau din topicul de vanzare (ce gluma buna), am citit la francezi ca prin August 1994 s-a schimbat modelul de curea de distributie de la o forma aproximativ trapezoidala a dintilor la una rotunda. Am desfacut capacul superior de la distributie (5 suruburi, e nevoie de o tubulara de 8 si un prelungitor de vreo 5cm) si am tras in poza ce am acum pe masina:1201945718_cureadistributie.png.510ef3da097a5ce3cfe5cdaa0085c1c0.png

Io zic ca modelul e in grafic (a mea masina e din Ianurie 1994) deci ar trebui sa fie modelul cu muschi (trapez), da nu ar strica sa va dati si voi cu parerea mai ales daca ati mai pus mana pe asa ceva.

Cand schimb kitul de distributie stiu ca mai trebuie sa schimb pompa de apa si o sa schimb si antigelul. Din ce citeam in carte zice ca ar trebui sa fie modelul cu etilen glicol sau? Era pe aici un ce, unde , cat si cum da sa cam dus dracu informatia din topic.

Apelez tot la voi cei care ati mai schimbat d'astea, ce si cat sa pun.

Multam si o seara faina.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Stii bine ce stii , eu sunt patit cu saritul curelei de distributie din cauza nepotrivirii danturii . Din cauza ca unii fabricanti de curele dau ca reper o curea pentru perioada 1988-1999 , e absolut necesar verificarea compatibilitatii- dantura curelei trebuie sa umple bine dantura pinionului si invers . Desi nu pare mare diferenta intre forma dintilor la cele doua versiuni , diferenta asta mica conteaza .

 

Antigelul poate fi si cel mai ordinar daca e schimbat anual , dar cum diferenta de pret e ridicola ( 20-30 ron ) eu pun G12 , ceva mai evoluat si mai protectiv ... si totul e mai bine decat a sperat japonezul cand s-a gandit la antigel .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Pana la schimbarea distributiei am constatat ca motorasul de la pompa de apa pentru spalat parbrizul e kaput/finish/terminat. Caut cod sa imi iau pe original ca la cum se inghesuie lumea sa isi ia Patrol mai tin masina 27 de ani si bag seama ca nu o costa o avere. Zicea Yonutz pe undeva ca astea sunt de lasat mostenire :ha:. Umbla vorba in targ ca e compatibila pompa de la stergatorul de faruri. O am pusa bine, probabil ca o sa o gasesc dupa ce cumpar una noua.:old

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

In afara de faptul ca difera la mufa , e compatibila dar cum se vede nu e chiar compatibila 100% . Pana la alte potriveli , pompa de parbriz e 2892001 J 00 .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Intre timp am reusit sa imi cumpar o pompa noua la un pret decent (70lei) de la un magazin mic local :). Acu imi umbla o alta traznaie prin cap si ca sa merg mai departe cu ea am nevoie de ajutorul vostru, detinatori de Y60. Imi trebuie o poza sau mai multe cu stalpul A dezbracat:ha:. Daca are cineva prin curte vre-un Patrol la dezmembrat as vrea sa vad cum arata stalpul A in toata goliciunea lui (adica numa tabla). Multam anticipat, dau o bere cand ne vedem, ca la cati clienti am la masina, ramane la nepoti :grin:

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

, ca la cati clienti am la masina, ramane la nepoti :grin:

 

Pana nu vor spune guvernantii ce fac cu taxele...nu cred ca se vor misca lucrurile prea mult.

Eu am fost (si inca sunt) in cautare de Patrol (am si vb cu tine anul trecut la telefon/whatsapp- la acea vreme nu am gasit nimic convingator, umblam cu banii in bord dupa mine ). Atunci erau vreo 6 patroale disponibile pe olx/autovit si a ta aici. Acum pe olx sunt 21 de pagini cu patroale - de toate felurile, dimensiunile, autoutilitare sau nu, y60 sau 61.

 

Inca nu cumpar pt ca vreau sa vad ce fac astia cu timbrul de mediu - imi asum impozitul pt capacitatea cilindrica de 2000 ron pe an...dar daca mai imi pun inca atata pt un abtibild sa pot iesi pe asfalt cu ea...cred ca as renunta la idee. Si ca mine mai stiu si altii...in expectativa. Asta daca nu apare vreun chilipir (in sensul adevarat al cuvantului).

 

Asa ca pana prin martie - cand am inteles ca se va stii directia cu taxele - ma dau prin padure cu o Vitara ce am luat-o in octombrie anul trecut.

 

Bafta la vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

@mushudog: multam de urari, distractie faina cu masina.

Ideea e ca si vanzarea asta e cu doua taisuri :grin:. Ma gandeam la un W126 ca si proiect de restaurare la care sa am ce face din cand in cand, dar daca totul ramane asa (sau mai rau, ca mai bine nu am prea vazut in ultimii ani de la guvernanti) probabil ca imi voi face de cap cu Patrolul. Usor usor vb lu Hagi, incerc sa o fac asa cum vreau si atunci chiar ca nu mai da nimeni banii pe nebunia mea :ha:

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

183138 km. Reali :ha: Ar trebui sa imi iau un ceas ddin acela care numara orele de functionare - zicea Yonutz ceva de ele pe undeva, cred ca ar fi mai relevant.

Am schimbat uleiul (si filtrul de ulei normal) tot cu Liqui Moly din ala urat la culoare.

Ma pregatesc de distributie. Legat de distributie, inclin tot mai mult spre kitul de la Contitech CT786K1.

Daca tot o sa fac prapad pe acolo ma gandesc sa schimb si pompa de apa si aici am nevoie de sfatul vostru: care e mai buna? Sa pun HEPU - asta pare cea mai scumpa? Sunt altele mai bune?

La momentul x o sa fac si o spalare de instalatie de racire. Are cineva o recomandare pentru un aditiv bun din ala de se baga inainte sa dai drumu la apa?

Multam

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Domn Luigi a spalat instalatia cu ceva interesant, caut si revin :)

am gasit dar scrie ca este un fel de aditiv pentru antigel ''curata instalatia de racire de elemente calcaroase''

Made in USA , ABRO Radiator Coolant, anti rust formula.

Linkul este informativ, poate il gasesti in alta parte https://myautomotive.co.nz/products/abro-radiator-coolant-443ml

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Mersi Caphonne da nu e ce cautam, vreau sa fac asa numitul "flush", bag apa cu ceva smecherie, merge motorul 15-20 minute dupa scot tot si verificam culoarea, daca e murdar mai refac odata (sau de mai multe ori) procedura si dupa bag antigel. Era interesant daca a folosit cineva asa ceva si e multumit de rezultate.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Profitand de zilele libere am inceput sa bibilesc una alta pe la masina :x.

Cum lenea a fost mare si de fiecare data cand ieseam cu masina la plimbare, veneam, o spalam si cam atat, frumoasele mele roti cromate au cam ruginit. Am cautat pe net ce si cum si pot sa confirm ca folia de aluminiu cu apa face minuni, o sa pun in curand cateva poze inainte si dupa tratament. Ca sa lucru mai usor am inceput cu roata din fata pe care am dat-o jos si ce sa vezi.... suruburile de la MRL toate destranse. Acu exista 2 variante:

1. in indolenta mea nu le-am verificat niciodata de cand le-am pus si e posibil sa se fi destrans in timp.

2. asa murdare cum era or fi atras atentia cuiva dar ghinionul lui ca nu a fost pregatit cu toate sculele ...suruburile alea cu imbus in cap nu se pot desface de tot fara sa scoti prima parte a MRL-ului.

 

Am dat jos MRL-ul, l-am curatat - chiar ieri citeam un tutorial al lui Luigi despre mentenanta lor - acu urmeaza sa dau cu WD40 si sa le pun la loc.

 

Intrebarea e ce fac cu garniturile? Cea mai mica am salvat-o dar cea mai mare nu, ce sa pun acolo? Exista pe undeva set de garnituri? <a ajuta cineva cu un cod.

 

Sarbatori fericite sa aveti!

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

... suruburle trebuie verificate periodic , cu cat te dai mai tare cu atat mai des , e normal sa se slabeasca , solicitarea e in ambele sensuri ...

Nu cred ca a incercat sa te fure nus-ce javra cu doua picioare ... desi se pot desface suruburile si cu capacul montat ....daca vrei sa te obosesti pentru asta ....

 

.Garniturile de pe butuc se regasesc in kiturile de reparatie AVM , cei care vand AVM ar trebui sa iti pota vinde dar nu cred ca merita ... kitul e 4410 ... de pret nu stiu ce sa zic ... de cumperi si suruburile de capac odata cu hartiutele ...

 

Eu nu m-am ocupat niciodata sa cumpar , am considerat ca nu merita deranjul curierului de vreme ce le faceam pe moment din foarfeca si preducea de 8 mm . Cand era cazul in teren am curatat restul de garnitura , dat silicon sau un deget de vaselina si montat fara garnitura . Teoretic se mareste jocul axial la planetara in lipsa garniturii , dar cei 0,1 mm nu aduc nici o schimbare in functionare si nu genereaza defecte sau uzuri ... E bine sa fie totul corect tehnic , in ideeea ca unde e jocul marit va putea apare u uzura suplimentara dar strict in cazul de fata jocul axial al capului planetareai in fuzeta marit cu 0,1 mm e prea suportabil pana te hotarasti cve sa faci sau de unde gasesti garniturile - care sunt din cele mai obisnuite , din hartie tehnica ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inca un vis implinit - Patrol Y60

 

Multam cos.

Adevarul e ca am neglijat partea de mentenanta. Dar acum ca tot m-am pus sa dau jos rugina de pe croame intru si pe partea de intretinere. Pare-se ca am de facut si garniturile de la puntea fata...

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare