Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GPL pe motor diesel?


Adisan

Postări Recomandate

Ideea a venit de la un posesor de Patrol care are montata o dracie de instalatie de GPL pe un Y60 si care pretinde ca masina a castigat circa 25% in cuplu si putere....asa i-au spus cei care l-au montat. Am facut o cercetare sumara pe net si se pare ca ideea nu e asa de nebuneasca... Va dau un citat ce pare documentat:

"Acest tip de instalatii, s-au montat deja in tari care folosesc aceste sisteme alternative de alimentare,cum ar fi:Canada, Australia, S.U.A., precum si in tari din Europa: Danemarca, Italia, Germania, etc.

Descriere sistem GPL Diesel

 

Sistemul utilizat foloseste un amestec de motorina cu GPL. Dezvoltarea acestui sistem dual, motorina+GPL (DFD = dual fuel diesel), a fost motivata de obtinerea unor cheltuieli mai reduse pentru combustibil, obtinerea unor emisii poluante mult mai mici, precum si a unei fiabilitati mai mari a motoarelor diesel. Motorina, care are o ardere de 82%, amestecata cu propanul dezvolta o ardere aproape completa de 97.5%, asemanatoare cu a benzinei.

 

Trebuie specificat faptul ca, instalatia gpl pentru diesel are o justificare importanta numai pentru masinile care circula mult in afara localitatilor. Functionand in sistem dual, senzorul de pozitie al pedalei de acceleratie, transmite calculatorului cresterea debitului de combustibil pe masura ce pedala este apasata. In acest moment, se schimba procentul de amestec motorina/gpl in favoarea gpl-ului. Adica, in momentul cresterii turatiei, se modifica procentul de amestec: cel de motorina scade si cel de gpl creste. Astfel se obtine si arderea completa si cresterea puterii motorului.

Beneficii ale sistemului GPL pentru motoare Diesel

 

Beneficiile folosirii acestui sistem sunt:

 

* economie de combustibil intre 5%-40%, in functie de sarcina;

* cresterea puterii motorului pana la 30%;

* cresterea cuplului motor pana la 40% ;

* uleiul se pastreaza mai mult timp curat(schimbul se face la un numar mai mare de kilometri);

* cresterea semnificativa a fiabilitatii motorului;

* reducerea costurilor pentru intretinerea motorului, datorate arderii complete ;

* reducerea emisiilor poluante si automat a mirosului specific al gazelor de evacuare;

* reducerea zgomotului motorului.

 

Elemente componente ale instalatiei GPL pentru motoare Diesel

 

Sistemul este format din:

 

* rezervor GPL

* electrovalva GPL,care deschide si inchide trecerea GPL, prevazuta cu un filtru

* reductor-vaporizator, care vaporizeaza gpl-ul si reduce presiunea la valorile dorite

* rampa de injectoare de gpl

* E.C.U.(calculatorul), care controleaza electronic sistemul

* buton de comutare diesel - L.P.G.

* senzor M.A.P.,care masoara presiunea G.P.L.transmitand semnal catre E.C.U.pentru calcularea cantitatii G.P.L. necesare motorului

* senzor de pozitie al pedalei de acceleratie"

 

Ati auzit de cineva care sa aiba asa ceva pe masina? Cu ce rezultate?

We need to dream!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

problema e ca la noi firmele care ar importa si monta aceste sisteme asteapta omologarea de ani buni de zile si parerea mea personala este ca va mai dura foooooooaaaaarte multi ani de acum incolo pina va fi omologata,ca de traim in romanica si ne permitem motorina si la 99,99ron/litru,arzai-ar focul cu motorina lor cu tot,de s-ar face toti praf si pulbere,nenorociti dreaqului:dr3

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

dap, am vrut sa pun pe o duba la niste tipi pe vasile lascar parca erau si m-am lovit de aceasi problema cu omologarea.. nu cred ca-i foarte rentabil, mai ales ca era si scumpa instalatia..

 

cauta informatii despre instalatiile de HHO, mi-a povestit un amic ca ar da ceva rezultate, la consum adica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

Ideea a venit de la un posesor de Patrol care are montata o dracie de instalatie de GPL pe un Y60 si care pretinde ca masina a castigat circa 25% in cuplu si putere....asa i-au spus cei care l-au montat. Am facut o cercetare sumara pe net si se pare ca ideea nu e asa de nebuneasca... Va dau un citat ce pare documentat:

"Acest tip de instalatii, s-au montat deja in tari care folosesc aceste sisteme alternative de alimentare,cum ar fi:Canada, Australia, S.U.A., precum si in tari din Europa: Danemarca, Italia, Germania, etc.

Descriere sistem GPL Diesel

 

Sistemul utilizat foloseste un amestec de motorina cu GPL. Dezvoltarea acestui sistem dual, motorina+GPL (DFD = dual fuel diesel), a fost motivata de obtinerea unor cheltuieli mai reduse pentru combustibil, obtinerea unor emisii poluante mult mai mici, precum si a unei fiabilitati mai mari a motoarelor diesel. Motorina, care are o ardere de 82%, amestecata cu propanul dezvolta o ardere aproape completa de 97.5%, asemanatoare cu a benzinei.

 

Trebuie specificat faptul ca, instalatia gpl pentru diesel are o justificare importanta numai pentru masinile care circula mult in afara localitatilor. Functionand in sistem dual, senzorul de pozitie al pedalei de acceleratie, transmite calculatorului cresterea debitului de combustibil pe masura ce pedala este apasata. In acest moment, se schimba procentul de amestec motorina/gpl in favoarea gpl-ului. Adica, in momentul cresterii turatiei, se modifica procentul de amestec: cel de motorina scade si cel de gpl creste. Astfel se obtine si arderea completa si cresterea puterii motorului.

Beneficii ale sistemului GPL pentru motoare Diesel

 

Beneficiile folosirii acestui sistem sunt:

 

* economie de combustibil intre 5%-40%, in functie de sarcina;

* cresterea puterii motorului pana la 30%;

* cresterea cuplului motor pana la 40% ;

* uleiul se pastreaza mai mult timp curat(schimbul se face la un numar mai mare de kilometri);

* cresterea semnificativa a fiabilitatii motorului;

* reducerea costurilor pentru intretinerea motorului, datorate arderii complete ;

* reducerea emisiilor poluante si automat a mirosului specific al gazelor de evacuare;

* reducerea zgomotului motorului.

 

Elemente componente ale instalatiei GPL pentru motoare Diesel

 

Sistemul este format din:

 

* rezervor GPL

* electrovalva GPL,care deschide si inchide trecerea GPL, prevazuta cu un filtru

* reductor-vaporizator, care vaporizeaza gpl-ul si reduce presiunea la valorile dorite

* rampa de injectoare de gpl

* E.C.U.(calculatorul), care controleaza electronic sistemul

* buton de comutare diesel - L.P.G.

* senzor M.A.P.,care masoara presiunea G.P.L.transmitand semnal catre E.C.U.pentru calcularea cantitatii G.P.L. necesare motorului

* senzor de pozitie al pedalei de acceleratie"

 

Ati auzit de cineva care sa aiba asa ceva pe masina? Cu ce rezultate?

 

 

 

 

sal am auzit aici la roma pe un tip ca o montata instalatie pe un mercedes 200 dar tipul e unul care face masini modificate si nu se poate omologa instalatie gpl pe diesel

eu inca nu am vazut-o dar am tot vrut sa ma duc pe la el ca vreau sa-mi zica cum sa pun pe m compresor si la ce valori... cind stiu ceva mai vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

dap, am vrut sa pun pe o duba la niste tipi pe vasile lascar parca erau si m-am lovit de aceasi problema cu omologarea.. nu cred ca-i foarte rentabil, mai ales ca era si scumpa instalatia..

 

cauta informatii despre instalatiile de HHO, mi-a povestit un amic ca ar da ceva rezultate, la consum adica..

 

sal sti cumva vre-un service care monteaza hho'. sau pe cineva care vinde instalatii hho

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

nu stiu service, dar montarea este foarte simpla, se conecteaza iesirea instalatiei in admisia de aer, se mai pune un releu eventual un intrerupator, daca nu vrei s-o faci tu acasa cred ca orice service care face electrica ar putea s-o monteze.

 

instalatii recomand sa cauti pe ebay, in romania am vazut ca sunt foarte scumpe, pe ebay gasesti la jumatate de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPL pe motor diesel?

 

salutare

cand cautam sa imi iau masina era pe autovit un patrol cu gpl :h5 am cautat pe Google si am gasit o firma in Craiova care se ocupa cu asa ceva. (http://www.nordservice.ro/Instalatii-GPL-Diesel-Craiova_1_8.htm)

primul rezultat in google la cautarea: "gpl pe motoare diesel craiova"

la momentul respectiv vorbeau ca ar fi in curs de omologare poate gasiti mai multe detalii la ei pe site

numa bine

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare