Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.


alin75

Postări Recomandate

  • 8 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Asa cum vsm obisnuit... dupa fiecare an incerc un bilant al cheltuielilor facute...

Deci a mai trecut un an si chiar daca datorita noului job... masinuta este de cateva luni (2)... in pauza... am dat comanda de urmatoare:

- kit filtre (DA6014P)

- breather filter td4 bmw (LLJ500010)

- 2l ulei MTF94(STC9158)

- 8 l castrol

- 2 bielete antiruliu trw

- set saboti frana spate

Total 250€ (se intelege ca totul in regie proprie)

Urmeaza verificarea respectiv reglarea directiei cu ajutorul colegului Costi (te salut).

Cu aceasta ocazie va urez tuturor "Craciun fericit!"

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Am reușit schimbarea consumabilelor (cam acum o săptămânănă...), dar ma "roade" o mica dilema.... și incep cu o mica povestioara....

Acum un an niște rozătoare își făcuseră de cap prin protecția de la motor (adică au incercat sa-si facă cuib acolo, rozind din burete....), am curățat tot, am pus tot felul de otrăvuri ... (defapt pliculețele pentru sobo de atunci nu lipsesc de pe la motor). Ochiometric totul părea ok, dar acum schimbând și filtrul epurator (eu il schimb la fiecare revizie), am fost nevoit sa desfac și partea de alimentare electrica a injectoarelor... si ce am văzut m-a cam pus pe ganduri (urmare a rozătoarelor....)

Bun...întrebare: dacă tai acolo unde izolația este roasa și cositoresc (cablurile fiind răsucite permit acest lucru), se creste rezistenta electrica a firului, afectand oarecum injectorul...?! Sau cum pot scoate pinii din mufa pentru a putea introduce tub termocontractibil?

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Se pot scoate pinii, au o clema de retinere in interiorul mufei. Cu un ac subtire apesi clema si tragi usor de fir, pregateste-te de munca de chinez batran.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Se pot scoate pinii, au o clema de retinere in interiorul mufei. Cu un ac subtire apesi clema si tragi usor de fir, pregateste-te de munca de chinez batran.

Merci!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

In scurta pauza avuta in tara, am achizitionat (pentru interventia propusa la vara...), un rezervor cu suportul aferent si grila de la stergatoare (la mine fiind duse protectiile acelea de cauciuc din dreptul balamalelor). De asemenea prin amabilitatea colegului Costi, am primit si o parte din conductele de alimentare... Interventia asupra directiei a fost si ea amanta tot pentru .... la vara (cite mai fac eu atunci!:grin:)

 

Numai bine,

Alin

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Neata! Profit de scurta pauza pe care o am, pentru a va ruga daca se poate sa-mi descrieti cat mai explicit modul in care sunt schimbate curelele de accesorii (asa o idee am, dar nu am vazut .... pe viu :grin: /chei folosite, cod pentru curele/marca achizitionata/recomandata si ce mai considerati util ca si informatie, ceva de genul... ai grija la... sau vezi ca....).

Pentru ca in spatiul EU netul este ... ca si cum nu ar fi, iar pe tel.... nu am acces la RAVE, ma intereseaza cod pentru clipsurile (6 la numar) care fixeaza grila de la stergatoare. Merci si sa ne auzim sanatosi!

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

.... eu intreb.... eu raspund... in final am aflat... SURUB TRAVERSA CAPOTA DYQ000010 LAND ROVER FREELANDER. Poate intereseaza si pe alti colegi....

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Neata! Alta... belea... am ramas fara stropitoare pe stergatorul de la luneta... Pe fata stropeste...pe spate nu... Fiind cu masina la munca...(Austria), deci nu am conditii de bibileala ... astept orice idee de verificare rapida ..

Multumesc!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Neata! Alta... belea... am ramas fara stropitoare pe stergatorul de la luneta... Pe fata stropeste...pe spate nu... Fiind cu masina la munca...(Austria), deci nu am conditii de bibileala ... astept orice idee de verificare rapida ..

Multumesc!

 

Verifica sa nu fie infundat traseul! Da rezerva jos, cu tot cu suportul ei, scoate furtunasul de la stergator si vezi daca asa curge! Daca da, stii ce sa faci mai departe!

Daca nu, trebuie sa te duci pe traseul furtunului pana la pompa, (sper ca aia ai verificat-o, sa nu fie arsa)! Ai pompe separate pentru fata si spate, infipte in rezervorul de lichid.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Verifica sa nu fie infundat traseul! Da rezerva jos, cu tot cu suportul ei, scoate furtunasul de la stergator si vezi daca asa curge! Daca da, stii ce sa faci mai departe!

Daca nu, trebuie sa te duci pe traseul furtunului pana la pompa, (sper ca aia ai verificat-o, sa nu fie arsa)! Ai pompe separate pentru fata si spate, infipte in rezervorul de lichid.

Merci! De verificat..nu a fost timp. In mers prin Germania am remarcat ca nu merge sprituitoarea... Am sa urmez sfatul tau (stiam ca sunt 2 pompe, chiar am dat o cautare dupa pret... par destul de ok)

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Prim verificare roaga pe cineva sa actioneze spritul si tu asculta cu atentie langa rezervor sa vezi daca merge poma ca trebuie sa o auzi cum bazaie, daca nu bazaie mai vorbim, daca bazaie e o problema pe traseu.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Neata colegi! Aseara am avut ocazia sa verific sfaturie primite. Motorasul bazaie. Apa nu pierd sub masina...dar pe luneta nu apare nimic.... posibil motorasul sa nu mai fie ok... ramane sa verific amanuntit cand ajung acasa....

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Scoate furtunasul de pe pompa si da-i asa sa vezi daca iese apa sau nu.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Scoate furtunasul de pe pompa si da-i asa sa vezi daca iese apa sau nu.

Merci! Asa am sa fac, dar cand ajung in tara. Unde am masina parcata in perioada cat sunt plecat... nu-mi pot permite astfel de interventii.

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Rezervorul si pompele nu prea sunt la indemana, altfel problema era simplu de rezolvat. Trebuie sa dai aripa dreapta jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Trebuie sa dai aripa dreapta jos.

Nope, doar bara fata. Rezervorul de lichid pentru parbriz/luneta este in partea de jos a barii, sub traversa de aluminiu aflata in spatele barii de plastic.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Nope, doar bara fata. Rezervorul de lichid pentru parbriz/luneta este in partea de jos a barii, sub traversa de aluminiu aflata in spatele barii de plastic.

Explicit ca de obicei!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Va salut! Am revenit în tara de câteva zile si am început intervenția asupra "defectelor" apărute intre timp:

1. problema rezervorului era... inelul care strânge pompa..era sărit (cauze... destule), imi lasa impresia ca "ceva" este ros...daca strâng la maxim....sare;

2. schimbat toba...deși am luat BOSAL, a fost mult mai mare decât a mea...;

3. verificat traseul stropitor spate.... duzele (asa cum bănuiam) înfundate...

4. schimbat curele accesorii.... aici am constatat ca rola întinzătoare de la cureaua mare... cam are joc (deși în mers nu șuieră... sau altele/am trecut-o pe lista...acum nu mai era timp sa aștept pana vine);

5. polisat pragurile de inox;

6. schimbat poziție stație....;

7. am vopsit grilele de la ștergătoare fata, pentru a le schimba pe ale mele... dar din lipsa a 2 capace am amânat intervenția

revin cu poze maine....

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Azi am umblat pe la dezmembrările din zona..... după capacele (2 buc.) mari care vin aplicate pe grila... rezultat...ZERO:fr2

Cu aceasta ocazie... am sesizat și "simțul de afaceri" al oltenilor... adică am întrebat de niște chestii la care cerusem cotație de preturi și pe un site dedicat vânzării sh... unde am primit preturi mult mai mici... decât atunci când am ajuns la fata locului (fără a spune ca am "conversat" si pe net!).

 

Deci...dacă ma puteți ajuta cu cele 2 capace... normal contra-cost...va sunt recunoscător!

Mulțumesc!

 

P.S. priza din cotiera ...care o "primeam moca" la pachet cu altele... a ajuns sa fie la pret de 100RON solo:grin:

 

tot cautând pe net.... am dat de astea https://www.stift.ro/oferta-capace-plastic-rotunde-1/capac-plastic-14-120-1323.html

Ramane sa masor diametrul găurii!

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Merci!

In final cred ca tot asa ma orientez... mai ales ca dacă este sa iau de acolo ... iau si "șuruburile" de plastic... Alea erau la 9 RON buc. Am sa cer cotație și pentru astea... abia am găsit codul lor....EYB100150L

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: masina mea TD4 2001 - jurnal probleme prezente si viitoare.

 

Merci!

In final cred ca tot asa ma orientez... mai ales ca dacă este sa iau de acolo ... iau si "șuruburile" de plastic... Alea erau la 9 RON buc. Am sa cer cotație și pentru astea... abia am găsit codul lor....EYB100150L

 

Da, si suruburi luasem atunci. Gasesti tot acolo. Dupa aia parca vasusem ceva asemenator intr-un raft de magazin dar n'am mai avut rabdare sa vad daca's compatibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare