Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny


VAXXi

Postări Recomandate

Ma tot gandesc sa pun o pereche de proiectoare pe Jimny (sau 2 perechi, mai vedem). 90% voi alege unele ca astea, cu HID si balast integrat; lumina mai puternica, cablare mai simpla si amperaj mic:

 

http://img442.imageshack.us/img442/3671/hid2f.th.jpghttp://img687.imageshack.us/img687/7558/hid4.th.jpghttp://img580.imageshack.us/img580/6499/hid1t.th.jpg

 

Variante de montare in fata masinii

Avantaje: mai greu de furat, cablare frumoasa; dezavantaje: sunt tot la nivelul farurilor.

 

- prinse de capota in fata radiatorului (n-ar fi probleme cu racirea din cate-am citit).

 

http://img831.imageshack.us/img831/332/masca1.th.jpghttp://img51.imageshack.us/img51/9780/masca2.th.jpghttp://img94.imageshack.us/img94/3285/masca3.th.jpg

 

Ar merge si pe nudge-bar, da' nu am asa ceva si nici nu vreau.

 

- pe un adaptor si prinse de bara; am inteles ca merge pusa si o placa gaurita sub bara ca sa-i dea rezistenta, daca nu ... ceva ca-n poza (cine are ARB, a scapat repede):

 

http://img535.imageshack.us/img535/810/adaptord.th.jpghttp://img141.imageshack.us/img141/4669/arbi.th.jpg

 

Variante de montare pe acoperis

Avantaje: lumina mai buna; dezavantaje: cablare mai grea (ori gaura in tavan, ori utilizarea mufei de antena radio), mai usor de saltat, probabil mai mult zgomot in mers (nu ca ar mai conta prea mult :grin: ).

 

- cu bara transversala

 

http://img407.imageshack.us/img407/6509/bar1r.th.jpghttp://img513.imageshack.us/img513/6622/bar2w.th.pnghttp://img31.imageshack.us/img31/9886/bar3v.th.jpg

 

 

- "lightpod" autoadeziv

 

http://img825.imageshack.us/img825/1601/podh.th.jpg

 

M-am mai gandit (dar n-am gasit sa fi facut nimeni inca):

 

- montare pe montantul A, cum aveau unele ARO-uri

- montare individuala pe barele de portbagaj, fara bara transversala

 

Pana acum cea mai buna varianta mi se pare pe bara, ca la Jimnyul negru. Cum ati facut, ce dificultati ati intalnit, cum ati rezolvat, ce alte idei mai aveti ?

Editat de VAXXi
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Salut! Eu inca nu am monatat nimic, dar am incercat totusi varianta de proiectoare care se aplica pe masina (bloc de 4 proiectoare, intr-o carcasa de plastic) care nu s-au potrivit bine. Foarte slabe calitativ, putere mica, daca sunt prinse definitv, nu mai ai cum sa schimbi becurile care se ard, pe tavan la Jimny sunt cele 4 "caneluri" care nu permiteau plicarea acestei "piese" plate fara a face anumite decupje in plasticul carenajului, etc...

Deci, din punctul meu de vedere aceasta varianta nu as recomanda-o. Eu cochetez cu ideea de a le monta pe o bara transfersala sus pe barele de portbagaj (pacat ca montajul va fi putin cam in spate datorita faptului ca barele nu pleaca exact de la baza parbrizului)

P.S. Atasez si poze cu proiectoarele de care ziceam.

IMGP4327.JPG.e74c8787b2c7738d2380718051e3788b.JPG

Mitsubishi Pajero mk3 lwb 2.5 :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Nu-i nimic daca le ai mai in spate un pic, de-abia nu se reflecta-n capota. Bun, am eliminat plasticele deci.

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Dar proiectoarele stock ce au? Daca ti se pare insuficient, atunci poti sa renunti la ornamentul de plastic din jurul lor (vorbesc de modelul anterior). La modelul curent proiectoarele sint foarte jos puse, deci cel putin pe ceata ma astept sa isi faca treaba.

Mare atentie ca luminile de tip xenon sint ilegale si risti sa ramii fara ceferticat + bonus o amenda de vreo 10 milioane.

Nu ne-ai zis pentru ce vrei luminile alea suplimentare (proiectoare de ceata, proiectoare de faza lunga), dar indiferent de raspuns, varianta cea mai buna sint unele cu capac, care au si avantajul de a fi legale. Daca vrei proiectoare de ceata, atunci trebuie montate cit mai jos, altfel sint cam degeaba. Daca vrei de faza lunga, atunci ideal se pun pe platon, iar on-road se merge cu capacul pus (in felul asta politia nu are nimic de obiectat).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Pai proiectoarele originale au ... ca n-am. Proiectoarele suplimentare cu HID n-au nici o treaba dpdv legislativ, atata timp cat se pot aprinde/stinge independent de faza scurta/lunga (daca ai si capac pe ele cat esti pe drumurile publice, chiar n-au ce sa comenteze). Si nu de ceata vreau, ci de iluminat general.

 

Nu aspectul legislativ ma intereseaza, ci cel tehnic; e vorba ca te mai prinde noaptea pe-un drum fara iluminat si cerul e innorat ... prefer sa pot vedea cat mai mult inainte. Ma gandeam chiar la 2 flood + 2 pencil lights, in caz de 4 bucati.

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Probabil ca proiectoarele originale te vor costa mai putin decit ce vrei tu sa faci si vin cu tot ce trebuie, inclusiv buton. Firul din habitaclu in compartimentul motor exista deja :wink:

Daca vrei proiectoare de faza lunga, atunci musai unele cu capac puse pe plafon.

Te cred ca aspectul legal nu te intereseaza, dar te va interesa al dracului de tare cind vei da peste vreun organ pus sa-si faca datoria... pardon, sa ia si el o spaga, ca doar salariul i-a scazut de cind cu criza.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Pai inteleg, da' cu ce ma ajuta la iluminat in jur alea de ceata care sunt cat o ceasca de espresso si puse jos de tot ? stiu de butonul din bord de la ceata, stiu de firele lor (cele verzi), il voi folosi pentru-a da comanda la releele ce vor alimenta proiectoarele mari.

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Nu-i nimic daca le ai mai in spate un pic, de-abia nu se reflecta-n capota.

eu am avut pe vitara deasupra pe o bara pe la jumatea masinii. erau ordinare, 4 la numar, luminau bine insa imi bateau in oglinzile laterale de ma usturau ochii

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

eu am avut pe vitara deasupra pe o bara pe la jumatea masinii. erau ordinare, 4 la numar, luminau bine insa imi bateau in oglinzile laterale de ma usturau ochii

 

atentie la tipul de proiectoare care le montati pe plafon ...exista posibilitatea sa se reflecte din capota si atunci reusesti sa te chiorasti singur ....variante ar fi capota in negru mat sau o tabla sub proiectoare ....si ar mai fi un inconvenient: crengile prin padure au prostul obicei sa demonteze proiectoarele :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Pana la urma a gasit cineva proiectoare HID cu balast incorporat?

Vreau si eu sa-mi montez doua ca merg deseori prin paduri sau campuri si e nevoie de lumina cand te prinde noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Fix alea din primele 3 poze ale postului meu initial sunt HID, balast incorporat. Le are Marcel la house4x4.ro.

 

Apropo, nu stiu de ce s-or mai fi chinuit chinezii sa le vopseasca inelul ala rosu, e kitsch rau; chiar am fost surprins sa vad ca-i aluminiu si e vopsit cu simtul raspunderii.

 

Nitica munca la peria de sarma si:

 

20120410_143625.thumb.jpg.16e733f717b9f44b10e6f9afe43a571f.jpg

 

Din pacate, varianta cu montarea pe bara standard a picat definitiv, este cam imposibil din cauza de lipsa spatiu si prindere serioasa. Mai studiez.

Editat de VAXXi
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Arata super. Daca aveai Jimny rosu se asortau de minune.

Ce dimensiune ai luat? Mi-e teama ca cele de +17cm sa nu fie prea mari.

 

Ia sa vedem si cat costa si sa dam si noi comanda...

 

 

 

L.E. Am vazut ca cineva mai devreme vorbea de cele originale. Pentru modelele de dupa 2005, proiectoarele si cu butonul + alte chestiute necesare instalarii si manopera se ridica undeva la 900ron.

Totusi, proiectoarele in sine costa 380ron. Nu stiu ce au pus aia asa mult in plus la pret.

Editat de Kingy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Da, arata excelent intr-adevar. Si lumina pare "de nadejde", dar pana nu le pun pe masina nu am cum sa vad exact (sunt "pencil", le-am luat asa ca sa completez luminarea in adancime pe centru, ca farurile fac treaba destul de buna).

 

Proiectoarele sunt de 10 cm; cele de 13 cm mi s-au parut prea mari iar cele de 17 cm sunt cat o oala de ciorba, deja aratau ridicol pe Jimny.

 

Eu n-am avut pe Jimny proiectoare de ceata si nu inteleg legatura cu ele; alea de ceata sunt facute sa fie "bright" si "mici" ca sa se vada, nu sa bata in adancime. Din fericire cablajul este prezent deja pe masina, sunt 2 perechi de fire verzi care se termina intr-o mufa alba in spatele fiecarui far + firele in bord, langa butonul de ceata spate. Am primit de la Nicu007 (multumesc inca o data!) un buton de proiectoare original si sper sa iasa frumos ... cand oi gasi un loc sa le pun :roll:

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

salut

eu mi-am luat cu leduri,cica foarte bune inca nu l-am montat dar am vazut la alcineva care a schimbat si farurile originale cu led,se gasesc model patrat si rotund,au consum foarte bun 27w,oricum nu trebuie trecut cu vederea ca Jimny are un alternator mic aprox.50A

in cateva zile le montez si pot sa spun mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Sunt oarecum pe langa subiect dar totusi o sa va spun ce am facut eu.

 

Momentan am renuntat la ideea de faruri suplimentare. Am luat nu kit xenon de 35w cu temperatura de culoare de 5000 si e o lumina alba, superba si din belsug.

Plus de asta, nu se cunoaste ca ai xenoane si nici nu orbesc mai mult decat becurile halogen originale, ceea ce m-a bucurat pentru ca nu-mi doream sa mai adaug inca un bizon in trafic si sa-i deranjez pe ceilalti cu luminile mele.

Astept sa fac si un drum in offroad noaptea sa vad daca se impune sa mai adaug inca doua faruri suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

salut

oricum nu trebuie trecut cu vederea ca Jimny are un alternator mic aprox.50A

 

70Ah sau cel putin atit are al meu. Dar intr-adevar, daca vrei ceva mai mult s-ar putea sa nu fie de ajuns, pentru ca nici bateria stock nu poate compensa. Oricum 35W extra ar trebui sa duca. Asta inseamna vreo 3 amperi in plus.

 

@Kingy: cel mai bine e sa-ti iei proiectoare cu capac (de care vrei tu). Cind mergi on-road, pune capacele, si nici un politist nu poate zice nimic.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Nu de politie imi era mie. Nu vreau sa stric designul global al masinii... cu toate ca imi plac mult astea cu HID puse de VAXXi pe topicul asta.

Ramane sa vad daca sunt necesare sau sunt multumit doar cu farurile principale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Salut. Am gasit pe un site becuri H4 cu LED. A mai folosit cineva? Sunt bune? Eu am pe Jimny si proiectoare de ceata (originale) si niste proiectoare pe plafon (dinalea care se lipesc) dar nu sunt multumit, noaptea prin padure nu vezi nimic.. ma gandesc sa pun niste becuri mai puternice, ma gandeam la xenon dar nu vreau sa am probleme dpdv legal si eventual la o bara LED mai mica.. Voi ce recoandari aveti?

1614802172_2015-10-0121_14_53.thumb.png.c5d271278630fef0597512eb4eeeefc8.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Salut. Am gasit pe un site becuri H4 cu LED. A mai folosit cineva? Sunt bune? Eu am pe Jimny si proiectoare de ceata (originale) si niste proiectoare pe plafon (dinalea care se lipesc) dar nu sunt multumit, noaptea prin padure nu vezi nimic.. ma gandesc sa pun niste becuri mai puternice, ma gandeam la xenon dar nu vreau sa am probleme dpdv legal si eventual la o bara LED mai mica.. Voi ce recoandari aveti?

 

Salut, s-a mai discutat pe forum - nu sunt bune de nimic ( + chestia cu CANBUS e o minciuna, becurile nu "comunica" cu computerul lui Jimny prin interfata CANBUS)

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

S-a perfectionat, dar becurile LED adearate costa cam cit costa xenon-ul la inceput. Plus ca geometria farului trebuie re-gindita pentru ca "pata" de lumina e mult mai mare la LED.

 

In acel caz particular observ asa:

- la o intensitate luminoasa de 3000 de lumeni deja incepi sa dobori avioane. Exagerez, dar intelegi ce vreau sa spun. Un far halogenin mintile lui are pe la 1000 de lumeni. Am o lanterna de 2200 de lumeni si lumina e foarte puternica. La 3000 de lumeni reali deja orbesti tot.

- CANBUS nu se aplica in cazul Jimny si de regula asta inseamna o rezistenta care sa pacaleasca computerul de confort ca e intr-adevar un bec acolo. Deci avantajul consumului mai mic dispare.

 

E plin ebay-ul de bec-uri H4 cu led si nu numai, doar ca nu e ce trebuie. Masinile cu becuri LED abia au inceput sa apara.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Salut, am testat niste becuri cu led dar DOAR pentru pozitii, stopuri frana, semnal.Isi fac treaba, unele se incing si li se topeste soclul altele nu, repet, NU pentru faruri.

Pentru faruri/proiectoare daca nu se apeleaza la clasicul xenon producatorii au tot imbunatatit halogenul, cei de la Philips si Osram au o gama variata de halogene cu un pret maxim de 130-150ron /set H4 Philips.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Stiu ca topicul e vechi, dar cred ca e mai bine sa fiu pe subiect aici decat sa creez un altul cu acelasi subiect.

As vrea sa pun proiectoare pe masina, are locurile unde trebuie sa stea proiectoarele, doar ca nu sunt decupate. As vrea sa stiu cum aleg niste proiectoare compatibile, si cum se prind, ca bara nu pare sa aiba vre-o gaura sau lacas special unde sa poti prinde proiectoarele in jurul acelor locuri ce trebuiesc decupate pentru proiectoare.

Si, exista/sunt legale proiectoare led care sa mearga puse in acest loc? Eu oricum le-as folosi mai mult offroad dar vreau sa stiu cum e cu legalitatea in acest caz.

 

Asa arata bara mea:

1709874_bara-suzuki-jimny_1.jpg.6ec354b3b8935d81f228ee4d9d061911.jpg

Si desi o vreme am crezut ca acelea sunt capace si se dau jos usor la montarea unor proiectoare stock, nu este asa, bara este turnata dintr-o bucata, cel putin asa e la a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

[quote=adi_1;1063345

As vrea sa pun proiectoare pe masina, are locurile unde trebuie sa stea proiectoarele, doar ca nu sunt decupate. As vrea sa stiu cum aleg niste proiectoare compatibile, si cum se prind, ca bara nu pare sa aiba vre-o gaura sau lacas special unde sa poti prinde proiectoarele in jurul acelor locuri ce trebuiesc decupate pentru proiectoare.

 

 

cel mai simplu folosesti sistemul original de pe jimny spaniol.

poti folosi si sistemul de pe jimny japonez, dar proiectoarele sunt de 3 ori mai scumpe.

 

 

proiector_jimny.thumb.jpg.517601c65657ee9511a0c9ed12d6dc5c.jpg

 

proiectoarele sunt cele folosite pe logan, tabla de prindere pe bara o cumperi originala noua sau de la dezmembrari.

 

tabla se monteaza pe bara cu 3 suruburi.

 

proiector_jimny2.jpg.9e24d4437ccc045482e095474564e285.jpg

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

 

Multumesc foarte mult pentru interventie. Pare mai simplu decat ma asteptam. Banuiesc ca acele suruburi de prindere in bara au niste locuri speciale unde bara este mai groasa in carne incat sa nu iasa pe partea cealalta, nu?

Ramane sa ma duc sa cumpar proiectoarele si sistemul de prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare