Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata


an0th3r_0n3

Postări Recomandate

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Vestea buna ar fi ca am totusi garantie 12 luni, desi l-am comandat de pe internet de la Tg Mures, nu de la un magazin de la mine din zona, sper sa fie valabila garantia respectiva. Dar daca totusi se dovedeste a fi bun, eu zic ca la pretul asta pot fi o alternativa buna si pentru alti utilizatori.

 

Atentie, garantia la orice piesa auto se acorda la DEFECTE DE FABRICATIE si nu la talpa grea, bolovani ticalosi ce sar in fata masinii etc, etc ........

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Atentie, garantia la orice piesa auto se acorda la DEFECTE DE FABRICATIE si nu la talpa grea, bolovani ticalosi ce sar in fata masinii etc, etc ........

 

Asta nu mai stiam, eu ma gandeam ca daca se defecteaza, o trimit pur si simplu si va fi inlocuita. E bine de stiut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Problema rezolvata! Am schimbat capul de planetara, acum merge perfect, MRL-urile sunt ok. Am dat pe capul de planetara 325 de lei si transport 45 de lei (cam mult). Intr-un final am gasit si la mine in oras, la un magazin de piese auto, un cap de planetara Spidan la 400 de lei, dar apucasem sa il iau deja pe acesta.

 

Am si eu aceeasi problema si acum la aproape 2 ani de functioneare as vrea sa te intreb daca iti mai functioneaza capul de planetara. Sunt si eu in dubii daca merita sa cumperi unul mai ieftin.

Editat de Astral
MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Salut, ma bucur sa aud ca inca functioneaza corespunzator planetara cu toate ca nu a fost cea mai scumpa.

 

La fel ma gandeam sa achizitionez si eu una, nici cea mai ieftina, nici cea mai scumpa.

M-am uitat din ce localitate esti, Corabia...tot un port la Dunare, ca si Galati-ul dar nu pot ajunge la tine cu masina asa. Cred ca mai convenabil ar fi fost sa vin cu masina pe un mic vaporas. :ti

 

Revenin la topic as vrea sa te intreb daca :

 

1. mai retii de atunci cat a durat interventia de inlocuire ca si durata ?

2. trebuie inlocuite la ambele roti ? ca mie nu imi tragea nicio roata din fata

3. acesta operatiune merge efectuata si intr-un mic atelier auto care nu are elevator ?...ar merge numai ridicata pe un cric ?

 

Cred ca oricum dupa ce o repar iti fac o vizita :beca - vreau sa ajung prin zona aceea pe la nea Dinescu la Cetate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

 

La fel ma gandeam sa

1. mai retii de atunci cat a durat interventia de inlocuire ca si durata ?

2. trebuie inlocuite la ambele roti ? ca mie nu imi tragea nicio roata din fata

3. acesta operatiune merge efectuata si intr-un mic atelier auto care nu are elevator ?...ar merge numai ridicata pe un cric ?

 

Cred ca oricum dupa ce o repar iti fac o vizita :beca - vreau sa ajung prin zona aceea pe la nea Dinescu la Cetate.

 

Daca nici o roata nu se invarte eu nu as fi sigur ca e de la planetare. Ce ai pe masina? : flanse, MRL automat sau MRL manual?

 

1. Daca cel care o face e hotarat si nu se rupe ceva surub incapatanat nu trebuie sa

dureze mai mult de 60 -90 min / roata.

2. Nu prea cred ca la tine problema ar fi din planetare ( mai degraba altceva -vezi cuplaje)

3. Da , elevatorul nu este obligator necesar.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Pai manifestarea este ca si cea de la inceputul discutiei. Nu cupleaza 4x4, desi comut maneta pe 4x4 Hi si in bord se aprinde cu verde ca a comutat. Se aude un zgomot in mers drept in dreptul rotii indiferent daca este sau nu cuplat 4x4; zgomotul este la fel de persistent si se intensifica in viraje.

 

Deci a mea este din 2005, nu are la butucul rotii din fata cele 6 suruburi mici si nici comutator (am vazut ca are un vecin la modelul din 2001).

Am folosit functia de cautare pe forum si nici nu prea cunosc mecanica ca sa iti pot raspunde la ce fel de MRL-uri are sau daca are. Un coleg de pe forum zicea ca modelele dupa 2004 numai au MRL-uri. Poate ma lamureste cineva cum e la modelul dupa 2004.

 

Din cele relatate de mine aici credeti ca ar fi motive sa nu fie de la planetara ? :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Pai manifestarea este ca si cea de la inceputul discutiei. Nu cupleaza 4x4, desi comut maneta pe 4x4 Hi si in bord se aprinde cu verde ca a comutat. Se aude un zgomot in mers drept in dreptul rotii indiferent daca este sau nu cuplat 4x4; zgomotul este la fel de persistent si se intensifica in viraje.

 

Deci a mea este din 2005, nu are la butucul rotii din fata cele 6 suruburi mici si nici comutator (am vazut ca are un vecin la modelul din 2001).

Am folosit functia de cautare pe forum si nici nu prea cunosc mecanica ca sa iti pot raspunde la ce fel de MRL-uri are sau daca are. Un coleg de pe forum zicea ca modelele dupa 2004 numai au MRL-uri. Poate ma lamureste cineva cum e la modelul dupa 2004.

 

Din cele relatate de mine aici credeti ca ar fi motive sa nu fie de la planetara ? :tk

 

1. Zgomot persistent la roata, cu intensificare pe viraj (mai ales daca roata respectiva este pe exteriorul virajului) - ma duce cu gandul la rulmentii rotii respective.

 

2. Daca nu ai cele 6 suruburi, ar trebui sa ai macar cele 6 gauri pentru cele 6 suruburi.

 

Apropos, o poza ceva? Sau bajbaim noi, dupa explicatii empirice?

 

Avand in vedere cele de mai sus ("nici nu prea cunosc mecanica"), recomandarea mea ar fi sa te duci la cineva care se pricepe. Gasesti si in Galati.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Salut, ma bucur sa aud ca inca functioneaza corespunzator planetara cu toate ca nu a fost cea mai scumpa.

 

La fel ma gandeam sa achizitionez si eu una, nici cea mai ieftina, nici cea mai scumpa.

M-am uitat din ce localitate esti, Corabia...tot un port la Dunare, ca si Galati-ul dar nu pot ajunge la tine cu masina asa. Cred ca mai convenabil ar fi fost sa vin cu masina pe un mic vaporas. :ti

 

Revenin la topic as vrea sa te intreb daca :

 

1. mai retii de atunci cat a durat interventia de inlocuire ca si durata ?

2. trebuie inlocuite la ambele roti ? ca mie nu imi tragea nicio roata din fata

3. acesta operatiune merge efectuata si intr-un mic atelier auto care nu are elevator ?...ar merge numai ridicata pe un cric ?

 

Cred ca oricum dupa ce o repar iti fac o vizita :beca - vreau sa ajung prin zona aceea pe la nea Dinescu la Cetate.

 

Salut! Scuze ca iti raspuns cu intarziere! Reparatia a durat cateva ore, insemnand montat demontat de pe masina plus schimbat cap de planetara, intr-un garaj fara elevator si in conditii de iarna. Eu am inlocuit-a la o singura roata, din moment ce la o roata planera se invarte in gol, la cealalta nu se va invarti sigur ... se invarte roata care opune cel mai putin rezistenta. In concluzie, daca ai cunostinte de baza de mecanica o poti schimba cu un cric si cateva scule.

 

Referitor la vizita, as fi incantat sa iti vad masina, dar probabil in Bucuresti, la Corabia stau destul de putin. Terrano il am acolo, il exploateaza tata in conditii de camp.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Pai manifestarea este ca si cea de la inceputul discutiei. Nu cupleaza 4x4, desi comut maneta pe 4x4 Hi si in bord se aprinde cu verde ca a comutat. Se aude un zgomot in mers drept in dreptul rotii indiferent daca este sau nu cuplat 4x4; zgomotul este la fel de persistent si se intensifica in viraje.

 

Deci a mea este din 2005, nu are la butucul rotii din fata cele 6 suruburi mici si nici comutator (am vazut ca are un vecin la modelul din 2001).

Am folosit functia de cautare pe forum si nici nu prea cunosc mecanica ca sa iti pot raspunde la ce fel de MRL-uri are sau daca are. Un coleg de pe forum zicea ca modelele dupa 2004 numai au MRL-uri. Poate ma lamureste cineva cum e la modelul dupa 2004.

 

Din cele relatate de mine aici credeti ca ar fi motive sa nu fie de la planetara ? :tk

 

Cel mai simplu mod de a afla, este sa ridici masina pe cric, incerci sa misti de roata sa vezi daca are joc in rulment si aoi dai roata jos si te uiti daca e buduful rupt si cumva daca misti de axul planetarei, ar trebui sa iti dai seama ca ca nu mai e prins de roata. asta e cea mai simpla metoda ca sa iti faci o idee asa ca necunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

 

Apropos, o poza ceva? Sau bajbaim noi, dupa explicatii empirice?.

 

Am sa pun 2 fotografii cu rotile fata - prima este de la un vecin care are modelul 2001 si are MRL manual, si cea de a doua, a mea care e dupa cum vedeti si banuiesc ca sunt MRL-uri automate.

 

2062089426_roatanissanterrano22001-cublocare.jpg.f4c1c551fdb091a7a4d19e3766375916.jpgCAM00154.thumb.jpg.dae609708285337e322ebe27ec741aab.jpg

 

E ok rationamentul meu ?

Oricum MRL-urile defecte nu fac un zgomot de bataie in pedalier presupun.

Editat de Baruba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Pentru a te lamuri complet va trebui sa dai jos o roata de fata , in foto nu e decat capacul jantei . E posibil sa fie doar flansa , dar e posibil sa fie si MRL automat .

 

Recomand prima data verificarea starii generale a partii fata , suspensie + transmisie . Sunt multe defecte posibile care se manifesta prin batai in podea , iar faptul ca nu cupleaza fata ar fi trebuit sa fie un motiv principal de ingrijorare , incununat fiind si de bataile in podea ... e destul de posibil sa urmeze un diagnostic cert in mijlocul intersectiei , adus de un mare ' zdrang- zbang-trosc-poc' ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

buna am un nissan terrano 2 recent luat si cu o problema nu imi cupleaza in 4x4 ,becul in bord se aprinde cand dau pe 4x4 la mare nimic si 4x4 la mic merge incet cum ca ar fi cuplat dar nu trece fata de loc,am incercat sa invart cu mana de cardanul din fata se invarte doar o planetara din stanga ce`a din dreapta nimic are burduful de catre roata rupt ,cand cuplez nu se aude nimic zgomot sau ceva ,MRL-urile sunt automate ,ce ar putea fi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Cum ai ajuns la concluzia ca nu trage? Ai suspendat total masina si sa vezi se invart toate sau nu? (pe elevator ar fi cel mai usor de facut maiestria asta)

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Cum ai ajuns la concluzia ca nu trage? Ai suspendat total masina si sa vezi se invart toate sau nu? (pe elevator ar fi cel mai usor de facut maiestria asta)

da am incercat dar nu merge ,azi m`am bagat sub masina am invartit de planetara din stanga se invarte normal si cardanul la fel,in partea dreapta am invartit planetara sa invartit putin si sa blocat,se poate sa fie stricat MRL din stanga ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Cam da ... ar fi trebuit sa se cupleze ambele MRL-uri si in consecinta sa nu poti roti cardanul .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Cam da ... ar fi trebuit sa se cupleze ambele MRL-uri si in consecinta sa nu poti roti cardanul .

 

Buna,cum se montează MRL fixe Nissan eu am avut automate,le-am dat jos si pe planetara is 3.saibe trebe date jos alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Pentru a nu deschide alt topic si pentru ca nu am gasit unde sa postez, ma adaptez si eu topicului. Astazi dimineata nu a mai cuplat fata la un Terrano 2.7 tdi an 2000. Am ajuns la mecanic si am gasit capul de planetara rupt. Aproape sigur s-a rupt in accelerare brusc pe asfalt uscat in cabraj maxim al rotilor fiind in 4x4. Intrebare: dupa montarea noului cap de planetara trebuie sa ferific daca s-a rupt din alt motiv? Si daca da, ce anume sa verific si cum? Multumesc anticipat.

Editat de de.lucris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Terrano 2 2001 2.7td - nu cupleaza rotile fata

 

Nu sunt prea multe de verificat dupa montare in ce priveste capul de planetara .

 

In timpul reparatiei se poate verifica jocul radial in bucsa de ghidaj ( la nevoie se inlocuieste ) , jocul axial ( se corecteaza din distantierele din fata sigurantei de planetara ) starea simeringurilor .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare