Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Dupa ce am cuplat din 4x4 in 4x2 am mers cutiva metri in spate dupa care mi-am continuat drumul inainte. Totusi simtomul este cel descris mai sus. De aici si problema mea referitoare la functionarea corecta a MRL-urilor automate.

 

in acest caz...cred ca e timpu pt altele ..ori iei inca un set originale la aprox 50-60 euro/buc (are Tractozaur de vanzare...500lei setul) sau cauti manuale de nissan 4.2 sau AVM :h5

Editat de DanT

0743380016 sau 0731443451

I ♥ APUSENI

:cort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

stie cineva daca e ok sa spal capul planetarelor cu motorina inainte de a monta noile MRL-uri? Ma gandesc ca asta ar fi echivalent cu una din etapele de intretinere mentionate de nissan4x4 la inceputul topicului

mersi

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

hmmm, motorina aia ajunge si pe rulmentul de roata, spaland vaselina. Nu-i face deloc bine. Sfatul meu esta sa stergi cu o laveta curata partile mentionate. Poti cel mult folosi un spray de degresat , are efect maxim de curatare folosind minim de lichid.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Sau le lasi la scurs peste noapte si/sau sufli bine cu aer urmele de motorina de la spalare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Motorina (benzina) este un bun degresant. Dar cu conditia sa usuci dupa aia bine locul. Daca ajunge sa iti intre in vaselina termina rulmentii si in general elementele gresabile.

 

Cea mai buna solutie e cea de folosire a unui spray de curatat discuri de frana iar dupa aia ...fie cu aer usuci locul fie folosesti o laveta absorbanta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

multam mult de sfaturi, MRL-urile sunt noi (mi-am tras d'alea manuale de la AVM), numa ca vreau sa curat mizeria care este pe planetare, ma duc sa iau un spray din ala minune si va spun dupa ce am facut :h5

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

2. MRL MANUALE: Suint dedicate masinilor ce au utilizare heavy duty.

- fuirnizate de fabrica , originale nissan. Sunt foarte Heavy Duty. Nu am vazut niciodata vreunul rupt

- MRL AVM. S-ar parea ca la anvelope peste 35" si motoare de cuplu mare (gen 4,2Diesel) s-au mai intamplat ruperi.

 

1.necesita cuplarea manuala INAINTE de a utiliza 4x4.

2.daca le uitati cuplate si mergeti pe sosea, nu se intampla nici un damage, doar ca aveti consumul de combustibil ceva mai mare

3.intretinerea presupune demontarea periodica , spalarea si gresarea cu ulei.

 

Îmi permit o mica completare.

MRL-urile manuale (seria 400) de la AVM, sînt si ele de doua feluri:

1. Normale (cele de culoare neagra)

2. HP (High Performance - de culoare rosie)

 

avm2.jpg.8dc74972ff2fdedefa96c8ff6bd64981.jpg avm1.jpg.66de755df4094a7788363469eeb0b334.jpg

 

Diferenta (înafara pretului) consta în materialele folosite, resp. la cele HP, piesele de cuplare sînt din otel strunjit (în loc de fonta turnata) iar lagarul (bucsa) e mai fiabil, fiind din bronz (în loc de fier).

 

Nota:

Înafara de seria 400 (Manual), AVM mai produce si seria 500 (Super Manual), seria 900 (Automatic) si seria 1000 (Vacuum).

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Am avut pe 260 MRL manuale , AVP HP . Nu s-au rupt , dar nici n-am incercat sa le rup . La varianta 'neagra' pe ... 261 ( franchesteinu'...in continua evolutie - acusica vin de la operatie = i-am mai f.t.t. o gauroaica = iar scandal cu doamna mea dis-de-dimineata ...) totusi se intimpa sa mai stranute purceaua .

2066616690_P1050462(Medium).JPG.e046a4c957f43a0d2f93711b5939c61f.JPG

445 , negre , 'normale' .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

3. CUPLAJELE FIXE = Capace

 

este solutia cea mai HD adoptata de fabricant. Dedicate masinilor ce fac offroad extrem.

 

- nu au intretinere

- nu presupune reparatii

Salut,unde se gaseste asa ceva ,la ce pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Flansele se invart cam la aceleasi preturi cu AVM . Vinde cineva in tara ? .

 

Scuze , poza e din alt film ... rog respectuos remedierea . Nu stiu sau nu pot s-o ...neutralizez .

 

 

Done! :h5

Editat de Yonutz

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

cele din primul post sunt originale Patrol ?

 

si nu inteleg cum se cupleaza manual cu cheia de 21 ? au un locas unde este auto ce nu permite invartirea. sau se invarte doar surubul din centru ?

 

va rog sa ma lamuriti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Da .

Se actioneaza cu cheia de roti originala ( de 21 ) , atunci cand se considera ca parcursul va fi dificil ( catarare pe bolovani ) si raman permanent blocate ( ca un AVM manual cuplat ) . Pentru un teren normal ( noroi moderat fara probleme de forja sau balans , un forestier usor acoperit , teren afanat etc ... ) cuplarea automata e suficienta .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

nu inteleg ce se invarte efectiv .... ptr ca, capacul pe care scrie auto / lock nu permite invartirea - are 2 locasuri in dreptul auto care nu permit rasucirea.

 

daca se rasuceste doar surubul din centru, cum stii cand este lock ?

 

scuze guys, dar chiar nu inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Daca ai unul la indemana , uitate cu atentie - 'surubul din centru' se roteste cu tot cu bucsa din centrul discului cu marcaje . Bucsa centrala are doua mici indicatoare , care vor corespunde cu cele de pe disc.

Discul sta fix pe carcasa , si de fapt e doar o eticheta metalica .

 

... si mai simplu , convinge-te practic . Ai nevoie doar de cheia de roti ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Daca ai unul la indemana , uitate cu atentie - 'surubul din centru' se roteste cu tot cu bucsa din centrul discului cu marcaje . Bucsa centrala are doua mici indicatoare , care vor corespunde cu cele de pe disc.

Discul sta fix pe carcasa , si de fapt e doar o eticheta metalica .

 

... si mai simplu , convinge-te practic . Ai nevoie doar de cheia de roti ...

 

 

Conteaza sensul de rotatie ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

2. MRL MANUALE: Suint dedicate masinilor ce au utilizare heavy duty.

- fuirnizate de fabrica , originale nissan. Sunt foarte Heavy Duty. Nu am vazut niciodata vreunul rupt

- MRL AVM. S-ar parea ca la anvelope peste 35" si motoare de cuplu mare (gen 4,2Diesel) s-au mai intamplat ruperi.

 

1.necesita cuplarea manuala INAINTE de a utiliza 4x4.

2.daca le uitati cuplate si mergeti pe sosea, nu se intampla nici un damage, doar ca aveti consumul de combustibil ceva mai mare

3.intretinerea presupune demontarea periodica , spalarea si gresarea cu ulei.

 

Buna tuturor ,

Ale mele ,originale dealtfel ,functioneaza cand vor,deci pun avm-uri ,dar am o intrebare:

Cele manuale ,cuplate 4x4 ,mai e necesaea si cuplarea din masina ,sau functioneaza ca cele automare puse pe lock??

Pe scurt ,daca le tin pe 4x4 pot sa cuplez si decuplez fata tot din masina ??

 

Multam si La multi ani!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

 

Colegu' treaba ii simpla, cuplajele de la roti nu au treaba cu ce se intampla in cabina. Sunt cuplaje manuale, adica daca vrei 4x4 te dai jos si le cuplezi, asta inseamna ca roata se cupleaza cu planetara. Desigur ca daca vrei 4x4 nu e suficient sa cuplezi roata cu planetara trebuie sa cuplezi si planetarele la cutie, lucru care se face, evident, din cabina. Daca cuplajele sunt decuplate si bagi 4x4 din masina, evident ca se invart planetarele in punte dar miscarea nu se transmite la roti.

Ce nu a zis "nissan4x4" cred, este ca producatorul a prevazut doua tipuri de cuplaje unele semiautomate, cele mai intalnite si unele manuale. Cele semiautomate se cupleaza ele singure cand dai 4x4 din masina, dar fara a avea vreo legatura cu maneta de 4x4 si sunt mai slabe. Si mai sunt cele "complet" manuale, cele de care s-a povestit.

Cred ca cel mai bun sfat este sa cumperi d'alea originale manuale, nu sunt chiar ieftine dar cred ca merita din ce se povesteste. Cauta pe forum sunt colegi care dezmembreaza masini si este posibil sa aiba.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Salutare, de curand am o problema, cand cuplez 4x4 am un zgomot (huruit) la puntea fata, initial am crezut ca este lantul cutiei de transfer si avand una de rezerva am schimbat-o. Surpriza, acelasi huruit. Intrebarea mea ar fi urmatoarea, credeti ca ar putea fi MRL-urile? Trebuie sa mentionez ca masina am reconditionat-o in acest proces am desfacut MRL-urile si le-am spalat apoi le-am gresat cu ulei, posibil sa le fi pus gresit? Dupa ce decuplez 4x4 trebuie sa merg cativa metri in marsalier sa se stinga martorul de 4x4 apoi huruit-ul dispare dar parca nu de tot, dupa cativa km parcursi nu se mai aude deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Demonteaza de tot de pe masina cuplajele si mergi cu masina cuplata in 4x4. Daca se mai aude e dif (ori nu are ulei, ori e deteliorata dantura, ori e dus rulmentu, ori are joc intre pinion si coroana nepermis). Daca nu se mai aude incearca sa montezi cuplaje de imprumut care nu fac figuri de pe o masina donatoare. Ale tale le montezi o data unul cu cele imprumutate si apoi celalalt. si vezi care e defect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare