Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

off road pe zapada!!cu ce difera?


Postări Recomandate

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

Conteaza tipul de zapada, anvelopele, presiunea din ele. http://youtu.be/lCChboref2Y Eu cu anvelope Ziarelli extreme forest ma chinuiam ca naiba in zapada moale si apoasa, dar cu Bf.Goodrich AT nu mai am nici o problema si in mod sigur cu unele dedicate pentru iarna va fi mult mai bine. Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 an mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

In legatura cu offroad pe zapada (mare), nu am gasit nicaieri trasee specifice de iarna, practicabile in conditii de ninsori abundente. Nu exista asa ceva? Daca exista, chiar si putin acolo, stie cineva pe langa Bucuresti o zona frumoasa de mers si in conditiile actuale, cu masina adecvata, dar fara trolieri sau dat la lopata cate o ora la fiecare 100m :)

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

Vino maine la marea intalnire de la aerodrom Comana este zapada destula.Pe langa Bucuresti sunt zone frumoase dar nu ai de unde sti daca drumurile sunt desfundate mai ales zonele cu camp deschis.In zapada afanata te mai duci cu span dar in aia tasata ii dai talpa pana ramane masina pe burta.

Editat de Astral

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

Chiar am fost sambata dimineata in Comana, am intrat putin pana la observatorul ornitologic. Nu cred ca era nimeni acolo asa de dimineata, si nu stiam ca e intalnire oficiala. Eu pe la 10 deja eram acolo.

In schimb am plecat repede inapoi. Am fost si in satele din jur, si trecuse lama peste tot, inclusiv pe drumurile de la marginea satelor spre camp.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

Personal cred ca gumele de sosea de iarna sunt mai performante pe zapada/zapada inghetata/gheata decat ATurile sau MTurile.

Cei cu experienta pot sa ne lamureasca daca este asa sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: off road pe zapada!!cu ce difera?

 

Aici asa este, pe probate. Anvelope de strada de iarna pe zapada batatorita, inghetata, gheata pura sau polei, nu se compara cu nimic (exceptand anvelope de gheata speciale cu nituri). Pe zapada mare, afanata, AT-urile trag bine, pentru ca sapa. Si MT-urile sapa bine, dar in ciuda profilului agresiv, crampoanele au suprafata foarte plana, si atunci aluneca grav pe orice e mai lucios.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare