Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

solutie navigare GPS cu PNA


Optimus

Postări Recomandate

sunt in cautarea unei solutii de navigare GPS all-in-one, si am aflat intr-o discutie ca o varianta buna ar fi un GPS auto dedicat, ce ruleaza pe Windows CE, asazis-ul PNA din cate am inteles eu. si pe care s-ar putea instala atat un soft de navigare onroad (iGO, Sygic, Garmin...) cat si offroad (OziExplorer).

am studiat niste oferte online si se gasesc la preturi foarte bune, ~300 lei, fara soft si harti, cu procesoare destul de puternice, memorie RAM+ROM suficienta sa faca fata noilor cerinte de soft, display de 4-5", posibilitate de extindere a memoriei pana la 8-16gb...

ar fi interesant de aflat de la cei care se pricep mai bine si eventual folosesc solutia asta sa recomande un anumit aparat, sa ne zica daca cele care nu au soft preinstalat mai necesita crack-uri sau se pot instala direct softurile de navigare dorite, etc... ce configuratie este mai buna, ca procesor si chipset gps...

eu am gasit foarte interesant si cu multe review-uri pozitive North Cross ES515.

 

orice informatie este binevenita.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

Cu un PNA fara sistem de operare nu cred ca se poate. Cu un PDA cu Windows CE/Mobile absolut da. Eu am Mio P350 cu iGo pentru sosea si Ozi Explorer CE pentru teren. Nu pretind ca pot atinge performantele unui sistem dedicat gen Garmin, dar configuratia asta imi serveste necesitatile de cel putin 5 ani.

Editat de f_zoltan
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

... GPS auto dedicat, ce ruleaza pe Windows CE...

am mentionat ca astea ruleaza pe Windows CE, vers.6.0. adica am inteles ca vin cu sistem de operare, dar fara harti si soft de navigatie. astfel fiind mai ieftine si poti pune ce vrei pe ele.

ca procesoare disponibile, am gasit astea:

- Centrality Atlas V

- MStar 2521

- Mediatek 3351

- ARM11

din ce am mai citit eu, se recomanda o rezolutie medie, altfel se misca harta foarte greu daca e rezolutia displayului foarte mare (HD), care e avantajoasa doar pt redare video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

Am vazut din prima ca ai mentionat CE-ul, doar ca ai zis PNA si pentru mine asta inseamna dispozitive dedicate, fara sistem de operare. Dar astea sunt detalii nesemnificative si posibil subiective. Cred ca restul raspunsului te interesa de fapt. Nu stiu ce sa-ti zic de procesor, normal e ca procesorul mai nou si mai puternic sa-ti fie cel mai util. Conditia e sa ramai pe un sistem de operare compatibil cu Ozi, Androidul inca nu e suficient de bine testat ca sa il pot recomanda. Am un Galaxy Tab, dar nu m-a multumit inca la capitolul GPS si navigatie, mai ales ca GPS-ul raspunde al naibii de tarziu, chiar cu GPS Aid instalat. E drept ca nici nu m-am omorat cu testele, Mio e net superior si nu mi-am batut capul.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

:)

bun, acum sa lamurim mai bine termenii... dau linkul producatorului: http://www.northcross.ch/ES515

unde l-am vazut eu ii ziceau PNA, de fapt e PND... :) oricum, eu sunt paralel cu terminologia.

aparatul din linkul de mai sus stie si altele in afara de GPS, dar sigur nu o sa-l folosesc pt multimedia.

din ce am vazut pe emag, asta are cele mai multe review-uri pozitive, are memorie RAM 128 MB, Flash ROM: 4096 MB, suporta card de 8 gb, este o configuratie maxima. mai "bun" ca asta am gasit un Serioux care cica e romanesc, dar e HD, mai bun pt multimedia avand rezolutie mai mare, dar lumea se plange ca se misca harta greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

NorthCross este un PND(Personal Navigation Device. PNA=Personal Navigation Assistant. Parca-i tot aia. Sa contrazica un priceput daca gresesc) cu sistem de operare Wince 6,0 Core. Foloseste sistem de navigatie Mireo, la fel si GoClever. Hartile sunt scumpe. Dar se poate instala Ozi sau IGO.

Atentie la displayul de 5". Nu se vede harta cand bate soarele in el.

Eu folosesc PDA Fujitsu Siemens, display 4"WGA cu receptor Holux bluetooth.

E suficient la Samurai, langa stalpul din stanga. La 40cm de ochi.

Am pe el OziCE si Garmin XT cu RO.A.D.2009

1998946895_FS720.thumb.jpg.81077bc3b53e264fd7b195389529b326.jpghp5i.jpg.8db74e784316d45ba25fcbcd8a6aec90.jpg.

Unii considera IGO8 mai bunn ca RO.A.D.

Numai pentru navigator n-ai nevoie de cine stie ce procesor sau memorie.

Editat de stane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

@stane: la North Cross ES515 cu display de 5" am gasit cele mai multe review-uri pozitive. North Cross ES414 are displayul de 4.3" dar totodata are si memoria RAM de doar 64mb fata de 128mb cat are ES515. plus memorie interna de 2gb fata de 4gb. asa ca as prefera memoria mai mare, ca mare diferenta intre cele doua displayuri nu cred ca exista, la ambele modele unii vad bine, si altii nu vad bine in lumina puternica :)

pe North Cross ES515 poti sa instalezi iGO8, OziCE si Garmin XT cu RO.A.D.2009? ca as apela la tine daca imi cumpar navigatorul asta.

multam.

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

Apropo de North Cross.....am avut un amic care a avut asa ceva, nu stiu ce model, dar era nemultumit de el pentru ca ziua, cand era soare, montat pe pozitie pe parbriz, nu se vedea nimic pe ecran.....asigura-te ca la modelul tau nu se intampla acelasi fenomen inainte de a-l cumpara.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

Eu folosesc un htc diamond2 cu sistem de operare windows mobile 6 si am pe el iGo de care sunt foarte multumit in zone de on-road.Pt off-road nu cred ca iGO este bun pentru ca nu a are functie de memorare trasee,eventual il poti folosi doar orientativ in sensul sa vezi cad de aproape esti de o anumita localitate.Nu stiu cu Ozi cum este si urmaresc si eu cu interes topicul asta poate aflam mai multe.Treaba este ca este foarte util sa ai un gps mereu in buzunar la orice ora.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

pe aproape orice pna/pnd de 4,3 inch ruleaza satisfacator i-go, ozi explorer si garmin xt

 

-ignora review-urile si mergi la un magazin unde poti sa le tii in mana, sa vezi cum se misca, cum merge touch-ul.

-ia unul fara soft de navigare, nu pentru ca dai bani degeaba ci pentru ca nu mai trebuie sa umbli la el, sa-l "deblochezi".

-la unele nu se vede ecranul la lumina puternica sau unghiuri mari

-la altele touchscreenu nu functioneaza in anumite zone de pe ecran

-la altele .....

-e preferabil sa aiba conector pentru antena exterioara (si aceasta sa fie in cutie). unele nu au.

-e preferabil sa aiba conector de alimentare separat, nu prin usb. miniusb-ul este o mufa sensibila mecanic si dupa o vreme nu mai ai contact ferm. te trezesti ca se inchide din senin cind se termina bateria si nu stii de ce.

-suportul de prindere pe parbriz sa fie ok pdv mecanic. la unele este foarte elastic si vibreaza atat de tare ca trebuie sa te opresti ca sa vezi ce-i pe ecran.

 

 

 

luna trecuta am plecat hotarat sa-mi iau inca un gps pana in 300 de ron, fara soft de navigatie. am cerut goclever, l-am stornat, am cerut northcross, l-am stornat si am cerut si un serioux si pana la final am luat smailo joy la 199 ron.

domnii de la emag erau la un pas de a ma da afara... noroc ca am imaginatie si le gaseam repede cite un defect.

 

dar smailo ala era singurul dintre cele incercate care functiona ok.

 

 

legat de soft, i-go si ozi merg la fel de bine si cu win ce 5 si cu 6. garminul in schimb este mai nesuferit din punctul asta de vedere.

avantajul la win ce6 este ca permite utilizarea flash-urilor mai mari de 2gb.

 

am pe pna-ul principal: i-go 8.3, i-go amigo, ozi explorer 2.35, garmin xt cu road 200x, ndrive 10, plus multe alte prostii mai mult sau mai putin folositoare.

pe cel de backup: i-go 8.3 si ozi explorer 2.35 cu harti la rezolutie mare

 

on the road in 99,9% din cazuri folosesc i-go.

off the road ozi explorer cu hartile la 100k si cu hartile din google earth.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

HTC cu Android am avut si eu, prea sensibil pt chestii de-astea... am folosit Sygic Aura, foarte bun prin Bucuresti.

@minitehnicusro: ai punctat foarte bine "problemele" in alegerea unui GPS, cam toti se plang de diverse probleme. sa inteleg ca la Smailo Joy nu exista sau sunt minime aceste "hibe"? :)

vad ca nu se mai prea gaseste la vanzare online, am sa dau maine niste telefoane...

totusi memoria RAM de 64mb nu este prea mica? fata de 128mb cat au alte aparate?

@Astral: despre North Cross unii zic cas e vede bine, altii ca nu se vede bine pe lumina puternica... cred ca display perfect nu exista... poate la sculele cu ceva antireflexie, mai scumpe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

sa inteleg ca la Smailo Joy nu exista sau sunt minime aceste "hibe"?

 

in gama low cost mai putin de 300 de ron (conditie eliminatorie la mine), modelul ala era ok.

 

la banii astia se poate considera "consumabil". nu te doare inima daca-l mozolesti de noroi, daca-l scapi pe jos sau il pierzi in padure.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

Nici Mio P350 nu pot sa zic ca se rupe in figuri de ce bine se vede. Pana la urma e tehnologie de acum 5 ani si mai bine, dar isi face treaba si m-am obisnuit sa lucrez cu ce am. Ca si Stane, si eu folosesc o pozitionare care sa ma ajute. Oricum, nu stau tot timpul cu ochii in GPS, imi stabilesc o ruta si in rest urmaresc harta in cap pana am iar dubii.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: solutie navigare GPS cu PNA

 

pana la urma mi-am cumparat atunci un Smailo Joy cu 220 lei, cred ca ultima bucata de la Flanco, la banii astia cred ca s-au vandut foarte bine :)

cu ajutorul unui coleg s-a instalat iGO 8 si Ozi Explorer. l-am testat ieri prin oras cateva ore, si intr-adevar in lumina puternica nu se prea vede ecranul (o reducere de vizibilitate de aproape 40%), eu m-am descurcat ca inca mai vad bine si in plus ghidarea vocala ajuta. oricum, genul asta de scula este perfecta pt nepretentiosi, poti pune ce vrei pe ea, pe bani foarte putini.

ca si constructie este relativ ok, foarte simplist, dar clar nu se compara cu scule "adevarate", gen TomTom pe care l-am folosit la un drum de Germania.

la Ozi imi prind urechile, urmeaza testarile in teren, si daca imi descopar talente de navigator poate fac un upgrade, dar ma cam indoiesc :)))

per total, cu 220 lei poti avea o scula ce face aproape cam tot ce fac alte doua scule dedicate on/off si care costa impreuna peste 3000 lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare